معرفی هارد دیسک SAS و فرق هارد SAS و SATA

هارد دیسک SAS معرفی و فرق هارد SAS و SATA

هارد SAS نسل جدیدی از تکنولوژی هارد دیسک ها به عنوان ابزارهای ذخیره‌سازی و ارتباطی است. از این نوع هارد دیسک ها در سرورها استفاده می‌شود. هارد دیسک SAS برخلاف هارد های SSD دارای ظرفیت های بالا بوده و دارای سرعت بالاتری نسبت به هارد دیسک های ساتا می‌باشد. به همین دلیل عمده مصارف این نوع هارد دیسک در سیستم‌های سرور می‌باشد.

 معرفی هارد SAS

هارد SAS یکی از جدیدترین و مناسب ترین ابزارهای ذخیره‌سازی در سرورها می‌باشد. سرعت این هارد دیسک بر خلاف هارد دیسک های ساتا بسیار بالا است. همچنین برخلاف هارد دیسک های SSD ظرفیت های هارد SAS بسیار بالا بوده و مشکلی در خصوص ذخیره‌سازی و استفاده از هاردهای ظرفیت بالا در این هارد دیسک ها وجود ندارد.

نسل دوم هارد SAS در سال 2009 معرفی شد. سرعت انتقال اطلاعات در این هارد های این نسل به بیش از 6 گیگابایت در ثانیه رسیده است که بسیار بیشتر از هارد دیسک های ساتا است. در هاردهای ساتا این سرعت در حدود 600 مگابیت در ثانیه است. در سال 2013 نیز نسل سوم هارد SAS روانه بازار شد که در آن سرعت انتقال اطلاعات به بیش از 12 گیگا بیت در ثانیه رسیده است.

 بررسی هارد دیسک SAS

هارد دیسک SAS یکی از پرکاربرد هارد دیسک ها برای استفاده در سرورها است. این نمونه هارد درواقع نمونه توسعه‌یافته هارد ساتا است که بانام هارد دیسک SAS شناخته می‌شود. کلمه SAS درواقع مخفف عبارت Serial Attached SCSI می‌باشد. از لحاظ ظاهری تفاوت تنها در نوع پورت اتصال و انتقال اطلاعات است. در شکل زیر شما می‌توانید پورت هارد دیسک SAS و تفاوت آن با پورت هارد ساتا را مشاهده کنید. از لحاظ ابعاد این دو هارد در یک اندازه بوده و تقریباً مشابه با هم می باشند. در خصوص موارد فنی بین این نمونه هارد و هارد ساتا تفاوت هایی وجود دارد.

معرفی هارد دیسک SAS و فرق هارد SAS و SATA

 

هارد دیسک SAS برای مصارف گوناگون انواع مختلفی دارد که آن‌ها عبارت‌اند از:

 • هارد دیسک SAS اقتصادی یا هارد دیسک ECO

در این مدل هارد دیسک ها قیمت آن‌ها نسبت به سایر موارد پایین تر بوده و میزان اطمینان و کارایی آن‌ها در سطح کمتری می‌باشد. این نوع هارد دیسک ها برای استفاده در سیستم‌های سطح پایین کاربرد دارند. از این نوع هارد دیسک برای استفاده در امور غیر حیاتی با میزان بارگیری و خروجی سرعت کم استفاده می‌شود.

 • هارد دیسک SAS تجاری حیاتی یا Nearline

این نوع هارد دیسک ها دارای ظرفیت های کمتری نسبت به مدل قبلی بوده و هزینه آن‌ها بیشتر می‌باشد. از این نوع هارد دیسک برای استفاده در سرورهای کاربردی استفاده می‌شود. کارایی مناسب و عملکرد مطلوب به همراه سطح امینیان بالا از ویژگی های این نوع هارد دیسک ها است. این نوع هارد دیسک ها دارای سرعت بیش از هارد دیسک های ساتا می باشند.

 • هارد دیسک SAS تجاری حرفه ای یا EP

این نمونه هارد دارای بیشترین میزان دور یعنی حدود 15000 هزار دور در دقیقه می باشند. این نوع از هارد دیسک ها برای استفاده در سرورهای حرفه ای برای حداکثر کارایی استفاده می شوند

معرفی هارد دیسک SAS و فرق هارد SAS و SATA

 کلاس‌های خاص و نسل های خاص آن‌ها در سرورهای مختلف متفاوت بوده و باید بر اساس نوع سرور از هارد مخصوص با نسل آن سرور استفاده کرد.

