کاربرد شبکه چیست

کاربرد شبکه چیست ؟ و شبکه چه کاربردی دارد – آموزش شبکه کامپیوتری بخش دوم

کاربرد شبکه شاید برای ما که با انواع سرویس‌های شبکه آشناییم و وقت زیادی را در انواع شبکه‌های رایانه‌ای می‌گذرانیم شاید بدیهی باشد. اما شاید ندانیم که هر کدام از این موارد کاربرد شبکه تا همین چند سال پیش، جزء داستان‌های علمی و تخیلی بود و کمتر کسی به آن فکر می‌کرد. در ادامه این مقاله به بررسی کاربردهای شبکه می‌پردازیم و سعی می‌کنیم و می‌بینم که این کاربردها چطور شکل گرفتند و چه چالش‌هایی داشتند.

کاربرد شبکه در دنیای امروز

کاربرد شبکه گستره بزرگی از فعالیت‌هایی را شامل می‌شود که بسیاری از ما هر روز با آن درگیر هستیم. شبکه جهانی وب ، پست الکترونیکی، شبکه‌های اجتماعی، شبکه‌های موسیقی و یا ویدئوی اینترنتی، ویدئو کنفرانس‌ها، پیام رسانی در لحظه، اشتراک گذاری فایل و هزاران کاربرد دیگر مواردی هستند که همه ما با آن‌ها کار کرده ایم و تجربه آن‌ها را داشته ایم.

نقش‌های مختلف در ایجاد سرویس‌های شبکه

کاربرد‌های شبکه در زندگی شبکه مرهون نقش‌هایی است که بدون آن‌ها تقریبا شبکه‌ای وجود ندارد در لیست برخی از نقش‌ها که کاربرد شبکه برای همه را امکان پذیر می‌کنند را بررسی می‌کنیم:

  • کاربران: کاربر (User) شامل هر شخصی می‌شود که به نوعی از شبکه استفاده می‌کند. چه شما یک کاربر اینترنتی باشید و یا آنکه صرفا بخواهید از تلفن خود استفاده کنید و یا یک کار اداری را در یک سازمان انجام دهید، شما به عنوان کاربر شناخته می‌شوید. گرچه کاربران آخرین حلقه از کسانی هستند که بر روی شبکه‌ها کار می‌کنند، اما تصمیمات، خواسته‌ها و رفتارهای فردی و جمعی آن‌ها در شکل گیری شبکه بسیار مهم است.
  • سازندگان شبکه: این اشخاص شامل مجموعه از مهندسین هستند که سخت افزارها و نرم افزارهای تحت شبکه را برای ما فراهم می‌آورند. بدون این مهندسین و تکنیسین‌ها تقریبا هیچ شبکه‌ای شکل نمی گیرد. دانش شبکه با تلاش‌های این افراد توسعه پیدا می‌کند. اکنون که در سایت آی تی باز در حال خواندن این مطلب هستید، تعداد زیادی از افراد باید دست اندر کار باشند تا ارتباط میان ما و شما بر قرار باشد.
  • طراحان و سازندگان دیوایس‌ها و پروتکل‌ها: این دسته از افراد گرچه به صورت تخصصی با شبکه کار نمی کنند اما تجهیزات و پروتکل‌های ارتباطی را طراحی و ایجاد می‌کنند. در واقع آن‌ها بر اساس نیازهای کاربران و سازندگان شبکه دستگاه‌ها و پروتکل‌های ارتباطی را طراحی می‌کنند که بهره گیری و کاربرد شبکه را ممکن می‌سازند.
  • اپراتورها و مدیران شبکه: این دسته از افراد وظیفه دارند که شبکه را مدیریت کنند. بسیار از تصمیمات درباره چیستی شبکه و نیز عملیات‌های جاری در شبکه توسط این دسته از افراد که گاها به نام «ادمین» شناخته می‌شوند، گرفته می‌شوند. برای آنکه یک شبکه بتوان به خوبی به کارکردهای خودش بپردازد باید اپراتورها و مدیران آموزش دیده و متعهدی داشته باشد.

کلاس‌های کاربرد شبکه

دنیای شبکه با ذهنیت و تلاش هزاران مهندس متعهد شکل گرفته است. امروزه ما با بزرگترین شبکه ساخت بشر یعنی «اینترنت» روبرو هستیم. برای اینکه بتوانیم با این شبکه کار کنیم نیازمند آن هستیم که بتوانیم از انواع دیوایس‌ها و پروتکل‌ها استفاده کنیم.

اساسی ترین نکته‌ای که در اینجا باید بدانیم آن است که شبکه وب، یک رابط ابتکاری و در عین حال ساده را برای ارتباط در اختیار ما قرار می‌دهد. بسیاری از ما از آنچه که در پس زمینه کار در حال انجام است اطلاع نداریم، ولی همگی با روند کار تا حدودی آشنا هستیم.

اولین بخش ورود به دنیای وب و کاربرد شبکه بهره گیری از URL است. URL به معنای Uniform Resource Locator – مکانیاب منابع یکنواخت- است. این پروتکل امکان می‌دهد که شما با تایپ یک آدرس مثلا www.itbaz.net بتوانید به سایت آی تی باز دسترسی پیدا کنید. هر صفحه‌ای اینترنتی دارای یک URL منحصر به فرد است.

دومین پروتکل معروف برای به کار گرفتن شبکه پروتکل HTTP است. این پروتکل برگرفته از سر نام Hypertext Transfer Protocol – پروتکل انتقال فرانوشته- است. درباره اینکه فرانوشته (Hypertext) چیست در جای خود توضیح خواهیم داد. اما این پروتکل امکان می‌دهد که محتوای موجود در شبکه جابجا شود. اگر شما در حال خواند این صفحه هستیم، حتما از پروتکل HTTP استفاده کرده اید.

سومین بخش از مهم در ایجاد انواع کاربرد شبکه، پروتکل اینترنت یا به اختصار IP است. هر IP درواقع به مانند کد منحصر به فردی است که به هر دستگاه متصل به اینترنت اختصاص پیدا می‌کند. درباره IP و انواع استانداردهای آن در پست‌های بعدی عمیق تر صحبت می‌کنیم. اما همین قدر اشاره کنیم که هر ابزاری که به اینترنت و یا شبکه متصل می‌شود، برای آنکه بتواند اطلاعاتی را ارسال و یا دریافت کند نیازمند یک آدرس اینترنتی مبتنی بر IP است.

پس از IP مفهوم TCP مطرح می‌شود. TCP به معنای Transmission Control Protocol – پروتکل کنترل انتقال- است. این پروتکل امکان ارتباط میان مرورگر شما و سرورهای اینترنتی را مهیا می‌سازد. هنگامی که شما به اینترنت متصل می‌شوید، این پروتکل به عنوان یک زبان قابل فهم بین سرور و رایانه شما عمل می‌کند و اطلاعات را در سطوح مختلف دریافت، تفسیر و ارسال می‌کند. درک TCP نیازمند درک مفهوم پیچیده تری به نام لایه‌های شبکه است که در پست‌های اختصاصی به آن خواهیم پرداخت.

اما شاید بیشترین کاربرد شبکه، چیزی است که ما به آن استریمینگ – Streaming– می‌گوئیم. ساده ترین شکل استریمینگ زمانی است که شما در حال تماشای فیلم و یا گوش دادن به یک موسیقی بر روی اینترنت هستید. برای مثال شبکه اجتماعی نظیر یوتیوب یک شبکه استریمینگ ویدئویی است که امکان مشاهده ویدئو را به شما می‌دهد. اکنون به یمن داشتن انواع تکنیک‌های مهم استریمینگ امکان مشاهده فیلم، صدا و حتی بازی کردن، کنترل ربات‌ها، و یا حتی انجام کارهای تعاملی پیچیده مهیا شده است.

