پردازنده اینتل زئون Gold 6134 (Intel Xeon Gold 6134)

پردازنده اینتل زئون Gold 6134 بررسی این پردازنده به همراه نمودارها

اینتل زنون Gold 6134 یک مطالعه موردی از پردازنده در مورد چگونگی اختصاص­ پشته SKU مقیاس­پذیر شرکت اینتل می­باشد و برای کاربردهایی استفاده می­شود که دارای مدلهای لایسنس هسته ­باشند. در حالیکه  پردازنده اینتل زئون Gold 6134 یکی از گران­ترین CPUهای 8 هسته­ای برای داده است، دارای ویژگی­هایی است که عملکرد آن هسته­ها را بیشینه می­کند. برای مثال، در حالیکه یک CPU مقیاس­پذیر اینتل زنون استاندارد دارای 1.375 مگابایت کش یا حافظه نهان L3 بر هسته است،  پردازنده اینتل زئون Gold 6134 دارای بیش از 3 مگابایت از این نوع کش می­باشد. بعلاوه کلاک پایه آن 3.2 گیگاهرتز است. این اجازه می­دهد که تراشه قبل از تقویت توربو در کلاک­های بالاتر بتواند کار کند. با این ویژگی­ها، اینتل قادر به استخراج عملکرد بر هسته بیشتر است، با این امید که کاربرانی که برای دریافت مجوز برای هر هسته هزینه می­کنند، بتوانند آن هزینه­های مجوز را به حداقل برسانند.

آمارهای کلیدی برای Intel Xeon Gold 6134 (  پردازنده اینتل زئون Gold 6134 ): 8 هسته­ای / 16 رشته­ای و کلاک پایه 3.2 گیگاهرتز و توربو 3.7 گیگاهرتزی با کش یا حافظه نهان L3 24.75 مگابیتی. CPU دارای TDP 130W است. این یک لیست قیمت 284 دلاری است که برای این سطح از عملکرد در بازار امروز بسیار مناسب است. این یک امتیاز قیمتی است که اینتل برای سالها حفظ کرده است.

در شکل ادامه صفحه ARK  با مجموعه ویژگی­ها قرار دارد. در شکل آنچه به نظر می­رسد خروجی ISCPU برای تراشه­ها است، بنابراین می­توانید پرچم­های ویژگی را مشاهده کنید:

Lscpu برای  پردازنده اینتل زئون Gold 6134 

Lscpu برای  پردازنده اینتل زئون Gold 6134

پیکربندی تست:

در اینجا پیکربندی اساسی ما برای این کلاس از CPU ارائه شده است:

 • مادربورد: Supermicro X11SPH-nCTF
 • CPU: Intel Xeon Gold 6134
 • (RAM): 6x 16GB DDR4-2666 RDIMMS (Micron)
 • SSD: Intel DC S3710 400GB
 • SATADOM: Supermicro 32 GB SATADOM

عملکرد این مجموعه بسیار عالی است. اگر شما تک سوکته اضافه از خط اینتل زنون E3-1200 ورژن 6 یا SKUهای زنون سطح ورودی می­خواهید، این معمولاً یک روش عالی است، زیرا شما هسته­های بیشتر، خطوط PCI بیشتر، ظرفیت حافظه بالاتر و مجموعه ویژگی­های گسترده­تری را بدست می­آورید. این تراشه­ها همچنین ظرفیت چند سوکت را دارند که ما انتظار داریم معمول­ترین سناریو توسعه­ای  باشد.

قبل از اینکه به معیارهایمان بپردازیم، ما می­خواهیم توجه داشته باشید که مجموعه ­داده ما روی نتایج پیش – اسپکتری و Meltdown در این نقطه متمرکز است. با داشتن نتایج مربوط به نسل Ubuntu 18.04، امتیازات مقایسه­ای را برای واقعیت جدید در نظر گرفته­ایم. Spectre و Meltdown فایلهای پچی را برای صدمه­زدن به عملکرد اینتل در بسیاری از آزمایشات دارند. در عین حال، از زمان نوشتن این مقاله، فایلهای پچ­ هنوز کار می­کنند. به همین ترتیب نرم­افزار برای سروکارداشتن با اثرات این پچ­ها تنظیم می­شود. با توجه به این، ما می­خواهیم قبل از انتشار شماره­های جدید، قدری به اکوسیستم زمان بدهیم تا به حل و فصل این موضوع بپردازد.

معیارهای  پردازنده اینتل زئون Gold 6134

برای این تمرین، در حال استفاده از کدهای موروثی لینوکس – بنچ هستیم که به ما کمک می­کند تا هم نتایج   “مشترک” متقابل را که سالهاست از آنها استفاده کرده­ایم و هم چندین نتیجه از کدهای به روزشده لینوکس – بنچ 2 را مشاهده کنیم. در این مرحله، جلسات مربوط به معیار چند روز طول می­کشد و ما بیش از هزار نقطه داده تولید می­کنیم. همچنین برای شرکت­های نرم­افزاری که می­خواهند ببینند نرم­افزار آنها بر روی جدیدترین سخت افزار چگونه کار می­کند، حجم کاری را اجرا می­کنیم. به عنوان نتیجه، این نمونه کوچکی از داده­ای هست که جمع­آوری می­کنیم و می­توانیم به صورت عمومی به اشتراک بگذاریم. موضع ما این است که خوشحالیم از اینکه داده­های رایگان ارائه می­دهیم اما همچنین خدماتی را در اختیار شما قرار می­دهیم که شرکت­ها بتوانند حجم کاری خود را در آزمایشگاه خود انجام دهند، مانند خدمات DemoEval.

آنچه ما ارائه می­دهیم، محیطی بسیار کنترل­شده است که می­دانیم هر مرحله دقیقاً یکسان است و هر اجرا در یک مرکز داده­ واقعی و نه در یک میز آزمایشی انجام می­شود.

معیار کامپایل هسته پایتون لینوکس 4.4.2

این مورد یکی از معیارهایی است که برای STH در چند سال گذشته درخواست شده است. کار ساده بود، ما یک فایل پیکربندی استاندارد داریم، هسته لینوکس 4.4.2 از kernel.org و با استفاده از هر رشته در سیستم، پیکربندی خودکار تولیدشده استاندارد را می­سازیم. ما نتایج را از نظر کامپایل­ها بر کلاک بیان می­کنیم تا نتایج آن آسان­تر شود:

معیار کامپایل هسته لینوکس  پردازنده اینتل زئون Gold 6134

معیار کامپایل هسته لینوکس  پردازنده اینتل زئون Gold 6134

از نمودار فوق می­توان سرعت کلاک و اثر کش یا حافظه نهان را مشاهده کرد. اینتل زنون نقره­ای 4116 دارای 12 هسته و ستاپ اینتل زنون نقره­ای 4110 به طور کل دارای 16 هسته است، با این­حال از نظر تعداد هسته  پردازنده اینتل زئون Gold 6134 بین این دو قرار می­­گیرد.

عملکرد اشعه c 1.1

سالهاست که از اشعه C برای آزمایش عملکرد خود استفاده کرده­ایم. این یک معیار ردیابی اشعه­ای است که برای نشان­دادن تفاوت در پردازنده­ها تحت حجم­های کاری چند رشته­ای بسیار محبوب است. با توجه به سرعت این CPU ها، نتایج مربوط به نسل قدیمی 4k ما، تفاوت زیادی را بین CPU ها نشان نمی­دهد. در عوض، ما از نتایج 8K لینکس – بنچ 2 مربوط به خودمان برای نشان­دادن اختلاف استفاده می­کنیم.

معیار 8k اشعه c  پردازنده اینتل زئون Gold 6134

معیار 8k اشعه c  پردازنده اینتل زئون Gold 6134

با توجه به شکل فوق، این یک حجم کاری است و مشاهد می­شود  پردازنده اینتل زئون Gold 6134  دوباره از نظر عملکرد بین گزینه­های 12 و 14 هسته­ای قرار می­­گیرد. همزمان، این تست بیشتر برای محدوده کش یا حافظه نهان L1/L2 در CPUهای مقیاس­پذیر اینتل زنون انجام شده است، بنابراین ما در اینجا مزایایی از کش یا حافظه نهان اضافی L3 را مشاهده نمی­کنیم.

عملکرد فشرده ­سازی 7-Zip

7-Zip یک برنامه فشرده­سازی / رفع فشردگیِ به طور گسترده استفاده شده است که به صورت متقابل کار می­کند. ما استفاده از برنامه را در طول روزهای اولیه با آزمایش ویندوز شروع کردیم. حالا این برنامه قسمتی از لینوکس – بنچ هست.

