اینتل زنون E-2136 بررسی و تست پردازنده به همراه چارت و نمودارهای مرتبط

Intel Xeon E-2136 (اینتل زنون E-2136) قطعه کامپیوتری جالبی است که در ادامه درباره آن بحث می­کنیم. می­توان اینگونه گفت که این بهترین یا به نوعی بدترین ارزش در خط تولید  Intel Xeon E-2100 (اینتل زنون E-2100) را همزمان داراست. این تمایز ویژه به یک خصوصیت منحصر به فرد وابسته است : Intel iGPU. برای کسانی که یک GPU یکپارچه می­خواهند، Intel Xeon E-2136 (اینتل زنون E-2136) یکی از معدود موارد جدید از سری پردازنده های E-2100 است که با iGPU هماهنگ نیست. از طرف دیگر، نمایش کامل GPU و از دست رفتن جزئی سرعت کلاک پایه بدین معنی است که Intel Xeon E-2136 (اینتل زنون E-2136) همچنین ارزان­ترین پردازنده 6 هسته ای/ 12 رشته­ای از سری E-2100 در بازار امروز است. بیایید به بررسی این پردازنده پردازیم تا ارزش آنرا بیشتر درک کنیم.

آمارهای کلیدی برای Intel Xeon E-2136 (اینتل زنون E-2136) عبارتند از: 6 هسته­ / 12 رشته­ و سرعت فرکانس پایه 303 گیگاهرتز و توربو 4.5 گیگاهرتزی با حافظه داخلی(کش) 12 مگابیتی. CPU دارای TDP 80 واتی است. این فاکتوری به قیمت 284 دلاری را شامل که برای این سطح از عملکرد در بازار بسیار مناسب است. در ادامه صفحه ARK  با مجموعه ویژگی­ها را می توانیم ببینیم دارد. در شکل زیر خروجی ISCPU برای این تراشه نشان داده شده است، بنابراین می­توانید تمامی ویژگی را مشاهده کنید:

Lscpu برای اینتل زنون E-2136

Lscpu برای اینتل زنون E-2136

پیکربندی تست:

در اینجا پیکربندی اساسی ما برای این کلاس از CPU ارائه شده است:

  • مادربورد: Supermicro X11SCA-F
  • CPU: Intel Xeon E-2136
  • (RAM): 4x 84x8GB DDR4-2400 ECC UDIMMS
  • SSD: Intel DC S3710 400GB
  • SATADOM: Supermicro 32 GB SATADOM

امروزه این CPU به تنهایی تا 64 گیگابایت RAM را در پیکربندی 4  اسلات 16 گیگابایتی پوشش می­دهد. مشخصات اینتل این موضوع را نشان میدهد که با دسترسی به ماژول­های 32 گیگابایتی ECC UDIMM، CPU ها می­توانند تا 128 گیگابایت رم را در یک پیکربندی 4 اسلاتی32  گیگابایتی پوشش دهند. ما این سیستم­عامل­ها را در سیستم های با رم های 32 گیگابایتی یا کمتر مشاهده می­کنیم.

Supermicro X11SCA با m.2 NVMe NVMe SSD RAM و Intel HSF

Supermicro X11SCA با m.2 NVMe NVMe SSD RAM و Intel HSF

افرادی هستند که توجه شان معطوف به قطعات پردازنده AMD است. در زمان نگارش این مقاله، واقعاً هیچ گزینه دیگری در این موقعیت وجود ندارد زیرا در حالیکه AMD ممکن است دارای قسمتهای CPU رقابتی باشد، اما فروشندگان، یک اکوسیستم جذاب Intel Xeon E-2100/Core i3 را در اختیار دارند. AMD برای دستیابی به این سطح از کارایی، نیاز به انجام برخی کارها هست، اما در اینجا بازار متمرکزی برای آن وجود ندارد. سرورهای تک سوکته در این بخش، منطقه­ای با تعداد نسبتاً کم را به خود اختصاص دادند.

در ادامه، نگاهی به معیارهای Intel Xeon E-2136 (اینتل زنون E-2136) خواهیم داشت، سپس در مورد مصرف انرژی صحبت خواهیم کرد و در نهایت با سخنان پایانی در مورد پردازنده ها نتیجه­گیری خود را بیان می­کنیم.

 

معیارهای  Intel Xeon E-2136(اینتل زنون E-2136)

برای این آزمایش، از کدهای موروثی لینوکس – بنچ  استفاده کردیم که به ما کمک می­کند تا هم نتایج   “مشترک” را که سالهاست از آنها استفاده کرده­ایم و هم چندین نتیجه از کدهای به روزشده لینوکس – بنچ 2 خودمان را مقایسه و مشاهده کنیم.

در این مرحله، جلسات مربوط به معیار چند روز طول می­کشد و ما بیش از هزار نقطه داده تولید می­کنیم. همچنین برای شرکت­های نرم­افزاری که می­خواهند ببینند نرم­افزار آنها بر روی جدیدترین سخت افزار چگونه کار می­کند، حجم کاری سنگینی را اجرا می­کنیم.

به عنوان نتیجه، این نمونه کوچکی از داده­ای هست که جمع­آوری می­کنیم و می­توانیم به صورت عمومی به اشتراک بگذاریم. از اینکه داده­های رایگان ارائه می­دهیم خرسندیم، اما همچنین خدماتی را در اختیارتان قرار می­دهیم که شرکت­ها بتوانند جریان کاری  خود را، مانند خدمات DemoEval، در آزمایشگاه خود انجام دهند،

آنچه ما ارائه می­دهیم، محیطی بسیار کنترل­شده است که می­دانیم هر مرحله دقیقاً یکسان است و هر اجرا در یک مرکز داده­ واقعی و نه در یک میز آزمایشی انجام می­شود.

ما در این مقاله قصد داریم چند نتیجه را به نمایش بگذاریم و تعدادی از نکات جالب را برجسته کنیم.

معیار کامپایل هسته پایتون لینوکس 4.4.2

این مورد یکی از معیارهایی است که برای ما در چند سال گذشته درخواست شده است. کار ساده بود، ما یک فایل پیکربندی استاندارد داریم، هسته لینوکس 4.4.2 از kernel.org و با استفاده از هر رشته در سیستم، پیکربندی خودکار تولیدشده استاندارد را می­سازیم.

 ما نتایج را از نظر کامپایل­ها بر کلاک بیان می­کنیم تا نتایج آن آسان­تر شود:

معیار کامپایل هسته لینوکس اینتل زنون E-2136

معیار کامپایل هسته لینوکساینتل زنون E-2136

Intel Xeon E-2136 (اینتل زنون E-2136) یک اجراکننده فوق العاده قوی است.

همانطور که مشاهده می­کنیم، فقط کمی آهسته­تر از قطعاتی با سطح بالاتر در خانواده خود است، با این حال به طور قابل توجهی ارزان­تر است.

عملکرد Ray-C 1.1

سالهاست که از Ray-C برای آزمایش عملکرد استفاده کرده­ایم. این یک معیار ردیابی اشعه­ای است که برای نشان­دادن تفاوت در پردازنده­ها تحت جریان های کاری چند رشته­ای، بسیار محبوب است. قصد داریم که از نتایج 8k خود استفاده کنیم که در انتهای این طیف از عملکرد به خوبی کار می­کند.

معیار 8k اشعه c اینتل زنون E-2136

معیار 8k اشعه c اینتل زنون E-2136

ما قصد داشتیم که زمینه­ای به این اعداد اضافه کنیم. برای مثال، اینتل زنون E-2136 شش هسته­ای، دارای سرعت­های کلاک بسیار بالایی است. در نتیجه، قادر است که مدلهای 8 هسته­ای Intel Xeon Silver یا اینتل زنون نقره­ای و Intel Xoen D-2100 یا اینتل زنون D-2100 را در بسیاری از حجم­کارها حفظ کند. هنوز سرعت کلاک بسیار مهم است.

عملکرد فشرده­ سازی 7-Zip

7-Zip یک برنامه فشرده­سازی / رفع فشردگیِ است که به طور گسترده استفاده شده و به صورت متقابل کار می­کند.

ما استفاده از این برنامه را در طول روزهای اولیه با آزمایش ویندوز شروع کردیم. حالا این برنامه قسمتی از لینوکس – بنچ هست.

معیار فشرده­ساز 7-zip اینتل زنون E-2100 و Core i-3 8000

معیار فشرده­ساز 7-zip اینتل زنون E-2100 و Core i-3 8000

قصد داشتیم که نگاهی دوباره به عملکرد فشرده­سازی داشته باشیم. تراشه­ها در این مقایسه طیفی از سطح پایین (برای سوکت) Intel Core i3-8100 تا سطح بالای Intel Xeon E-2186G را دارند.

مطمئناً اختلاف بزرگی بین قسمت­های پایین دستی و مدل‌های 6 هسته­ای وجود دارد، اما فاصله بین مدل­های 6 هسته­ای کم است. شما می­توانید با استفاده از CPU های چهار هسته­ای پایین تر از اینتل زنون E-2136 نفع بیشتری را نسبت به اینتل زنون E-2136 یا اینتل زنون E-2146G بدست آورید.

عملکرد NAMD

NAMD یک معیار مدل­سازی مولکولی است که توسط گروه بیوفیزیک نظری و محاسباتی در مؤسسه علوم و فناوری پیشرفته بکمن در دانشگاه ایلینویز در Urbana-Champaign ساخته شده است.

اطلاعات بیشتر در مورد معیار می­تواند در اینجا پیدا شود. ما در آینده قصد داریم این معیار را با GROMACS در نسل بعدی لینوکس – بنچ تقویت کنیم.

با استفاده از GROMACS تلاش می­کنیم تا از Skylake AVX-512 و AVX2 پشتیبانی کنیم که از معماری AMD Zen پشتیبانی می­کنند. در شکل زیر نتایج مقایسه برای مجموعه داده­های قبلی آورده شده است:

 معیار NAMD اینتل زنونE-2136

سرعت بالای کلاک به اینجا کمک می­کند تا مجدداً آنرا در رتبه پردازنده‌های 8 هسته­ای با سرعت کلاک پایین­تر قرار دهیم.

تست سی پی یو  Sysbench

Sysbench یکی دیگر از معیارهای لینوکسی است که به طور گسترده استفاده میشود. ما از این آزمایش استفاده به جای OLTP که برای بعضی از آزمایش­های ذخیره­سازی است، استفاده می کنیم.

معیار چند رشته ­ای سی پی یو Sysbench برای اینتل زنون E-2136

معیار چند رشته ­ای سی پی یو Sysbench برای اینتل زنون E-2136

بعضی CPUهای در رنج قیمتی مشابه، ساده­اند اما سریع نیستند. آنها سرعت کلاک با هسته­هایی با مصرف توان پایین­تر را دارند، اما در زمینه سرعت، زنون E-2136 بسیار سریع است، آن حتی از این نظر نزدیک به پردازنده هایی نظیر اینتل Atom C3000 است.

عملکرد OpenSSL

OpenSSL به طور گسترده برای ایمن سازی ارتباطات بین سرورها استفاده می­شود.

این تست یک پروتکل مهم در ردیابی­های ارتباطی تعداد زیادی سرور است. در شکل زیر نگاهی به تست­های انجام شده می­اندازیم:

معیار علامت OpenSSL برای اینتل زنون E-2136

معیار علامت OpenSSL برای اینتل زنون E-2136

در شکل زیر نتایج تأیید شده آمده است:

معیار تأییدشده OpenSSL برای اینتل زنون E-2136

معیار تأییدشده OpenSSL برای اینتل زنون E-2136

سرعت­های بالای کلاک و میکرومعماری­های جدیدتر دوباره به رتبه  OpenSSL  این پردازنده کمک می­کند. به عنوان یک عنصر بنیادین، در بسیاری از کاربردهای روزانه، این تست مهم است.

معیارهای UnixBench Dhrystone 2 و Whetstone

بعضی از بزرگ­ترین تست­های در حال انجام در STH، نتایج ارزشمند Unixbench 5.1.3 Dhrystone 2 و Whetstone هستند. آنها در حال قدیمی­شدن هستند، با این حال ما دائماً درخواست انجام آنها را دریافت می­کنیم و وقتی آنها را انجام نمی­دهیم، بسیاری از ما ناراضی هستند.

 Unixbench   به طور گسترده در سنجش ها استفاده می­شود، به همین خاطر، ما آن را در این مجموعه داده لحاظ کردیم. در شکل زیر نتایج Dhrystone 2 نشان داده شده است:

معیار Unixbench Dhrystone 2 اینتل زنون E-2100 و Core i3 low end 2018

معیار Unixbench Dhrystone 2 اینتل زنون E-2100 و Core i3 low end 2018

نتایج Whetstone نیز در شکل زیر ارائه شده است:

معیار UnixBench Whetstone برای اینتل زنون E-2100 و Core i3 8000

معیار UnixBench Whetstone برای اینتل زنون E-2100 و Core i3 8000

برای نتایج مربوط به dhrystone، مجموعه­ای کامل از داده­ها را در اینجا ارائه داده ایم.

برای نتایج UnixBench Whetstone 2، ما روی گزینه­های داخل – سوکت متمرکز بودیم و قصد داشتیم جزئیات بیشتری در مورد عملکرد تک رشته­ای نشان دهیم. افزایش اضافی توربو باعث می­شود با وجود کلاک­های پایه پایین، برنده این قسمت پردازنده های Intel Core i3 باشد.

AVX2/AVX-512 کوچک GROMACS STH فعال شده

این یک شبیه ­سازی مولکولی کوچک GRMACS داریم که در اولین قطعه معیارهای لینوکسAMD EPYC 7601 به صورت پیش نمایش ارائه دادیم.

در لینوکس – بنچ 2 ما از تست”کوچک” برای دستگاههای تک سوکته و دو سوکته استفاده کردیم. تست متوسط ما برای دستگاه­های دوبل و چهار سوکته با سطح بالاتر مناسب­تر است.

در تست GROMACS، اگر پسوندهای AVX-512 و AVX2 در دسترس باشند، از آنها استفاده می­کنیم.

معیار کوچک GROMACS STH برای اینتل زنون E-2136

معیار کوچک GROMACS STH برای اینتل زنون E-2136

سرعت بالای کلاک کمک می­کند، اما همانطور که مشاهده می­شود، پورت دوگانه AVX-512 در طیف دیگری قرار دارند. اگر به عملکرد AVX-512 نیاز باشد، به سری پردازنده های اینتل زنون Gold 6100 سری بزنید.

معیار شطرنج

تست شطرنج  مورد کاربردی جالبی است. زیرا تقریباً پیچیدگی نامحدودی را ارائه می کند. با گذشت سالها، درخواست­های زیادی برای بازگرداندن معیار شطرنج دریافت کرده­ایم. ما سیستم­هایی را پروفایل کرده­ایم و آماده به اشتراک­گذاری نتایج هستیم که در شکل زیر نشان داده شده است:

معیار شطرنج برای اینتل زنون E-2136

معیار شطرنج برای اینتل زنون E-2136

باز با توجه به نمودار بالا، عملکرد قوی را شاهد هستیم.

می­دانیم که بسیاری از خوانندگان ما مشتاقانه منتظر انتشار سری AMD EPYC 3001 هستند. در نمودار فوق با وجود اینکه تراشه AMD دارای هسته­های بیشتری است،  اما طول نمودار پردازنده اینتل زنون E-2136 بیرون­تر از AMD EPYC 3251 است، توجه داریم که AMD از توان کمتری استفاده می­کند، دارای 10GbE داخلی و لنزهای  PCIe بیشتری است اما می­توانید امروزه به راحتی اینتل زنون E-2136 را بدست آورید.

در ادامه قصد داریم در مورد مصرف توان و موقعیت بازار صحبت کنیم و سخن پایانی مان را بگوییم.

مصرف توان Intel Xeon E-2136 (اینتل زنون E-2136)

ما قصد داشتیم تعدادی از گزارش جدید آزمایش‌های مان منتشر کنیم، که در آنها نقطه فروش واقعی تراشه­های توان پایین نشان داده شده است.

توان در حالت بدون پردازش 33 وات است و مصرف توان حداکثری در  شرایط تست ما، حتی در زیر 102 وات بود.

نکته مهم در مورد پردازنده اینتل زنون E-2136 این است که قادر به تأمین توان قطعاتی با جریان زیر 1 آمپر و در رنج­های ولتاژی 110 ولت و 120 ولت لاست. برای مجموعه زیادی از وسایل کم هزینه، این یک گزینه عالی محسوب می­شود.

توجه کنید که این نتایج با استفاده از یک آشنای در الکتریکی 208 ولت/ APC PDU در دمای 17 درجه سانتیگراد و با 72 درصد RH بدست آمده است. پنجره تست ما نشان داده که در اینجا، آن دارای واریانس 0.3 +/- درجه سانتی گراد و 2 +/ – درصد RH است.

موقعیت بازار پردازنده  اینتل زنون E-2136

در برابر این تراشه­ها که اهمیت زیادی در بازار دارند، از هر دو سمت شرکت اینتل و AMD رقابای زیادی عرضه شده اند. هنگام خرید سرور و انتخاب CPU، مشاهده قابلیت های یک پلتفرم در مقابل رقبای آن بسیار مهم است.

اینتل زنون E-2136 در مقابل گزینه­های دیگر اینتل

اینتل زنون E-2136 با قیمت کمتر از 285 دلار، واقعاً یک رقیب با نام اینتل زنون E-2146G دارد.

برای ما جواب ساده است. اینتل زنون E-2146G را بخرید مگر اینکه 27 دلار برای شما زیاد باشد.

برای سیستم­هایی با رنج قیمتی 600 تا 2000 دلار، 27 دلار چیزی کمتر از 5 درصد آنهاست.

عملکرد آن در رابطه با کلاکهای بالاتر کمی بهتر است و همچنین یک iGPU را در بر می­گیرد.

مطمئناً همه سرورها به iGPU نیاز نخواهند داشت. از طرف دیگر، برای کمتر از 5 درصد اختلاف در هزینه سیستم، می­توانید iGPU را به عنوان یک ویژگی “نه چندان الزامی” استفاده کنید و در عین حال از سرعت کلاک کمی بالاتر نیز لذت ببرید.

برای ما دلیل انتخاب پردازنده اینتل زنونE-2136 نسبت به اینتل زنون E-2146G مقرون به صرفه­بودن بالای آن است. 27 دلار در برابر 284 دلار ممکن است به عنوان یک تخفیف بزرگ به نظر برسد، اما با توجه به یک سرور کامل، جزئی است. در بازار میزبانی‌های اختصاصی، این سؤال پیش می­آید که آیا می­توانید 1 تا 2 دلار در ماه برای یک دستگاه مشخصات بالا با قابلیت اضافی بدست آورد.

سری اینتل زنون D-2100 (Intel Xeon D-2100) هنوز دارای برخی از مزیت­های قابل توجه است.

سری اینتل زنون D-2100 می­تواند RDIMMهای ظرفیت بالاتر را استفاده کند که دارای پهنای باند حافظه بیشتر بوده و از ساخت داخلی 10GbE NICS بهره می­برد. به دست آوردن تخفیف قیمت آن، کار سختی است. همین مقایسه احتمالاً برای خانواده Intel Xoen Scalable قابل استفاده است که در آن سرعت بیشتری با اینتل زنون E-2136 حاصل می­شود اما مزایای این سیستم عامل را از دست می­دهد.

در مقایسه با سری اینتل اتم c3000 (Intel Atom c3000)، اینتل زنون E-2136 دارای همه ویژگی­های سیستم عامل مشابه نیست؛ اما در حجم کار تک رشته­ای بسیار سریعتر عمل می­کند. هسته­های محاسباتی بزرگتر و مستحکم­تر (همانطور که به عنوان مثال در تست GROMACS ما مشاهده می­شود) و فرکانس­های بالاتر برای سرورهای کم مصرف 1U کم هزینه این گزینه را موجب شده است.

بگذارید واضح بگوییم که این یک پیشرفت چشمگیر در بخش است. شش هسته­ای­ها یک نسخه پیشرفته نسبت به پردازنده­های نسل 6 تا 7 اینتل زنون در این بخش هستند که همگی چهار هسته­ای بودند. شما می­توانید در این بخش نگاهی به گذشته همین سایت در اینتل زنون E3-1200 ورژن 1 تا 6 تا زنون E-2100 جدید برای بازه زمانی از 2011/2009 تا 2018 داشته باشید. کسانی که از اینتل زنون E-2136 استفاده می­کنند، می­توانند از افزایش عملکرد گسترده­ای نسبت به اینتل زنون E3-1230 V-6 و نسل­های قبلی برخوردار شوند.

اینتل زنون E-2136 در مقابل AMD EPYC

در زمان نگارش این مطلب، AMD EPYC یک رقیب واقعی نسبت به اینتل زنون E-2136 برای سرورها ندارد. می­توان از AMD Ryzen استفاده کرد اما تا وقتی که سیستم عامل­هایی مانند Tyan Tomcat EX S8015 وارد بازار می­شوند و از طرفی از سمت فروشندگان متعدد، عملکرد محاسبات عالی AMD با Ryzen2 با نداشتن سیستم عامل­هایی با ویژگی­هایی مانند IPMI از بین می­رود. اگر کسی می­خواهد بدون مدیریت از یک پلتفرم مصرف­کننده استفاده کند، آنگاه Ryzen یک گزینه انتخابی است، اما بازار آن بسیار اندک است. یک سال و نیم بعد از آنچه بر Ryzen گذشته است، اکوسیستم هنوز این محصول را انتخاب نمی­کند.

چون اینتل زنون  E-2136 یک iGPU ندارد، سری AMD EPYC 3001 تا حدودی یک رقیب می­شود. ما این طور فکر می­کنیم که شما سری AMD EPYC 3001 را برای توان مصرفی پایین­تر و ویژگی­های سیستم عامل بهتر انتخاب کنید، در حالیکه اینتل زنون E-2136 را برای در دسترس­بودن در زمان انتشار این مقاله انتخاب ­کنید.

کلام آخر

برای بسیاری از موارد مورداستفاده، اینتل زنون E-2136 تمام آن چیزی است که شما نیاز دارید. این قطعه دارای سرعت­های کلاک بالا و کارایی زیادی است که نسبت به کل خط اینتل زنون E3-1200 V6 برتری دارد. اگر شما یک میزبان اختصاصی هستید، استفاده از اینتل زنون E-2136 نقطه تمایز قابل توجهی نسبت به توسعه­های قبلی توسط رقبای شما خواهد بود. با همه این موارد خوب برای اینتل زنون E-2136، جذابیت سرعت بالاتر کلاک اینتل زنون E-2146G و iGPU باید از این جهت برای اتکا کردن کافی باشد، مگر اینکه شما نتوانید نسخه 27 دلاری را بر اساس آن دلایل توجیه کنید. برای بیشتر مخاطبانمان، آنها را به یک SKU در پشته اینتل هدایت می­کنیم.

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی