سخت افزار در ویندوز سرور 2016

نرم‌افزار و سخت افزار در ویندوز سرور 2016 – آموزش Windows server 2016 بخش 5

نرم‌افزار و سخت افزار در ویندوز سرور 2016 به مانند هر سیستم عامل دیگری، نکته ای است که باید در ابتدای بحث به آن پرداخت. هر سیستم عاملی برای آنکه بتواند وظایف خودش را به درستی انجام دهد نیازمند آن است که بتواند میان سخت افزارها و نرم‌افزارهای موجود ارتباطی را برقرار کند مدیریت این ارتباط شاید اصلی ترین کار هر سیستم عاملی چه بر روی رایانه‌های شخصی و چه بر روی سرورهای رایانه ای است.

در این پست به موضوع نرم‌افزار و سخت افزار در ویندوز سرور 2016 می‌پردازیم و آن را به صورت دقیق بررسی می‌کنیم.

سخت افزار در ویندوز سرور 2016

سخت افزار در ویندوز 2016 همان مفهومی را دارد که در سایر سیستم عامل‌ها بیان شده است. در واقع «سخت افزار هر بخش فیزیکی و قابل لمس و مشاهده ای است که در یک رایانه و یا سرور شبکه به کار گرفته می‌شود». این بخش می‌تواند از فلز، پلاستیک، موارد مرکب و یا حتی چوب ساخته شده باشد.

از آنجا که این سری از پست‌ها بیشتر به مفاهیم نرم‌افزاری می‌پردازند، شما می‌توانید برای درک بهتر سخت افزار رایانه به پست‌های تخصصی آن در بخش آموزش‌های سخت افزاری وبلاگ آی‌تی‌باز مراجعه کنید.

نرم‌افزار در ویندوز سرور 2016

نرم‌افزار به بخش غیرقابل مشاهده از یک سیستم رایانه ای گفته می‌شود که به کنترل سخت افزار و پاسخگویی به درخواست‌ها و انجام پردازش‌ها می‌پردازد. از زمانی که شما رایانه یا سرور خودتان را روشن می‌کنید تا زمانی که بار دیگر آن را خاموش می‌کنید. در واقع با نرم‌افزار درگیر هستید.

نرم‌افزار‌ها در سه سطح پایه (Basic)، میانی (Middle) و کاربری (Application) مطرح می‌شوند.

در سطح پایه نرم‌افزار به صورت کدهای صفر و یک و یا چیزی شبیه به آن است که مستقیما به سخت افزار دستوراتی را می‌دهد که بر مبنای آن سخت افزار کاری را انجام می‌دهد. برای مثال اکنون نرم‌افزارهای پایه به رایانه و یا موبایل شما دستور داده اند که پیکسل‌های خاصی را به رنگ خاص بر روی شیشه نمایشگر نمایش دهند تا شما بتوانید این متن را بخوانید.

نرم‌افزار در سطح میانی، کدهای نسبتا پیچیده و اغلب عددی هستند. هنگامی که شما این صفحه را درخواست دادید و یا در زمانی که از یک بازی استفاده می‌کنید، نرم‌افزارها و کدهای پردازشی زیادی در پشت زمینه کار اجرا می‌شوند که شما آن‌ها را نمی بینید ولی وظایف مختلفی را انجام می‌دهند. برای مثال هنگامی که شما روی این صفحه کلیک می‌کنید، نرم‌افزارهای سطح میانی این دستور را دریافت و پردازش می‌کنند و سپس آن را به دستورات سطح پایه تبدیل می‌کنند و در نتیجه صفحه گوشی و یا مانیتور شما چیز دیگری را به شما نشان می‌دهد.

نرم‌افزارهای سطح کاربردی، بالاترین سطح یک نرم‌افزار است، در اینجا ما به صورت مستقیم مانند زمانی که با یک انسان صحبت می‌کنیم، کدهایی را وارد می‌کنیم. برای مثال شما دستوری را در خط فرمان تایپ می‌کنید و یا بر روی دگمه و یا آیکونی کلیک می‌کنید. این بخش از نرم‌افزار کاملا برای انسان قابل درک هستند. اغلب کاربران با این سطح از نرم‌افزارها درگیر هستند.

در ویندوز سرور 2016 بخش زیادی از فعالیت‌های در بخش میانی و پایه ای انجام می‌شود و کاربر اطلاع زیادی از آن ندارد و تنها کاری که انجام می‌دهد این است که دستوراتی را در بخش کاربردی وارد می‌کند، برای مثال از طریق منوی استارت نرم‌افزاری را باز می‌کند.

ضرب المثل قدیمی وجود دارد که می‌گوید« به آن بخش از رایانه که فحش می‌دهید! نرم‌افزار می‌گویند و به آن قسمت از رایانه که می‌توانید مشت بزنید، سخت افزار می‌گویند!» البته امیدوارم در طول دوره و این پست‌ها با این مشکل روبرو نشوید.

سخت افزار‌های مهم در ویندوز سرور 2016

سرورها و ورک‌استیشن‌ها مانند رایانه‌های شخصی و لب تاپ‌ها کار می‌کنند، آن‌ها از نظر کارکرد تفاوت چندانی با هم ندارند، تنها نکته ای که سبب تفاوت اساسی در کارکرد این دو دوسته از هم می‌شود، حجم پردازش‌ها و تعداد کاربران است.

بر همین اساس کارکرد اصلی قطعات چه در سرور و چه در رایانه‌های شخصی یکسان است، اما در سطح و حجم عملیات تفاوت‌های زیادی وجود دارد. در بخش زیر به بررسی مهمترین بخش‌های سخت افزار در ویندوز سرور 2016 می‌پردازیم.

پردازنده

پردازنده یا Processor، مهمترین بخش رایانه و سرور شماست. این قطعه تمام عملیات‌های پردازشی بر روی رایانه و شبکه شما را انجام می‌دهد. در واقع این بخش مغز رایانه شماست و از مهمترین بخش‌های سخت افزاری چه در ویندوز سرور 2016 و یا هر سیستم عمال دیگری است. اکنون پردازنده‌های 32 بیتی و 64 بیتی در بازار وجود دارند که تفاوت آن‌ها را در جای خود بحث خواهیم کرد.پردازنده سرور

حافظه RAM

RAM یک حافظه تصادفی سریع است که در کنار پردازنده قرار می‌گیرد و می‌تواند با سرعت بسیار زیادی اطلاعات را به پردازنده فرستاده و یا از آن دریافت کند. در واقع علت وجود حافظه رم در رایانه‌ها و سرورها آن است که واکشی اطلاعات از حافظه‌های کندتری مانند‌هارد دیسک‌ها و یا حتی حافظه‌های SSD به سختی صورت می‌گیرد و به همین خاطر استفاده از یک عضو میانی بسیار توصیه می‌شود.

رم ها در سرور

حافظه‌ها دائمی

هارد دیسک‌ها و حافظه‌های SSD (یا فلاش‌ها) بخشی از رایانه و یا سرور شما هستند که اطلاعات را به صورت دائمی در خود ذخیره می‌کنند. در این بخش از رایانه اطلاعات به صورت دائمی ذخیره می‌شوند و در هر لحظه قابل بازخوانی هستند. یکی از مشکلات این حافظه‌های کند بودن آن‌ها است. حتی حافظه‌های SSD نیز به نسبت حافظه‌های رم کند هستند. با این حال سرعت کافی برای فراخوان و یا ذخیره اطلاعات را در اختیار ما قرار می‌دهند. استوریج‌ها از جمله ماشین‌هایی هستند که در شبکه قرار می‌گیرند و وظیفه اصلی آن‌ها نیز مدیریت این حافظه‌ها است. در بخش مرتبط به این موضوع می‌پردازیم.

هارد سرور

کارت‌های شبکه

قطعه اساسی ترین سخت افزار در ویندوز سرور 02016 کارت شبکه است. این کارت امکان ارتباط رایانه و سرور به شبکه و یا اینترنت را فراهم می‌آورد. از کارت‌های شبکه برای تبادل داده با دنیای خارج استفاده می‌شود و سرعت آن نقش مهمی را در پردازش اطلاعات در کل شبکه دارد. هر چه کارت شبکه شما قدرتمندتر و سریعتر عمل کنند، ارتباطات بهتری را با شبکه پیرامونی خود خواهید داشت.

کارت شبکه

ساختار سخت افزار سرور

یکی از موضوعاتی که لازم است که قبل از شروع کار با ویندوز سرور 2016 بهتر است بدانید موضوع «فرم فاکتور – form factor» سرورهای رایانه ای است.

سرورهای رایانه ای و سخت افزار سرور، قالبا در سه قالب کلی ساخته می‌شوند:

  • سرورهای رکمونت (Rack mountable servers): این دسته از سرور‌ها به مانند کشو در یک قفسه به نام رک (Rack) وارد می‌شوند. معروف ترین سرورهایی که در بازار وجود دارند، سرورهای رکمونت هستند.سرورهای رکمونت
  • سرور‌های تیغه ای (Blade Servers): این سرورها به صورت عمودی و به مانند چیده شدن کتاب‌ها در یک قفسه در کنار هم قرار می‌گیرند. این تیغه‌ها امکان استفاده موثر تر از فضای سرور را می‌دهند. در عین حال اغلب این سرورها برای فعالیت‌های پردازشی قوی به کار گرفته می‌شوند.سرور های تیغه ای
  • سرورهای ایستاده (Tower): سرورهای ایستاده بسیار مشابه به کیس رایانه‌های شخصی هستند. این سرورها اغلب نسبت به دو سرور بالایی کم توان تر هستند و بیشتر در شبکه‌های کوچک و یا به صورت ورک‌استیشن به کار گرفته می‌شوند.سرور تاور یا ایستاده

در این پست درباره سخت افزار در ویندوز سرور 2016 صحبت کردیم. همچنین با بخش‌های اصلی سخت افزاری آشنا شدیم و فرم فاکتور سرورها را نیز شناختیم. در پست آینده بیشتر درباره کار با ویندوز سرور 2016 مطالبی را فرا خواهیم گرفت.

سوالات متداول

  • سخت افزار چیست؟

هر بخش فیزیکی و قابل تماس در رایانه‌های شخصی و سرورها به عنوان سخت افزار شناخته می‌شود. سخت افزار می‌تواند از مواد فلزی، پلاستیک، چوب و یا حتی مواد مصنوعی و پلیمری ساخته شده باشد.

  • نرم‌افزار چیست؟

دستورالعمل‌ها و برنامه‌هایی که رایانه‌ها و سرورها را به اجرا در می‌آورند به عنوان نرم‌افزار شناخته می‌شوند. نرم‌افزار قابل روئیت نیست، اما می‌تواند سخت افزار رایانه‌ها و سرورها را مدیریت کند.

  • مهمترین بخش‌های یک سرور چه بخش‌هایی هستند؟

به ترتیب، پردازنده، رم، مادربرد، حافظه‌های ذخیره سازی و در نهایت کارت شبکه نقش مهمی را در عملیات‌ها و انجام بهینه کارهای یک رایانه دارند. گرچه قسمت‌های دیگری مانند پاور وجود دارند که نقش غیر مستقیم در قدرت پردازش یک سرور دارند.

  • فرم فاکتور سرور چیست؟

فرم فاکتور یا Form factor در واقع نشان دهنده ساختار سخت افزاری یکی سرور است. به صورت کلی ما سه فرم فاکتور رکمونت، تیغه ای و تاور (ایستاده) از شناخته شده ترین فرم فاکتورها در ساختار سرورها هستند.

اگر پرسش یا پیشنهادی درباره این پست داشتید، می‌توانید آن را در پایین همین پست، برای ما کامنت کنید، ما در سریع ترین زمان ممکن به تمامی آن‌ها پاسخ خواهیم داد.

 

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی

question