نتایج معیار فشرده ­ساز 7-zip تک سوته با رنج میانه مربوط به اینتل زنون و AMD EPYC

نتایج معیار فشرده ­ساز 7-zip تک سوته با رنج میانه مربوط به اینتل زنون و AMD EPYC

از شکل فوق متوجه می­شویم که عملکرد پردازنده موردبحث با اینتل زنون نقره­ای 12 هسته­ای تقریباً برابر است در حالیکه CPUهای اینتل زنون طلایی 14 هسته­ای کمی پیشرفته­تر هستند.

عملکرد NAMD

NAMD یک معیار مدل­سازی مولکولی است که توسط گروه بیوفیزیک نظری و محاسباتی در مؤسسه علوم و فناوری پیشرفته بکمن در دانشگاه ایلینویز در Urbana-Champaign ساخته شده است. اطلاعات بیشتر در مورد معیار می­تواند در اینجا پیدا شود. ما در آینده قصد داریم این معیار را با GROMACS در نسل بعدی لینوکس – بنچ تقویت کنیم. با استفاده از GROMACS بسیار تلاش می­کنیم تا از Skylake AVX-512 و AVX2 پشتیبانی کنیم که از معماری AMD Zen پشتیبانی می­کند. در شکل زیر نتایج مقایسه برای مجموعه داده­های موروثی آورده شده است:

معیار NAMD اینتل زنون طلایی6134

معیار  NAMD اینتل زنون طلایی6134

در حالیکه ممکن است به نظر برسد که آن شبیه به یک CPU با فقط 50 درصد هسته بیشتر در این تست می­باشد، زمانی که ما معیار GROMACS را بدست می­آوریم، شما به وضوح اثر FMA دو پورته را مشاهده می­کنید که در محصولات سری 8100 پلاتنیوم و 6100 طلایی زنون ارائه شده است.

تست سی پی یو سیسبنچ ( Sysbench)

Sysbench یکی دیگر از آن معیارهای لینوکس به طور گسترده استفاده شده می­باشد. ما خصوصاً از آزمایش CPU استفاده می­کنیم، نه آزمایش OLTP که برای بعضی از آزمایش­های ذخیره ­سازی استفاده می­شود.

معیار علامت OpenSSL برای  پردازنده اینتل زئون Gold 6134

معیار چند رشته­ ای سی پی یو سیسبنچ برای  پردازنده اینتل زئون Gold 6134

در اینجا ما مشاهده می­کنیم که پلت­فرم  پردازنده اینتل زئون Gold 6134 بهتر از اینتل زنون نقره­ای 12 هسته­ای و اینتل زنون D-1578 16 هسته­ای عمل کرده است. با توجه به تعداد هسته پایین­تر، این نتیجه چشمگیر است.

عملکرد OpenSSL

OpenSSL به طور گسترده برای ایمن­نگه­داشتن ارتباطات بین سرورها استفاده می­شود. این موضوع یک پروتکل مهم در ردیابی­های تعداد زیادی سرور است. در شکل زیر نگاهی به تست­های علامت خود می­اندازیم:

معیار علامت OpenSSL برای پردازنده اینتل زئون Gold 6134

معیار علامت OpenSSL برای  پردازنده اینتل زئون Gold 6134

در شکل زیر نتایج تأیید شده آمده است:

معیار تأییدشده OpenSSL برای  پردازنده اینتل زئون Gold 6134

معیار تأییدشده OpenSSL برای  پردازنده اینتل زئون Gold 6134

در این روزها OpenSSL یک بخش محبوب در تعداد زیادی از کاربردها می­باشد، بنابراین عملکرد آن در اینجا مهم است. باز هم ما عملکرد پردازنده  پردازنده اینتل زئون Gold 6134 را بالاتر از اینتل زنون نقره­ای 4116 دوازده هسته­ای مشاهده می­کنیم.

