اینتل زنون Gold 6132

اینتل زنون Gold 6132 بررسی این پردازنده به همراه نمودارها

Intel Xeon Gold 6132 پردازنده‌ای است که در این قسمت معیارهای آنرا بیان کرده و به نقد و بررسی آن می‌پردازیم. استفاده از سری اینتل زنون طلایی 6100 یک مسیر رو به پیشرفت مستحکم را با سرعت‌های کلاک بالاتر نسبت به اینتل زنون طلایی 5119T فراهم می‌کند. همانطور که مشاهده می‌کنید این پردازنده سرعت‌های کلاکِ سطح بالاتر را با 14 هسته مستحکم ترکیب می‌کند. ما قصد داریم که در اینجا روی عملکرد یک CPU منفرد متمرکز بشویم.

در STH، هدف ما این بوده که هر پیکربندی تک سوکته و دوسوکته از پردازنده AMD EPYC و اینتل زنون مقیاس­پذیر را محک بزنیم. اکنون بیش از 55 درصدِ همه ترکیب­های تک و دو سوکته را پوشش داده­ایم. این موارد داده­های مقایسه­ای زیادی را برای بررسی پردازنده اینتل زنون Gold 6132 در اختیار ما قرار می­دهد. ما زیرمجموعه­ای از نتایج خود را به طور عمومی در STH منتشر می‌کنیم که منبع خوبی از اطلاعات مربوط به سرعت پردازنده­های متفاوت می­باشد. هدف ما این است که خوانندگان در هنگام انتخاب پردازنده، گزینه­های مختلفی را پیش روی خود داشته باشند. ما همچنین قصد داریم تا جایی که این SKU در بازار به ما امکان می­دهد، چشم­اندازهایی را نسبت به آن برای افراد ایجاد کنیم.

آمارهای کلیدی برای Intel Xeon Gold 6132 (اینتل زنون Gold 6132): 14 هسته­ای / 28 رشته­ای و کلاک پایه 2.6 گیگاهرتز و توربو 3.7 گیگاهرتزی با حافظه پنهان (کش)  L319.25 مگابیتی. CPU دارای TDP 140W است. با قیمتی در حدود 2100 دلار، به سطحی می­رسیم که سرورهای دو سوکته سطح پایین بتوانند باعث ایجاد رقابت شوند. در شکل زیر صفحه ARK  با مجموعه ویژگی­ها ارائه شده است.

پیکربندی تست

در اینجا پیکربندی اساسی ما برای سیستم­های مقیاس­پذیر تک سوکته ارائه شده است:

 • مادربورد: Supermicro X11SPH-nCTF
 • CPU: Intel Xeon Gold 6132
 • (RAM):  6x 16GB DDR4-2666 RDIMMS (Micron)
 • SSD: Intel DC S3710 400GB
 • SATADOM: Supermicro 32 GB SATADOM

یکی از ویژگی­های کلیدی سری اینتل زنون طلایی، توانایی کار آن تا 12 RDIMM بر سوکت و راه­اندازی آنها در DDR4-2666 می­باشد. همچنین اگر شما یک برنامه داشته باشید که بتواند از AVX-512 استفاده کند، یک ستاپ اصلی از سری اینتل زنون طلایی 5100 با عملکرد فراتر از سرعت رم وجود دارد.

در ادامه قصد داریم که داده­های معیار خود را ارائه بدهیم سپس به این نکته می­پردازیم که تراشه در پشته کلی SKU دچار افت می­شود.

معیارهای  پردازنده اینتل زنون Gold 6132

برای این تمرین، در حال استفاده از کدهای موروثی لینوکس – بنچ هستیم که به ما کمک می­کند تا هم نتایج   “مشترک” متقابل را که سالهاست از آنها استفاده کرده­ایم و هم چندین نتیجه از کدهای به روزشده لینوکس – بنچ 2 را مشاهده کنیم. در این مرحله، جلسات مربوط به معیار چند روز طول می­کشد و ما بیش از هزار نقطه داده تولید می­کنیم. همچنین برای شرکت­های نرم­افزاری که می­خواهند ببینند نرم­افزار آنها بر روی جدیدترین سخت افزار چگونه کار می­کند، حجم کاری را اجرا می­کنیم. به عنوان نتیجه، این نمونه کوچکی از داده­ای هست که جمع­آوری می­کنیم و می­توانیم به صورت عمومی به اشتراک بگذاریم. موضع ما این است که خوشحالیم از اینکه داده­های رایگان ارائه می­دهیم اما همچنین خدماتی را در اختیار شما قرار می­دهیم که شرکت­ها بتوانند حجم کاری خود را در آزمایشگاه خود انجام دهند، مانند خدمات DemoEval.

