پردازنده اینتل زئون Gold 6138

پردازنده اینتل زئون Gold 6138 بررسی این پردازنده به همراه نمودارها

پردازنده اینتل زئون Gold 6138 گزینه بسیار خوبی برای بسیاری از سرورها است. این موتور 20 هسته و 40 رشته دارد که 67٪ بیشتر از Intel Xeon Gold 6136 است و قادر است این 20 هسته را در یک TDP 125W قرار دهد، با توجه به 8 هسته Intel Xeon Silver 4110 دارای TDP 85W می باشد. به عنوان بخشی از سری Intel Xeon Gold 6100 ، دارای ساعتهای توربو تا 3.7 گیگاهرتز با عملکرد تک رشته ای پشت سر هم است. همانطور که می ببینیم، این یک گزینه عالی در Intel Xeon Scalable است.

آمارهای کلیدی برای Intel Xeon Gold 6138: 20 هسته / 40 نخ ، پایه 2.0GHz و توربو 3.7GHz با کش L3 27.5MB. CPU دارای یک TDP 125W است. اینتل قیمت 2600 را سالهاست که حفظ کرده است. در اینجا صفحه ARK با مجموعه ویژگی هایش قرار داده شده است.

در اینجا خروجی lscpu برای تراشه ها آورده شده است:

Intel Xeon 6138 Lscpu
پیکربندی تست برای پردازنده اینتل زئون Gold 6138

در اینجا پیکربندی تست اصلی ما برای سیستمهای تک سوکت Xeon Scalable ارائه شده است:

 •  مادربرد: Supermicro X11SPH-nCTF
 •  CPU: Intel Xeon Gold 6138
 •  RAM: 6x 16GB DDR4-2666 RDIMMs (میکرون)
 •  SSD: Intel DC S3710 400GB
 •  SATADOM: Supermicro 32GB SATADOM

ما انتظار داریم که اینها در سوکت های دوگانه مستقر شوند و می خواهیم به سرعت نتایج تست را به دست آوریم، بنابراین ابتدا یک سری از نتایج سوکت های تکی را می گذرانیم. این سیستم مناسب و دارای 96 گیگابایت رم است، اما با توجه به نیاز می تواند تا 768 گیگابایت گسترش یابد. جنبه مهم دیگرش این است که این سیستم تست را برای محک خود ثابت نگه می داریم تا بتوانیم از قدرت و عملکرد قابل اعتمادی برخوردار باشیم. خوانندگان ما غالبا از این موضوع تعجب می کنند، و این سوال را از خود می پرسند”کدام پردازنده بهتر است؟” جواب به این سؤال اغلب سه بخش دارد:

 • هزینه آن چقدر است؟
 • عملکرد چیست؟
 • به نسبت قیمت / عملکرد آن چه طور است؟

هدف ما این است که به خوانندگان کمک کنیم تا یک رتبه بندی عملکرد نسبی بین پردازنده ها را درک کنند. به این ترتیب اگر دو گزینه را در تنظیم کننده خود مشاهده کنید و یا از قیمت فروش خود استفاده کنید، در مورد آنچه می خواهید با هر گزینه ای فکر کنید، ایده ای خواهید داشت.

معیارهای برای تست پردازنده اینتل زئون Gold 6138

برای این آزمایش، ما از اسکریپت های میراث لینوکس-بنچ استفاده می کنیم که به ما کمک می کند تا نتایج “حداقل مخرج مشترک” متقابل را که سالهاست از آنها استفاده می کنیم و همچنین چندین نتیجه از اسکریپت های به روز شده Linux-Bench2 ما را داشته باشد. این مرحله، چند روز طول می کشد و ما بیش از هزار نقطه داده تولید می کنیم. ما همچنین برای شرکتهای نرم افزاری که می خواهند ببینند نرم افزار آنها بر روی جدیدترین سخت افزارها چگونه کار می کند، بار کاری را اجرا می کنیم. در نتیجه، این یک نمونه کوچک از داده هایی است که جمع می کنیم و می توانیم آنها را به صورت عمومی به اشتراک بگذاریم. ما از ارائه برخی داده های رایگان خرسند هستیم، اما همچنین خدماتی را در اختیار شما قرار می دهیم که شرکت ها بتوانند بار کاری خود را در آزمایشگاه خود انجام دهند، مانند سرویس DemoEval. آنچه ما ارائه می دهیم، محیطی بسیار کنترل شده است که می دانیم هر مرحله شرایط دقیقاً یکسان است و هر اجرا در یک مرکز داده واقعی انجام می شود ، نه یک نیمکت آزمایشی.

 

ما همچنین می خواهیم به این نکته توجه کنیم که مجموعه داده ما در نتایج قبل از Spectre و Meltdown در این مرحله متمرکز شده است. با شروع نتایج Ubuntu 18.04 ، امتیازات مقایسه ای با واقعیت جدید خواهیم داشت. Specter و Meltdown تکه هایی برای صدمه زدن به عملکرد اینتل در بسیاری از آزمایشات دارند. در عین حال ، از زمان نوشتن این مقاله ، تکه های هنوز هم در حال کار هستند. به همین ترتیب ، نرم افزار برای مقابله با تأثیرات وصله تنظیم شده است. با توجه به این ، ما می خواهیم قبل از انتشار شماره های جدید ، به اکوسیستم تسویه کنیم.

پایتون لینوکس 4.4.2 معیار کامپایل هسته

این یکی از معیارهای درخواست شده برای STH در چند سال گذشته است. کار ساده بود، ما یک پرونده پیکربندی استاندارد، هسته لینوکس 4.4.2 از kernel.org داریم، و با استفاده از هر نخ در سیستم، پیکربندی خودکار تولید شده استاندارد را می سازیم. ما نتایج را از نظر کامپایل ها در ساعت بیان می کنیم تا نتایج آن آسانتر شود.

 

همانطور که مشاهده می کنید ، پردازنده اینتل زئون Gold 6138 عملکرد خوبی دارد. اگرچه حداکثر سرعت توربو 3.7 گیگاهرتز است، اما سرعت واقعی در این حجم کار بسیار کمتر است به همین دلیل نتایج نسبت به هسته های کمتر Intel Xeon Gold 6136 با زمان بالاتر نزدیک تر هستند.

 

c-ray 1.1 در پردازنده اینتل زئون Gold 6138

ما سالهاست که از آزمایش c-ray استفاده می کنیم. این یک معیار ردیابی پرتویی است که برای نشان دادن تفاوت در پردازنده ها تحت بار کاری چند رشته ای بسیار مورد توجه است. ما قصد داریم از ارائه جدید لینوکس-Bench2 8K استفاده کنیم زیرا تفاوت های بیشتری را در این بخش از CPU نسبت به نتایج 4K قدیمی ما ایجاد می کند.

Intel Xeon Gold 6138 C Ray 8K Benchmark

در اینجا هسته های اضافی عملکرد زیادی را نسبت به SKU های دارای عدد پایین اضافه می کنند. این همچنین بخشی از سری Intel Xeon Gold 6100 است که در آن یک CPU واحد با قطعات دوگانه Intel Xeon Silver رقابت می کند.

عملکرد فشرده سازی 7-zip

7-zip یک برنامه فشرده سازی / رفع فشار است که به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. ما استفاده از این برنامه را در روزهای ابتدایی خود با آزمایش ویندوز شروع کردیم. اکنون بخشی از Linux-Bench است.

 Intel Xeon Gold 6138 C Ray 8K Benchmark
در قسمت فشرده سازی ، شاهد تک تک Xeon حتی با CPU های 12 هسته ای Xeon Silver 4116 دوگانه هستیم. سرعت ساعت گلدن 6138 20٪ هسته اضافی را که تنظیمات دوگانه Silver 4116 در اختیار دارد تشکیل می دهد.

عملکرد NAMD در پردازنده اینتل زئون Gold 6138

NAMD معیار مدل سازی مولکولی است که توسط گروه بیوفیزیک نظری و محاسباتی در موسسه علوم و فناوری پیشرفته بکمن در دانشگاه ایلینویز در Urbana-Champaign ساخته شده است. اطلاعات بیشتر در مورد معیار را می توان در اینجا یافت. ما در آینده قصد داریم این را با GROMACS در نسل بعدی Linux-Bench تقویت کنیم. با استفاده از GROMACS ، ما تلاش می کنیم تا از Skylake AVX-512 و AVX2 اینتل پشتیبانی کنیم که تحت معماری AMD Zen است. در اینجا نتایج مقایسه برای مجموعه داده های میراث آورده شده است:

 عملکرد NAMD

در اینجا ما شاهد چند نتیجه جالب هستیم. یکی از مواردی که باید در نظر داشته باشید اینست که جهشی بزرگتر از قیمت طلای 6138 به طلای 6152 نسبت به گلد 6136 تا طلای 6138 وجود دارد ، حتی اگر دلتای عملکرد چندان عالی نباشد.

تست CPU Sysbench

Sysbench یکی دیگر از معیارهای مورد استفاده لینوکس است. ما به طور خاص از تست CPU استفاده می کنیم، نه تست OLTP که برای برخی از آزمایش های ذخیره سازی از آن استفاده میشود.

تست CPU Sysbench

در طرف CPU sysbench ، دوباره عملکرد جامد را از CPU مشاهده می کنیم. در اینجا پردازنده اینتل زئون Gold 6138 با 20 هسته قادر به پیشی گرفتن از AMD EPYC 24 است. AMD EPYC 7451 تراشه ای با عملکرد تک سوکتی قوی و در همان محدوده قیمتی همانند پردازنده اینتل زئون Gold 6138 است. در بسیاری از این معیار ها میکرو EPYC عملکرد بسیار خوبی دارد ، اما پردازنده اینتل زئون Gold 6138 هنوز گزینه خوبی است.

عملکرد OpenSSL در پردازنده اینتل زئون Gold 6138

OpenSSL به طور گسترده ای برای تأمین ارتباطات بین سرورها مورد استفاده قرار می گیرد. این پروتکل مهم در بسیاری از پشته های سرور است. ما ابتدا به تست های علامت خود نگاهی می اندازیم:

 Intel Xeon Gold 6138 C Ray 8K Benchmark

در اینجا نتایج تأیید شده است:

 Intel Xeon Gold 6138 C Ray 8K Benchmark

در اینجا 20 هسته ای پردازنده اینتل زئون Gold 6138 دقیقاً بین دو عرضه اصلی AMD EPYC 24 قرار دارد. فقط در پیکربندی های سوکت تنها ، EPYC 7401P بهترین ارزش این دسته است.

معیارهای UnixBench Dhrystone 2 و Whetstone

برخی از طولانی ترین آزمایشات در STH نتایج خوب UnixBench 5.1.3 Dhrystone 2 و Whetstone هستند. آنها مطمئناً در حال ترد شدن هستند، با این حال، ما دائماً آنهارا پیگیری می کنیم و پیام هایی مبنی بر نارضایتی هنگام ترکشان دریافت می کنیم. UnixBench به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد ، بنابراین ما آن را در این مجموعه داده قرار می دهیم. در اینجا نتایج Dhrystone 2 آورده شده است:

در اینجا نتایج wststone آورده شده است:

معیارهای UnixBench Dhrystone 2 و Whetstone

در اینجا پردازنده اینتل زئون Gold 6138 عملکرد خوبی دارد و از سایر قسمتهای سری Gold 613x یک سرب بزرگ نشان می دهد. این معیاری است که AMD EPYC عملکرد فوق العاده خوبی دارد.

معیارهای UnixBench Dhrystone 2 و Whetstone

GROMACS STH Small AVX2 / AVX-512 فعال

ما یک شبیه سازی مولکول کوچک GRMACS داریم که در اولین قطعه معیارهای AMD EPYC 7601 Linux پیش نمایش داده ایم. در لینوکس-بنچ 2 ما از تست “کوچک” برای دستگاههای دارای سوکت تکی و دوتایی استفاده می کنیم. تست متوسط ما برای دستگاه های دوبل و چهار سوکت با سطح بالاتر مناسب تر است. در آزمون GRMACS ما از پسوندهای AVX-512 و AVX2 استفاده می کنیم.

GROMACS STH Small AVX2 / AVX-512 فعال

فرکانس های AVX-512 توربو به خودی خود موضوع جالبی است. همچنین، از آنجا که برنامه های واقعی باید از هسته هایی که AVX-512 را به اجرای AVX2 یا اجرای غیر AVX منتقل شوند تراشه ها بر این اساس خود باید زمان را مدیریت کنند. CPU های مقیاس پذیر مدرن Intel Xeon می توانند سرعت ساعت را بر اساس کدی که هسته های فردی در حال اجرا هستند مدیریت کنند. بعضی اوقات، تغییرات فرکانس می تواند تأثیرات منفی بزرگی بر عملکرد آن داشته باشد، همانطور که پایین تر بودن امتیاز TDP این قسمت از 125W (در مقایسه با 150W برای پردازنده اینتل زئون Gold 6138 است.)
در اینجا ما یکی از رفتارهای عجیب و غریب غیر خطی را می‌بینیم که در آن دسته GOLD به خوبی عمل می‌کند، اما کمی دورتر از جایی که ممکن است انتظار آن را داشته باشیم.

معیار شطرنج  در پردازنده اینتل زئون Gold 6138

شطرنج یک مورد کاربرد جالب است زیرا تقریباً پیچیدگی نامحدودی دارد. با گذشت سالها، ما درخواست های زیادی برای بازگرداندن معیار شطرنج دریافت کرده ایم. ما سیستم هایی را پروفایل کرده ایم و آماده شروع به اشتراک گذاری نتایج هستیم:

معیار شطرنج

در اینجا می خواستیم یک مورد عجیب و جالب را نشان دهیم. پردازنده اینتل زئون Gold 6138 با قیمت 2600 دلار فراتر از $ 7007 Intel Xeon پلاتین 8158 است.

