سنسور هوش مصنوعی دوربین

نخستین سنسور هوش مصنوعی دوربین توسط شرکت سونی ارائه شد

سنسور هوش مصنوعی دوربین از جمله اختراعاتی است که بسیاری در دنیای تصویربرداری منتظر آن بودند. در این مقاله به اولین رونمایی از طرح عملیاتی این سنسور که توسط شرکت سونی انجام شده است می‌پردازیم.

شرکت سونی اقدام به ارائه نخستین سنسور هوش مصنوعی دوربین کرده است. این سنسور قابلیت‌های بسیار خوبی دارد که در ادامه این مقاله آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

سونی اعلام کرده بود که این دسته از ماژول‌های سنسور هوش مصنوعی دوربین قابلیت‌های بسیار بهینه‌تری نسب به نمونه‌های الکترونیکی سابق دارند. در واقع سونی سعی کرده است که با استفاده از قابلیت‌های هوش مصنوعی امکان استخراج و به کارگیری متادیتاهای بیشتر را فراهم آورد و به علاوه سرعت بیشتری را در فرایند تصویر برداری دیجیتال ایجاد کند.

در طی سال‌های گذشته، شرکت‌های ارائه کننده تجهیزات تصویر برداری به صورت پیاپی سعی کرده‌اند که با افزایش تعداد پیکسل‌ها و نیز حساسیت آنها به قدرت تصویر برداری بیفزایند، همچنین در سال‌های اخیر استفاده از چند الگوریتم نرم‌افزاری توانست قابلیت‌های بسیار بهتری را در تصویر برداری و خلق متاداده‌ها ایجاد کند. اکنون با به استفاده از هوش مصنوعی در سنسور هوش مصنوعی دوربین سونی امکان بهینه‌سازی بهتر تصویر برداری بیشتر شده است.

بر طبق اطلاعاتی که کارشناسان سونی اعلام کرده‌اند، بر خلاف سیستم‌های قبلی که صرفا ترکیب‌ها نرم‌افزاری و سخت‌افزاری ساده در خلق تصاویر به کار می‌روند، در سنسور هوش مصنوعی دوربین‌های جدید از فرایند یادگیری برای یافتن سوژه، تنظیم نور، و نیز حرکت شاتر استفاده شده است.

برای مثال در بیانیه‌ای که شرکت سونی اعلام کرده است، حسگرهایی سری IMX500 و IMX501 از جمله حسگرهایی هستند که برای انجام تصویر برداری‌های بهتر در فضای ابری به کار گرفته می‌شوند. اکنون با هوشمند شدن این حسگرها امکان خلق تصاویر به مراتب بهتر میسر می‌شود.

اما نکته مهم در سنسور هوش مصنوعی دوربین تنها در خلق تصاویر بهتر نیست، کارایی و مصرف انرژی در این سنسورها نیز به مراتب پایین آمده است و به همین خاطر می‌توان از باتری در زمان بلندتری استفاده کرد.

سنسور هوش مصنوعی دوربین سونی امکان تصویر برداری سریعتر و استخراج متاداده‌های فراوان‌تر را میسر می‌کنند.

در سنسورهای سری IMX500 و IMX501 ، از سنسورهای 1 در 2.3 اینچ استفاده شده است. با احتساب فضای و مساحت این سنسورهای امکان خلق تصویرهای 12.3 مگاپیکسلی میسر می‌شود و می‌توان ویدئوهایی با کیفیت 4K و با تعداد فریم 60 فریم بر ثانیه را ضبط نمود. این دو سنسور در حال حاضر به ترتیب 93 و 187 دلار قیمت گذاری شده‌اند.

شرکت سونی برای این سنسورها از نام Intelligent Vision استفاده کرده است، به این معنی که حسگر یاد داشت، قابلیت تصویر پردازی هوشمند را دارد ودر سرعت بسیار بالایی این کار را انجام می‌دهد.