آنچه ما ارائه می­دهیم، محیطی بسیار کنترل­شده است که می­دانیم هر مرحله دقیقاً یکسان است و هر اجرا در یک مرکز داده­ واقعی و نه در یک میز آزمایشی انجام می­شود.

قبل از اینکه به معیارهایمان بپردازیم، ما می­خواهیم توجه داشته باشید که مجموعه ­داده ما روی نتایج پیش – اسپکتری و Meltdown در این نقطه متمرکز است. با داشتن نتایج مربوط به نسل Ubuntu 18.04، امتیازات مقایسه­ای را برای واقعیت جدید در نظر گرفته­ایم. Spectre و Meltdown فایلهای پچی را برای صدمه­زدن به عملکرد اینتل در بسیاری از آزمایشات دارند. در عین حال، از زمان نوشتن این مقاله، فایلهای پچ­ هنوز کار می­کنند. به همین ترتیب نرم­افزار برای سروکارداشتن با اثرات این پچ­ها تنظیم می­شود. با توجه به این، ما می­خواهیم قبل از انتشار شماره­های جدید، قدری به اکوسیستم زمان بدهیم تا به حل و فصل این موضوع بپردازد.

معیار کامپایل هسته پایتون لینوکس 4.4.2

این مورد یکی از معیارهایی است که برای آی تی باز در چند سال گذشته خیلی درخواست شده است. کار ساده است، ما یک فایل پیکربندی استاندارد داریم، هسته لینوکس 4.4.2 از kernel.org و با استفاده از هر رشته در سیستم، پیکربندی خودکار تولیدشده استاندارد را می­سازیم. ما نتایج را از نظر کامپایل­ها بر کلاک بیان می­کنیم تا نتایج آن آسان­تر شود:

معیار کامپایل هسته لینوکس اینتل زنون Gold 6132

معیار کامپایل هسته لینوکس اینتل زنون Gold 6132

با توجه به شکل  Intel Xeon Gold 6132 (اینتل زنون Gold 6132) به صورت کلی خوب عمل می­کند. ما AMD EPYC دوگانه و برخی گزینه­های سری پردازنده EPYC 7000 منفرد را به نمودار اضافه کرده­ایم تا یک حالت مقایسه متقابلِ پلت­فرمی را بوجود بیاوریم. اگر شما تعجب کردید که چرا اینتل زنون طلایی 6134 در این لیست در جایگاه خیلی پایین قرار دارد، به این خاطر است که آن پردازنده­ها همانند آنچه برای اینتل زنون نقره­ای 4112 دیده­ایم، به صورت قطعات بهینه­شده با فرکانس و کش طراحی شده­اند. شماره­ گذاری اینتل، مقیاس عملکرد خطی در حجم بارهای چند رشته­ای را نشان نمی­دهد.

عملکرد اشعه c 1.1

سالهاست که از اشعه C برای آزمایش عملکرد خود استفاده کرده­ایم. این یک معیار ردیابی اشعه­ای است که برای نشان­دادن تفاوت در پردازنده­ها تحت حجم­های کاری چند رشته­ای بسیار محبوب است. با توجه به سرعت این CPU ها، نتایج مربوط به نسل قدیمی 4k ما، تفاوت زیادی را بین CPU ها نشان نمی­دهد. در عوض، ما از نتایج 8K لینکس – بنچ 2 مربوط به خود برای نشان­دادن اختلاف استفاده می­کنیم.

