NOS چیست و چه کاربردی در شبکه دارد

NOS چیست و چه کاربردی دارد؟ – آموزش Windows server 2016 بخش چهارم

NOS چیست ؟ این سوالی بود که در پست قبلی که درباره ویژگی‌های ویندوز سرور 2016 بحث کردیم آن را مطرح کردیم. همانطور که در آنجا نیز اشاره شد، NOS بر گرفته از سر نامه عبارت Network Operating systems یا به فارسی سیستم‌های مدیریت شبکه است.

برای آنکه بتوانیم کار سیستم عامل‌هایی نظیر ویندوز سرور 2016 را به خوبی درک کنیم، باید در ابتدا با مفهوم NOS آشنا شویم و بفهیم که یک NOS چیست و دقیقا چه کاری را انجام می‌دهد.

NOS چیست ؟

هر سیستم رایانه ای، چه رایانه شخصی، موبایل، لب تاپ و یا سرور، نیازمند آن است که توسط یک سیستم مدیریت نرم‌افزاری مدیریت شود. در شبکه‌های کامپیوتری ما با دو مفهوم «سخت‌افزار» و «ارتباطات شبکه» روبرو هستیم و به همین خاطر باید سیستمی داشته باشیم که بتواند با این دو مفهوم به مدیریت فایل، برنامه‌ها و ارتباطات ما کمک کند. اینجاست که سرو کله NOS پیدا می‌شود.

NOS در واقع سیستم مدیریت سخت‌افزار رایانه و ارتباطات شبکه آن است. هنگامی که شما یک سرور را در شبکه قرار می‌دهید، آن باید با انواع کاربران، سیستم‌های ذخیره سازی، شبکه‌های ارتباطی و حتی پروتکل‌های امنیتی ارتباط برقرار کند. در اینجاست که ما چیزی فراتر و بهتر از یک سیستم از عامل را نیاز داریم.

کارکرد یک NOS در شبکه

حالا که فهمیدیم که NOS چیست ، اکنون باید بفهمیم که یک NOS چه کاربردی را در شبکه دارد؟ برای این سوال بهتر است که نگاهی به کارهایی که یک NOS در شبکه انجام می‌دهد بیندازیم تا با کارکرد آن در شبکه بیشتر آشنا شویم.

هنگامی که در شبکه هستید، مفهومی به نام «منابع- Resources» مطرح می‌شود. منابع می‌تواند، تواند پردازشی، مقدار حافظه رم، ظرفیت ذخیره سازی دیسک‌ها، قدرت انتقال کارت شبکه و یا حتی توان خنک کنندگی فن‌های یک سرور باشد. هنگامی که ما در شبکه هستیم و اغلب در زمانی که اقدام به مجازی سازی می‌کنیم، نیازمند آن هستیم که منابع خودمان را بین تعداد زیادی از کاربران تقسیم کنیم (در واقع مفهوم شبکه نیز به همین خاطر توسعه پیدا کرده است). در اینجا کارکرد NOS در شبکه بیشتر مشخص می‌شود.

از سوی دیگر تمامی منابع و تجهیزاتی که بر روی یک سرور و یا ورک‌استیشن قرار می‌گیرند نیز برای آنکه بتوانند عملکرد خوبی را به ما بدهند نیازمند داشتن یک پیکربندی مناسب هستند. این پیکربندی، در واقع نظام و آرایشی است که به بهره‌وری بهتر منابع منجر می‌شود. خوب سیستم  عامل‌های معمول اغلب در انجام این پیکربندی برای سیستم‌های بزرگ و صنعتی، عاجز هستند، برای همین پای NOS به وسط می‌اید.

به صورت مختصر می‌تواند گفت که یک NOS کارهای زیر را در شبکه انجام می‌دهد:

  • مدیریت، نگهداری و توزیع منابع؛
  • اشتراک فایل، نرم‌افزار و وب سرویس‌ها؛
  • مدیریت دسترسی به منابع (از لحاظ امنیتی)؛
  • مدیریت کاربران؛
  • ارائه ابزارهای پیکربندی؛
  • فراهم آوردن منابع برای بخش‌های به خصوص در شبکه؛

همانطور که در این بخش دیدیم یک سیستم مدیریت شبکه، مهمترین بخش آن است و به ما این امکان را می‌دهد که بتوانیم به بهترین شکل از منابع خود استفاده کنیم و به کاربران بیشتری سرویس دهی را انجام دهیم.

بهترین ارائه کنندگان NOC کدام شرکت‌ها هستند؟

شرکت‌های زیادی بر حسب نیاز سیستم‌های مدیریت شبکه خودشان را به بازار ارائه کرده اند. لینوکس (Linux) هم نسخه‌های رایگان و هم نسخه‌های پولی را بر اساس شرکت توسعه دهنده به بازار عرضه کرده است. شرکت مایکروسافت هم از شناخته ترین شرکت‌هایی است که انواع NOC‌ها و سیستم عامل‌ها را به بازار عرضه کرده است. شرکت اپل نیز سیستم macOS خاصی را برای انجام این کار معرفی کرده است که زیاد معروف و فراگیر نیست.

در کل بهترین NOS بازار برای مصارف تجاری و راحتی در کار سری ویندوز سرور هستند، اما سری سیستم‌های مدیریت شبکه لینوکس هم برای کسانی که به دنبال شخصی سازی هستند بسیار خوب است.

سوالات متداول

  • NOS چیست ؟

NOS بر گرفته از نام Network Operating systems  به معنای سیستم‌های مدیریت شبکه است که وظیفه مدیریت شبکه، منابع آن و کاربران را بر عهده دارند.

  • NOS چه کاربردی در شبکه دارد؟

NOS برای مدیریت شبکه، اشتراک فایل‌ها، برنامه‌ها و وب سرویس‌ها، مدیریت دسترسی به منابع، مدیریت کاربران و پیکربندی شبکه و تجهیزات به کار گرفته می‌شود.

  • چه NOS‌هایی اکنون در بازار است؟

شرکت مایکروسافت و اپل دو شرکت شناخته شده هستند که محصولات NOS نظیر ویندوز سرور و macOS را به بازار عرضه می‌کنند. سیستم عامل Linux هم از سوی چند شرکت به صورت اختصاصی برای این منظور توسعه یافته است و نسخه‌های رایگان و پولی آن اکنون در بازار است.

اگر پرسش یا پیشنهادی درباره این پست داشتید، می‌توانید آن را در پایین همین پست، برای ما کامنت کنید، ما در سریع ترین زمان ممکن به تمامی آن‌ها پاسخ خواهیم داد.

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی

question