آموزش سخت افزار کامپیوتر بخش پنجم: نگاهی به اجزای لپ تاپ ها

لپ تاپ (Labtop) که گاهی به عنوان نوت بوک (notebook) هم شناخته می‌شود، رایانه‌ای است که برای جابجایی و حمل طراحی شده است و می‌تواند قدرتی به اندازه رایانه‌های رومیزی و یا حتی بیشتر از آنها داشته باشد.

بیشتر از نیمی از رایانه‌های شخصی افراد را لپ تاپ‌ها تشکیل داده‌اند و نزدیک به سی درصد از کل رایانه‌های شخصی مورد استفاده در سازمان‌ها و منازل نیز لپ تاپ‌ها هستند.

لپ تاپ‌ها با همان ساختاری که رایانه‌های شخصی رومیزی ساخته می‌شوند تولید می‌گردند، با این تفاوت که آنها برای مصرف انرژی، کم حجم بودن و قابلیت کار در زمان حرکت بهینه‌سازی شده‌اند.

تصویر از یک لپ تاپ، نوت بوک و کامپیوتر همه کاره

لپ تاپ‌ها: تصویر از راست، رایانه یکپارچه، نوت بوک، لپ تاپ

لپ تاپ‌ها در انواع گوناگونی تولید می‌شوند، برخی از آنها دارای صفحه لمسی هستند و برخی دیگر از نمایشگرهای لمسی استفاده می‌کنند که امکان نگارش، طراحی کردن و هدایت بهتر ابزارها را به ما می‌دهند. همچنین برخی از لپ تاپ‌ها امکان جداسازی قسمت نمایش را دارند که این کار سبب می‌شود لپ تاپ‌ها تبدیل به یک تبلت شود.

یک لپ تاپ با صفحه کلید جدا شونده

لپ تاپ‌ها: دراینجا یک لپ تاپ با صفحه کلید جدا شوند را می‌بینیم که امکان استفاده از آن به صورت تبلت هم وجود دارد.

نمونه دیگر لپ تاپ‌ها که اکنون در بازار وجود دارند به عنوان نوت‌بوک شناخته می‌شوند. نوت بوک‌ها به نسبت لپ تاپ‌ها ارزان‌تر هستند و از ساختاربندی و قدر کمتری هم برخودار هستند.

رایانه‌های یکپارچه یا All in one رایانه‌هایی هستند، رایانه‌هایی هستند که برد اصلی آنها در پشت مانیتور قرار گرفته است. آنها دقیقا همان اجزایی را دارند که در لپ تاپ‌ها و رایانه‌های شخصی وجود دارد. از این رایانه‌ها بیشتر در مکان‌هایی که فضای کار کوچک است استفاده می‌شود. این رایانه‌ها همان قدرت لپ تاپ‌ها و رایانه‌های شخصی را به کاربر می‌دهند.

درباره رایانه‌های یکپارچه و لپ تاپ‌ها ما مقالات بیشتری را در آینده به شما ارائه خواهیم کرد.

لپ تاپ‌ها می‌توانند در کنار، پشت و یا حتی جلو بدنه خودشان پورت‌ها و سوکت‌هایی برای ارتباط با تجهیزات پیرامونی داشته باشند. در تصاویر زیر می‌توانید انواع پورت‌ها و سوکت‌ها را مشاهده کنید.

پورت‌هایی که به صورت معمول بر روی لپ تاپ‌ها وجود دارند شامل پورت‌های صوت (برای نصب میکروفن، هدفن و یا اسپیکر خارجی) پورت‌های ویدئویی شامل پورت‌های VGA، DisplayPort، تاندربولت و پورت‌های HDMI برای نصب پروژکتور، مانیتور دوم یا تلوزیون و گاهی هم درگاه‌های خوانش کارت حافظه SD و غیره، می‌شوند.

انواع پورت‌های لبت تاپ

لپ تاپ‌ها: پورت‌های معمول بر روی لپ تاپ‌ها

دقت کنید که برخی از لپ تاپ‌ها از کارت‌های حافظه فلش، اسلات‌های Magic Gate و کارت‌های SD نیز پشتیبانی می‌کنند. به این دسته از ورودی‌ها، «ورودی‌های اختصاص» می‌گویند و بیشتر برای هماهنگی لپ تاپ با ابزارهایی نظیر دوربین‌های عکاسی استفاده می‌شود. ما این موضوع را در مقالات مختلف این مجموعه و سایر مقالاتی که در آینده منتشر می‌کنیم بیشتر بررسی خواهیم کرد.

اگر لپ تاپ شما داری پورت ارتباطی مورد نظر شما نباشد، اغلب می‌توانید از پورت‌های USB آن برای نصب ابزار آلات مرتبط استفاده کنید.

ما در اینجا برخی از این دیوایس‌ها را بررسی می‌کنیم.

  • دیوایس‌هایی برای اتصال به شبکه محلی: تصویر زیر یک دانگل USB to RJ45 را نمایش می‌دهد. با اتصال این دانگل به پورت USB امکان اتصال کابل‌ها با سوکت RJ45 مهیا می‌گردد و لپ تاپ‌ها می‌توانند به شبکه محلی متصل شوند.
تصویر یک دانگل USB to RJ45

لپ تاپ‌ها: یک دانگل USB to RJ 45 برای متصل به شبکه محلی

  • دیوایس‌هایی برای اتصال به شبکه وایرلس: در تصویر زیر می‌توانید یک دانگل USB to WiFi را مشاهده کنید. این دانگل اجازه اتصال لپ تاپ به شبکه‌های وایرلس محلی را می‌دهد. عبارت WiFi به معنای Wireless Fidelity یک نام رایج برای استانداردهای شبکه‌های وایرلس محلی است.
تصویر دانگل USB to WiFI

لپ تاپ‌ها: تصویر یک دانگل USB to WiFi که به پورت USB لپ تاپ متصل می‌شود

  • ابزارهایی برای اتصال به شبکه سلولی: لپ تاپ‌ها این قابلیت را دارند که به شبکه‌های سلولی محلی متصل شوند. در تصویر زیر یک مودم سلولی USB (USB Cellular modem) نشان داده شده است. از این دیوایس می‌توان برای لپ تاپ‌هایی که این مودم را به داخلی ندارند، استفاده کرد.

شبکه‌های سلولی یا Cellular Network از نواحی جغرافیایی تشکیل شده‌اند که به عنوان «Cell» نامیده می‌شوند. هر کدام از آن‌ها توسط یک پایگاه نظارتی که به نام «Base Station» نامیده می‌شوند، کنترل می‌گردد. یکی از علت‌هایی که گوشی‌های موبایل در زبان انگلیسی به عنوان «Cell Phone» نامیده می‌شوند، که اشاره به همین شبکه و شکل کارکرد آنها دارد.

دانگل شبکه‌های سلولی

لپ تاپ‌ها: یک دانگل USB امکان اتصال وایرلس به شبکه‌های سلولی را می‌دهد.

  • ابزارهای اتصال به شبکه با پورت USB: اگر لپ تاپ شما فاقد توانمندی بلوتوث باشد، می‌تواند از یک آداپتور USB to Bluetooth استفاده کنید. از ارتباطات بلوتوژی می‌توانید برای اتصال به وسایل و ابزارهایی نظیر پرینترها، گوشی‌های هوشمند، و دوربین‌ها استفاده کنید. فناوری Bluetooth یک شیوه ارتباط با امواج کوتاه برد است که می‌تواند دو ابزار را در یک شبکه مشخص به همدیگر متصل کند.
  • استفاده از ابزارهای نوری خارجی: برخی از لپ تاپ‌ها فاقد ابزار نوری (DVD-ROW یا CD-ROM) هستند. حذف آنها به خاطر استفاده از فضای این ابزارها، برای نصب دیوایس‌های داخلی مهم‌تر نظیر کارت گرافیک‌ها صورت می‌گیرد. در چنین شرایطی شما می‌توانید از درایوهای نوری با پورت‌های USB استفاده کنید. با استفاده از این ابزارها می‌توانید یک DVD و یا CD را بخوانید و یا حتی رایت کنید.

در قسمت بعدی ما بیشتر با انواع کامپیوترها و سخت‌افزارها آشنا می‌شویم و یاد می‌گیریم که چطور باید با سخت‌افزار و نرم‌افزار آنها کار کنیم.

اگر برای شما پرسشی در این زمینه مطرح شده است، از شما می‌خواهم که آن را در پایین همین صفحه برای ما بنویسید که ما پاسخ مقتضی را در اختیار شما قرار دهیم.

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی

question