معیار 8k اشعه c اینتل زنون Gold 6132

معیار 8k اشعه c اینتل زنون Gold 6132

این سرعت بالا برای هسته، فرکانس و کش به عنوان یک معیار در نظر گرفته می­شود. می­توان با توجه به شکل مشاهده کرد چگونه گین عملکرد بزرگی بین اینتل زنون 6132 و اینتل زنون طلایی 5119T وجود دارد، حتی اگر آنها هر دو 14 هسته­ای باشند. اینتل زنون Gold 6132 دارای TDP بالاتر و سرعت­های کلاک بیشتری است که باعث می­شود از نظر عملکردی بهتر کار کند.

عملکرد فشرده ­سازی 7-Zip

7-Zip یک برنامه فشرده­سازی / رفع فشردگیِ به طور گسترده استفاده شده است که به صورت متقابل کار می­کند. ما استفاده از برنامه را در طول روزهای اولیه با آزمایش ویندوز شروع کردیم. حالا این برنامه قسمتی از لینوکس – بنچ هست.

نتایج معیار فشرده­ساز 7-zip تک سوکته از اینتل زنون طلایی و AMD EPYC

نتایج معیار فشرده ­ساز 7-zip تک سوکته از اینتل زنون طلایی و AMD EPYC

در اینجا تراشه­های AMD EPYC بسیار خوب عمل می­کنند. اینتل زنون Gold 6132 چهارده هسته­ای تقریباً سطح خود را با ستاپ دوبل پردازنده از اینتل زنون نقره­ای 4116 حفظ می­کند که دارای دو برابر تعداد هسته­ بین دو سوکت است.

عملکرد NAMD

NAMD یک معیار مدل­سازی مولکولی است که توسط گروه بیوفیزیک نظری و محاسباتی در مؤسسه علوم و فناوری پیشرفته بکمن در دانشگاه ایلینویز در Urbana-Champaign ساخته شده است. اطلاعات بیشتر در مورد معیار می­تواند در اینجا پیدا شود. ما در آینده قصد داریم این معیار را با GROMACS در نسل بعدی لینوکس – بنچ تقویت کنیم. با استفاده از GROMACS بسیار تلاش می­کنیم تا از Skylake AVX-512 و AVX2 پشتیبانی کنیم که از معماری AMD Zen پشتیبانی می­کند. در شکل زیر نتایج مقایسه برای مجموعه داده­های موروثی آورده شده است:

معیار  NAMD اینتل زنون Gold 6132

معیار  NAMD اینتل زنون Gold 6132

 بدون AVX-512، پردازنده AMD EPYC همانند اینتل زنون طلایی 5119T خوب عمل می­کند. ما بررسی می­کنیم که این نمودار در نتایج GROMACS ما چه تغییری ایجاد می­کند.

تست سی پی یو سیسبنچ ( Sysbench)

Sysbench یکی دیگر از آن معیارهای لینوکس به طور گسترده استفاده شده می­باشد. ما خصوصاً از آزمایش CPU استفاده می­کنیم، نه آزمایش OLTP که برای بعضی از آزمایش­های ذخیره­سازی استفاده می­شود.

معیار  NAMD اینتل زنون Gold 6132

معیار چند رشته­ ای سی پی یو سیسبنچ برای اینتل زنون Gold 6132

به طور کلی عملکرد پردازنده خوب است، به صورتیکه می­توانیم عملکرد چندرشته­ای قوی را بعلت سرعت­های کلاک بالاتر و 14 هسته مشاهده کنیم. حتی با وجود 14 هسته آن قادر است که بین گزینه­های تک سوکته پردازنده AMD EPYC 7351P و EPYC 740P قرار بگیرد. اگرچه تراشه­های EPYC ارزان­تر هستند، با این وجود اگر شما مدل لایسنس هسته را دارید، این شانس خوب وجود دارد که اینتل زنون Gold 6132 بر اساس TCO ارزان­تر باشد.

همچنین عملکرد تک رشته­ای به صورت زیر است:

مقایسه تک رشته­ای سیسوبنچ از اینتل زنون طلایی

مقایسه تک رشته ­ای سیسوبنچ از اینتل زنون طلایی

این قسمتهای سری اینتل زنون طلایی 6100 به کلاک توربو بیشینه 3.7 گیگاهرتزی محدود می­شوند. به عنوان یک نتیجه، ما نتایج نسبتاً هماهنگی را در نمودارها بدست آورده­ایم. شما همچنین می­توانید عملکرد قابل­توجه­ای را مشاهده کنید که در تراشه­های تک رشته در برابر سری پایین­تر بدست آمده است.