معیارهای UnixBench Dhrystone 2 و Whetstone

بعضی از بزرگ­ترین تست­های در حال انجام در STH، نتایج ارزشمند Unixbench 5.1.3 Dhrystone 2 و Whetstone هستند. آنها مطمئناً در حال قدیمی­شدن هستند، با این حال ما دائماً درخواست انجام آنها را دریافت می­کنیم و وقتی آنها را انجام نمی­دهیم، بسیاری از یادداشت­های حاکی از نارضایتی از انجام این کار دریافت می­کنیم. Unixbench   به طور گسترده استفاده می­شود، زیرا ما آنرا در این مجموعه داده لحاظ می­کنیم. در شکل زیر نتایج Dhrystone 2 نشان داده شده است:

معیار Unixbench Dhrystone 2 تک سوکته با رنج میانه برای اینتل زنون طلایی و AMD EPYC

معیار Unixbench Dhrystone 2 تک سوکته با رنج میانه برای  اینتل زنون طلایی و AMD EPYC

نتایج Whetstone نیز در شکل زیر ارائه شده است:

معیار UnixBench Whetstone تک سوکته با رنج میانه برای اینتل زنون طلایی و AMD EPYC

معیار UnixBench Whetstone تک سوکته با رنج میانه برای اینتل زنون طلایی و AMD EPYC

در نمودار مربوط به dhrystone، بعلت مقیاس، شما می­توانید اثر سرعت­های کلاک را بهتر مشاهده کنید. عملکرد هسته پردازنده خیلی بالاتر از این CPU ها می­باشد.

AVX2/AVX-512 کوچک GROMACS STH فعال

ما یک شبیه­سازی مولکولی کوچک GRMACS داریم که آنرا در اولین قطعه معیارهای لینوکسAMD EPYC 7601 به صورت پیش نمایش ارائه کرده­ایم. در لینوکس – بنچ 2 ما از تست”کوچک” برای دستگاههای دارای سوکت یک و دوتایی استفاده می­کنیم. تست متوسط ما برای دستگاه­های دوبل و چهار سوکته با سطح بالاتر مناسب­تر است. در تست GROMACS، اگر پسوندهای AVX-512 و AVX2 در دسترس باشند، از آنها استفاده می­کنیم.

معیار کوچک GROMACS STH برای  پردازنده اینتل زئون Gold 6134

معیار کوچک GROMACS STH برای  پردازنده اینتل زئون Gold 6134

با توجه به این نمودار متوجه می­شویم که عملکرد  پردازنده اینتل زئون Gold 6134  بسیار درخشان است. با FMA چند پورته و با استفاده از AVX-512 ، اینتل زنون 6134 طلایی 8 هسته­ای قادر به عملکردی مشابه با یک AMD EPYC 7601 32 هسته­ای و حتی فراتر از یک اینتل زنون نقره­ای 4116 با 24 هسته می­باشد. اگر شما دارای نرم­افزاری هستید که از AVX-512 استفاده کرده و به ازای عملکرد هر هسته دارای لایسنس است، این گزینه می­تواند یک انتخاب عالی برای شما محسوب شود، مثل نرم­افزار انسیس.

معیار شطرنج

شطرنج یک مورد کاربردی جالب است زیرا تقریباً پیچیدگی نامحدودی دارد. با گذشت سالها، درخواست­های زیادی برای بازگرداندن معیار شطرنج دریافت کرده­ایم. ما سیستم­هایی را پروفایل کرده­ایم و آماده شروع به اشتراک­گذاری نتایج هستیم که در شکل زیر نشان داده شده است:

معیار شطرنج برای  پردازنده اینتل زئون Gold 6134

معیار شطرنج برای  پردازنده اینتل زئون Gold 6134

معیار شطرنج عملکردی را برای ما نسبت به تک قسمت 12 هسته­ای موجب نمی­شود، اما بسیار رقابتی عمل می­کند.

در ادامه قصد داریم در مورد مصرف توان و موقعیت بازار صحبت کنیم که معیارهایی را برای ما ایجاد می­کند.

مصرف توان Intel Xeon Gold 6134 ( پردازنده اینتل زئون Gold 6134 )

ما قصد داشتیم تعدادی گزارش جدید از آزمایشهایمان منتشر کنیم که نقطه فروش واقعی تراشه­های توان پایین را نشان می­دهد.

 • توان در حالت بی­بار: 76 وات
 • توان در بار 70درصد: 211 وات
 • توان در بار کامل: 253 وات
 • توان بیشینه: 258 وات

توجه کنید که این نتایج با استفاده از یک آشنایدر الکتریکی 208 ولت/ APC PDU در دمای 17.9 درجه سانتی­گراد و با 71 درصد RH بدست آمده است. پنجره تست ما نشان داده که در اینجا دارای واریانس 0.3 +/- درجه سانتی گراد و 2 +/ – درصد RH می­باشد. اینها آمار و ارقام مصرف توان هستند. اینها مطمئناً نتایج قوی­ای برای این سیستم هستند و مقدار زیادی از انرژی توسط CPU استفاده نشده و در عوض توسط RAM و لوازم جانبی مورد استفاده قرار می گیرد.

موقعیت بازار پردازنده اینتل زئون Gold 6134

در عوض این تراشه­ها اهمیت زیادی دارند و بین آنها از هر دو سمت اینتل و AMD رقابت وجود دارد. هنگام خرید سرور و انتخاب CPU، مشاهده ارزش یک پلتفرم در مقابل رقبای آن بسیار مهم است.

 پردازنده اینتل زئون Gold 6134  در مقابل گزینه­ های دیگر اینتل

اگر شما یک مدل لایسنس هسته دارید، یک نسخه پریمیوم با قیمت 1000 تا 1500 دلار برای یک  پردازنده اینتل زئون Gold 6134  نسبت به یک اینتل زنون نقره­ای 4116 یک انتخاب بهینه واضح محسوب می­شود. رقیب واقعی، اینتل زنون طلایی 6144 است که با یک پشته SKU با کلاک پایه 3.5 گیگاهرتز و قیمت 800 دلار برای نسخه پریمیوم بالاتر از اینتل زنون 6134 قرار می گیرد. توجه­ای به پشته داشته باشید که دارای SKUهایی با 4 هسته همانند طلایی زنون 5122 و نقره­ای 4112 بوده و یک انتخاب 6 هسته­ای که مانند پردازنده طلایی 6128 می­باشد، اما در نظر داشته باشید که اینها دارای آمار و ارقام عملکردی پایین­تری می­باشند.

اگر شما احتیاج به بیش­ترین عملکرد هسته ندارید، انتخاب یک پردازنده اینتل زنون طلایی 6132 در این رنج قیمتی برای شما بهتر است.

 پردازنده اینتل زئون Gold 6134  در مقابل AMD EPYC

درسمت AMD EPYC ، این بخشی است که در آن جدا از یک حالت استفاده یکتا، AMD کمتر رقابتی­تر است. اگر شرایط به این صورت باشد که شما لایسنس هسته را داشته باشید، نیاز به رم بیشتر از 768 گیگابایت داشته باشید، احتیاج به توان زیاد CPU نداشته باشید و داشتن گره­های NUMA بیشتر برای شما مهم نباشد، سپس یک AMD EPYC 7251 ممکن است ارزش امتحان­کردن را داشته باشد. در غیر این­صورت AMD در یک قیمت مشخص، با در اختیار گذاشتن هسته بیشتر، عمل بهینه­سازی را انجام می­دهد اما برای مدل­های لایسنس دار هسته، آن یک SKU بسیار بهینه ندارد.

کلام آخر

 پردازنده اینتل زئون Gold 6134 یکی از SKUهای مورد توجه ما برای بهینه­سازی لایسنس هسته است. برای قسمتهای موردهدف کلی، به وضوح انتخاب­های بهتری وجود دارد. همزمان، این حقیقت که اینتل دارای یک قسمت به شدت بهینه­شده است، خیلی خوب است. سرعت­های کلاک  پردازنده اینتل زئون Gold 6134 ، عملکرد سیستم را به روشی جالب تغییر می­دهد. شما می­توانید به آسانی از این CPUها در یک بخش کاری سطح – بالا استفاده کنید زیرا سرعت­های کلاک به قدر کافی بالا هستند که حتی در آن سناریو نیز می­توانند تجربه کاربری دل­پذیری را موجب شوند. این مورد متفاوت از پردازنده­های سطح پایین نقره­ای و طلایی اینتل است که به سرعت­های پایه پایین و کلاک­های توربو محدود شده­اند. با این وجود اگر سرور ویندوز یا برنامه مشابه­ای را ران می­کنید که بابت هسته پردازنده پول می­پردازید، موارد فوق CPU هایی هستند که می­توانید به آنها توجه داشته باشید.

No votes yet.
Please wait...

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو اصلی