وسترن دیجیتال و داستان فرمانروایی آن در دنیای کامپیوتر

وسترن دیجیتال یک شرکت تولید کننده دیسک سخت در دنیا به شمار می‌رود. این شرکت آمریکایی در سال 1970 میلادی در سن‌خوزه‌ی کالیفرنیای آمریکا تأسیس گردید و محدوده فعالیت آن در سرتاسر دنیا است. تعداد کارکنانی که در حال حاضر در این شرکت در حال فعالیت هستند بالغ بر 100 هزار نفر است.

وسترن دیجیتال (Western Digital)

وسترن دیجیتال (Western Digital)

نیم نگاهی به شرکت وسترن دیجیتال

از همان روزهای ابتدایی، شرکت وسترن دیجیتال (Western Digital Corporation) اقدام به فروش چیپ‌های ماشین حساب می‌کردند و به نوعی به بزرگ‌ترین فروشنده این نوع چیپ‌ها در سرتاسر دنیا مبدل شده بودند.

اما در سال 1976 به یک باره ورق برگشت و این شرکت دچار ورشکستگی شدیدی شد. بعد از حدود 4 سال یعنی در سال 1980 میلادی، مجدد شرکت وسترن دیجیتال شروع به تولید محصولات متفاوتی از جمله فلاپی، CPU و هارد دیسک کرد.

در حال حاضر هم شرکت وسترن دیجیتال اقدام به طراحی، تولید و فروش دستگاه‌های ذخیره‌سازی، سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری و سیستم‌های دیتاسنتری در سرتاسر دنیا کرده است و به راحتی می‌توان گفت که این شرکت، ید طولانی (چیزی در حدود 50 سال) در صنعت الکترونیک و کامپیوتر دارد. از رقبای اصلی شرکت وسترن دیجیتال می‌توان به شرکت سیگیت (Seagate) که در واقع یک تولید کننده بسیار معروف هارد درایو و دیسک سخت در دنیا به شمار می‌رود، اشاره کرد.

Western Digital Corporation

Western Digital Corporation

تجهیزاتی که در حال حاضر توسط این دو رقیب و دیگر شرکت‌های مشابه طراحی، تولید و روانه بازار می‌شود در اختیار سیستم‌های شبکه‌ای و یا تولید کننده‌های کامپیوتر شخصی قرار می‌گیرند تا در نهایت در اختیار عموم مردم قرار گیرد. اما تنها محصولی که به صورت مستقیم توسط وسترن دیجیتال و دیگر شرکت‌های مشابه به مصرف کننده نهایی فروخته می‌شود، ‌هارد دیسک‌های اکسترنال است.

همانطوری که در بالا هم به این موضوع اشاره کردیم مرکز اصلی مدیریت شرکت وسترن دیجیتال در سن خوزه کالیفرنیا قرار دارد. اما موردی که بسیار جالب توجه است این است که، این شرکت برای کاهش هزینه‌های جاری سعی کرده مراکز تولید و مدیریتی متفاوتی را در سراسر دنیا به خصوص در کشورهای آسیای شرقی مانند سنگاپور و مالزی دایر کند.

فروش سرور hp ، خرید و فروش سرور hp ، فروش اینترنتی سرور hp ، فروش آنلاین سرور hp

آمارهای مالی حاکی از آن است که درآمد وسترن دیجیتال از فروش محصولات الکترونیکی و کامپیوتری به خصوص ‌هارد دیسک در سال بالغ بر 20 میلیارد دلار است که در نوع خودش مبلغ قابل توجهی است. یکی از مواردی که باعث شده شرکت وسترن دیجیتال (Western Digital Corporation) در آمریکا و به خصوص سراسر دنیا مشهور شود، اختراع ریزپردازنده‌های کامپیوتر و همچنین توسعه روز افزون آن است.

همین مورد باعث شده تا شرکت‌هایی مانند اپل و حتی غول بزرگ دنیای اینترنت یعنی گوگل هم از این ریزپردازنده‌ها، بی نصیب نباشند و قطعاً شرکت وسترن دیجیتال خواه ناخواه، در رشد و پیشرفت تمامی شرکت‌ها، تأثیری مستقیم داشته است.

هارد 1 ترابایت WD Blue 1TB HDD 3.5inch وسترن دیجیتال

هارد 1 ترابایت WD Blue 1TB HDD 3.5inch وسترن دیجیتال

وسترن دیجیتال اگر چه فرصت‌های زیاد و متعددی را در دنیای کامپیوتر و فناوری اطلاعات از دست داده اما به واسطه نظم و سرعت مناسبی که در تولید و طراحی محصولات الکترونیکی و کامپیوتری داشته، باعث شده تا شرکت Western Digital Corporation بتواند یک بازار بسیار مناسب را در تمامی دنیا از آن خود کند و به یک بازی گردان اصلی در صنعت خودش مبدل شود.

