هوش مصنوعی Jukebox

هوش مصنوعی Jukebox توسط شرکت OpenAI ارائه شد

در تازه‌ترین تلاش‌های برای استفاده از هوش مصنوعی Jukebox ، این الگوریتم هوشمند توانست، با کمک مدل‌های یادگیری خود آهنگ متنی را یادبگیرد و نمونه بدل آن را تولید کند.

شرکت پژوهشی OpenAI اعلام کرده است که هوش مصنوعی جاکباکس این قابلیت را دارد که با استفاده از الگوریتم خود، اقدام به تولید موسیقی کند.

البته به مانند تجربه‌های قبلی هوش مصنوعی، این آهنگ‌ها از نظر هنری هنوز هم در خور توجه نیستند، ولی از نظر فناوری پیشرفت بسیار بزرگی به حساب می‌آیند. با این حال باید برای گوش دادن به آلبوم‌های تکان دهنده و جذاب هوش مصنوعی مدتی منتظر باشیم.

یکی از پیچیدگی‌هایی که در زمینه هوش مصنوعی Jukebox وجود دارد، آن است که این هوش اقدام به ساخت موسیقی‌های هنری می‌کند، چیزی که با احساسات و خاطرات ما درگیر است. برای همین شاید، سوالی که پیش می‌آید این است که آیا موسیقی صرفا یک دستگاه ریاضی و آماری از امواج است و یا یک تحرک عاطفی؟ هر کدام، از این موارد که باشد، هوش مصنوعی Jukebox در تلاش برای دستیابی به یک شیوه آماری و ریاضی است که بتواند احساسات ما را درگیر کند.

در آزمایشگاه‌های OpenAI از سیستم آموزش موسیقیایی به نام «پیانولا» استفاده شده است. این سیستم صرفا موسیقی است و از هیچ آواز و کلامی در آن استفاده نمی شود.

با انجام این کار، شبکه‌های عصبی در هوش مصنوعی Jukebox اقدام به رمزنگاری و مدل نگاری صداها می‌کنند و در نتیجه آن می‌تواند آموزش‌های رسمی را دریافت کند.

بعد از دریافت حجم قابل توجهی از موسیقی‌ها، تولید مدل ریاضی شروع می‌شود که به آن Upsample کردن می‌گویند. در اینجا صدای خام جدید با توجه به مدل‌ها تولید می‌شود.

هوش مصنوعی Jukebox

دقت کنید که تمامی این موارد بر اساس یادگیری ماشینی و ترکیب آن با مدل‌های ریاضی است و خبری از احساسات و هنر نیست.

در زمان یادگیری، هوش مصنوعی Jukebox اقدام به استخراج تکانش‌های صوتی مشابه و تواتور نواخت آنها می‌کند. این دقیقا به مشابه زمانی می‌ماند که شما کلمات را از یک جمله در حال مطالعه خارج کنید و تواتر هر کلمه با کلمات قبل و بعد از آن را یادداشت کنید.

نمونه‌های نواخت به دست آمده، بسته به یک نرخ صوتی (همان طول موج مشخص امواج) پالایش شده و ذخیره می‌شوند. به این صورت در هنگام کدگذاری صدی در یک صول موج مشخص تولید می‌شود و تفاوتی در آواهای صدا ایجاد نمی شود. (دقیقا مانند زمانی که شما دستگاه پخش صوت را در یک حد صدایی تنظیم می‌کنید).

در پیش از این در پروژه‌هایی نظیر MuseNet نیز از روش‌های مشابه استفاده شده بود، اما هدف تولید موسیقی هنر نبود.

در آموزش هوش مصنوعی Jukebox از 2.1 میلیون آهنگ استفاده شده است که متن آن‌ها را نیز از LyricWiki استخراج شده است. این کار سبب می‌شود که هوش مصنوعی نام برده بتواند آهنگ‌هایی با کیفیت بسیار بالاتری تولید کند. چیزی که تا کنون ممکن نبوده است، ولی با این حال هنوز هم ابتدایی است.

بنا بر اظهار نظری که دست اندرکاران این هوش مصنوعی در وبلاگ خود منتشر کرده‌اند:« هوش مصنوعی Jukebox سعی در ایجاد موسیقی کرده است، و سعی می‌کند که موسیقی‌هایی با ژانرهای متفاوت تولید کند. همچنین سعی کرده است که از آکوردهای مختلف استفاده کند که بتواند نمایشی گیرا را ایجاد کند. ساختارهای ارائه شده در این موسیقی‌ها منحصر به فرد هستند ولی هنوز به اجراهای بزرگ دست پیدا نکرده ایم.»

یکی از مشکلات موجود در آموزش این هوش مصنوعی Jukebox آموزش آن با موسیقی‌هایی است که ممکن است شامل حق کپی و رایت باشند. همچنین آهنگ‌های تولید شده نیز ممکن است بسیار مشابه با ساخته‌های قبلی هنرمندان باشد. اینگونه کارهایی سبب ایجاد مشکلات حقوقی می‌شود.

بنا به گفته چری هو:«آیا هنرمندان بزرگ دنیای موسیقی این اجازه را به OpenAI می‌دهند که بتوان از صدای آن‌ها برای آموزش و الگوریتم سازی هوش مصنوعی Jukebox استفاده کرد؟ و یا آیا نتیجه کار مشابه با آنها نخواهد شد؟ قطعا پاسخ این هنرمندان خیر است، اما با این حال کار آموزش با صداهای نه چندان معروف در حال ادامه است».

داستان هوش مصنوعی Jukebox به هر کجا که رسیده باشد، نشان از پیشرفت هوش مصنوعی در بخش‌های مختلف زندگی ماست. چیزی‌هایی شاید ساده که اکنون در حال تبدیل شدن به هوش مصنوعی و دیجیتالی شدن است. آیا زمانی ما آخرین آلبوم تولید شده با هوش مصنوعی را می‌خریم که از احساسات ما انسان‌ها سخن گفته باشد؟ یا آیا زمانی می‌رسد که احساسات ایجاد شده از طریق هوش مصنوعی بهتر و عمیقتر از ما انسان‌ها باشد؟ نظر شما چیست؟ آینده هوش مصنوعی به نظر شما به کجا خواهد رسید؟

No votes yet.
Please wait...

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    منو اصلی