در مرحله بعد ، قصد داریم به بررسی موقعیت مصرفی پردازنده اینتل زئون Gold 6138 بپردازیم سپس نظرات نهایی خود را در مورد CPU ارائه خواهیم داد.
مصرف برق اینتل Xeon Gold 6138
ما می خواستیم از آزمایشات ارقامی را بازگو کنیم که نقطه فروش واقعی تراشه ها با قدرت کم را نشان می دهد.

 • بیکار: 75W
 • 70٪ بار: 203W
 • بار 100٪: 232W
 • قله: 241W

توجه داشته باشید که این نتایج با استفاده از اشنایدر 208V اشنایدر الکتریکی / APC PDU در 17.8 درجه سانتیگراد و 71٪ RH گرفته شده است. نتیجه آزمایش نشان داده شده در اینجا دارای واریانس +/- 0.3C و +/- 2٪ RH می باشد. این آمار و ارقام بسیار عالی در مورد مصرف برق است و مطمئناً نتایج جامد برای این سیستم هستند و مقدار زیادی از انرژی توسط CPU و در عوض توسط RAM و لوازم جانبی مورد استفاده قرار نمی گیرد.

موقعیت یابی بازار Xeon Gold 6138 Intel Xeon

تراشه های موجود در خلاء آزاد نمی شوند. درعوض ، آنها با Intel و AMD رقابت دارند. هنگام خرید سرور و انتخاب CPU ، دیدن مقدار یک سکوی در مقابل رقبای آن ضروری است

Intel Xeon Gold 6138 در مقابل اینتل Xeon

در این بازه قیمتی ، ما واقعاً SKU های پردازنده اینتل زئون Gold 6138 را ترجیح می دهیم. آنها قطعات سریع هستند و هسته زیادی دارند. اگر در می خواهید انتخاب کنید، Intel Xeon Gold 6136 گزینه بهتری است. اگر روی یک پروانه کار یا در هر یک از مدل های مجوز سرور قرار دارید، داشتن 20 هسته و یک TDP نسبتاً کم TW 125 W بدین معنی است که این یک بخش کارآمد است. به همین ترتیب ، می توانید با به روزرسانی از CPU های دوگانه Intel Xeon Silver به یک پردازنده اینتل زئون Gold 6138 ، مجوز هر سوکت (مانند VMware) را ذخیره کنید.

Intel Xeon Gold 6138 در مقابل AMD EPYC

وقتی صحبت از AMD EPYC می شود ، 20 هسته پردازنده اینتل زئون Gold 6138 در بعضی از قسمت های کاری ما، قسمتهای اصلی EPYC 24 را شکست دتده و در برخی دیگر پشت سر EPYC قرار می گیرد. برای برنامه های کاربردی صرفاً یک سوکت، AMD EPYC 7401P ارزش منحصر به فرد است. ما فکر می کنیم بیشتر این موارد را در تنظیمات سوکت دوگانه استفاده خواهیم کرد. مهمترین مزیت پردازنده اینتل زئون Gold 6138 مصرف انرژی پایین آن است. تراشه های AMD EPYC برای عملکرد، مصرف انرژی بالاتری را دارند. پردازنده اینتل زئون Gold 6138 در حالی که عملکرد مشابهی را نشان می دهد، از مصرف انرژی کمتری نیز برخوردار است.

 

حرف آخر

در مورد پیشنهاد پردازنده اینتل زئون Gold 6138 چیزهای زیادی وجود دارد. CPU ها دارای 20 هسته در مساحتTDP 125W هستند که حتی در سرورهای متراکم نیز خنک می شوند. 20 هسته / 40 نخ بیش از نسل Intel Xeon E5 V3 (Haswell-EP) است و نسل قبلی Xeon E5 V4 (Broadwell-EP) فقط در انتهای بالای این 10٪، در جدول قرار می گیرند. در عین حال، مزایای تلفیقی نسبت به پردازنده های دوگانه Intel Xeon Silver 4110 یا Silver 4114 را ارائه می دهد. در مقایسه با EPYC ، فاقد هسته، ظرفیت حافظه و خطوط PCIe در مقابل قیمت مشابه AMD EPYC 7451 در یک پیکربندی یک سوکت است، اما مزایای یک گره NUMA و مصرف انرژی پایین را ارائه می دهد. در دامنه Intel Xeon Gold 613x ، اگر شما در یک مدل صدور مجوز از هسته قرار ندارید، این یک پردازنده عالی است که می توانید هنگام پیکربندی سرورها به آن توجه کنید.

No votes yet.
Please wait...

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو اصلی