یکی از مشکلات اساسی در موضوع استرمینیگ ارسال در لحظه داده‌ها و دریافت در بازه زمانی کم (اغلب کمتر از چند دهم ثانیه) در کیلومترها آن سو تر است. این که مهندسین به چه شکلی این موضوع را حل کردن، موضوعی است که در پست خود به صورت کامل به آن خواهیم پرداخت.

یکی از مهمترین و تجاری ترین کاربرد استرمینگ در شبکه برای سیستم تماس بر مبنای IP است که به عنوان VOIP یا Voice-over IP شناخته می‌شوند. این تلفن‌ها امکان تماس دسته جمعی در سازمان‌ها را میسر کردند. اگر به شماره داخلی یک شرکت تماس گرفته باشید و یا آنکه سازمانی را بشناسید که با یک شماره چهار و یا پنج و گاه شش رقمی تلفن به همه مخاطبینش پاسخگوست، احتمالا از سروی VOIP استفاده می‌کنند.

ویدئو کنفرانس‌ها نیز از کاربردهای مهم شبکه است که از سال 1990 میلادی مطرح شد و تاکنون توسعه زیادی یافته است. تا پیش از این استفاده از یک ویدئوکنفرانس مختص شرکت‌های بزرگ بود. اما اکنون بر روی گوشی همه ما و اکثر شبکه‌های اجتماعی امکان انجام چنین کاری مهیا شده است. کلاس‌های آنلاین، جلسات شرکتی و یا گپ و گفت‌های ویدئویی و یا صوتی بر روی شبکه‌های اینترنتی همگی از کاربردهای اصلی این فناوری هستند.

ایجاد و کاربرد شبکه‌ای اختصاصی برای ویدئو کنفرانس نیازمند درک حرکت جریان داده یک سویه و دو سویه و همچنین مفهوم ارتباط در لحظه است که در پست‌های بعدی همین وبلاگ به صورت دقیق به آن‌ها خواهیم پرداخت.

در این پست به کاربردهای اصلی شبکه و برخی از فناوری‌ها و نقش‌هایی که برای ایجاد این موارد نیاز است پرداختیم. در پست‌های بعدی گام به گام در این موضوعات دقیقتر می‌شویم و هر کدام را بهتر خواهیم شناخت.

سوالات متداول

  • کاربرد شبکه چیست؟

شبکه جهانی وب ، پست الکترونیکی، شبکه‌های اجتماعی، شبکه‌های موسیقی و یا ویدئوی اینترنتی، ویدئو کنفرانس‌ها، پیام رسانی در لحظه، اشتراک گذاری فایل و هزاران کاربرد دیگر مواردی هستند که همه ما با آن‌ها کار کرده ایم.

  • چه نقش هایی برای ایجاد شبکه وجود دارد؟

کاربران، سازندگان شبکه، طراحان و سازندگان دیوایس ها و پروتکل ها، از مهمترین نقش هایی هستند که برای ایجاد یک شبکه به آن ها نیازمندیم.

  • معروف ترین پروتکل های شبکه کدام موارد هستند؟

پروتکل های URL، HTTP، TCP، و IP  از معروفترین پروتکل های اینترنتی هستند. که کاربرد شبکه بدون آن ها میسر نیست.

  • استرمینگ در شبکه چیست؟

به جریان پیوسته رسانه و مدیا چه به صورت یک سویه و چه به صورت دو سویه استرمینگ (streaming) گفته می شود. این جریان برای تماشای ویدئو، گوش دادن به موسیقی، تلفن های اینترنتی و نیز انجام بازی های رایانه ای و تعاملات در لحظه مهم هستند.

اگر پرسش یا پیشنهادی درباره این پست داشتید، می‌توانید آن را در پایین همین پست، برای ما کامنت کنید، ما در سریع ترین زمان ممکن به تمامی آن‌ها پاسخ خواهیم داد.

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی

question