عملکرد OpenSSL

OpenSSL به طور گسترده برای ایمن­نگه­داشتن ارتباطات بین سرورها استفاده می­شود. این موضوع یک پروتکل مهم در ردیابی­های تعداد زیادی سرور است. در شکل زیر نگاهی به تست­های علامت خود می­ اندازیم:

 

معیار تأییدشده OpenSSL برای اینتل زنون Gold 6132

معیار علامت OpenSSL برای اینتل زنون Gold 6132

و:

معیار علامت OpenSSL برای اینتل زنون Gold 6132

معیار تأییدشده OpenSSL برای اینتل زنون Gold 6132

به طور کلی با توجه به شکل، نتایج قوی هستند که اینتل زنون Gold 6132 با 14 هسته عملکرد مشابهی با AMD EPYC بیست هسته­ای دارد. اگر شما OpenSSL و لایسنس هسته دارید، آنگاه اینها تراشه­های قوی­ای هستند.

معیارهای UnixBench Dhrystone 2 و Whetstone

بعضی از بزرگ­ترین تست­های در حال انجام در STH، نتایج ارزشمند Unixbench 5.1.3 Dhrystone 2 و Whetstone هستند. آنها مطمئناً در حال قدیمی­شدن هستند، با این حال ما دائماً درخواست انجام آنها را دریافت می­کنیم و وقتی آنها را انجام نمی­دهیم، بسیاری از یادداشت­های حاکی از نارضایتی از انجام این کار دریافت می­کنیم. Unixbench   به طور گسترده استفاده می­شود، زیرا ما آنرا در این مجموعه داده لحاظ می­کنیم. در شکل زیر نتایج Dhrystone 2 نشان داده شده است:

معیار Unixbench Dhrystone 2 تک سوکته با رنج میانه برای اینتل زنون طلایی و AMD EPYC

معیار Unixbench Dhrystone 2 تک سوکته با رنج میانه برای اینتل زنون طلایی و AMD EPYC

نتایج Whetstone نیز در شکل زیر ارائه شده است:

معیار Unixbench Dhrystone 2 تک سوکته با رنج میانه برای اینتل زنون طلایی و AMD EPYC

معیار UnixBench Whetstone تک سوکته با رنج میانه برای اینتل زنون طلایی و AMD EPYC

با توجه به شکل همه چیز گویاست و احتیاج به توضیح اضافی نیست. اینتل زنون Gold 6132 همانطور که در این نقطه انتظار داریم، به صورت داخل- خطی افت پیدا می­کند. در عوض بیایید نگاهی به برنامه GROMACS داشته باشیم تا ببینیم چه اتفاقی می­افتد، زمانی که ما از AVX-512 استفاده می­کنیم.

AVX2/AVX-512 کوچک GROMACS STH فعال شده

ما یک شبیه­سازی مولکولی کوچک GRMACS داریم که آنرا در اولین قطعه معیارهای لینوکسAMD EPYC 7601 به صورت پیش نمایش ارائه کرده­ایم. در لینوکس – بنچ 2 ما از تست”کوچک” برای دستگاههای دارای سوکت یک و دوتایی استفاده می­کنیم. تست متوسط ما برای دستگاه­های دوبل و چهار سوکته با سطح بالاتر مناسب­تر است. در تست GROMACS، اگر پسوندهای AVX-512 و AVX2 در دسترس باشند، از آنها استفاده می­کنیم.

معیار کوچک GROMACS STH برای اینتل زنون Gold 6132

معیار کوچک GROMACS STH برای اینتل زنون Gold 6132

آنچه که شما اینجا می­بینید، قدرت اینتل زنون Gold 6132 با FMA AVX-512 دوبل است. اگر شما از برنامه­های AVX-512 سنگین برای شبیه­سازی استفاده کنید، سری اینتل زنون طلایی 6100 در جایگاهی است که برای شما مناسب است.