 • سرورهای اچ پی:  در این سرور یا باید از مدل های معرفی و پیشنهادی اچ پی باشد و یا اگر از هارد دیسک های متفرقه استفاده می‌شود باید از نسل 6 به بعد باشند.
 • سرورهای آی بی ام:  در این سرور باید از نوع هارد دیسک های پیشنهادی شرکت باشد و اگر قرار باشد از هارد دیسک های غیر آمریکایی و متفرقه استفاده شود باید از نسل 2 به بعد باشند.
 • سرور دل: هارد دیسک SAS استفاده شده در این سرور باید از هارد دیسک های مورد تائید کمپانی دل باشد. در صورتی که قرار است از هارد دیسک متفرقه استفاده شود این هارد دیسک ها باید از نسل 10 به بالا باشند.

 منظور از هارد دیسک های متفرقه هارد دیسک هایی مانند برند های توشیبا، هیتاچی، وسترن دیجیتال و سی گیت و غیره هستند که د به عنوان هارد دیسک متفرقه در بازار از آن‌ها استفاده می‌شود.

معرفی هارد دیسک SAS و فرق هارد SAS و SATA

فرق هارد SAS و SATA

در خصوص فرق هارد SAS و SATA می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • سرعت هارد SAS

یکی از مهمترین بخش ها در زمینه فرق هارد SAS و SATA در این سرعت که سرعت چرخش هارد از کمترین مقدار یعنی 10 هزار دور در دقیقه شروع می‌شود که این مقدار برای بهترین مدل هارد ساتا حدود 7200 دور در دقیقه است. البته هارد SAS با سرعت 15 هزار دور دقیقه نیز در بازار به راحتی یافت می‌شود.

 • ظرفیت

یکی از دیگر از مهمترین بخش ها در خصوص فرق هارد SAS و SATA در خصوص ظرفیت های آن‌ها است. امروزه هارد ساتا با ظرفیت های بیش از 1 ترابایت یا همان 1000 گیگابایت در بازار وجود دارند؛ اما در خصوص هارد SAS وضعیت کمی فرق می کند. در خصوص ظرفیت این هارد دیسک ها شما می‌توانید نسخه های مختلفی از آن‌ها را در بازار پیدا کنید. با توجه به ویژگی ها و محل استفاده از هارد SAS شما می‌توانید در بازار به راحتی دیسک هایی با ظرفیت 300 الی 900 گیگابایت را پیدا کنید.

 • مدت زمان کارایی و استفاده

یکی دیگر از موارد مهم به عنوان فرق هارد SAS و SATA در مدت زمان عملکرد آن‌ها می‌باشد. هارد ساتا می‌تواند در حدود 700 هزار ساعت به صورت مداوم فعالیت کند. این مقدار برای هارد SAS بیش از 1.2 میلیون ساعت کار مداوم است؛ که تقریباً دو برابر یک هارد ساتا است.

 • مصرف برق

مصرف برق در هارد SAS در حدود 5 الی 7 وات است. این مقدار برای هارد ساتا در حدود 10 الی 14 وات است.

 • موارد استفاده:

یکی از مهمترین موارد در فرق هارد SAS و SATA در نوع استفاده از این هارد دیسک ها است. هارد ساتا به عنوان یک هارد عمومی بوده و در بازار مصرفی برای عموم مردم در دسترس است. با این حال هارد SAS به عنوان هارد ذخیره‌سازی سرور استفاده شده و بیشتر در سرورهای خاص و سرورهای کاربردی Enterprise استفاده می‌شود.

معرفی هارد دیسک SAS و فرق هارد SAS و SATA

سؤالات متداول

 1. آیا هارد SAS از هارد ساتا سریع تر است؟

در حالت کلی فرآیند خواندن و نوشتن اطلاعات به صورت پیوسته روی هارد دیسک SAS از هارد ساتا سریع تر است.

 1. آیا هارد دیسک SAS را می‌توان به کنترل های ساتا وصل کرد؟

از لحاظ ظاهری هر دوی این هارد دیسک ها به یک شکل هستند اما کانکتور های آن‌ها با هم متفاوت است. کانکتور های ساتا را می‌توان به هارد دیسک SAS وصل کرد اما کانکتور های SAS را نمی‌توان برای هارد ساتا استفاده کرد.

 1. آیا SSD از هارد SAS سریع تر است؟

در خصوص هارد های SSD مه با کانکتورهای ساتا متصل می‌شود هارد SAS سریع تر است. سرعت چرخش در هارد SAS سریع بوده و فرایند خواندن و نوشتن روی این هارد ها در حالت پیوسته سریعتر است.

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی