معیار Whetstone

معیار Whetstone چیست و چه کاربردی دارد؟

معیار Whetstone یک معیار ترکیبی برای ارزیابی عملکرد رایانه‌ها و سرور به شمار می‌رود. این معیار در سال 1972 برای نخستین بار، توسط شخصی به نام “برایان ویچمن” عضو انجمن آزمایشگاه ملی فیزیک انگلستان ساخته شد.

برایان ویچمن این معیار را، با استفاده از Algol 60 در محلی به نام واحد TSU (واحد پشتیبانی فنی وزارت تجارت و صنعت که بعدها بخشی از آژانس ارتباطات رایانه‌ای و مخابراتی یا CCTA در انگلستان گردید.) ایجاد نمود.

 معیار Whetstone از ترکیبی از دستورالعمل‌های رایانه‌ای و انواع داده‌ای که برای محاسبات علمی “معمولی” انتخاب شده، ساخته شده است. متریک whetstone بدست آمده به طور گسترده‌ای برای اندازه‌گیری عملکرد پردازشی-مقایسه‌ای سیستم‌های سخت‌افزاری/ نرم‌افزاری مورد استفاده قرار گرفته است.

معیار Whetstone؛ معیاری ترکیبی برای ارزیابی عملکرد رایانه‌ها

 معیاری ترکیبی برای ارزیابی عملکرد رایانه‌ها

معیار Whetstone چیست؟

Whetstone یک معیار ترکیبی است که برای سنجش رفتار برنامه‌های علمی طراحی شده است. این معیار، شامل چندین ماژول است که به منظور نشان دادن ترکیبی از عملکردهایی که معمولاً در کاربردهای علمی به کار می‌روند، ساخته شده است.

معیار Whetstone برای اجرا به عنوان یک برنامه 64 بیتی از طریق Windows XP Pro x64 کامپایل شده و برای نشان دادن عملکرد پردازنده‌های دو هسته‌ای اصلاح شده است. نسخه‌های 32 بیتی این معیار نیز وجود دارد که از دستورالعمل‌های شناور SSE و از جدیدترین کامپایلر مایکروسافت استفاده می‌کنند.

معیار Whetstone چیست؟

معیار Whetstone چیست؟

تاریخچه پیدایش معیار Whetstone

قبل از معرفی و پیدایش زبان‌های سطح بالا به صورت گسترده، مقایسه عملکرد عمومی رایانه‌ها، معمولاً براساس زمان اجرای دستورالعمل‌ها صورت می‌گرفت.

در سال 1957، دولت انگلستان با استفاده از مهندسان خدمات مخابرات، برای ارزیابی و مشاوره در مورد رایانه‌ها، یک واحد پشتیبانی فنی تشکیل داد. این واحد در نهایت بخشی از تدارکات مرکزی شد و بعدها نیز، به عنوان آژانس ارتباطات رایانه و مخابرات مرکزی (CCTA) معروف و شناخته شد.

مهندسان TSU محاسبات زیادی را بین سال‌های 1966 و 1973 با استفاده از ADP Mix ، Gibson Mix و Mix Control Control انجام دادند.

در نهایت، “برایان ویچمن” کامپایلر را برای ثبت آمار در مورد دستورالعمل‌های این معیار را اصلاح کرد و مجموعه‌ای از جملات ساده‌ای را تولید نمود که می‌توانست برای ارزیابی کارایی کامپایلرها و عملکرد کلی پردازنده استفاده شود.

معیار Whetstone در پردازنده PowerPC 440

معیار در پردازنده PowerPC 440

توسعه معیار Whetstone توسط‌هارولد کرنو و روی ویکنز

معیار Whetstone کمی بعد، توسط‌هارولد کرنو؛ از واحد پشتیبانی فنی خزانه‌داری در TSU توسعه داده شد.‌هارولد کرنو، برای ایجاد یک معیار عملی‌تر، Whetstone را با 42 بیانیه نوشت.

