Nginx چیست

Nginx چیست؟ در مورد وب سرور Nginx چه می دانید؟

در این مقاله می خواهیم به این موضوع بپردازیم که منظور از انجین ایکس یا Nginx چیست؟ Nginx یک سرور رایگان، منبع باز یا همان open-source، سرور HTTP با کارایی بالا و پروکسی معکوس و همچنین یک سرور پروکسی IMAP/POP3 می باشد. Nginx به دلیل کارایی بالا، پایداری، دارا بودن مجموعه ای از ویژگی های مفید، تنظیمات ساده و مصرف کم منابع مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. Nginx یکی از تعداد انگشت شماری از سرورها می باشد که برای رفع کردن مشکل C10K نوشته شده است. برخلاف سرورهای سنتی، Nginx برای رسیدگی به درخواست ها به نخ ها یا همان thread ها متکی نیست. در عوض از یک معماری مقیاس پذیر استفاده می کند که در این معماری از مقادیر اندک اما مهم تر از حد قابل پیش بینی حافظه تحت load استفاده می شود. حتی اگر انتظار ندارید هزاران درخواست همزمان داشته باشید، هنوز هم می توانید از حافظه با کارایی بالا و کوچک Nginx بهره مند  شوید. انجین ایکس از همه جهات از کوچکترین VPS تا کل خوشه های بزرگ سرورها را مقیاس می کند. همچنین این وب سرور به چندین سایت با دید بالا از قبیل Netflix، Hulu، Pinterest، CloudFlare، Airbnb، WordPress.com، GitHub، SoundCloud، Zynga، Eventbrite، Zappos، Media Temple، Heroku، RightScale، Engine Yard، StackPath، CDN77 و بسیاری دیگر قدرت می بخشد.

Nginx چیست

Nginx

تاریخچه Nginx

Igor Sysoev توسعه Nginx را در سال 2002 میلادی آغاز کرد. در ابتدا انجین ایکس برای حل مشکل C10K و تامین نیازهای وب سایت های مختلف از جمله موتور جستجوی Rambler و پورتال طراحی شده بود که برای آنها 50000 درخواست در روز تا ماه سپتامبر سال 2008 ارائه می داد. انجین ایکس در ماه July سال 2011 میلادی توسط Sysoev و Maxim Konovalov برای ارائه محصولات تجاری و پشتیبانی از نرم افزار تاسیس شد. محل اصلی این شرکت در سان فرانسیسکو، کالیفرنیا می باشد، در حالی به صورت قانونی در جزایر ویرجین انگلستان نیز قرار دارد. در اکتبر سال 2011 میلادی شرکت انجین ایکس سه میلیون دلار از BV Capital، Runa Capital و MSD Capital و صندوق سرمایه گذاری Michael Dell جمع آوری کرد. این شرکت گزینه های پشتیبانی تجاری را برای شرکت هایی که از Nginx در تولید استفاده می نمایند، اعلام کرد. شرکت Nginx در ماه فوریه سال 2012 میلادی، پشتیبانی مالی را ارائه داد و اشتراک Nginx Plus را در ماه آگوست سال 2013 میلادی پرداخت کرد که پشتیبانی شامل اعلان های فعال در مورد تغییرات اساسی، patch های امنیتی، آپدیت ها و patch ها می باشد. همچنین Nginx, Inc خدمات مشاوره ای را برای کمک  به مشتریان در پیکربندی سفارشی یا اضافه کردن ویژگی های اضافی ارائه می دهد. در اکتبر سال 2013 میلادی شرکت Nginx یک دوره سرمایه گذاری سری B، 10 میلیون دلاری را توسط New Enterprise Associates جمع آوری کرد. در این دوره سرمایه گذاران قبلی و همچنین Aaron Levie، CEO و بنیانگذار Box.com شرکت داشتند.

Nginx

Nginx

در دسامبر سال 2014 میلادی شرکت انجین ایکس سری B1، 10 میلیون دلاری را با کمک New Enterprise Associates با مشارکت e.ventures یا BV Capital، Runa Capital، Index Ventures و مدیر عامل شرکت Nginx، Gus Robertson را جمع آوری کرد. در اکتبر سال 2017 میلادی، شرکت Nginx، شرکت Nginx Amplify SaaS را که قابلیت نظارت و تجزیه و تحلیل آن برای Nginx را فراهم می کند، اعلام کرد. در سپتامبر سال 2017 میلادی Nginx، ابزار مدیریت API، NGINX Controller را اعلام کرد که می تواند API Gateway  خود یعنی NGINX Plus را ایجاد کند. در 12 دسامبر سال 2019 میلادی گزارش شد که دفاتر مسکو شرکت انجین ایکس توسط پلیس مورد حمله قرار گرفته است و Sysoev و Konovalov نیز بازداشت شده اند که این حمله تحت حکم جستجوی متصل به ادعای حق چاپ در مورد Nginx توسط Rambler انجام شده است و ادعا می کند که تمام حقوق را در اختیار دارد زیرا در این حالی است که وی در زمان کارمند شرکت نوشته شده است.

چرا وب سرور Nginx مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است؟

طبق Netcraft Web Server Survey در نوامبر سال 2016 میلادی، انجین ایکس به عنوان دومین وب سرور پرکاربرد در تمام سایت های فعال (18 درصد سایت های مورد بررسی) و برای میلیون پربازدیدترین سایت ها دیده می شود. طبق W3Techs این وب سرور توسط 38 درصد از یک میلیون وب سایت برتر، 50 درصد از 100000 وب سایت برتر و 57 درصد از 10000 وب سایت برتر دیگر مورد استفاده قرار گرفته است.

Nginx

Nginx

ویژگی ها و قابلیت های Nginx

از جمله ویژگی ها و قابلیت های Nginx به شرح زیر می باشد:

 • قابلیت پشتیبانی و مدیریت بیش از ده هزار اتصال به صورت همزمان و با مصرف بسیار پایین RAM
 • قابلیت پشتیبانی انجین ایکس از OCSP با OpenSSL
 • قابلیت پشتیبانی از TLS/SSL
 • قابلیت پشتیبانی از STARTTL ها
 • قابلیت پشتیبانی از پروتکل SPDY
 • سازگار بودن با IPv6
 • فشرده سازی یا Extract، gzip
 • بازنویسی URL یا URL rewriting
 • قابلیت Bandwidth throttling

نحوه نصب و یا پاک کردن Nginx بر روی WHM

جهت نصب Nginx بر روی WHM فقط کافی است از طریق SSH، command های زیر را وارد کنید:

cd /usr/local/src

wget http://nginxcp.com/latest/nginxadmin.tar

tar xf nginxadmin.tar

cd publicnginx

./nginxinstaller install

نحوه uninstall کردن انجین ایکس بر روی WHM به این صورت است که همان کدهای فوق را وارد کنید اما با  این تفاوت که در مرحله آخر به جای به کاربردن کلمه install از uninstall استفاده کنید، یعنی:

cd /usr/local/src

wget http://nginxcp.com/latest/nginxadmin.tar

tar xf nginxadmin.tar

cd publicnginx

./nginxinstaller uninstall

Nginx

 امید است که مطالعه این مقاله در مورد وب سرور Nginx مورد توجه شما خوانندگان گرامی قرار گیرد.

سوالات متداول

 1. مهمترین دلایل استفاده از انجین ایکس چیست؟

از مهم ترین دلایل استفاده از Nginx می توان به کارایی بالا، پایداری، دارا بودن مجموعه ای از ویژگی های مفید، تنظیمات ساده و مصرف کم منابع اشاره کرد.

 1. شرکت انجین ایکس توسط چه کسی و کجا تاسیس شد؟

انجین ایکس توسط Sysoev و Maxim Konovalov در سان فرانسیسکو، کالیفرنیا تاسیس شد.

 1. سرور Nginx چه تفاوتی با سرورهای سنتی دارد؟

سرور انجین ایکس برخلاف سرورهای سنتی برای رسیدگی به درخواست ها به نخ ها یا همان thread ها متکی نیست ولی در عوض از یک معماری مقیاس پذیر استفاده می کند که در این معماری از مقادیر اندک اما مهم تر از حد قابل پیش بینی حافظه load استفاده می شود.

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی