خانواده پردازنده مقیاس پذیر اینتل زنون

خانواده پردازنده مقیاس پذیر اینتل زنون نقد و بررسی پلتفرم این خانواده

خانواده پردازنده مقیاس پذیر اینتل زنون یکی از خانواده های مشهور در پردازنده های تولید شده توسط شرکت اینتل است. در این مقاله قصد داریم به بررسی خانواده پردازنده مقیاس پذیر اینتل زنون بپردازیم.

با شروع به کار خانواده پردازنده مقیاس ­پذیر اینتل زنون، ما قصد این را داشتیم که به صورت پیشرفته در مورد پلت­فرم آن بحث کنیم. ما پوشش زیادی روی پلت­فرم جدید داریم که می­ توانید از طریق مرکز پوشش Skylake-SP به آن دسترسی داشته باشید. در همان زمان، قصد داشتیم به پیامدهای کلی ناشی از پلت­فرم در یک قطعه با سطح پیشرفته ­تر نگاهی داشته باشیم، در حالیکه بسیاری از مقالات دیگر ما، شامل تحلیل ­های عمیقی از قطعات هستند.

نقد و بررسی پلت­فرم خانواده پردازنده مقیاس­ پذیر اینتل زنون

اینتل اسلایدهای نقد و بررسی را ارائه می­دهد که ما متوجه شدیم برای شرح پلت­فرم خیلی مفید و مؤثر است. اینتل تمایز زنون E5 را در برابر زنون E7 حذف کرده است و حالا از مقیاس تا 4P و پیکربندی­ های فراتر را به صورت تقریباً راحتی پشتیبانی می­کند. یک سوکت جدید، چیپست جدید، پشتیبانی ذخیره­ سازی NVMe جدید، فابریک یکپارچه به صورت انتخابی، هسته­ های بیشتر، کانال­های حافظه بیشتر و ویژگی­ های امنیت جدید وجود دارد. کافی است بگوییم این پلتفرم به معنای ساده ­تر همه جانبه­ تر از خانواده اینتل زنون E5 بوده است.

خانواده پردازنده مقیاس پذیر اینتل زنون

نقد و بررسی معماری پلت­فرم Skylake SP اینتل

خانواده پردازنده مقیاس پذیر اینتل زنون نسبت به نسل قبلی اینتل زنون E5 و E7 V4 تقریباً در هر متریک بهبود یافته است. در این قسمت اسلایدی از اینتل ارائه شده که به نکاتی اشاره می­کند:

خانواده پردازنده مقیاس پذیر اینتل زنون

مقایسه پلت­فرم Skylake SP اینتل

با مقیاس ­پذیری پلت­فرم تا 4 و 8 سوکت (با SKUهای سطح بالا) و با اضافه­کردن I/O بیشتر و پهنای باند حافظه، زمان آن فرا رسیده که QPI جایگزین شود. QPI پیوند اصلی درون سیستمی بود که اینتل برای انتقال داده بین پردازنده­ ها در دوره اینتل زنون E5 استفاده می­کرد. جایگزین QPI، اتصال داخلی مسیر فوق­العاده اینتل است (UPI اینتل):

خانواده پردازنده مقیاس پذیر اینتل زنون

 

UPI معماری پلت­فرم skylake اینتل

نکته مهم اینجاست که اینتل از رمز­گذاری و سرعتهای جدید استفاده می­کند تا از پهنای باند بین سوکتی بالاتر استفاده کند.

خانواده پردازنده مقیاس پذیر اینتل زنون

پیکربندی­های معماری پلت­فرم skylake اینتل

پردازنده­های مقیاس پذیر اینتل زنون جدید از دو یا سه پیوند UPI بر پردازنده پشتیبانی می­کنند. اینتل می­تواند از یک عملکرد پایین­تر، طراحی 4S هزینه پایین­تر (سری اینتل زنون طلایی 5100) با دو پیوند UPI یا طراحی 4S و تا 8S با عملکرد بالاتر با پردازنده­هایی که دارای ویژگی سه پیوند UPI هستند، پشتیانی کند. ما جزئیات بیشتری در مورد چگونگی ارتباط این پیوندها با پردازنده­ها در قطعه معماری اتصال داخلی شبکه اینتل ارائه داده­ایم.