معیار Whetstone در نسخه ALGOL 60 خود به خوبی کار می‌کرد، اما وقتی به زبان FORTRAN ترجمه شد، توسط کامپایلر بهینه سازی IBM به درستی اجرا نشد. در نتیجه، کرنو، محاسباتی را که نتایج آنها به نتیجه نرسیدند، حذف نمود.

کرنو، در مرحله بعد، مجموعه‌ای از قطعات برنامه را تهیه کرد که بیشتر شبیه کد واقعی بودند و به طور کلی با 124 دستورالعمل اصلی Whetstone مطابقت داشتند. نسخه Fortran اولین معیار برای هدف جامع تعیین استانداردهای صنعت برای عملکرد سیستم‌های رایانه‌ای گردید.

معیار Whetstone در سال 1972 توسط “روی ویکنز” به شکل گسترده‌تری توسعه داده شد.

 Whetstone Benchmark کنترل کننده اصلی تعبیه شده

 Whetstone Benchmark کنترل کننده اصلی تعبیه شده

Whetstone چیست؟

Whetstone تستی است که سعی در اندازه‌گیری سرعت و کارایی رایانه در انجام عملیات نقطه شناور دارد. نتیجه آزمایش Whetstone در واحدهایی به نام kilo-whetstones-per-second یا KWIPS آورده شده است.

طیف گسترده‌ای از توابع C شامل sin ؛cos ؛ sqrt ؛ exp و log برای عملیات ریاضی صحیح و نقطه شناور؛ دسترسی آرایه‌ها؛ شاخه‌های مشروط و فراخوانی‌های رویه‌ای مورد استفاده قرار گرفته می‌شوند.

سخن آخر

اولین معیار Whetstone، معروف به HJC11 و بعدها به ALPR12 تغییر یافت. این معیار در Algol 60 نوشته شد و در نوامبر 1972 تکمیل شد.

کدهای Fortran HJC12) و (HJC12D در آوریل 1973 با عنوان FOPR12 و FOPR13 منتشر شدند. اولین نتایج منتشر شده برای IBM و ICL در سال 1973 بود.

کد منبع و نسخه‌های از پیش تدوین شده این معیار برای رایانه‌های شخصی در زبان‌های C / C ++ ؛ Basic؛Visual Basic ؛ Fortran و Java در دسترس است.

به دنبال افزایش سرعت کامپیوتر، اندازه‌گیری عملکرد  این بنچمارک ، به میلیون‌ها دستورالعمل Whetstone در هر ثانیه (MWIPS) تغییر یافت.

قطعه‌ای از معیار

قطعه‌ای از معیار

سوالات متداول

  1. هدف اصلی معیار Whetstone چیست؟

هدف اصلی این معیار؛ اندازه گیری عملکرد محاسبات عدد صحیح و نقطه شناور است. به عبارت دیگر، معیار Whetstone در درجه اول، عملکرد محاسباتی نقطه شناور را اندازه‌گیری می‌کند و معیار مشابهی برای عملکردهای صحیح و رشته‌ای و Dhrystone می‌باشد.

  1. درجه بندی سرعت معیار Whetstone چگونه است؟

درجه بندی سرعت این معیار، بر اساس دستورالعمل‌های کیلو وات استون در ثانیه یا KWIPS محاسبه شد. البته، بعدها، از Millions یا MWIPS استفاده گردید.

  1. آخرین تغییرات انجام شده بر روی معیار Whetstone مربوط به چه سالی است؟

آخرین تغییرات انجام شده بر روی این معیار در سال 1987، در دانشگاه بنگور صورت گرفت. این دانشگاه، تغییرات اندکی را برای جلوگیری از بهینه‌سازی بیش از حد این معیار بدون ایجاد کوچکترین تغییر در عملکرد آن، انجام داد.

نتایج معیار Whetstone

نتایج معیار

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی

question