به گفته سونی، این حسگرها، از قطعات مختلفی ساخته می‌شوند و در نهایت داده‌های پیکسل‌های دریافت کننده اطلاعات را در واحد منطقی Logic Chip با هم ترکیب می‌کنند.

تراشه ای که در اینجا واقع شده است با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی داده‌ها را بررسی می‌کند و در نهایت تصویر و داده‌های نهایی استخراج می‌شوند. این فرایند به صورت بسیار کاربردی سبب می‌شود که تصویر بردار به حجم بیشتری از اطلاعات دسترسی داشته باشد و فرایندهای بعدی عکاسی با روند بهتری انجام شود.

یکی دیگر از امکاناتی که در سنسور هوش مصنوعی دوربین ‌وجود دارد، امکان بررسی رفتار انسان‌هاست. به خاطر استفاده از سنسور هوش مصنوعی دوربین سونی اکنون تبادل اطلاعاتی کمتری با مراکز پردازش تصویر انجام می‌شود.

برای مثال گوگل در حسگرهای Movidius سعی کرد از هوش مصنوعی برای پردازش تصویرهای فریم‌های ویدئو استفاده کند. این کار سبب شد که در زمان چند ثانیه حرکت‌های انسانی از سایر حرکت‌های قابل شناسایی باشد.

سنسور هوش مصنوعی دوربین

حسگر IMX501 حسگر بزرگ سمت راست و IMX500 حسگر کوچک سمت چپ

سنسور هوش مصنوعی دوربین سونی این امکان را به کاربران می‌دهد که بتوانند به صورت مجزا از داده‌ها خروجی بگیرند.

بنا به اعلام شرکت سونی، امکان دریافت خروجی‌های متنوع در این حسگرها وجود دارد و به همین خاطر نگرانی درباره اطلاعات به دست آمده و یا از دست رفت وجود ندارد. همچنین به خاطر استفاده از هوش مصنوعی در این حسگرها، حجم اطلاعات زائد کم شده و می‌توان با دقت بالاتری به پردازش اطلاعات باقیمانده پرداخت.

اگر به دنبال راهی برای پردازش تصویری قوی تر هستیم سنسور هوش مصنوعی دوربین می‌تواند راهکار بسیار خوبی باشد.

سنسور هوش مصنوعی دوربین سونی با قابلیت تشخیص سوژه

بر طبق اظهارات کارشناسان شرکت سونی، حسگرهایی که این شرکت ارائه کرده است می‌تواند رفتارهای کاربران را به خوبی تشخیص دهد، این حسگرها امکان پردازش تصویری خوبی دارند و به همین خاطر می‌توان از آن در بخش‌های نظارتی، فروشگاه‌ها و حتی در اتوموبیل‌ها استفاده کرد. به علاوه امکان تهیه نقشه‌های حرارتی نیز از قابلیت‌های دیگر این سنسورهاست.

با توجه به آنچه که گفته شد سنسور هوش مصنوعی دوربین سونی می‌تواند یکی از کارآمدترین ابزارهای هوشمند برای نظارتهای محیطی و تصویر برداری‌های دقیق باشد. این حسگرها را می‌توان در دوربین‌های عکاسی نیز به کار گرفت. در واقع با استفاده از این سنسورها امکان تشخیص سوژه و انجام سایر تنظیمات برای بهینه کردن تصویر برداری فراهم می‌شود. همچنین به خاطر امکان پردازش تصویر می‌توان حالت‌های مختلف را نیز تنظیم کرد. برای مثال در هنگام تصویر برداری از سوژه‌های ایستا، انسانی، متحر، حیوانات و پرتحرک و غیره می‌توان از تنظیمات هوشمندانه و کاملا منعطفی استفاده کرد.

فعلا شرکت سونی در زمینه استفاده از این سنسور هوش مصنوعی دوربین درسایر محصولاتش اظهار نظری نداشته است ولی به احتمال زیاد در ظرف چند سال آینده شاهده عرضه اولین این سنسورهای بر روی سایر محصولات خواهیم بود.

No votes yet.
Please wait...

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    منو اصلی