معیار شطرنج

شطرنج یک مورد کاربردی جالب است زیرا تقریباً پیچیدگی نامحدودی دارد. با گذشت سالها، درخواست­های زیادی برای بازگرداندن معیار شطرنج دریافت کرده­ایم. ما سیستم­هایی را پروفایل کرده­ایم و آماده شروع به اشتراک­گذاری نتایج هستیم که در شکل زیر نشان داده شده است:

معیار شطرنج برای اینتل زنون Gold 6132

معیار شطرنج برای اینتل زنون Gold 6132

وقتی معیار شطرنج ما بدست می­آید، با توجه به آن، اینتل زنون Gold 6132 با عملکرد هسته کمی بهتر از پردازنده AMD EPYC، آن طور که ما انتظار داریم عمل می­کند. اینتل زنون طلایی 5119T سطح بعدی است که زیر بخش 14 هسته­ای قرار دارد و شما به وضوح می­بینید که هد روم TDP اضافی و سرعت­های کلاک به اینتل زنون Gold 6132 کمک می­کند.

مصرف توان Intel Xeon Gold 6132 (اینتل زنون Gold 6132)

ما قصد داشتیم تعدادی گزارش جدید از آزمایشهایمان منتشر کنیم که نقطه فروش واقعی تراشه­های توان پایین را نشان می­دهد.

 • توان در حالت بی­بار: 76 وات
 • توان در بار 70درصد: 219 وات
 • توان در بار کامل: 258 وات
 • توان بیشینه: 264 وات

توجه کنید که این نتایج با استفاده از یک آشنایدر الکتریکی 208 ولت/ APC PDU در دمای 17.9 درجه سانتی­گراد و با 71 درصد RH بدست آمده است. پنجره تست ما نشان داده که در اینجا دارای واریانس 0.3 +/- درجه سانتی گراد و 2 +/ – درصد RH می­باشد. این موارد تقریباً نتایج مستحکمی برای این سیستم هستند و مقدار زیادی توان بوسیله CPU استفاد نمی­شود و در عوض بوسیله رم و لوازم جانبی مصرف می­شود.

موقعیت بازار اینتل زنون Gold 6132

در عوض این تراشه­ها اهمیت زیادی دارند و بین آنها از هر دو سمت اینتل و AMD رقابت وجود دارد. هنگام خرید سرور و انتخاب CPU، مشاهده ارزش یک پلتفرم در مقابل رقبای آن بسیار مهم است.

اینتل زنون Gold 6132 در مقابل گزینه­های دیگر اینتل

در دنیا تجارت، اینتل زنون Gold 6132 دارای مقدار زیادی ارزش است، به صورتیکه دارای سرعت­های تک رشته­ای مشابه با پردازنده­های سری اینتل زنون طلایی 6130 می­باشد. در حالت کاربردهای چند رشته­ای، بیشتر از 14 هسته برای طلایی زنون 6134 و طلایی زنون 6136 می­تواند در نظر گرفته شود.

اینتل زنون Gold 6132 در مقابل AMD EPYC

در سمت AMD EPYC ما یک الگوی سازگار را مشاهده می­کنیم. پلت­فرم AMD EPYC واقعی دارای تعدادی CPU با قیمت بسیار مناسب مانند AMD EPYC 7351P و AMD EPYC 7401P می­باشد. اگر برنامه شما بتواند در عوض یکی با چهار گره NUMA سروکار داشته باشد و شما لایسنس به ازای هر سوکت داشته باشید، سپس AMD EPYC یک رقیب جدی است. اگر شما نیاز به عملکرد تک رشته­ای و با تمدید داشته باشید و هزینه لایسنس به ازای هر هسته را پرداخت کرده باشید، آنگاه اینتل زنون Gold 6132 گزینه مناسبی برای شما می­باشد.

کلام آخر

به طور کلی، قطعه­بندی بازاری اینتل در این نقطه به شدت خوب می­باشد. اگر شما هسته­های کمتر یا بیشتر لازم دارید، SKU هایی برای آن وجود دارد. اگر شما احتیاج به تعداد کمتری هسته اما با عملکرد و مصرف توان کمتر دارید، گزینه­هایی مانند زنون طلایی 5119T در دسترس است. ما امیدواریم که معیارها و نقد و بررسی اینتل زنون Gold 6132 باعث بشود که تراشه در پشته کلی SKU قرار بگیرد.

No votes yet.
Please wait...

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو اصلی