چیست ntp server پروتکل ntp چیست ntp سرور چیست ntp سرور

NTP سرور چیست؟ – همه چیز درباره NTP

با استفاده از NTP سرور می توانید ساعت رایانه خود را به صورت دقیق تنظیم کنید. در این مقاله پروتکل NTP مورد بررسی قرار داده شده است و به شما خواهیم گفت که پروتکل NTP چیست. پس از مدتی کار با شبکه، برای بسیاری از کاربران سوالی پیش میاید که NTP سرور چیست / NTP Server چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد.

ساعت کامپیوتر، به کاربران نشان می دهد که در حال حاضر ساعت چند است و حتی یک نمونه سیستم کامل برای اجرای سیستم عامل در هر زمان و لحظه ای است که ساعت کامپیوتر، دقیق ساعت را نشان می دهد.

زمان سیستم نه تنها برای کاربر، بلکه برای خود رایانه نیز کاربرد دارد. در واقع Time stamp ها باعث می شود تا بین دو و یا چند کامپیوتر به راحتی ارتباط برقرار شود و خدمات شبکه ای به درستی صورت بگیرد و همچنین کارت شبکه در این میان بهینه شود. برای جلوگیری از اتفاقات ناگواری که ممکن است میان دو و یا چندین کامپیوتر به دلیل زمان های مختلف سیستم، رخ دهد، پروتکل NTP در سال 1985 به وجود آمد.

NTP سرور چیست؟ – درباره سرور زمانی چه می دانید؟

NTP سرور نتیجه کار توسعه دیوید ال میلز، استاد دانشگاه Delaware است. اولین مشخصات رسمی پروتکل، که جزئی از خانواده پروتکل اینترنت است، در سپتامبر 1985 در RFC 958 منتشر شد. NTP سرور در واقع برای مخاطبین و کاربران به عنوان یک پروتکل همگام سازی ساعت های شبکه چندگانه از طریق مجموعه ای از سرویس گیرندگان و سرورهای گسترده شناسایی می شود.

در NTP سرور برای شما مواردی قرار داده شده است که باعث می شود همگام سازی های بین دو سیستم را با دقت یک نانو ثانیه برای شما فراهم شود و از این جهت، دو سیستم بتوانند به راحتی ارتباط برقرار کنند.

پروتکل NTP چگونه کار می کند؟

NTP سرور با گرفتن سیگنال زمانی از ساعت های اتمی و توزیع آن در سیستم با کمک ساعت جهانی UTC، در اختیار سرور قرار می دهد. در ابتدایی ترین موضوع، یک NTP سرور از دستگاه هایی برای همگام سازی مانند کلاینت و یک NTP سرور تشکیل شده است که زمان UTC را دریافت می کند و آن را در اختیار کلاینت ها قرار می دهد.

چیست ntp server پروتکل ntp چیست ntp سرور چیست ntp سرور

پروتکل زمان شبکه

کلاینت ها و سرور در یک سری از درخواست ها و پاسخ ها ارتباط برقرار می کنند که به شرح زیر می باشد.

 • مشتری یک بسته درخواست NTP را به سرور زمان ارسال می کند و زمان انجام آن را تایید می کند (زمان شروع منبع)
 • سرور، زمان دریافت بسته درخواست را تایید می کند.
 • سرور دوباره یک بسته پاسخ را به کلاینت ارسال می کند.
 • مشتری زمان دریافت بسته پاسخ، زمان مقصر را تایید می کند.

این فرایند فقط نانو ثانیه ممکن است طول بکشد، اما Timestamp به کلاینت اجازه می دهد تاخیر در دورگرد را حساب کند و تفاوت بین زمان داخلی خود و زمان ارائه شده توسط سرور را بررسی کند و در صورت لزوم، مجددا ساعت را به صورت دقیق تنظیم کند.

SNTP چیست و چه تفاوتی با NTP سرور دارد؟

پروتکل زمان شبکه ساده (SNTP) در واقع نوعی از NTP است که مناسب شبکه ها و رایانه های کوچک با قدرت پردازش محدود است. SNTP و NTP دارای ویژگی های مشابه هستند، به عنوان مثال، بسته های داده رد و بدل شده بین کلاینت ها و سرور در یک زمان صورت می گیرد.

با این حال، SNTP الگوریتم های پیچیده ای ندارد که NTP سرور برای تعیین و حفظ هماهنگی استفاده می کند. برای مثال، NTP سرور میزان رانش یک ساعت معین را از زمان واقعی محاسبه می کند و آن را برای حفظ هماهنگی ساعت تنظیم می کند. از طرف دیگر SNTP اجازه می دهد تا ساعت به عقب برود و سپس زمان را به جلو یا عقب تنظیم کند تا در فواصل معین با زمان واقعی مطابقت داشته باشد.

SNTP همچنین در تعداد سرورهای مورد استفاده برای همگام سازی متفاوت است. در حالی که NTP به کلاینت ها اجازه می دهد تا در مرحله بعد به عنوان سرور عمل کنند، SNTP بر اساس یک رابطه سرور و کلاینت بنا شده است.

سرورهای زمان اضافی را می توان به عنوان پشتیبان مشخص کرد، اما SNTP برخلاف NTP، قادر به برقراری ارتباط با چندین سرور نیست تا تشخیص دهد که دقیق ترین زمان برای تنظیم چیست. SNTP در اوایل دهه 1990 با توجه به قدرت پردازش محدود رایانه های روز ایجاد شد. امروزه موارد اندکی وجود دارد که نمی توان NTP را کنترل کرد، اما SNTP هنوز هم می تواند برای برنامه های ساده که نیازی به دقت بالاتر ارائه شده توسط NTP ندارند، بسیار قوی عمل کند.

چه سیستم عاملی از سرور و پروتکل NTP پشتیبانی می کند؟

شما بدون هیچ گونه نرم افزار اضافی، می توانید به راحتی از NTP سرور برای سیستم عامل های مک، ویندوز، یونیکس، لینوکس و اکثر سیستم عامل های مطرح دیگر، استفاده کنید. NTP سرور دارای لیستی از آی پی و پورت خاص است که به شما اجازه می دهد تا ساعت را به صورت دقیق و جهانی تنظیم کنید.

NTP سرور – تهیه سرورهای داخلی NTP برای دستگاه خاص

NTP سرور از طریق آنتن مخصوص خود، ساعت را از ساعت مرجع دریافت می کند و آن را در اختیار شبکه شما قرار می دهد.

نوع سرور را شما انتخاب می کنید که به چندین عامل بستگی دارد:

 • آیا از GPS یا منبع زمان رادیو استفاده می کنید.
 • چند دستگاه کلاینت را می خواهید همگام سازی کنید.
 • آیا زمان برای چندین شبکه است؟
 • از چه سیستم عاملی می خواهید استفاده کنید.
 • چگونه می خواهید سرور را به صورت فیزیکی نصب کنید.

بسته به اینکه کدام یک از این منابع برای شما بهترین است، یک سرور زمان GPS یا رادیو را انتخاب کنید. از طرف دیگر، سرورهای زمان دوگانه گزینه مناسبی برای برنامه هایی هستند که به بالاترین سطح قابلیت اطمینان نیاز دارند. این سرورها برای دریافت زمان از هر دو از یک آنتن رادیویی و GPS استفاده می کنند و به سرور این امکان را می دهند که از قویترین منبع زمان را استخراج و در صورت از بین رفتن یک سیگنال به طور خودکار به دیگری بازگردد. برای جلوگیری از هزینه کردن در مورد ویژگی هایی که نیازی به آنها ندارید، باید NTP سرور برای زمان خود را با اندازه شبکه خود مطابقت دهید.

چیست ntp server پروتکل ntp چیست ntp سرور چیست ntp سرور

نحوه کار سیستم NTP

هر یک از این سرورهای زمان قادر به همگام سازی هزاران کلاینت در لحظه هستند و همه آنها در یک رادیو، GPS یا پیکربندی دوگانه برای شما در دسترس هستند.

سرورهای زمان می توانند بر روی چندین سیستم عامل مختلف اجرا شوند اما هر مشتری می تواند به سرورهایی که در هر سیستم عامل کار می کنند دسترسی پیدا کند. به عنوان مثال، مشتریانی که MacOS را اجرا می کنند می توانند با استفاده از نرم افزار داخلی NTP خود با یک سرور ویندوز ارتباط برقرار کنند. سرانجام، سروری را انتخاب کنید که شرایط فیزیکی فضای شما را برآورده کند. بسیاری از سرورهای زمان دارای بدنه قابل نصب در قفسه Rack هستند و به شما امکان می دهد آنها را در کنار سخت افزار IT خود نصب کنید.

کلاینت های NTP سرور

کلاینت، دستگاه هایی هستند که برای همگام سازی به سرور وقت خود وصل می شوید. تقریبا اگر دستگاه سه شرط را داشته باشد، هر دستگاه می تواند یک کلاینت باشد که به شرح زیر است.

 • دارای یک ساعت داخلی است.
 • می توان از طریق اتصال اترنت به یک شبکه متصل شد.
 • این کلاینت قادر است پروتکل کلاینت NTP / SNTP را اجرا کند.

کلاینت ها می توانند شامل رایانه، تلفن، ساعت، سیستم های دوربین مدار بسته، سیستم های ساعت سازی، پایانه های پرداخت و موارد دیگر باشند. بسیاری از دستگاه ها دارای پروتکل کلاینت NTP داخلی هستند.

سوالات متداول

 • NTP سرور چیست؟

کامپیوتر شما، نیاز دارد تا ساعت را بر اساس زمان دقیق تنظیم کند و هر زمانی که کامپیوتر خود را به صورت کامل خاموش می کنید، پس از روشن کردن آن، بدون نیاز به هیچ گونه اتصال شبکه و یا اینترنت مشاهده می کنید که ساعت به صورت دقیق نمایش داده می شود. این دقیق بودن ساعت را مدیون NTP سرور و پروتکل NTP هستید که ساعت دستگاه شما را تنظیم می کند.

 • پروتکل NTP بر روی چه سیستم عام08ل هایی کار می کند؟

پروتکل NTP بر روی تمامی سیستم عامل های مطرح دنیا می تواند کار کند و ساعت سیستم ها را برای شما، به صورت دقیق تنظیم می کند.

سیستم عامل های مطرح دنیا

در واقع، NTP سرور متشکل از چندین آی پی و پورت اختصاصی است که می تواند برای شما اقدام به تنظیم نمودن دقیق ساعت کند.

 • آدرس سرور و پورت پروتکل NTP چیست؟

در ادامه برای شما آدرس سرور و پورت پروتکل NTP قرار داده ایم که می توانید به صورت دستی و یا خودکار آن را به سیستم دلخواه خود اضافه کنید.

server 0.pool.ntp.org

server 1.pool.ntp.org

server 2.pool.ntp.org

server 3.pool.ntp.org

 • آیا NTP سرور مختص به رایانه است؟

خیر، NTP سرور برای اکثر دستگاه هایی که ساعت نمایش می دهند و روزمره مورد استفاده انسان ها قرار می گیرد، کاربرد دارد. دستگاه خودپرداز، سیستم مترو، قطار، ساعت های هوشمند، رایانه و… که دارای نمایش ساعت برای کاربر هستند، از پروتکل NTP پشتیبانی می کنند. پس از این جهت، NTP سرور می تواند برای تمامی دستگاه هایی که ساعت نمایش می دهند، عملکرد مناسبی داشته باشد

 • میزان دقیق بودن پروتکل NTP به چه صورت است؟

NTP سرور بسیار دقیق عمل می کند و صرفا با وجود اختلاف نانو ثانیه ای، می تواند ساعت دستگاه شما را به درستی تنظیم کند. همچنین علاوه بر اختلاف نانو ثانیه ای، اگر زمان بیشتری نیاز باشد، مجددا به صورت خودکار خود را تنظیم می کند و با ساعت جهانی هماهنگ می شود.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی