آموزش سحت افزار کامپیوتر بخش دوم اجزای داخلی کامپیوتر

آموزش سخت افزار کامپیوتر بخش دوم ، اجزای داخلی کامپیوتر

اجزای داخلی کامپیوتر مهمترین‌های هر کامپیوتری هستند. این بخش‌ها وظایف مختلفی را بر عهده دارند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

در قسمت قبل ما (پورت و کیس کامپیوتر) به توضیح ظاهر بیرونی رایانه‌های شخصی پرداختیم، در اینجا ما به بررسی اساسی‌ترین قطعات درونی یک کیث کامپیوتر می‌پردازیم.

در اینجا ما قصد داریم در اینجا اصلی‌ترین قطعاتی که در هر کیس کامپیوتری نصب می‌شود را به اختصار توضیح دهیم.

مادربرد، پردازنده و خنک کننده

مادربرد (Motherboard) که به عنوان برد اصلی (main board) و یا برد سیستم (system board) هم شناخته می‌شود، اصطلاحات فنی است که به بزرگترین برد الکتریکی در کامپیوتر داده شده است.

مادربرد حاوی سوکت‌های برای نگهداشتن پردازنده (CPU) است. پردازنده یا CPU سر نام عبارت central processing unit است که گاهی به آن پردازنده (Processor) یا میکروپردازنده (Microprocessor) هم نامیده می‌شود و اصلی‌ترین قطعه کامپیوتر است.

به خاطر آنکه پردازنده‌ها در هنگام کار گرمای نسبتا زیادی تولید می‌کند، در آن‌ها از یک فن و هیت‌سینک (Heat Sink) استفاده می‌شود که بتوان گرما اضافه را دفع کرد.

هیت‌سینک (Heat sink) به مانند یک رادیاتور عمل می‌کند، و سبب می‌شود که گرمای اضافه از سی‌پی‌یو دفع شود. دمنده یا Fan به کار رفته بر روی هیت سینک جابه جایی گرمایی را تسهیل می‌کند و در نتیجه پردازنده سریعتر خنک می‌شود.

در شکل زیر می‌توانید ترکیب پردازنده، هیت سینک، فن و مادربرد را مشاهده کنید.

مادربرد، پردازنده و هیت سینک

اجزای داخلی کامپیوتر: مادربرد، پردازنده، هیت سینک به همراه برخی از اسلات‌ها رم

در تصویر زیر انواع پورت‌های کامپیوتری که به یک مادر برد متصل شده‌اند را نشان داده‌ایم.

پورت‌های متصلی به اجزای داخلی کامپیوتر

اجزای داخلی کامپیوتر: نمایی از پورت‌های گوناگونی که به یک مادربرد متصل می‌شوند.

کارت‌های توسعه

بر روی مادربر اسلات (slot) یا شیارهای وجود دارند که با کمک آن می‌تواند کارت‌های توسعه (Expansion Cards) را استفاده کرد. یک کار توسعه یا Expansion card به عنوان کارت آداپتور یا Adapter card هم نامیده می‌شود و شامل مدارهای الکتریکی است که امکان توسعه بیشتر و افزون مدارهای کمکی به مادر برد را می‌دهد.

در تصویر زیر یک کارت توسعه‌ای نشان داده شده است که امکان ایجاد اتصال‌های گرافیکی و ویدئویی را ایجاد می‌کند.

نمایی از یک کارت توسعه‌ای در کامپیوتر

اجزای داخلی کامپیوتر: نمایی از یک کارت توسعه‌ای ویدئویی به همراه هیت سینک و فن

 

دقت کنید که بر روی کارت‌های توسعه‌ای هم ممکن است از پردازنده‌ها و یا مدارهایی استفاده شود که گرما ایجاد کنند این قطعات ممکن است دارای فن و هیت سینک مخصوص به خود باشند.

گرایش تولید کنندگان امروزی آن است که مادربردهایی با تعداد اسلات بالاتر تولید کنند تا بتوان کارت‌های توسعه‌ای بیشتری را بر روی آن سوار کرد. در گذشته عکس این موضوع در جریان بود. با این حال در لب‌تاپ‌ها و تبلت‌ها رویه یک مادربرد همه کار هنوز در جریان است.

ماژول‌های حافظه

یکی دیگر از مهمترین اجزای داخلی کامپیوتر اسلات‌های حافظه رم (Memory Slots) است. این اسلات‌ها که به نام DIMM یا Dual inline memory module شناخته می‌شوند. رم‌ها را در خود نگاه می‌دارند. در تصویر زیر یک ماژول DIMM نمایش داده شده است. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، سه اسلات حافظه هم اکنون خالی هستند.

تصویر از چهار اسلات رم

اجزای داخلی کامپیوتر: تصویر از چهار اسلات رم که یکی از آنها استفاده شده است.

 

حافظه رم (RAM) یک حافظه دسترسی تصادفی (Random access memory) است. این حافظه به صورت موقت اطلاعات را در خود نگاه می‌دارد و برای پردازش به پردازنده ارسال می‌کند. نه تنها در مادربرد اصلی بلکه در بسیاری از اسلات‌های توسعه‌ای هم از رم‌ها استفاده می‌شود. برای مثال ممکن است که کارت‌های گرافیکی دارای رم‌های خودشان باشند.

درایو خیره‌سازی و بقیه درایورها

یکی دیگر از مهمترین بخش‌های اجزای داخلی کامپیوتر درایوهای ذخیره‌سازی هستند. درایوهای ذخیره‌سازی برای حفظ و ذخیره اطلاعات کامپیوتر به کار گرفته می‌شوند.

همچنین ممکن است که در کنار درایوهای ذخیره‌سازی اطلاعات انواع سیستم‌های دریافت و انتقال اطلاعات مانند فلاپی دیسک‌ها، دی‌وی‌دی-رام‌ها و یا سایر ابزارهای مشابه نیز وجود داشته باشد.

هارد داریو (Hard drive) که به عنوان‌هارد دیسک درایو (Hard disk dirve یا به اختصار HDD) هم شناخته می‌شود، بخشی است که می‌تواند اطلاعات و برنامه‌ها را برای مدت زمان زیادی در خود نگاه دارد. برای مثل هنگامی که یک سیستم عام فعالیت خود را شروع می‌کند، باید اطلاعات خود را در ابتدا از روی‌هارد درایو رایانه خوانده و سپس به سراغ بخش‌های دیگر برود.

تمام درایورهایی که بر روی کامپیوتر نصب می‌شوند، به بای‌های (Bays) جلوی یک کیس متصل می‌شوند. در تصویر زیر دو‌ هارد درایو مکانیکی و حالت جامد (SSD) و یک درایو نوری نشان داده شده است.

تصویری از یک‌هارد مکانیکی، حافظه SSD و یک DVD-ROM

اجزای داخلی کامپیوتر: تصویری از یک DVD ROM، حافظه SSD و‌هارد مکانیکی

هر درایوری که بر روی کامپیوتر شما نصب می‌شود، دارای دو بخش کلی است، بخش اول قطعاتی برای دریافت انرژی الکتریکی است. بخش دوم جایی است که اطلاعات پردازش شده و دستورالعمل‌ها به اجرا در می‌آیند.

منبع تغذیه

یکی از مهمترین بخش‌های اجزای داخلی کامپیوتر پاور (Power Supply) یا منبع تغذیه (Power Supply Unit  یا به اختصار PSU) است. کار این عضو آن است که جریان برق شهری را دریافت کرده و آن را به ولتاژ مورد نیاز اجزای داخلی کامپیوتر کاهش داده و سپس جریان برق را به سمت آن‌ها می‌فرستند.

بیشتر پاورها داری سوئیچ‌های سلکتور دو ولتاژه (Dual-Voltage selector switch) هستند. این سوئیچ امکان انتخاب جریان برق 115 ولت (سیستم آمریکایی) و 220 ولت (سیستم انگلیسی) را مهیا می‌کند.

در تصویر زیر یک پاور به همراه کابل‌های توزیع جریان نمایش داده شده است.

نکته: اگر می‌خواهید جریان برق پاور خود را از 115 ولت به 220 ولت و یا به عکس تغییر دهید، حتما کامپیوتر خود را خاموش کنید و آن را از برق خارج کنید. این کار در زمان روشن بودن کامپیوتر سبب آسیب جدی به سایر قطعات می‌شود.

اجزای داخلی کامپیوتر تصویر یک پاور به همراه کابل‌های آن

اجزای داخلی کامپیوتر: تصویر یک منبع تغذیه به همراه کابل‌های توزیع جریان آن

در تصویر زیر می‌توانید صفحه پشتی یک پاور را مشاهده کنید.

اجزای داخلی کامپیوتر تصویر پشت یک پاور با کلید روشن و خاموش کردن و تغییر جریان ولتاژ

اجزای داخلی کامپیوتر: در این تصویر نمای عقبی یک پاور نمایش داده شده است. در این تصویر سوئیچ تغییر جریان و کلیدها مرتبط نمایش داده شده است.

خوب در این درس با اجزای داخلی کامپیوتر آشنا شدیم. در مقالات بعدی ما هر کدام از این اجزا را به صورت دقیق‌تری بررسی می‌کنیم و توضیحات بیشتری درباره هر کدام از آنها به شما ارائه می‌کنیم. اگر پرسش و یا پاسخی در این زمینه داشتید در پایین همین پست برای ما کامنت بگذارید ما به تمامی پرسش‌های شما پاسخ خواهیم داد.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی

question