هر آنچه که نیاز است شما درباره پردازنده‌های Intel Cascade Lake R بدانید

هر آنچه که نیاز است شما درباره پردازنده های Intel Cascade Lake R بدانید

اینتل پردازنده‌های نسل جدید خود به نام خانواده Intel Cascade Lake R را به پردازنده‌های خود اضافه کرده است، و چیزهای جالبی وجود دارد که لازم است درباره این پردازنده‌ها قبل از خریدن نسل‌های بعدی سرورتان بدانید.
عبارت Cascade Lake Refresh نسل جدید از پردازنده‌های شرکت اینتل را معرفی می‌کنند که نسل دوم پردازنده‌های SP زئون (Xeon) به حساب می‌آیند. در واقع، شما می‌توانید به راحتی این پردازنده‌ها را با حرف «R» که در انتهای نام آن‌ها اضافه شده است بشناسید. اما چرا اینتل چنین کاری را انجام داده است؟ در کل، شرکت اینتل نسل اول پردازنده‌های زئون (Xeon) سری SP خود را در  ماه آوریل سال قبل از انتشار این پردازنده‌ها ارائه کرده بود. بر حسب منابع خبری شرکت اینتل، آن‌ها سه نمونه پردازنده جدید را در سطح کاری پلاتینیم (platinum) معرفی کرده‌اند، اما قیمت تعیین شده برای آن‌ها در سطح پردازنده‌های گلد (gold) است. همانطور که در چارت پایین مشاهده می‌کنید، شرکت اینتل اهدافی را برای این منظور تعیین کرده است، اما به خاطر درک بهتر من مواردی را به این قسمت‌ها اضافه کرده ام. بگذارید در اینجا چند مورد که لازم است درباره نسل دوم پردازنده‌های نسل دوم Intel Cascade Lake R بدانید، بگویم.

پردازنده‌های Intel Cascade Lake  قبل کنار نرفته‌اند

در گذشته، هنگامی که پردازنده‌های جدیدی معرفی می‌شد، پردازنده‌های قبلی کنار گذاشته می‌شدند. اما در مورد نسل دوم پردازنده‌های Intel Cascade Lake R این موضوع صدق نمی‌کند. شرکت اینتل هیچکدام از پردازنده‌های قبلی را با نمونه‌های جدید جایگزین نکرده است. اگر شما مشکلی با پردازنده‌هایی که در انتهای نام خودشان نام R را دارند، دارید، نگران نباشید، هنوز پردازنده‌های تازه سازی نشده در حال تولید هستند.

نگران داشتن حجم بالای فضای حافظه برای استفاده Intel Cascade Lake R

همانطور که در چارت پایین مشاهده می‌کنید، در اینجا خبری از پردازنده‌هایی با پسوند L نیست، و به همین خاطر حداکثر فضای رم (RAM) مورد پشتیبانی در این زمینه برابر با یک ترابایت است (این مقدار دقیقا برابر با پردازنده‌های نسل دوم اینتل زئون SP است). این نکته مهمی است که باید به آن توجه شود، اگر شما قصد استفاده از این پردازنده‌ها را دارید و می‌خواهید بر روی سرورهایی با حجم حافظه بالاتر از آن‌ها استفاده کنید (بیشتر از 1 ترابایت) در این صورت شاید با محدودیت‌های روبرو شوید و یا حتی سرور شما بوت نشود. در زمانی که این مقاله نوشته می‌شود، به سختی می‌توان گفت که آیا شرکت اینتل قصد اضافه کردن توان پشتیبانی حافظه‌های بیشتر برای این پردازنده‌ها را دارد یا خیر، با این حال اگر واقعا شما قصد استفاده از حافظه‌های بزرگتر از یک ترابایت دارید، این پردازنده‌ها مناسب نیستند.

عدم پشتیبانی از سرورهای چهار سوکته

در اینجا باید به نکته ای دیگر نیز اشاره کنم، و آن این است که پردازنده‌های جدید که با پسوند حرف R ارائه می‌شوند، تنها می‌توانند از سرورهای با طراحی دو سوکته (دو پردازنده) پشتیبانی کنند. این یعنی این پردازنده‌ها را نمی‌توان در سرورهای چهار سوکته (چهار پردازنده) استفاده کرد. (لطفا مدام پیام ندهید).

ارائه فرکانس‌های بالاتر، هسته‌های بیشتر و گاهی هم TDP بیشتر

اگر شما هنوز لیست کاملی از این پردازنده‌ها را در اختیار ندارید، من در چارت پایین، فهرست مقایسه ای از پردازنده‌های نسل دوم اینتل زئون SP را ارائه کرده ام. بلوک‌های سبز در اینجا نشان دهنده بهینه سازی‌های پردازنده‌های با پسوند R در برابر پردازنده‌های قبل تر از خود هستند. در بیشتر موارد این مقایسه، پردازنده‌های با پسوند R نشان دهنده فرکانس‌های بالاتر، تعداد هسته بیشتر و نیز کش بالاتری می‌باشند، در عین حال قیمت ارائه شده آن‌ها کمتر است. هرچند، در اینجا مصالحه‌ای میان عملکرد و قیمت یا TDP مطرح است.

برای آنکه بتوانم راهنمایی بیشتری را در اختیار شما قرار دهم، یک فایل PDF را در کنار این مقاله قرار داده ام که بر حسب تعداد هسته، سرعت فرکانس و موارد دیگر اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می‌دهد. برای دانلود فایل راهنمای Intel Cascade Lake R کلیک کنید.

Intel Cascade Lake R

اگر پرسش یا پیشنهادی درباره این پست داشتید، می‌توانید آن را در پایین همین پست، برای ما کامنت کنید، ما در سریع‌ترین زمان ممکن به تمامی آن‌ها پاسخ خواهیم داد.

 

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی

question