نرم‌افزار اسکچ آپ چیست

نرم‌افزار اسکچ آپ چیست ؟ و چه کاربردی دارد؟

اسکچ ‌آپ (sketchup) نرم‌افزاری است که برای مدل‌سازی سه بعدی مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. از این نرم‌افزار برای شبیه‌سازی در رشته‌هایی مانند معماری، عمران، نجاری، تاسیسات و شبیه‌سازی تصاویر به شکل کامپیوتری مانند شبیه‌سازی در فیلم‌های کامپیوتری و یا شبیه‌سازی در بازی‌های کامپیوتری استفاده می‌شود.

نرم‌افزار اسکچ‌آپ در سال 1999 توسط شرکت نرم‌افزاری @last به بازار عرضه شد و سپس در سال 2006 شرکت گوگل این نرم‌افزار را خریداری کرد و تا سال 2012 متعلق به این کمپانی بود. در سال 2012 شرکت تریمبل(Trimble) این نرم‌افزار را خریداری کرد و اکنون تحت امتیاز این شرکت قرار دارد.

لگوی نرم‌افزار اسکچ آپ

لگوی نرم‌افزار اسکچ آپ

کاربردهای نرم‌افزار اسکچ آپ

همانطور که پیش از این عنوان شد، نرم‌افزار اسکچ آپ در بسیاری از مدل‌سازی‌ها به کار می‌رود اما بیشترین استفاده از آن، توسط معماران است. معمارها می‌توانند با استفاده از امکانات منحصر به فردی که این نرم‌افزار ارائه می‌کند، پیش از ساخت یک بنا، طرح سه بعدی آن را با نرم افزار اسکچ آپ تهیه کنند.

طراحی در نرم‌افزار اسکچ آپ

نرم‌افزار اسکچ‌ آپ کاربردی و ساده، با استفاده از مفاهیم خط و صفحه کار می‌کند. این بدان معنی است که در این نرم‌افزار، از به هم پیوستن خطوط، سطح‌ها ایجاد می‌شوند و از به هم پیوستن سطح‌ها، حجم‌ها تولید می‌شوند. با استفاده از آن نه تنها می‌توانیم مدل‌های سه بعدی از طرح‌های خود ایجاد کنیم، بلکه می‌توانید نقشه‌هایی دقیق و با جزئیات مختلف تولید کنید. دقت در این نرم‌افزار در حدود هزارم اینچ است.

فضای نرم‌افزار اسکچ ‌آپ

فضای نرم‌افزار اسکچ ‌آپ

نسخه‌های مختلف نرم‌افزار اسکچ ‌آپ

نرم‌افزار در نسخه‌های متنوعی ارائه می‌شود که با توجه به نوع استفاده، افراد می‌توانند نسبت به اینکه کدام نسخه را مورد استفاده قرار دهند، تصمیم بگیرند. در ادامه این مطلب به معرفی نسخه‌های مختلف این نرم‌افزار می‌پردازیم تا آشنایی بیشتری به دست بیاورید.

نسخه Pro اسکچ ‌آپ

نسخه Pro نرم‌افزار اسکچ آپ، عملکردهای نسخه Make را دارد و علاوه بر آن امکان ذخیره‌سازی طراحی به صورت دو بعدی و سه بعدی را به کاربر می‌دهد. نسخه Pro این نرم‌افزار هم برای کسانی که از مک و هم برای کسانی که از ویندوز استفاده می‌کنند، قابل دسترسی است.

نسخه Shop اسکچ ‌آپ

نسخه Shop نرم‌افزار اسکچ آپ برای کسانی که به صورت روزانه با طراحی سر و کار دارند و می‌خواهند خودشان این طراحی‌ها را انجام دهند مناسب است. از جمله این افراد می‌توان به نجارها اشاره کرد. این نسخه می‌تواند به صورت مستقیم با یک پرینتر سه بعدی و یا یک ماشین CNC ارتباط برقرار کند و طراحی‌های انجام شده را چاپ کند و یا برش بزند.

نسخه رایگان اسکچ ‌آپ

در ماه نوامبر سال 2017، نسخه رایگان نرم‌افزار اسکچ آپ ارائه شد که برای جایگزینی نسخه Make معرفی شده بود. این نسخه بر پایه وب کار می‌کند و طراحی‌های انجام شده به وسیله آن، بر روی یک فضای ابری ذخیره می‌شوند. هرچند که یک نسخه از آن‌ها به صورت محلی به شکل یک فایل SKP ذخیره‍سازی می‌شود. این نسخه نسبت به نسخه Make قابلیت‌های کمتری دارد.

نسخه Make اسکچ ‌آپ

نسخه Make که قبلا Home یا Personal Use نامیده می‌شد، در سال 2013 معرفی شد. استفاده از این نسخه برای کاربردهای آموزشی و شخصی متداول‌تر بوده است. این نرم‌افزار یک نسخه رایگان آزمایشی از نسخه Pro را به مدت 30 روز در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

پس از اینکه مدت ارائه نسخه آزمایشی Pro به اتمام می‌رسد، کاربران می‌توانند به صورت رایگان از همین نسخه Make استفاده کنند. شرکت در سال 2017 پشتیبانی این نسخه را قطع کرد و بسیاری از کاربران مجبور به استفاده از نسخه Pro شدند. هرچند که همچنان این نسخه از نرمافزار برای دانلود وجود دارد.

علاوه بر این نسخه‌ها که برای استفاده‌های حرفه‌ای‌تر منتشر می‌شوند، نرم‌افزار اسکچ آپ، یک نسخه تحت وب به نام My Sketchup دارد که به کاربران این امکان را می‌دهد که به صورت رایگان به مدل‌های آماده دسترسی داشته باشد و بتواند مدل‌های خودش را نیز بر روی این پلتفرم بارگذاری کند تا دیگر افراد نیز بتوانند از آن‌ها استفاده کنند.

نرم‌افزار اسکچ ‌آپ

کتابخانه 3D Warehouse

کتابخانه 3D Warehouse در نرم‌افزار اسکچ آپ، یک کتابخانه باز است که کاربران مختلف می‌توانند بر روی آن مدل‌های سه بعدی خود را بگذارند و یا مدل‌های سه بعدی بسیاری را از روی آن دانلود کنند. این مدل‌ها بدون اینکه نیازی باشد روی فضای حافظه کامپیوتر کاربر ذخیره شوند، مستقیما درون برنامه ذخیره می‌شوند تا در هر زمانی که به استفاده از آن‌ها نیاز داشتید، به سادگی بتوانید به آن‌ها دسترسی پیدا کنید.

اندازه فایل‌های این مدل‌های رایگانی که هر کسی می‌تواند آن‌ها را دانلود و یا بارگذاری کند، می‌تواند تا 50 مگابایت باشد. برخی از نرم‌افزارهای دیگر مانند اتوکد نیز می‌توانند به این کتابخانه دسترسی داشته باشند و از مدل‌های آن استفاده ببرند(پیش از این گفته شد که نرم‌افزار اسکچ آپ، با نرم‌افزار اتوکد همخوانی دارد).

در سال 2014، تریمبل نسخه‌ای جدید از 3D Warehouse را ارائه کرد با این امکان که شرکت‌های بزرگ، بر روی آن صفحاتی مخصوص به خود ایجاد کنند و به نحوی در این صفحات کاتالوگ‌هایی از طراحی‌های خودشان را برای عموم به نمایش بگذارند.

تریمبل ادعا می‌کند که کتابخانه 3D warehouse، محبوب‌ترین وب‌سایت تامین کننده محتوای 3D در شبکه اینترنت است و بسیاری از طراحان، زمانی که می‌خواهند طراحی‌های خود را انجام دهند، به این وب‌سایت مراجعه می‌کنند تا از طراحی‌های موجود در آن، الهام بگیرند.

نرم‌افزار اسکچ ‌آپ

سخن آخر

نرم‌افزار اسکچ آپ، برای طراحی به کار می‌رود و توسط عده زیادی از جمله معماران، مهندسان عمران و تولید کننده‌های بازی‌های کامپیوتری، مورد استفاده قرار می‌گیرد. کار با این نرم‌افزار ساده است و نسخه‌های مختلفی از آن برای افراد مختلفی که می‌خواهند از آن استفاده ببرند، توسط شرکت تریمبل ارائه می‌شود.

سوالات متداول

  • نرم‌افزار اسکچ آپ چه کاربردی دارد؟

نرم‌افزار اسکچ آپ، برای مدل‌سازی به کار می‌رود و با استفاده از آن می‌توان نقشه‌های دو بعدی و سه بعدی با جزئیات بسیار ترسیم کرد. از این نرم‌افزار می‌توان برای کشیدن ماکت‌های سه بعدی دیجیتال استفاده کرد. این نرم‌افزار همچنین با نرم‌افزارهایی مانند اتوکد همخوانی دارد.

  • از کدام نسخه نرم‌افزار اسکچ‌ آپ استفاده کنیم؟

شرکت تریمبل، نسخه‌های گوناگونی از این نرم‌افزار را ارئه کرده است. اگر شما استفاده‌های معمول دارید، می‌توانید از نسخه رایگان این نرم‌افزار که تحت وب قرار دارد استفاده کنید. اگر استفاده‌های آموزشی و شخصی دارید، نسخه Shop برای شما مناسب است و اگر یک طراح حرفه‌ای هستید، بهتر است از نسخه Pro استفاده کنید. نسخه Make نیز یک دموی 30 روزه از نسخه Pro این نرم‌افزار است که البته دیگر پشتیبانی نمی‌شود.

  • فضای کار با این نرم‌افزار به چه شکل است؟

این نرم‌افزار از خط و صفحه استفاده می‌کند یعنی در آن، از به هم پیوستن خطوط، سطوح و از به هم پیوستن سطوح، حجم‌ها ایجاد می‌شوند. به همین دلیل استفاده از این نرم‌افزار ساده و آسان است و انجام طراحی‌های سه بعدی به وسیله آن خصوصا با استفاده از کتابخانه باز 3D Warehouse بسیار ساده است.

No votes yet.
لطفا صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی

question