تست Sysbench چیست ؟ و چه کاربردی دارد؟

در این مقاله می‌خواهیم در مورد سرور ابری با تست Sysbench همراه با نحوه عملکرد آن صحبت کنیم و در مورد اصول معیار گذاری، عملکرد پردازنده و دیگر مباحث مرتبط با تست Sysbench و نتایج این تست اطلاعات کامل و جامعی همراه با تصاویری از نتایج آن ارائه دهیم.

ارزیابی عملکرد سرور ابری با تست Sysbench

یافتن بهترین سرورهای ابری برای انجام فعالیت‌های مناسب شما، می‌تواند کاری چالش برانگیز باشد. بیشتر ارائه دهندگان تعدادی پیکربندی مختلف با مقادیر مختلف منابع برای انتخاب ارائه می‌دهند. با این حال، بسته به نیازتان، مشخصات سیستم مشابه ممکن است منجر به عملکرد مورد نظرتان سرور نشود. برای کمک به صرفه جویی در وقت با ارزش و یک انتخاب درست، باید با به معیارها مرتبط و مقایسه آن‌ها اقدام کنید.

در این پست، جنبه‌های مختلف معیار عملکرد سرور ابری و نحوه ارزیابی نتایج را مرور خواهیم کرد. اگر می‌خواهید درک بهتری از عملکرد سرور ابری و نحوه اندازه گیری آن با تست Sysbench داشته باشید این مقاله را دنبال کنید.

عملکرد سرور ابری: اصول معیار گذاری

هدف از محک زدن عملکرد سرور ابری این است که به شما امکان مقایسه سیستم‌ها را بر اساس کارآیی و سیستم‌های مختلف کاری را بدهد. معیارها اساساً یک سری وظایف هستند که برای ارزیابی عملکرد سیستم استفاده می‌شوند. اگرچه چنین کارهایی را می‌توان به صورت دستی انجام داد، اما استفاده از یک نرم افزار معیار معتبر مانند تست Sysbench بسیار کار را آسان‌تر می‌کند.

تست Sysbench یک مجموعه معیار محبوب، منبع باز، قابل توسعه و چند رشته‌ای است. این معیار، آمارهای زیادی در مورد نرخ بهره برداری وتاخیر با حداقل سربار حتی با هزاران رشته همزمان ارائه می‌دهد. تست Sysbench ابزاری عالی برای آزمایش هر چیزی از پایگاه داده تا عملکرد کلی سیستم است. این یکی از بهترین گزینه‌ها برای محک زدن قابل اعتماد بودن سرور است.

تست Sysbench در مخازن عمومی اکثر توزیع‌های لینوکس موجود است. دستورات و نتایج در این پست از نسخه 1.0 استفاده می‌کنند که می‌تواند در مدیر بسته Ubuntu 18.04 پیدا شود.

اجرای مجموعه‌ای از معیارها، مانند تست Sysbench ، می‌تواند داده‌های بسیار جالبی مانند عدد توان خام به میانگین سیستم ارائه کند. در حالی که نمرات عددی برای رتبه‌بندی میزبان مفید هستند، با این حال درک نتایج می‌تواند به همان اندازه ارزشمند باشد. به دلیل حجم گسترده‌ای از داده‌ها که توسط اکثر ابزارهای معیار ارائه می‌شود، خواندن نتایج می‌تواند بسیار دشوار باشد.

اکنون سوال این است که این معیارها چه ‌چیزی را اندازه گیری می‌کنند؟ معمولاً عملکرد سرور از نظر منابع سیستم  مانند CPU، حافظه، حافظه ذخیره‌سازی و شبکه. مورد آزمایش قرار می‌گیرد. اگرچه معیارهای خاص برنامه نیز مفید هستند، اما آزمون‌های منبع محور می‌توانند نمای کلی از عملکرد کلی میزبان را ارائه دهند. در ادامه به محک زدن هر یک از سه منبع اصلی و نحوه خواندن نتایج، می‌پردازیم.

عملکرد پردازنده

عملکرد محاسبات را می‌توان با تعداد عملیاتی که سیستم قادر به انجام آن در یک زمان معین است (رویدادها / ثانیه) یا مدت زمان انجام یک کار خاص اندازه‌گیری کرد.

نتایج تا حد زیادی به تعداد هسته‌های پردازنده مجازی اختصاص یافته به سرور بستگی دارد اما این واقعیت کامل نیست. در حالی که سرعت در سرعت کلاک کاهش یافته است، هنوز هم تفاوت‌های محسوسی بین مدل‌های CPU و به روزرسانی‌های نسل وجود دارد. بنابراین، ممکن است همین تعداد هسته عملکرد مشابهی بین ارائه دهندگان نداشته باشد.

در زیر مثالی از دستور تست Sysbench برای تست عملکرد پردازنده آورده شده است. آزمون با استفاده از تعداد مشخصی نخ برای 60 ثانیه اعداد اول را تا حداکثر اول محاسبه می‌کند.

تست Sysbench

خروجی شامل نتایج مانند مثال زیر از یک معیار در یک هسته پردازنده واحد است.

تست Sysbench

تست Sysbench

در مثال بالا، CPU کار را برای 60 ثانیه اجرا کرد و به حوادث 30k رسید در حالی که میانگین 494.97 رویداد در ثانیه بود. چنین نتایج را می‌توان از نظر بهتری در مقایسه با سایر تنظیمات قرار داد، اما عملکرد تک هسته‌ای اغلب بهترین نقطه شروع است.

مواردی که باید در تست Sysbench در نظر گرفت

آزادی مجازی‌سازی در سرورهای ابری مزایای بسیاری را به همراه دارد. در زیرساخت‌های مشترک مانند ابر عمومی، این می‌تواند کنترل بیشتری بر میزان استفاده منابع به کاربران و ارائه دهندگان ارائه دهد.

برخی از ابرهای عمومی فقط برای کارهای زیاد و به شکل متناوب و در بازه‌های کوتاه مدت مناسب هستند. این نوع میزبان‌ها ممکن است عملکرد کافی مناسب برای انواع خاصی از موارد استفاده را داشته باشند. با این حال، ارائه دهنده خدمات می‌تواند از پردازنده پایدار استفاده کند تا اطمینان حاصل شود که در صورت لزوم قدرت کارهای زیاد به شکل ناگهانی در دسترس است.

برخی از ارائه دهندگان همچنین سیستم عامل‌های محاسباتی ویژه‌ای را ارائه می‌دهند که هدف آنها استفاده زیاد از پردازنده است اما دارای قیمت بالایی هستند.

بنابراین دقیقاً به دلیل رویکردهای مختلف در برنامه‌ریزی پردازنده است که معیارها باید سیستم‌های مدیریت پنهان را در نظر بگیرند. مدت زمان فشار CPU در هنگام محک زدن مهم است تا از افزایش تعداد اعداد ناشی از افزایش زمان محدود جلوگیری کنید.

رویکرد دیگری که آزمایشگران اختصاصی می‌توانند اتخاذ کنند این است که معیارها را در مدت زمان طولانی‌تری محدود کنند در حالی که بار CPU را محدود شده تا از استفاده‌ای که ممکن است سوء استفاده تلقی شود جلوگیری شود.

 این نوع تست استقامت پردازنده برای ارزیابی ثبات چرخه‌های پردازنده موجود در طول زمان و تشخیص هر سهمیه محاسباتی اساسی بسیار حیاتی است.

توان عملیاتی حافظه در تست Sysbench

هدف اصلی حافظه سیستم کاهش زمان لازم برای دسترسی فرآیندها به اطلاعات است. در حالی که واکشی رکوردها از RAM بسیار سریعتر از نیاز به خواندن آن از یک دستگاه ذخیره‌سازی است، اما از نظر سرعت CPU هنوز آهسته تلقی می‌شود.

خوشبختانه حافظه سیستم یکی از ساده‌ترین موارد برای محک زدن است. به عنوان مثال، تست Sysbench برای اجرای خواندن و نوشتن مانند دستور زیر آسان است. این تست به سیستم دستور می‌دهد تا داده‌هایی به ارزش 100 گیگابایت را با محدودیت زمانی 30 ثانیه‌ای در حافظه بنویسد تا از آزمایش طولانی مدت روی میزبان‌های کندتر جلوگیری کند.

تست Sysbench

تست Sysbench

عملکرد حافظه معمولاً با سرعت انتقال (MB/s)  مگابایت بر ثانیه یا سرعت عمل (ops / sec)  عملیات بر ثانیه اندازه‌گیری می‌شود. نتایج حاصل از آزمون فوق چیزی در امتداد مثال زیر نشان می‌دهد.

تست Sysbench

تست Sysbench

اعداد مهم در نتایج بالا «زمان کل» و همچنین «تاخیر کم» است که عملکرد پایدار را نشان می‌دهد. توجه داشته باشید که چگونه «کل زمان» کمتر از کل زمان فعالیت سرور است که در طول آزمایش نشان داده شده است، به این معنی که این پردازنده در 2/3 زمان آزمون قادر به اتمام کار است.

با این وجود، نتایج تست Sysbench به دلیل تفاوت در سرعت حافظه سرور می‌توانند بین ارائه دهندگان متفاوت باشند. معماری‌های جدید پردازنده از حافظه سریعتر پشتیبانی می‌کنند و به طور کلی عملکرد بهتری دارند. به دلیل پیشرفت‌های گسترده در سیستم، سرعت حافظه اغلب با عملکرد پردازنده همگام است.

خوانش و نگارش حافظه

همیشه نمی‌توان همه چیز را در حافظه سیستم ذخیره کرد و گاهی اوقات فرایندها باید به دستگاه ذخیره‌سازی دسترسی پیدا کنند. خواه خواندن از یک پایگاه داده باشد یا نوشتن در یک سیستم، سرعت وتاخیر این عملیات می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. همانطور که انتظار می‌رفت، تست Sysbench ابزارهای بسیار خوبی برای آزمایش سرعت ذخیره‌سازی دارد.

اجرای معیارهای ذخیره‌سازی با استفاده از تست Sysbench به فایل‌های آزمایشی نیاز دارد. دستور fileio زیر تعدادی فایل آزمایشی برای اندازه کلی 10 گیگابایت آماده می‌کند. مهم است که اطمینان حاصل کنید که اندازه کل پرونده از مقدار حافظه سیستم بیشتر است تا از نتایج تورم ناشی از ذخیره‌سازی جلوگیری کنید.

تست Sysbench

تست Sysbench

آزمایش‌های سرعت ذخیره‌سازی به دلیل تفاوت در این عملیات، و همچنین در دسترسی تصادفی یا پی در پی ذخیره‌سازی، بین خواندن و نوشتن تقسیم می‌شوند. انواع خاصی از کارها از عملکرد ذخیره‌سازی در عملیات تصادفی و متوالی متفاوت است. ‌تست Sysbench  می‌تواند هر ترکیبی از این انواع تست را اجرا کند و نتایج قابل مقایسه با اکثر موارد استفاده را ارائه می‌دهد. صرف نظر از نوع دسترسی یا الگو، توان ذخیره‌سازی معمولاً با مگابایت MB / s) )یا عملیات در ثانیه (IOPS) اندازه‌گیری می‌شود.

خوانش تصادفی در تست Sysbench

خواندن و نوشتن تصادفی از انواع متداول بارهای ذخیره‌سازی است. به دلیل درخواست‌های مختلف از کارهای مختلف، دسترسی‌های متوالی به حافظه به ندرت در آدرس‌های مجاور رخ می‌دهد، از این رو الگوی دسترسی را تصادفی می‌نامند.

دستور بعدی در تست Sysbench با استفاده از پرونده‌هایی که از قبل با اندازه بلوک 4 کیلوبایت آماده شده‌اند یک تست خواندن تصادفی را بر روی دیسک ذخیره‌سازی اجرا می‌کند.

تست Sysbench

تست Sysbench

خروجی در مثال زیر نتایج حاصل از آزمون خواندن تصادفی فوق را نشان می‌دهد:

تست Sysbench

تست Sysbench

اعدادی که باید در آنها متمرکز شویم در هر ثانیه خوانده می‌شوند توان عملیاتی خوانده می‌شوند و میانگین تاخیرها هستند. نتیجه آزمایش بین IOPS و توان عملیاتی بستگی زیادی به اندازه بلوک دارد که 4K یک گزینه متعادل است. سعی کنید همان معیار را با اندازه بلوک‌های مختلف اجرا کنید تا ببینید چگونه بر نتایج تأثیر می‌گذارد.

نگارش ترتیبی در تست Sysbench

دسترسی متوالی به فضای ذخیره‌سازی با اندازه‌های بزرگ فایل مانند صدا و تصویر معمول است. وقتی سیستمی به ترتیب در حال خواندن یا نوشتن است، دستگاه ذخیره‌سازی زمان کمتری را در عملیات مربوطه تلف می‌کند. به لطف دسترسی سریعتر، عملیات پی در پی عملکرد و معیارهای بهتری را ارائه می‌دهند. به همین دلیل، تولیدکنندگان معمولاً هنگام ثبت سرعت دیسک، عملیات پی در پی را معرفی می‌کنند.

همانطور که گفته شد، زمان لازم برای تکمیل درخواست توسط دستگاه‌ها یکی دیگر از معیارهای جالب توجه برای عملکرد ذخیره‌سازی است. تاخیر معمولاً بر حسب میلی‌ثانیه (میلی‌ثانیه) نمایش داده می‌شود و در نتایج تست Sysbench ، اعداد مهمی که باید تماشا کرد میانگین‌ها و صدک‌های است. سیستم‌هایی که معمولاً صفحات وب ساکن سرور به تاخیر اندک در حافظه ذخیره سازی متکی هستند تا تجارب کاربری خوب را ارائه دهند.

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی

question