word چیست

Word چیست و Wordسی پی یو چه نقشی در کار پردازنده ها دارد؟

Word چیست ؟

بسیاری از پردازنده‌ها برای نشان داده توان پردازشی خودشان از عبارتی به نام Word استفاده می کنند. در این پست می خواهیم ببینم که Word سی پی یو چیست و چه نقشی در کار آن دارد.

در معماری کامپیوتر عبارت Word به معنای واحدی از داده‌هاست که طول آن‌ها بر مبنای بیت تعیین می شود و می‌توان آن‌ها را آدرس دهی کرد و می توانند میان پردازنده کامپیوتر و بخش ذخیره‌سازی حرکت کنند. در واقع عبارت Word اشاره به یک مجموعه کوچکی از داده‌ها دارد که برای پردازش میان سی پی یو و رم و یا‌ هارد جابجا می‌شود.

word چیست و چطور کار می کند

به صورت معمول، طول بیتی یک Word معادل با عرض بایوس داده کامپیوتر است، و به همین خاطر یک Word می‌تواند در یک عملیات از محل ذخیره‌سازی به بخش رجیستری پردازنده حرکت کند. در هر معماری کامپیوتری با یک بایت هشت بیتی، اندازه Word می‌تواند به صورت ضریبی از هشت بیت تعریف شود. در سیستم‌های انقلابی شرکت IBM که از معماری 360 استفاده می‌کردند، یک Word برابر با 32 بیت بود که معادل با 4 بایت هشت بیتی می‌شود. در معماری پردازنده‌های رایانه‌های شخصی شرکت اینتل، یک Word برابر با 16 بیت است که برابر با دو بایت هشت بیتی است.

برخی از معماری‌های کامپیوتری می‌توانند نیم Word را نیز پشتیبانی کنند که در این صورت طول آن برابر با 4 بیت می‌شود و گاهی نیز از واحد Double Word استفاده می‌شود که در واقع مقدار آن دو برابر یک Word معمولی است. در معماری پردازنده‌ها از مقیاس‌های نظیر Quadword هم پشتیبانی می‌شود که مقدار آن دو برابر یک Double Word است و گاهی نیز از Double Quadword هم استفاده می‌شود که به معنای مقدار دو برابری Quadword است.

Word  حاوی چه اطلاعاتی است؟

یک Word می‌تواند حاوی دستورالعمل کامپیوتری، یک آدرس ذخیره سازی، یک داده نرم‌افزاری باشد که می توان آن را دستکاری نمود (برای مثال ، می‌توان داده‌های دیگری را به آن اضافه کرد و یا داده‌های آن را به دیگر Word‌ها وارد کرد). در برخی از معماری‌های کامپیوتری، Double Word و یا نمونه واحد بلندتر، برای دریافت دستورالعمل، آدرس و یا داده‌های نرم‌افزاری مورد نیاز است. به صورت معمول، یک دستورالعمل یک Word در طول مشخص است، اما برخی از معماری‌ها می‌توانند از دستورالعمل‌هایی با طول‌هایی نظیر HalfWord و DoubleWord نیز پشتیبانی کنند.

به صورت کلی، هر چقدر اندازه Word بیشتر باشد، یک پردازنده می تواند در یک عملیات پردازش بیشتری را انجام دهد.

فرق بیت و بایت و Word در پردازنده چیست؟

اگر پرسش یا پیشنهادی درباره این پست داشتید، می توانید آن را در پایین همین پست، برای ما کامنت کنید، ما در سریع ترین زمان ممکن به تمامی آن ها پاسخ خواهیم داد.

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی

question