اینتل زئون Bronze 3204

بررسی و تست پردازنده اینتل زئون Bronze 3204 به همراه چارت و نمودارهای مرتبط

اگر شما به دنبال نسل دوم پردازنده‌های اینتل زئون اسکابل سری LGA 3647 هستید، تنها یک گزینه در اختیار دارید. پردازنده اینتل زئون Bronze 3204 تنها پردازنده «برنزی» در این نسل است که میتواند نیاز شما را برطرف کند. زمانی که بحث‌ها درباره کنوانسیون نامگذاری جدید درباره پردازنده‌های نسل آخر شروع شد، ما سعی کردیم که مقایسه سه مورد از پردازنده‌های آخرین پردازنده‌های آن زمان یعنی Bronze 3104 در برابرE5-2603 v3 و V4 را که هر کدام از سه نسل متقاوت پردازنده بودند، را انجام دهیم. به صورت کلی، این پردازنده‌ها برای پلتفرم‌های ساده استفاده می‌شدند که ارتباط ورودی و خروجی خوبی با استوریج داشتند اما از توان محاسباتی کمی برخوردار بودند. آن توسط اکثر OEM‌ها برای فروش سرورهایشان استفاده شده ات زیرا به آن‌ها این امکان را می‌دهد که کانال کوبلر را در آینده بهینه‌سازی نمایند. در زمان نوشتن این مقاله، هیچ رقیب مستقیمی در گروه پردازنده AMD EPYC که بتواند با قیمت 250$ با این پردازنده رقابت کند وجود نداشت. در بررسی دوباره ما، ما به جستجوی این مورد هستیم که‌این پردازنده و نسل آن به چه شکلی پردازش‌های خودشان را انجام می‌دهند، همچنین به رشد آن‌ها در ظرف چهار نسل و پنج سال گذشته نیز نگاهی می‌اندازیم.

اصلی‌ترین نکات برای پردازنده اینتل زئون Bronze 3204 : 6 هسته، 6 رشته، 1.9GHz پردازش در حالت عادی بدون دارا بودن حالت توربو. در این پردازنده از 8.25MB حافظه کش داخلی استفاده شده است. توان TDP این پردازنده برابر با 85 وات است. قیمت این پارت در ابتدای سال 2020 برابر با 213$ بوده است. برای مشخصات آن هم یک صحفه اختصاصیARK  در سایت اینتل به‌این پردازنده اختصاص داده شده است.

در تصویر زیر می‌توانید مشخصات lscpu پردازنده اینتل زئون Bronze 3204 را مشاهده کنید:

خروجی Lscpu پردازنده‌اینتل زئون Bronze 3204خروجی Lscpu پردازنده اینتل زئون Bronze 3204

یکی از مواردی که باید در اینجا به آن اشاره کنیم، آن است که ما از دو چیپست تست در اینجا استفاده کرده‌ایم. پردازنده اینتل زئون Bronze 3204 آخرین چیپست ارزان قیمت در میان پردازنده‌های اینتل است، قصد ما این است که از این این پردازند‌ها برای تست‌های پایه‌ای استفاده کنیم، در حالی که از چیپست‌های سطح بالاتر برای کارهای مفیدتری استفاده کنیم.

تست‌های بر روی دو چیپست پردازنده اینتل زئون Bronze انجام می‌شود و ما تفاضل رو به کاهش در اعداد توان مصرفی را در تعدادی از سیستم‌ها ی خودمان مشاهده کردیم. به نظر ما، اسناد منتشر شده از سوی سرکت اینتل در این باره بسیار سکوت کرده‌اند، به همین خاطر عدد TDP برابر با 85W می‌تواند برای استفاده و فروش پردازنده اینتل زئون Bronze 3204 بسیار محافظه کارانه باشد.

حداکثر سرعت فرکانس ساعت در این جا برابر با DDR4- -2133MHz است در حالی که‌این مقدار می‌تواند در این نسل به مقدار DDR4-2933 افزایش پیدا کند. در ترکیب این موضوع با فقدار وجود سرعت فرکانس توربو، و استفاده از فناوری رشته‌ای، سبب شده است که پردازنده مناسب برای انجام پردازش‌های حرفه‌ای حتی در زمینه‌های نظیر AVX-512 و یا VNNI نباشد. موارد مرتبط دیگر را نیز در ادامه‌این مقاله بررسی می‌کنیم.

تست پیکربندی پردازنده اینتل زئون Bronze 3204

برای پردازنده نسل دوم ما که از پردازنده‌های‌های Intel Xeon Scalable تک سوکته هستند، ما از پیکربندی زیر استفاده کرده‌ایم:

 • سیستم: HPE ProLiant DL360 Gen 10
 • پردازنده: پردازنده اینتل زئون Bronze 3204
 • رم: 6 عدد رمRDIMM DDR4 با فرکانس 2133 و ظرفیت 32 گیگابیت از نوع ECC
 • ذخیره‌سازی: یک‌هارد اینتل DS سری S3700 با ظرفیت 400 گیگابایت
 • شبکه بندی PCIe: کارت شبکه Mellanox Conntect مدل X-3، و HPE FelxLOM دو پورته ، 40GbE

سیستمی که در این آزمون استفاده شده است را در مقاله مرتبط به آن به صورت کامل توضیح داده‌ایم. این سیستم یاز هیت سینک‌ها و فن‌های مناسب برای پشتیبانی از دفع گرمای پردازنده برخودار بوده است.

 

پیکربندی استاندارد سیستم عملکرد بالا HPE ProLiant DL360 Gen 10

در اینجا ما باید به‌این نکته اشاره کنیم که ما از یک هیت سینگ و فن‌های با عملکرد بالات استفاده کرده‌ایم. برای اطمینان بیشتر از کارکرد آزمون مان از یک سرور تک یونیته ( 1U ) استفاده کرده‌ایم، تا ظرفیت خنک کاری کافی را در اختیارمان قرار دهد. اگر شما یک سرور HPE ProLiant DL360 Gen10 خریداری کرده باشید، احتمالا بر روی آن هیت سینک‌های استاندارد قرار دارد، که نیازمند کمی تقویت و خرید قطعات اضافی است که بتواند گرمای ایجاد شده را به خوبی دفع کند. شما می‌توانید تفاوت‌های زیادی را بین هیت سینک‌های استانداردو عملکرد بالای در سرور HPE ProLiant DL360 Gen 10 را مشاهده کنید:

هیت سینک‌های استاندارد و عملکرد بالا در سرورهای HPE ProLiant DL360 Gen 10

هیت سینک‌های استاندارد و عملکرد بالا در سرورهای HPE ProLiant DL360 Gen 10

بعد از آن ما نگاهی به معیاری‌های مطرح شده درباره پردازنده اینتل زئون Bronze 3204 می‌اندازیم. در انتها نیز نتیجه گیری خودمان درباره مقایسه‌های انجام شده در این زمینه را در قسمت «حرف آخر» بیان می‌کنیم.

خروجی Lscpu پردازنده اینتل زئون Bronze 3204

برای این قسمت، ما از اسکریپت‌های Linux-Bench استفاده کردیم که یک اسکریپت کراس پلتفرم است که به ما در مشاهده نتایج «بزرگترین مخرج مشترک» کمک می‌کند، و ما از ان برای چند سال تا آخرین نسخه به روز رسانی آن یعنی Linux-Bench2 استفاده کردیم. ما کارمان را با معیارهای پردازنده‌های اینتل زئون اسکابل نسل دوم شروع کردیم، ما در اینجا تعداد از شیوه‌های انجام آزمایش را به صورت ترکیبی استفاده کردیم و با استفاده از آنها پلتفرم خودمان را توسعه دادیم.

در این زمان، نشست‌های (بخش‌ها) معیار بندی ما بعد از چند روز تکمیل شد و ما هزارا نقطه داده سنجی را برای سنجش کار خودمان ایجاد کردیم. همچنین، ما از جریان‌های کاری نرم‌افزاری شرکت‌های مختلف استفاده کردیم، و برای اینکار به آنها بارهای کاری وارد کردیم که از بیشترین ظرفیت‌های سخت‌افزاری قابل دستیابیشان استفاده کنند. در نتیجه، این نمونه کوچک از داده‌ها را به دست آوردیم و توانستیم نتایج آن را به صورت عمومی به اشتراک بگذاریم. ما همیشه از اینکه مقداری داده رایگان ایجاد کرده‌ایم خوشحال هستیم، ولی در اینجا ما از اینکه شرکت‌ها این اجازه را به ما دادند که بتوانیم این جریان‌های کاری را در آزمایشگاه خودمان اجرا کنیم، برای مثال آزمایشگاه DemoEval یکی از آزمایشگاه‌هایی بود که‌این امکان را برای ما میسر کرد. هرکاری که ما در اینجا انجام داده‌ایم در یک محیط کاملا کنترلر شده بوده است، و ما می‌دانیم که تمامی مراحل در شرایط کامل یکسان و برابر اجرا شده است و شرایط مطابق با مواردی است که در یک دیتاسنتر معمول وجود دارد، و هیچ بار اضافی آزمایشی در اینجا به سرورها وارد نشده است.