اما اجازه دهید مقداری هم در مورد تاریخچه تأسیس این شرکت صحبت کنیم:

وسترن دیجیتال و تاریخچه‌ تأسیس این شرکت

یکی از کارمندان شرکت موتورولا به نام آلوین بی فیلیپس در تاریخ 23 آوریل 1970 میلادی شرکت وسترن دیجیتال را که در آن زمان به عنوان جنرال دیجیتال (General Digital) معروف بود، تأسیس کرد. این شرکت در ابتدای کار در سانتا آنا کالیفرنیا فعالیت می‌کرد. سرمایه اولیه این شرکت از کمپانی Emerson Electric و دیگر شرکت‌های سرمایه‌گذاری، تأمین می‌شد و اولین محصولی که ارائه می‌کردند، تجهیزات آزمایش ماسفت یا به اصطلاح MOS بود.

بعد از یک سال فعالیت، جنرال دیجیتال به وسترن دیجیتال تغییر نام داد و تمامی مراکز مدیریتی این شرکت هم به نیوپورت بیچ کالیفرنیا منتقل شد. یکی از دلیل‌های پیشرفت این شرکت در همان سال‌های ابتدایی این بود که آلوین تجربه‌های زیادی در صنعت نیمه‌هادی داشت و همین مورد باعث شد تا در دهه 70 میلادی اقدام به طراحی و تولید تراشه رم 4K کنند که در واقع این مورد مهم‌ترین رخداد این شرکت در همان زمان به حساب می‌آمد.

اما مهم‌ترین محصولی که وسترن دیجیتال در همان دهه‌های اول فعالیت خودش تولید و روانه بازار کرده بود، تراشه‌های ماشین حساب بود که در واقع همین مورد کافی بود تا بعد از مدتی فعالیت، این شرکت به بزرگ‌ترین تولید کننده تراشه‌های ماشین حساب در دنیا مبدل شود.

هارد اکسترنال وسترن دیجیتال 4 ترابایت

هارد اکسترنال وسترن دیجیتال 4 ترابایت

بعد از اینکه وسترن دیجیتال به بزرگ ترین تولید کننده تراشه‌های ماشین در دنیا مبدل شد، سعی کرد اولین و مهم‌ترین قدم‌هایش را به سمت طراحی و تولید حافظه‌های ذخیره‌سازی بردارد. به همین منظور وسترن دیجیتال اقدام به خرید پتنت زیرسیستم‌های Disk Array که در واقع به عنوان پایه‌های اصلی سیستم‌های ذخیره‌ساز مدرن شناخته می‌شوند، کرد.

در سال 1976 میلادی این شرکت اولین خط تولید محصولات ذخیره‌سازی داده را خریداری و از همان سال فعالیتش را در این زمینه شروع کرد. در همان سال این شرکت اقدام به تولید فلاپی دیسک (در حال حاضر از رده خارج شده) که یکی از ابزار پرکاربرد برای ذخیره‌سازی و انتقال داده بود، کرد و نام آن را FD1771 گذاشت.

اما سخت‌ترین دوران شرکت وسترن دیجیتال (Western Digital Corporation) با ورود به دهه 80 میلادی شروع شد. جایی که چالش‌های رشد و همچنین توسعه بر سر راه این شرکت قد علم کرد و در واقع نمی‌توان پیش بینی صحیح و دقیقی از پیشرفت این شرکت در صنعت فناوری را به دست آورد.

فروش سرور hp ، خرید و فروش سرور hp ، فروش اینترنتی سرور hp ، فروش آنلاین سرور hp

در همان سال‌ها بود که شرکت وسترن دیجیتال به وضوح مشکلاتی را در مدیریت و بخش‌های اجرایی خودش مشاهده می‌کرد و حتی رقیب سنتی و اصلی خودش یعنی آی‌بی‌ام (IBM) که یکی از تولید کننده‌های فلاپی درایو و همچنین تولید فناوری PC/XT بود را هم دست کم گرفت. بیراه نیست اگر بگوییم که در دهه 80 بازار کامپیوترهای شخصی که روز به روز هم رشد داشت، داغ داغ بود و وسترن دیجیتال تا جای ممکن می‌بایست تمرکز خودش را روی این بازار قرار دهد تا مبادا از رقیب سنتی خودش عقب بیفتد.

در سال 1983 میلادی مهندسان شرکت وسترن دیجیتال تنها در دو هفته توانستند یک نمونه اولیه از کنترلر درایو ‌هارد را برای محصول شرکت رقیب (IBM) به نام PC/AT تولید کنند. این مورد باعث شد تا تمرکز این شرکت روی بازارهای کامپیوترهای شخصی بیشتر از قبل شود چرا که به راحتی می‌توانست سود کلانی را به سمت این شرکت روانه کند.

اهداف و رویکردهای اصلی وسترن دیجیتال

شاید جالب باشد بدانید که یکی از اهداف و رویکردهای اصلی وسترن دیجیتال و یکی از دلیل‌های موفقیت آنها در صنعت الکترونیک و کامپیوتر این بود که، مهندسان نوآور را به شکلی عالی تربیت و آموزش دهند و در سال‌های ابتدایی مدیر کل شرکت به همراه مدیر عملیات (راجر جانسون) اقدام به پرورش، تربیت و آموزش نیروهای انسانی کردند.

هارد دیسک اینترنال وسترن دیجیتال GREEN ظرفیت 1 ترابایت

هارد دیسک اینترنال وسترن دیجیتال GREEN ظرفیت 1 ترابایت

توجه و تمرکز روی همین مورد بسیار کوچک باعث شد تا در 4 سال ابتدایی فعالیت راجر جانسون، فروش شرکت وسترن دیجیتال دو برابر شود که این دو برابر شدن فروش، درآمدی به اندازه 21 میلیون دلار را نصیب این شرکت کرد که در نوع خودش بی نظیر است.

در همین سال‌هایی که شرکت وسترن دیجیتال روی مهندسان شرکت هزینه می‌کرد به دستاوردهای نوآورانه و منحصر به فردی هم دست پیدا کرد که مهم‌ترین آنها طراحی، تولید و ساخت کنترلر درایو Winchester بود که آن را در سال 1982 میلادی روانه بازار کرد.

یکی از نکات جالب توجه دیگر در مورد درآمد شرکت وسترن دیجیتال (Western Digital Corporation) این بود که تا سال 1985 میلادی عمده درآمد آنها از تولید کنترلرهای ‌هارد درایو بود. در این بین خیلی از شرکت‌های تولید کننده کامپیوترهای شخصی مانند IBM، HP، Compaq و Tandyبرای تأمین این کنترل‌ها، مجبور بودند که به شرکت وسترن دیجیتال مراجعه کنند. این بهترین فرصتی بود که شرکت Western Digital از آن به خوبی استفاده کرد و به موفقیت‌های بزرگی هم دست پیدا کرد و مهم‌ترین آن همکاری با شرکت IBM تا مدت‌های طولانی بود.

مهم ترین و بزرگ ترین چالش وسترن دیجیتال

یکی از مهم‌ترین و در عین حال بزرگ‌ترین چالش‌های این شرکت در دهه 90 میلادی آن هم با وجود دریافت گواهینامه ISO 9001، روند رو به نزول بازار کامپیوتر بود. مورد دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد، وجود رقبای زیاد در زمینه ساخت دیسک سخت ذخیره‌سازی بود که روز به روز هم قیمت محصولات را کاهش می‌دادند. نکته بعدی سرعت بالای پیشرفت فناوری‌های موجود در مراکز تولیدی بود و به هر حال تمامی این موارد دال بر علت بود تا فعالیت و رقابت برای این غول دنیای سخت افزار ذخیره‌سازی، سخت و دشوارتر شود.

 

فلش مموری وسترن دیجیتال 16گیگ Western Digital My Pro

فلش مموری وسترن دیجیتال 16گیگ Western Digital My Pro

در اوایل قرن بیست و یک، سقوط بازارهای آسیایی مورد دیگری بود که فشاری زیادی را به شرکت وسترن دیجیتال وارد می‌آورد و همین مورد به افت تولید این شرکت بر می‌گشت به خاطر اینکه سهم بسیار بالایی از تولید این شرکت در آسیای شرقی انجام می‌شد و حدود 10 الی 15 درصد از محصولات تولید شده در آسیا و مابقی محصولات در آمریکا به فروش می‌رسید. قطعاً همین میزان درصد فروش پایین هم بر درآمد حاصل از فروش این شرکت تأثیر زیادی داشت.

برای خروج از این چالش خیلی از کارشناسان اهل فن بر این ادعا بودند که در آستانه ورود به قرن بیست و یکم این امکان وجود دارد که IBM شرکت وسترن دیجیتال را خریداری کند. شاید این خرید باعث می‌شد که ظرفیت و توانایی‌های آی‌بی‌ام در حوزه ساخت دیسک‌های ذخیره‌سازی افزایش پیدا کند.

اما با تمام این صحبت‌ها و با وجود اینکه مدیر شرکت وسترن با تیم مدیریت IBM ارتباطی نزدیک داشت، هرگز این اتفاق نیفتاد و این دو شرکت یک همکاری استراتژیکی را با یکدیگر شروع کردند. یکی از دلیل‌هایی که‌ هاگارتی (مدیر وسترن دیجیتال) را از این فروش منصرف کرد این بود که می‌دانست این همکاری نزدیک می‌تواند باعث رشد و پیشرفت شرکتش شود.

هارد بیرونی WESTERN DIGITAL مدل MY PASSPORT STYLISH با ظرفیت 1 ترابایت

هارد اکسترنال WESTERN DIGITAL مدل MY PASSPORT STYLISH با ظرفیت 1 ترابایت

وسترن دیجیتال با وجود اینکه یک همکاری نزدیک و استراتژیک را با IBM شروع کرده بود اما باز هم در بخش محصولات، رقبایی جدی را در برابر خودش مشاهده می‌کرد و حتی شکست‌های بزرگی را هم در این بازار تجربه کرده بود. به طور مثال دو مورد از شکست‌هایی که این شرکت تجربه کرده بود را می‌توان نام برد:

  • مورد اول: طراحی و ساخت درایو سه اینچی Portfolio که بعد از سری Caviar روانه بازار شد؛
  • مورد دوم: طراحی و ساخت‌هارد دیسک کاملاً نوآورانه به نام SDX. این محصول به زعم اینکه از یک طراحی جدید برخوردار بود اما در نهایت نتوانست در برابر رابط CD-ROM موفقیت چندانی به دست بیاورد؛

وسترن دیجیتال با تمام این تفاسیر در رقابت با دیگر تجهیزات دیسک سخت ذخیره‌سازی شکست خورد و از کیفیت کاری آنها هم روز به روز، کاسته می‌شد. در آن طرف میدان هم کاربرانی که از کامپیوترهای شخصی استفاده می‌کردند از محصولات شرکت رقیب یعنی مکستور (Maxtor) خرید می‌کردند.

اما به یک باره ورق برگشت و همکاری وسترن با آی‌بی‌ام منجر به تولید فناوری مقاومت مغناطیسی بزرگ یا همان GMR شد و همین کافی بود تا مجدد این شرکت بتواند بازار مناسبی را در دنیای کامپیوتر به دست بیاورد. در سال 1999 میلادی اولین و شاید مهم‌ترین محصول به نام Expert (یک محصول در دسته‌ی درایوهای ذخیره‌سازی) که نتیجه همکاری وسترن دیجیتال و آی‌بی‌ام بود، روانه بازار شد.

نتیجه گیری

با تمام مواردی که در این مقاله توضیح داده شد، وسترن دیجیتال هم هنوز یکی از بزرگ‌ترین و در عین حال معروف‌ترین شرکت در زمینه تولید دیسک سخت ذخیره‌سازی به شمار می‌رود که محصولات آن تا به حال هم با استقبال بسیار خوبی روبرو شده است. در این میان مدیر عامل وقت شرکت یعنی ‌هاگارتی با توجه به تجربه زیاد، نقش بسیار بزرگی در نوآوری‌های تولیدی این شرکت ایفا کرده است.

هارد اکسترنال وسترن دیجیتال

هارد اکسترنال وسترن دیجیتال

سوالات متداول

  • عمده فعالیت شرکت وسترن دیجیتال چیست؟

از عمده فعالیت‌های این شرکت طراحی، تولید و فروش دستگاه‌های ذخیره‌سازی، سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری و سیستم‌های دیتاسنتری در سراسر دنیا است

  • چرا شرکت وسترن باعث رشد و پیشرفت دیگر شرکت‌های کامپیوتر شد؟

یکی از دلیل‌های این امر اختراع ریزپردازنده‌های کامپیوتر بود. با انجام این کار بسیاری از رایانه‌های امروزی ایده به وجودآمدن خود را به دست آوردند.

  • دلیل‌هایی که وسترن دیجیتال به یک باره افول کرد؟

این شرکت با مشکلات زیادی روبرو بود. ابتدا وجود رقبای زیاد در زمینه ساخت دیسک سخت ذخیره‌سازی، دوم  روند رو به نزول بازار کامپیوتر، سوم سقوط بازارهای آسیایی و چهارم سرعت بالای پیشرفت فناوری‌های موجود در مراکز تولیدی از مهم‌ترین مواردی است که می‌توان به آن‌ها در این زمینه اشاره کرد.

 

فروش سرور hp ، خرید و فروش سرور hp ، فروش اینترنتی سرور hp ، فروش آنلاین سرور hp

No votes yet.
لطفا صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی

question