توابع پر استفاده در نرم افزار اکسل

توابع پر استفاده در اکسل – آموزش اکسل بخش 22

در این مقاله ما می‌خواهیم ده تابع پراستفاده در نرم افزار اکسل را بررسی کنیم. البته هر کدام از این توابع را نیز به صورت کامل در بخش‌های خودش توضیح خواهیم داد، اما در اینجا تمرکز ما بر روی یک توضیح مختلف از این توابع است.

تابع  COUNT در اکسل

برای شمارش سلول‌هایی که حاوی عدد هستند، در نرم افزار اکسل می‌توانید از تابع COUNT استفاده کنید.

تابع Count در نرم افزار اکسل

نکته: برای آنکه تمام سلول‌های غیر خالی را شمارش کنید باید از تابع COUNTA استفاده کنید. تابع COUNTA برای شمارش سلول‌ها با هر محتوایی به کار می‌رود.

تابع SUM در اکسل

برای جمع کردن مقدارهای سلول‌ها در نرم افزار اکسل از تابع SUM استفاده می‌شود. تابع SUM تمام مقدارهایی که در ستون A قرار دارند را با همدیگر جمع می‌کند.

تابع Sum در نرم افزار اکسل

مجموع اعداد تابع Sum در اکسل

نکته: شما می‌توانید از تابع SUM در نرم افزار Excel استفاده کنید تا تمام مقدارهای درون یک ردیف را با هم جمع کنید. برای مثال، =SUM(5:5) تمام مقدارهایی که در پنجمین ردیف قرار گرفته اند را با هم جمع می‌کند.

تابع IF در اکسل

تابع IF بر اساس صحت یک شرط عمل می‌کند، اگر شرط درست باشد، یک مقدار را بر می‌گرداند و اگر شرط نادرست باشد، مقدار دیگری را بر می‌گرداند.

تابع IF در نرم افزار اکسل

توضیح: فرض کنید می‌خواهیم فرمولی بنویسیم که اگر مقدار بزرگتر یا برابر با 60 باشد، مقدار تابع IF عبارت Pass را نشان دهد و اگر نباشد مقدار Fail را نشان دهد. به یاد داشته باشید که برای کپی کردن سریع فرمول در خانه‌های دیگر، کافی است که بر روی گوشه سمت راست پایین سلول C2 کلیک کنید و آن را تا سلول C6 پایین بکشید.

تابع AVERAGE در اکسل

برای محاسبه میانگین گروهی از اعداد می‌تواند از تابع AVERAGE استفاده کرد (در این جا قصد ارائه فرمول پیچیده نداریم)/ فرمولی که در تصویر پایین نشان داده شده است میانگین سه عددی که در رنج A1:A6 قرار دارند را محاسبه می‌کند.

تابع Average در نرم افزار اکسل

توضیح : تابع LARGE بزرگترین مقدار از یک آرایه مثلا {20,15,10} را بر می‌گرداند (که برابر با 20 است) در اینجا آرایه ما به عنوان یک آرگومان در تابع AVEREAGE به کار می‌رود و خروجی این تابع برابر با 15 است.

تابع COUNTIF در اکسل

تابع COUNTIF که در پایین نمایش داده شده است، تعداد سلول‌هایی که تعداد مشخصی از صفر با کاراکترهای دیگر داشته باشند را می‌شمارد.

تابع Countif در اکسل

توضیح: یک ستاره (*) نشان دهنده هر تعداد عدد و یا کاراکترهای دیگر است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید صفحه تابع COUNTIF را مطالعه کنید که ما در آنجا مثال‌هایی را در این زمینه ارائه کرده ایم.

تابع SUMIF در اکسل

تابع SUMIF که در تصویر پایین نمایش داده شده است، مقدارهایی که در رنج B1:B2 قرار گرفته اند را در صورتی که سلول‌های A1:A5 برابر با عبارت circle به علاوه یک کاراکتر باشند، با هم جمع می‌کند.

تابع Sumif در اکسل

توضیح: علامت تعجب (؟) دقیقا به معنای وجود یک کاراکتر از هر نوعی می‌باشد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید صفحه تابع SUMIF را مطالعه کنید که ما در آنجا مثال‌هایی را در این زمینه ارائه کرده ایم.

تابع VLOOKUP در اکسل

تابع VLOOKUP در اکسل که در تصویر زیر نشان داده شده است، مقدار 53 (اولین آرگومان) را در اولین ستون سمت چپ ناحیه انتخابی در آرگومان دوم وارد شده است (که در اینجا با رنگ قرمز نشان داده شده است) را جستجو می‌کند. مقدار 4 (سومین آرگومان فرمول) به ما می‌گوید که تابع VLOOKUP کدامیک از مقادیر در سلول‌های ردیف مد نظر را بر گرداند که در اینجا ما چهارمین ایندکس آرایه را در نظر گرفته ایم.

تابع Vlookup در نرم افزار اکسل

نکته: برای اطلاعات بیشتر می‌توانید صفحه تابع VLOOKUP را مطالعه کنید که ما در آنجا مثال‌هایی را در این زمینه ارائه کرده ایم.

تابع MIN در اکسل

برای پیدا کردن حداقل مقدار از تابع MIN استفاده کنید. این فرمول بسیار ساده تر از چیزی است که فکر می‌کنید.

تابع MIN در نرم افزار اکسل

تابع MAX در اکسل

برای پیدا کردن حداکثر مقدار از تابع MAX استفاده کنید.

تابع Max در نرم افزار اکسل

نکته: برای درک بهتر کار این دو فرمول پست‌های ما در زمینه تابع‌های آماری را مطالعه کنید تا بتوانید با روش این فرمول‌ها در نرم افزار اکسل آشنا شوید.

تابع SUMPRODUCT در اکسل

برای محاسبه کردن مجموع، مضرب‌های متناظر اعداد در یک یا چند رنج، نرم افزار اکسل از تابع قدرتمند SUMPRODUCT استفاده کنید.

تابع Sumproduct در نرم افزار اکسل

توضیح: تابع SUMPRODUCT این محاسبه را انجام می‌دهد. (2 * 1000) + (4 * 250) + (4 * 100) + (2 * 50) = 3500.

اگر پرسش یا پیشنهادی درباره این پست داشتید، می‌توانید آن را در پایین همین پست، برای ما کامنت کنید، ما در سریع ترین زمان ممکن به تمامی آن‌ها پاسخ خواهیم داد.

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی

question