ما در ادامه برخی از نتایج به دست آمده را نمایش خواهیم داد و تعدادی از نقطه‌های داده قابل توجه را در این مقاله بررسی می‌کنیم.

معیار کامپایل پایتون بر روی کرنل لینوکس 4.4.2

این مورد یکی از معیارهای به شدت مورد تقاضا بوده است که در ظرف چند سال گذشته از ما درخواست شده است. وظیفه‌ای که باید انجام بگیرد ساده است، د راینجا ما یک فایل مشخص داشتیم که آن را از سایت کرنل لینوکس 4.42 به آدرس اینترنتی Kernel.org دانلود کردیم و کاربری آن را برای تولید خودکار استانداردش بهینه‌سازی کردیم و از هر رشته‌ای در این سیستم استفاده کردیم. ما نتایج به دست آمده را بر مبنای مدت زمان کامپایل در هر ساعت آماده کردیم تا نتایج به راحتی قابل خواندن باشند.

معیار کامپایل کردن کرنل لینوکس پردازنده‌اینتل زئون Bronze 3204Silver 3204

معیار کامپایل کردن کرنل لینوکس پردازنده اینتل زئون Bronze 3204

در این چارت، می‌توانیم یک مقدار کاهش را ببینم اما افزایش رو به بالای قابل توجهی را در زمینه عملکرد شاهد هستیم.  به خاطر بررسی و انجام مقایسه، ما در اینجا پردازنده‌های اینتل زئون E5-2603 V3 ، اینتل زئون Bronze 3104 و اینتل زئون E5-2603 V4 را به خاطر قرار گرفتن قیمت آنها در رنج 213$ در مدت زمان 5 سال گذشته را با هم مقایسه کردیم. همچنین ما پردازنده اینتل زئون Bronze 3106 را در اختیار داریم که نمونه دیگر از پردازنده اینتل زئون Bronze است که در نسل 2017 ارائه شده است، اما به دلایلی نام آن از فهرست SKU‌های ارائه شده از سوی شرکت اینتل حذف شده است. پردازنده اینتل زئون Bronze 3106 با 8 هسته عرضه شده است، اما شرکت اینتل با تاکید گفته است که اگر شما به دنبال یک پلتفرم کم توان هستید، پردازنده اینتل زئون Bronze 3204 یک انتخاب خوب است، اما اگر به دنبال عملکرد بالاتری هستید، می‌توانید از پردازنده اینتل زئون Silver 4208 یا بالاتر استفاده کنید.

عملکرد C-ray 1.1

ما از آزمون عملکرد C-ray که در چند ساله اخیر مورد استفاده قرار گرفته است، در اینجا بهره گرفته‌ایم. این شیوه از اشعه (Ray) استفاده می‌کند، این روش برای نشان دادن فعالیت پردازنده تحت جریان‌های کاری چندرشته‌ای بسیار پرطرفدار است. ما از نتایج 8K خودمان استفاده کردیم که به خوبی در انتهای این طیف عملکردی کار می‌کند.

معیارهای پردازنده‌اینتل زئون Bronze 3204 تحت آزمون C-Ray 8K

معیارهای پردازنده اینتل زئون Bronze 3204 تحت آزمون C-Ray 8K

همانطور که در این جا اشاره شد. ما هنوز تست 4K سال 2014 را انجام میدادیم، اما از پردازنده E5-2603 V3 به بعد ما روش انجام را تغییر دادیم، و به همین خاطر ما عددهای یکسانی در اختیار نداریم.  به عنوان یک چهارچوب مرجع، پردازنده اینتل زئون E-2136 با داشتن سرعت فرکانس ساعت بیشتر و بهره گیری از تکنولوژی رشته‌ای، تا دو برابر سرعت بیشتری را در اختیار ما قرار می‌دهد.

عمکلرد فشرده 7-zip

آزمون 7-zip به صورت گسترده برای فشرده‌سازی و خارج‌سازی از حالت فشرده بر روی پلتفرم‌های مختلف انجام می‌شود. ما از این برنامه در اوایل در تست‌هایی که تحت سیستم عامل ویندوز می‌گرفتیم، استفاده می‌کردیم. این تست بخشی از هسته اصلی سیستم عامل لینوکس نیست.

معیارهای پردازنده‌اینتل زئون Bronze 3204 تحت آزمون 7zip

معیارهای پردازنده اینتل زئون Bronze 3204 تحت آزمون 7zip

در اینجا ما شاهد ترندهایی هستیم که اغلب آنها را مشاهده می‌کنیم. پردازنده اینتل زئون Bronze 3204 به‌اندازه 200MHz سرعت بیشتری نسبت به پردازنده اینتل زئون Bronze3104 دارد، این به معنی سرعت بیشتر در تمامی زمینه‌هاست، اما به‌اندازه پردازنده‌های هشت هسته‌ای نسل قبل تر از خودش سریع نیست.

عملکرد NAMD

NAMD یک آموزن مدلسازی ملکولی است که به وسیله گروه بیوفیزیک محاساباتی و تئوری در انیستیتو بکمان (Beckman) برای دانشگاه علوم و تکنولوژی‌های پیشرفته در اوربانا کمپینگ (Urbana-champaign) توسعه داده شده است. اطلاعاتی که درباره‌این آزمون به دست آمده است می‌تواند در اینجا مفید باشد. ما درباره GROMACS در نسل‌های آینده Linux -Bench در آینده نزدیک صحبت خواهیم کرد. به همراه GROMACS ما به سختی کار کردیم که بتوانیم فناوری اینتل اسکی لک (Skylake)’ AVX-512 و AVX2 را بر روی معماری AMD Zen پشتیبانی کنیم. در اینجا نتایج مقایسه ما با توجه به داده‌های مشابه ارائه شده است:

معیارهای پردازنده‌اینتل زئون Bronze 3204 در تست NAMD

معیارهای پردازنده اینتل زئون Bronze 3204 در تست NAMD

ما افزایش قابل توجهی را در این آزمون مشاهده می‌کنیم.

 تست Sysbech CPU

تست Sysbech یکی از مواردی است که در تس‌های لینوکسی بسیار استفاده می‌شود. ما از این تست به شکل اختصاصی برای CPU‌ها استفاده کردیم، این تست مشابه تست OLTP که بر روی استوریج‌ها هم از آن استفاده می‌شود، نیست.

 تست Sysbech بر روی پردازنده‌اینتل زئون Bronze 3204

تست Sysbech بر روی پردازنده اینتل زئون Bronze 3204

این الگو مشابه با الگوهایی است که ما قبل از این هم مشاهده کرده بودیم. در اینجا ما به دنبال برجسته کردن نقش عملکرد تک رشته‌ای نیز هستیم.

تست Sysbech بر روی پردازنده‌اینتل زئون Bronze 3204

تست Sysbech بر روی پردازنده اینتل زئون Bronze 3204

با داشتن سرعت فرکانس ساعت 1.9GHz، پردازنده اینتل زئون Bronze 3204 به نسبت نسل‌های پیش از خود که سرعت فرکانس ساعت بین 1.6GHz تا 1.7GHz داشته‌اند بهبود بهتری را نشان می‌دهد.

عملکرد OpenSSL

آزمون OpenSSL عمدتا برای ارتباط میان سرورها استفاده می‌شود. این پروتکل، در بسیاری از بررسی‌هایی که بر روی سرورها انجام می‌شود بسیار مهم است. ما در ابتدا نگاهی به تست‌های انجام شده خودمان انداختیم:

معیارهای پردازنده‌اینتل زئون Bronze 3204 تحت OpenSSL

معیارهای پردازنده اینتل زئون Bronze 3204 تحت OpenSSL

در اینجا نتایج کمی متفاوت است:

معیارهای پردازنده‌اینتل زئون Bronze 3204 تحت OpenSSL

معیارهای پردازنده اینتل زئون Bronze 3204 تحت OpenSSL

این نتایج هم نشان می‌دهند که عملکرد این پردازنده در اینجا نیز افزایش قابل ملاحظه تری دارد، در اینجا ما اندکی افزایش بهره وری به نسبت پیش در سرعت فرکانس ساعت به میزان 11 تا 12% را شاهد هستیم.

آزمون UnixBench Dhrystone 2 و Whetstone

از دیگر تست‌هایی که ما در اینجا اقدام به انجام دادن آن کردیم، تست UnixBech 5.1.3 Dhrystone 2 و Whetstone بوده است. هرچند که‌این آزمون‌ها بسیار قدیمی هستند، اما ما درخواست‌های زیادی را برای انجام دادن آن‌ها داشتیم، و بسیاری از مخاطبین ما هنگامی که انجام اینگونه تست‌ها را رها می‌کردیم از دست ما عصبانی می‌شدند. آزمون UnixBench به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد به همین خاطر ما سعی کردیم که آن‌ها در این مجموعه داده قرار دهیم. در اینجا نتایج به دست آموده از آزمون Dhrystone 2 را مشاهد می‌کنید:

 معیارهای پردازنده‌اینتل زئون Bronze 3204 تحت آزمون UnixBench Dhrystone 2

معیارهای پردازنده اینتل زئون Bronze 3204 تحت آزمون UnixBench Dhrystone 2

در اینجا نتایج حاصل از آزمون Whetstone نمایش داده شده است.

معیارهای پردازنده‌اینتل زئون Bronze 3204 در تست GROMACS کوچک (Small)

معیارهای پردازنده اینتل زئون Bronze 3204 تحت آزمون Unixbech Whetstone

در اینجا به وضوح اثر سرعت فرکانس ساعت ارتقا یافته را شاهد هستیم.  این چیپست سریع ترین پردازنده تک رشته‌ای در رنج قیمت 213$ هم در بخش پردازنده‌های تک و هم دو رشته‌ای است.

آزمون شبیه‌سازی GROMACS متوسط با AVX2/AVX-512

ما در این آزمون شبیه‌سازی ملکولی GROMACS کوچکی را ترتیب دادیم که قبلا آن را بر روی پردازنده‌های AMD EPYC 7601 با سیستم عامل لینوکس انجام دادیم. در Linux Bench 2 ما از کیس «Small» استفاده کردیم که مناسب سرورهای تک سوکته است. تست ما از هر دو فناوری AVX-512 و AVX-512 برای انجام آزمون GROMACS استفاده کردیم.

معیارهای پردازنده‌اینتل زئون Gold 5117 در تست GROMACS کوچک (Small)

معیارهای پردازنده اینتل زئون Bronze 3204 در تست GROMACS کوچک (Small)

ما در اینجا می‌خواهیم تمرکزمان را معطوف به پردازنده اینتل زئون Bronze کنیم، چیزهایی که در اینجا می‌بینیم در هر سه خانواده Bronze، Silver و Gold سری 5200 به شکل مرتب تکرار شده‌اند.  آزمون GROMACS Small ما نشان دهنده عملکرد چشمگیری در این رده از پردازنده است.  ما در این آزمون‌ها تمام متغییرها را به شکل ثابتی نگاه داشتیم و تنها نوع پردازنده تغییر کرده است. ما حتی پردازنده اینتل زئون Bronze 3204 را خارج کردیم و به جای آن ازدو پردازنده اینتل زئون Bronze 3104 و پردازنده اینتل زئون Bronze 3106 استفاده کردیم ولی باز هم نتایج مشابهی را به دست آوردیم.

در اینجا باید اشاره کنیم که در پردازنده اینتل زئون اسکابل نسل دوم که ما در اینجا آزمون‌های مختلف را بر روی آنها انجام دادیم، پردازنده اینتل زئون Gold 5220 در زمانی که به صورت دوتایی استفاده می‌شدند، عملکردی بهتر از زمانی که به صورت منفرد به کار برده می‌شدند، به نسبت نسل‌های قبل در سری پردازنده اینتل زئون Gold 5100 داشتند.  به نظر می‌رسد این تراشه‌های رده پایین از AVX-512 در سطح پایینی پشتیبانی می‌کنند، و عملکردی شبیه به آنچه در بخش‌های دو پورت FMA AVX-512 مشاهده می‌کنیم ، دارند. در اینجا ایده که ما داریم این است که پردازنده اینتل زئون Gold 6132 با 14 هسته بسیار سریعتر از پردازنده اینتل زئون Gold5119T با 14 هسته کار می‌کنند و سرعت فرکانس ساعت آن‌ها بسیار بیشتر است و به همین خاطر اختلاف عملکرد بیشتری را در آنها شاهد هستیم.  این چارت حاصل بررسی کردن پردازنده اینتل زئون Gold 5117 است.

معیارهای پردازنده‌اینتل زئون Bronze 3204 در تست GROMACS کوچک (Small) 4108

معیارهای پردازنده اینتل زئون Gold 5117 در تست GROMACS کوچک (Small)

ما همچنین در این جا شاهد آن هستیم که پردازنده‌های اینتل زئون D-2100 در تست اینتل زئون D-2183IT با 16 هسته، عملکرد بسیار عالی را در AVX-512 نشان دادند و حتی می‌توان انتظار داشت که در آزمون FMA AVX-512 نیز عملکرد بسیار بهتری داشته باشند. در مقالات قبلی که با سری پردازنده‌های اینتل زئون سری Gold 5200 ما همچنان از آزمون FMA AVX-512 تک پورته استفاده می‌کردیم.

تنها به خاطر آن که چشم اندازی درستی در این زمینه‌ایجاد کنیم، باید بگوییم که پردازنده اینتل زئون Silver 4108 دارای یک عملکرد تک رشته‌ای خوب در حالت توربو با سرعت فرکانس ساعت 3.0GHz بود، این پردازنده از 8 هسته و 16 رشته استفاده می‌کرد که در مقابل پردازنده اینتل زئون Bronze 3204 که از 6 هسته استفاده می‌کند قابل توجه است. آن پردازنده دارای کش بیشتر بوده و حافظه بالاتری را به نسبت فرکانس ساعت خود داراست. در آن آزمون از رم‌های DDR4-2400 DRAM استفاده شده بود.  حالا وقت آن رسیده است که ما پردازنده برنزی خودمان را در فهرست SKU‌ها قرار دهیم که در نتیجه جدول ما به صورت زیر خواهد شد:

در اینجا با داشتن سرعت فرکانس ساعت بالاتر، تعداد رشته بیشتر و سرعت ارتباط با رم‌های DDR4 بسیار بیشتر، می‌تواند به راحتی دلائل کارکرد بهتر و با اختلاف پردازنده اینتل زئون Silver 4108 به نسبت پردازنده‌های اینتل زئون Bronze 3106 و Bronze 3104 را توضیح دهد. همچنین به سختی می‌توانیم نتایج به دست آمده از آزمون‌های پردازنده اینتل زئون Bronze 3204 را توضیح دهیم مگر آنکه قطعات AVX-512 را تعویض کنیم، که بازهم در اینجا شاهد تفاوت‌های چندانی نخواهیم بود. کدها و اسکریپت‌ها، نیز تقریبا یکسان هستند و عملکرد فیزیکی هم اختلاف چندانی ندارد و ما هیچ تفاوت معناداری را در هر کدام از این پردازنده‌ها شاهد نیستیم. ما حتی تست‌های قبلی را ب استفاده از محیط‌های آزمون GROMACS 57K انجام دادیم که در سپتامبر 2017 از آنها استفاده کردیم، و باز هم نتایج یکسانی را برای پردازنده اینتل زئون Bronze 3204 به دست آوردیم.

در اینجا نتوانستیم علتی را برای افزایش 11% یا 200MHz سرعت فرکانس ساعت بیابیم، این کار توانسته است سبب افزایش بازده 91% در پردازنده اینتل زئون Bronze 3204 شود که مشابه با عملکرد پردازنده اینتل زئون Bronze 3104 نسل قبل است، در اینجا تقریبا همه چیز یکسان باقی مانده است. چیزهای در این میان مشابه هستند. حتی در اینجا پیاده‌سازی AVX-512 در پردازنده اینتل زئون Bronze 3204 بسیار بهتر از پردازنده‌های Silver یا Gold 5200 در نسل‌های قبلی است ، شاید هم چیزهای دیگری در این بین اتفاق افتاده باشند. ما داده‌های مختلف از چندین SKU مختص سری‌های Silver و Gold 5200 را در اختیار داریم، و در آنها شاهد الگوهای واضحی هستیم.  پردازنده اینتل زئون Gold 6200 و پلاتینوم 8200 بهبود فوق العاده‌ای را مشابه آنچه که ما در پردازنده‌های رده پایین تر شاهد هستیم از خودشان نشان نمی دهند. در عوض پردازنده‌های Gold 6200 و Platinum 8200 عملکردی مشابه با پردازنده اهی Gold 6100 و Platinum 8100 از خود نشان می‌دهند. این موارد اشاره به‌این موضوع دارند که‌این موضوع به تغییرات گسترده‌ای که در معماری‌ها انجام شده است ارتباطی ندارد، بلکه چیزهای دیگری در پردازنده‌های اینتل زئون Bronze، Silver و Gold 5200 در این نسل اتفاق افتاده است مرتبط است.

آزمون شطرنج

شطرنج یکی از موارد بسیار مورد علاقه بوده است و می‌توان گفت که یکی از پیچیده ترین آزمون‌ها نیز هست. در طول سالها، ما تعداد زیادی درخواست داشتیم که از ما خواسته بودند که آزمون شطرنج را بر روی قطعات مورد آزمون انجام دهیم. ما پروفایل سیستم‌های خودمان را درآوردیم، و اکنون نتایج از بررسیهای اصلی مان را میتوانید مشاهده کنید:

پلتفری سبک با استفاده از پردازنده اینتل زئون Bronze 3204

معیارهای پردازنده اینتل زئون Bronze 3204 در تست شطرنج

یکی دیگر از مواردی که نشان دهنده آن است که چرا ما شاهد تفاوت‌هایی در آزمون GROMACS خودمان هستیم، در آزمون شطرنج نهفته است، که همانطور که ما انتظار داشتیم نشان دهنده سرعت فرکانس ساعت بالاتر از 11% است.

تفاوت عمده در اعداد نشان دهنده نتایج حاصل از بهینه‌سازی‌های نسبی در این رده است. AVX-512 فعال شده در این آزمون به وضوع چهارچوب‌های مشخص را نشان می‌دهند، این موضوع را در آزمون پردازنده‌های Gold 5200 که قبلا نیز آن‌ها را تست کردیم شاهد هستیم.

بعد از آن ما به سراغ بحث بر روی موقعیت بازار و سخن آخر می‌روید.

موقعیت بندی در بازار برای پردازنده اینتل زئون Bronze 3204

این چیپست‌ها در خلا نیستند، بلکه تحت فشارهای رقابتی میان دو شرکت تولید کننده پردازنده اینتل و AMD هستند. هنگامی مکه شما سروری را می‌خرید باید برای آن یک CPU مناسب انتخاب کنید، اینجا است که شما به سراغ پلتفرم‌های اعلام شده از سوی این رقبا می‌روید.

پردازنده اینتل زئون Gold 3204 در برابر پردازنده‌های جایگزین شرکت اینتل

در این زمینه یک دلیل وجود دارد که از پردازنده اینتل زئون Bronze 3204 به جای دیگر پردازنده‌های ارائه شده از سوی شرکت اینتل استفاده کنیم، و آن هم هزینه کمتر در ازای عملکرد دریافتی، است. اگر شما به دنبال پردازنده‌ای هستید که تعداد هسته آن مناسب باشد و هزینه آن هم تقریبا 213$ باشد، پس باید به دنبال این پردازنده‌ها و یا پردازنده‌های مشابه باشید.

 

پلتفری سبک با استفاده از پردازنده اینتل زئون Bronze 3204

به همین ترتیب ، اگرچه 1.9 گیگاهرتز یک پیشرفت است ، همانطور که IPC ما در مدت 5 نسل شاهد آن هستیم ، یک قانون واضح وجود دارد که نباید در این بخش سرعت فرکانس ساعت بیش از حد مشخصی بهبود داده شود.

 پلتفری سبک با استفاده از پردازنده‌اینتل زئون Bronze 3204

پلتفری سبک با استفاده از پردازنده اینتل زئون Bronze 3204

برای ما همین مقدار مناسب است. در اینجا عبارت «پلتفرمی سبک» به معنای آن است که تمام عملکردهای یک سرور را با قیمت پایین تر در اختیار داشته باشیم. در اینچنین پلتفرمی ، اکنون ویژگیهای بیشتری به همراه گسترش اساسی قابلیتهای سیستم عامل به 6 کانال DDR4 و 48 PCIe 3.0 در مقابل مدلهای قدیمی Xeon E5 ارائه می‌شود.

اگر تمام نیاز ما اجرای یک جریان کاری ذخیره‌سازی سبک، یا داشتن یک سرور فیزیکی در شبکه است که برخی از کارهای پردازشی سبک را انجام دهد و یا آنکه به صورت دائمی در حال سرویس دهی باشد، پردازنده می‌تواند بهترین انتخاب ما در این زمینه باشد. اگر شما نیازمند، توانی بیشتر از آن هستید، ما پیشنهاد می‌کنم که به سراغ پردازنده اینتل زئون Silver 4208 ما بروید. در آنجا شما می‌توانید نتایج بسیار بهتری راا از پردازنده Silver 4210 در اختیار داشته باشید. بررسی‌های ما درباره‌این پردازنده را می‌توانید در همین وب سایت بخوانید.

پردازنده اینتل زئون Bronze 3204 در برابر پردازنده‌های AMD EPYC مشابه

در اینجا باید پردازنده‌های AMD را به عنوان یک رقیب بررسی کنیم. در مقاله‌ای که درباره Channel Cobbler و مشکل AMD EPYC نوشتیم، توضیح دادیم که چرا پردازنده‌های AMD رقیبی در این زمینه ندارند و چرا باید یک رقیب برای آنها در این زمینه وجود داشته باشد. ما پیشنهاد می‌کنم که آن مقاله را نیز مطالعه کنید.

پردازنده اینتل زئون Bronze 3204 در برابر معماری‌های‌های ARM و Power

پردازنده‌های IBM Power توجه را به بخشی‌های متفاوت تر از پردازنده اینتل زئون Bronze 3204 معطوف کرده‌اند. به خاطر آنکه آنها عملکردی ضعیف دارند، نمی توانند به عنوان رقیبی برای پردازنده‌های Bronze در نظر گرفته شوند. در حال حاضر، پردازنده اینتل زئون Bronze 3204 ، به نظر می‌رسد تحت سیطره معماری ARM است. معماری ARM استعداد خوبی را در بسته عملکرد و توان خود عرضه کرده است.

باید گفت که اگر شما می‌خواهید یک پردازنده اینتل زئون Bronze 3204 بخرید، در واقع در حال خرید پردازنده LGA 3647 x86 هستید، البته‌این کار را به خاطر عملکرد بالایی که‌این رابط دارد انجام نمی دهید. اینتل کارآیی بسیار خوبی در بخش توان مصرفی و سرعت در این بخش دارد، ولی رابط‌های LGA 3647 فاقد این قدرت‌ها هستند.

حرف آخر

اگر شما به دنبال یک پردازنده x86 هستید تا بتواند با سرورهای که چیست رابط LGA 3647 دارند کار کنند و بتوانید کمی پلتفرم خودتان را توسعه دهید، پردازنده ‌اینتل زئون Bronze 3204 می‌تواند انتخاب خوبی باشد. با استفاده از این پردازنده می‌توانید، کنترلرهای SAS، مقدار قابل توجهی رم، حافظه‌های NVMe SSD و کارت‌های شبکه را به خوبی پشتیبانی کند و از آن در استوریجها و یا سرورهایی برای کارهای نظیر DNS و یا کارهای مشابه استفاده کنید. یکی از مواردی که اخیراً از آن شنیده‌ایم ، درباره گره‌های کوانتومی اضافی برای خوشه‌های کوچک است که سرورهای ارزان قیمت یک سوکت Intel Xeon Bronze می‌توانند به سادگی از آنها استفاده کنند، تا تعداد گره‌های خوشه‌ای را از 2 تا 5 خوشه گره افزایش دهند.

برای خوانندگان ما ، به طور معمول شاهد یک پرداختی کم و ارزان قیمت برای انتقال از سری برنز به نقره در OEM‌های اصلی هستیم. پیشنهاد ما این است که یک پردازنده اینتل زئون Silver 4208 یا 4210 خریداری کنید، به جای آنکه عملکرد تکه رشته‌ای خودتان را افزایش دهید. به نظر خرید قطعه مناسبتر، راحت تر از آن است که بخواهید یک دستگاه را در مرکز داده خودتان به روز رسانی کنید.

No votes yet.
Please wait...

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو اصلی