 

رم شش کاناله Skylake اینتل

پشتیبانی از پردازنده­های جدید به صورت شش کاناله از دو DIMM بر رم کانال می­باشد. این بدان معنیکه هر CPU می­تواند حداکثر تا 12x DDR4 2666MHz DIMMs را به آن متصل کند. در اینجا نمونه­ای از مادربورد ASRock Rack EP2C622D12NM-4L با استفاده از شش DIMM بر پردازنده ( یک DIMM بر عملکرد کانال) آورده شده است:

خانواده پردازنده مقیاس پذیر اینتل زنون

ASRock Rack EP2C622D12NM 4L R1.01_45

بسیاری از مشتریان عادت دارند که هشت DIMM به ازای هر پردازنده داشته باشند، بنابراین ما طراحی­هایی با دو شیار DIMM اضافی به ازای هر پردازنده را برای رفع این نیاز همانند مادربورد ASRock Rack EP2C6222D16FM بررسی کردیم.

خانواده پردازنده مقیاس پذیر اینتل زنون

ASRock Rack EP2C622D16FM R0.2_45

برای نشان­دادن عملکرد دوازده دوبل کانال DIMM، در اینجا نگاهی به داخل سیستم محاسباتی Tyan GA88-B5631 1U GPU داشته­ایم. می­توانید با توجه به شکل، تک سوکتی را که توسط دوازده DIMM در کنار واقع شده است، ملاحظه کنید.

خانواده پردازنده مقیاس پذیر اینتل زنون

نمای بالایی Skylake SP محاسباتی Tyan GA88 B5631 GPU

تأثیر خالص در اینجا این است که پهنای باند حافظه به طور قابل توجهی در حال افزایش است. دو کانال اضافی برای افزایش فوری 50 درصدی وجود دارد. بعلاوه سیستم­های جدید از رم DDR4-2666 برای افزایش سرعت 10 درصدی به ازای هر کانال نسبت به رم DDR4-2400 پشتیبانی می­کند. به صورت ترکیب شده آن چیزی است که از تصویر پهنای باند حافظه دیده می­شود:

عملکرد زیرسیستم حافظه اتصال داخلی شبکه Skylake SP اینتل

عملکرد زیرسیستم حافظه اتصال داخلی شبکه Skylake SP اینتل برای خانواده پردازنده مقیاس پذیر اینتل زنون

سوکت P جدید LGA3647

سوکت P یک سوکت LGA3647 است. برای دانستن کمی در مورد مقیاس آن، آنچه اینجا به نظر می­رسد یک پردازنده اینتل زنون E5-2600 V4 بالاتر از LGA3647 است. متوجه خواهید شد که پردازنده­های جدید بسیار بزرگتر هستند.

پکیج E5 Broadwell EP  اینتل زنون نسبت به یک سوکت LGA 3647

پکیج E5 Broadwell EP  اینتل زنون نسبت به یک سوکت LGA 3647

LGA3647 ممکن است به نظر رسد که با ریدرهای STH از یک خانواده است. آن به همان تعداد سوکت شمارش پین دارد که مشابه با چیزی است که سری اینتل زنون Phi x200 استفاده می­کند.

یک واقعیت بی­اهمیت جالب، تصویری است که در نوامبر 2016 به صورتی بخشی از سوکت­های بزرگمان: قطعه پکیج و سوکت فوق­ العاده LGA 3647 اینتل، منتشر کردیم. آن واقعاً یک تراشه Skylake-SP اولیه را مشخص می­کند نه یک تراشه زنون phi x200. تعداد زیادی از بین صدها هزار نفر از مردم واقعاً Skylake-SP را خیلی زودتر از چیزی که فکرش را می­کردند، دیدند. این مورد مقایسه خوبی را از اندازه تراشه­ ها ارائه می­دهد:

مقایسه اندازه پکیج Broadwell-EP Skylake-SP Broadwell-DE

مقایسه اندازه پکیج Broadwell-EP Skylake-SP Broadwell-DE

بجز استفاده از شمار پین مشابه، شما نمی­توانید ضرورتاً اجزا را با بخش­های Phi زنون تسهیم کنید. شکاف­ها روی بسته­بندی­ها و سوکت­ها متفاوت است. بعلاوه مکانیسم­های نصب خنک­کننده بین دو پلت­فرم متفاوت است. چیزی که باید سعی داشتیم انجام بدهیم استفاده از هیت­سینک Phi اینتل زنون با یک پردازنده Skylake-SP و یک مادربورد است.

پردازنده Skylake SP اینتل همراه با هیت¬سینک

پردازنده Skylake SP اینتل همراه با هیت­سینک برای خانواده پردازنده مقیاس پذیر اینتل زنون

مکانیز­های سنتی چفتی برچیده شده­اند. در عوض آن از یک تراشه برای وصل پردازنده به هیت سینک استفاده می­کند. سپس یک مونتاژ از پردازنده و هیت­سینک را روی دو پین راهنما قرار می­ دهد که آنرا به داخل سوکت پایین می ­آورد. سرانجام یک نفر با استفاده از پیچ ­های چهار ستاره، هیت سینک را به سوکت پیچ می­کند. اگر این حالت پیچیده به نظر می­رسد، با این وجود به همین شکل است. برای نصب هیت سینک روشی مشابه با نصب زنون phi x200 وجود دارد که در ادامه آنرا نشان داده­ایم:

اگرچه ما در مقایسه با نصب صدها (یا بیشتر) LGA2011(-3) ، در حدود 60 نصب LGA3647 را انجام داده­ایم، سوکت جدید به طور قابل ملاحظه­ ای برای کار با آن رعب­ آور است.

 

ویژگی­های سطح RAS پلت­فرم جدید در خانواده پردازنده مقیاس پذیر اینتل زنون

چونکه خانواده پردازنده مقیاس پذیر اینتل زنون خط اینتل زنون E7 را جایگزین می­کند، ما یک همگرایی را در رابطه با ویژگی­های RAS مشاهده می­کنیم. در جایی که خط نموداری زنون E5 پایین­تر از E7 بود، حالا ما رده­های اینتل زنون طلایی و پلاتنیوم را داریم که تکنولوژی­های Run Sure اینتل را بهبود بخشیده­ اند.

بهبود ویژگی­های نسلی RAS پلت­فرم Skylake SP اینتل

بهبود ویژگی­های نسلی RAS پلت­فرم Skylake SP اینتل در خانواده پردازنده مقیاس پذیر اینتل زنون

تعداد زیادی از ویژگی­های Run Sure بهبودیافته که در پردازنده­های نقره­ای و برنزی سطح پایین­تر وجود دارند، امر منطقی به نظر می­رسد.

فن­اوری Run Sure پلت­فرم Skylake SP اینتل

فن­اوری Run Sure پلت­فرم Skylake SP اینتل در خانواده پردازنده مقیاس پذیر اینتل زنون

از امکاناتی مانند بازتاب حافظه در توسعه­های «نور پلت­فرم» پایین استفاده نمی­شود. پردازنده­های برنزی اینتل زنون از نظر تقسیم­بندی به تراشه­های اینتل زنون E5-2609 V4 نزدیکتر هستند، بنابراین بعید است که افراد از این تراشه سطح پایین با یک حافظه بزرگ استفاده کنند.

کلام آخر (نتیجه­ گیری)

برای بدست­آوردن پوشش عمیق­تر، به سراغ مرکز راه­اندازی پلت­فرم خانواده پردازنده مقیاس پذیر اینتل زنون بروید. خانواده پردازنده مقیاس پذیر جدید باعث یک پیشرفت بزرگ خواهد شد، چیزی که طی چند سال گذشته به آن عادت کرده­ایم. بعلاوه اینتل رقبایی در فضای x86 دارد. AMD EPYC دارای هشت کانال حافظه و خطوط I/O بیشتری است. اینجا برخی تفاوت­های ظریف روی پلتفرم وجود دارد، زیرا رویکردهای طراحی متفاوت هستند، اما اینتل در بازارهای 1 سوکت و 2 سوکت رقابت واقعی دارد.

No votes yet.
Please wait...

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    منو اصلی