ورود به ویندوز 10

وارد شدن به ویندوز 10 – آموزش ویندوز 10 درس 2

در میان دوره‌های کاری، سیستم عامل ویندوز یک از دو صفحه نمایش را به شما نشان می‌دهد: (صفحه قفل Look screen)، و صفحه خوش آمدگوئی (Welcome Screen).

درباره صفحه قفل ویندوز بیشتر بدانید

هنگامی‌ که ویندوز 10 برای اولین بار بر روی رایانه شما اجرا می‌شود، یا زمانی که برای مدتی بیکار می‌ماند، آن یک صفحه قفل (Look Screen) را به شما نشان می‌دهد. همانطور که از نام این صفحه پیداست، صفحه قفل یک لایه محافظتی میان دنیای خارج و اطلاعاتی که در درون رایانه شما قرار دارد، است. تصویر گرافیکی در اینجا‌ یک تصویر (گاهی هم یک مجموعه از اسلایدهای تصویری) را در پس زمینه نشان می‌دهد که این تصویرها همراه با تاریخ و زمان و اطلاعاتی درباره اتصال به شبکه است. همچنین این صفحه ممکن است اطلاعاتی از اپلیکیشن‌هایی نطیر ساعت، آلارم، تقویم، ایمیل‌های دریافتی یا پیام‌های رسیده، تماس‌های تلفنی، اسکایپ، استور مایکروسافت، آب و هوا و بازی‌های Xbox را به شما نشان دهد. صفحه قفل، اطلاعات کاربران و محتوای پیام‌هایی که نمی‌خواهید افراد دیگر در زمانی که پشت کامپیوتر نیستید از آن سر در بیاورند، را نمایش نمی‌دهد.صفحه قفل ویندوز 10

صفحه قفل با مجموعه‌ای از تصاویر جذاب به نمایش در می‌آید. شما می‌توانید تصاویر استاتیک (ثابت) را از میان تصاویر موجود انتخاب کنید و از تصاویر انتخابی‌ روز ویندوز لذت ببرید، حتی می‌توانید یک تصویر و یا مجموعه‌ای از تصاویر را که بر روی رایانه خودتان به آن‌ها دسترسی دارید را برای این صفحه انتخاب کنید.

درباره صفحه خوش آمد گوئی بیشتر بدانید

هنگامی که صفحه قفل به کنار می‌رود، صفحه خوش آمد گوئی (Welcome Screen)‌ برای شما نمایش داده می‌شود. صفحه خوش آمد گوئی در سمت چپ صفحه یک فهرست از کاربرانی که در این رایانه حساب کاربری دارند را به شما نمایش می‌دهد؛ همچنین در گوشه سمت راست دسترسی به اینترنت، دسترس پذیر بودن‌ حساب کاربری، تنظیمات پاور (برق)، نشان داده شده‌اند. در میانه صفحه هم یک تصویر از کاربر فعلی به علاوه کادری برای دریافت پسورد آن وجود دارد، در کنار آن‌ها هم یک دکمه ورود (Sing in) برای کاربری که اخیرا از این سیستم استفاده می‌کرده است، وجود دارد..

صفحه خوش آمد گوئی ویندوز 10

نکته

در این سری از مقالات تصاویر زیادی از عناصر رابط کاربری ویندوز 10 (مانند صفحه قفل، صفحه گوش آمد گوئی، دسکتاپ، نوار وظیفه، منوی استارت و تنظیمات ویندوز) وجود دارد که شما در زمان کار با ویندوز 10 آن را بر روی سیستم خودتان مشاهده می‌کنید.تصاویری که در اینجا به شما نشان داده شده است، از یک مانیتور به ابعاد 1600 در 900 پیکسل گردآوری شده‌اند، اما اگر شما با رایانه‌ای با اندازه مانیتور دیگر استفاده کنید، در این صورت تفاوت‌هایی در تصاویر مشاهده خواهید کرد. اما تفاوت‌ها اندک است و کارکردها هیچ تغییر نخواهند داشت.

از طریق صفحه خوش آمد گوئی شما می‌توانید با وارد کردن پسورد خودتان به حساب کاربری وارد شوید و یا ادامه کار بر روی دوره کاری خودتان را از سر بگیرید.

انتخاب کردن یکنوع حساب کاربری

 برای‌ شروع به کار‌ یک دوره کاری، شما باید وارد یک حساب کاربری که بر روی رایانه شما ثبت شده است شوید. حساب کاربری می‌تواند به یک حساب کاربری در شرکت مایکروسافت ، به همراه تمام منابع و سرویس‌های آن متصل شود، و یا آنکه تنها می‌توانید از یک حساب کاربری که بر روی رایانه خودتان ذخیره شده است، استفاده کنید.

استفاده از حساب مایکروسافت و یا حساب محلی

شما می‌توانید یکی از دو نوع حساب کاربری را در زمان وارد شد به ویندوز 10 انتخاب کنید. اول حساب کاربری شرکت مایکروسافت و دوم حساب کاربری بر روی رایانه شخصی. ما در ادامه این مقاله به بررسی هر کدام از این دو حساب کاربری می‌پردازیم.

حساب کاربری شرکت مایکروسافت

حساب‌های کاربری شرکت مایکروسافت، یک حساب تک وروده و همه کار (Single sign on (SSO)) هستند که شما می‌توانید با استفاده از آن به هر کدام از سرویس‌های شرکت مایکروسافت وارد شوید. این موارد شامل شرکت‌های دیگری که خودشان را با شرکت مایکروسافت تطابق داده اند و یا رایانه‌هایی که از سیستم ویندوز 10، 8.1 و 8 استفاده می‌کنند، می‌شود.

نکته

حساب تک وروده همه کاره، تنها منحصر به شرکت مایکروسافت نیست. شرکت‌های Google، Facebook، Amazon، و بسیاری از شرکت‌های دیگر نیز از این حساب‌ها استفاده می‌کنند.

ورود به حساب کاربری در ویندوز 10

به جای آنکه نیازمند آن باشید که در هر وب سایتی حساب کاربری جدیدی بسازید، بسیاری از سرویس‌های وب اجازه ورود شما به وسیله حساب‌های کاربری SSO را می‌دهند. هر حساب، که‌ بر روی سرویس‌های ایمیل شرکت مایکروسافت قرار داشته باشد، نظیر Hotmail.com، live.com، msn.com، outlook.com، passport.com، passport.net، و یا هر حساب ایمیل ویژه منطقه ای و کشوری دیگری،‌ به صورت خودکار به عنوان یک حساب شرکت مایکروسافت در نظر گرفته می‌شود. اگر شما پیش از این حساب مایکروسافت نداشتید، اکنون می‌توانید به سادگی و به صورت رایگان یک حساب ایمیل را در یکی از دامنه‌های شرکت مایکروسافت ایجاد کنید. با یک آدرس ایمیل و شماره تلفن معتبر می‌توانید حساب کاربری خودتان را ایجاد کنید. این گزینه از طریق رابط کاربری در زمان تنظیم کردن حساب کاربری ویندوز 10 و یا آدرس https://signup.live.com در دسترس هستند.

نکته مهم

اگر شخصی قبلا با حساب کاربری مایکروسافت خودش در سیستم شما وارد شده باشد، شما باید ابتدا از این حساب خارج شوید( اما لازم به خروج کامل از کامپیوتر نیست)، شما می‌توانید با استفاده از مرورگر یک حساب کاربری ایجاد کنید و از حالت حریم خصوصی مرورگر استفاده کنید تا بتوانید اطلاعات محرمانه خودتان را وارد نمائید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مرورگرها و اطلاعات محرمانه، می‌توانید به بخش‌های بعدی این مقالات درباره «گشت زدن امن و کارآمد در اینترنت» مراجعه کنید.

حساب کاربری محلی

یک حساب محلی دقیقا :«یک حساب کاربری است که تنها بر روی رایانه شخصی شما وجود دارد». شما یا هر شخصی که اجازه کاربری ادمین را دارد، می‌تواند چندین حساب کاربری را بر روی رایانه شما ایجاد کند. همچنین وارد هر کدام از حساب‌های کاربری گردد و به اطلاعات شخصی و یا اشتراکی شما دسترسی پیدا کند.

حساب‌های کاربری برای کودکانی که دسترسی به سرویس ایمیل ندارند راهکارها بسیار خوبی است. همچنین حساب‌های کاربری محلی یک انتخاب مناسب برای زمانی هستند که شما می‌خواهید سیستم خودتان را به اینترنت و یا سایر سرویس‌های مایکروسافت متصل کنید.

یک حساب محلی نیازی به پسورد ندارد (اما می‌توانید یک پسورد برای آن تعیین کنید) و لازم نیست که از سرویس OneDrive برای ذخیره فایل‌های خودتان استفاده کنید. اما ممکن است در استفاده از برخی از اپلیکیشن‌های آنلاین نظیر آفیس 365 دچار مشکل گردید.

اگر شما یک حساب کاربری محلی دارید و بعد ترجیح دادید که از حساب شرکت مایکروسافت استفاده کنید، خیلی ساده می‌توانید اطلاعات حساب کاربری مایکروسافت خودتان را وارد کنید و یک پروفایل جدید بر روی سیستم خودتان با حساب کاربری مایکروسافت ایجاد نمائید.

نکته

شما می‌توانید هر حساب کاربری را به عنوان یک حساب کاربری کودکان معرف کنید و آن را به حساب کاربری والدین متصل کنید، تا بتوانید کنترل‌های لازم را بر روی آن انجام دهید. برای اطلاعات بیشتر درباره تنظیم کردن حساب کاربری و کنترل‌های والدین می‌توانید فصل‌های مربوط ما درباره مدیریت حساب‌های کاربری و تنظیمات آن را مطالعه کنید.

هنگامی که شما ویندوز 10 را نصب می‌کنید (یا برای اولین بار به یک رایانه ای که دارای سیستم عامل ویندوز است وارد می‌شوید)، سیستم عامل ویندوز، شما را به بخش تایید و تنظیم اولیه، اتصال اینترنت و ارتباط به حساب‌های کاربری تان راهنمائی می‌کند. شرکت مایکروسافت شما را تشویق می‌کند که به جای استفاده از حساب‌های دیگر، از حساب‌های کاربری شرکت مایکروسافت استفاده کنید. مزایای ورود از طریق حساب‌های کاربری ویندوز به شرح زیر است:

 • شما می‌توانید به راحتی با استفاده از حساب کاربری موجود به رایانه‌های دیگر بر روی شبکه وارد شوید، زیرا تمام این رایانه‌ها از یک سیستم احراز هویت برای ورود استفاده می‌کنند.
 • شما می‌توانید تنظیمات‌ برای تم رایانه، مرورگر وب، پسوردها، ترجیحات زبانی، ابزارهای دسترسی سریع، پرینترها، گزینه‌های ماوس، فایل اکسپلورر و پیام‌ها را در میان تمام رایانه‌هایی که برای ورود به آن‌ها از یک سیستم ورود استفاده می‌کنید، همزمان سازی نمائید.
 • شما می‌توانید با استفاده از سیستم احراز هویت حساب مایکروسافت خودتان به سرویس‌های دیگر (نظیر سرویس مایکروسافت آفیس) دسترسی پیدا کنید.
 • شما می‌توانید با استفاده از این حساب به پنج گیگابایت حافظه رایگان آنلاین بر روی سرویس OneDrive شرکت مایکروسافت دسترسی پیدا کنید، یا آن که با استفاده از سرویس نرم‌افزارهای آفیس 365 به یک ترابایت حافظه اشتراکی (در زمان نوشتن این مقاله) دسترسی پیدا کنید.

بسته به فرایندی که شما برای وارد شدن به سیستم انتخاب می‌کنید، شما باید فعالیت‌هایی را انجام دهید،‌ یعنی آن که یک سری از پنجره‌ها را باز کرده و یا ببندید و یا آن که برخی از نرم‌افزارهای‌ را فعال کنید. برخی از این نرم‌افزارها، مواردی هستند که شما می‌خواهید با آن‌ها تعامل داشته باشید، برای مثال، ممکن است که بخواهید نرم‌افزار ارتباطی مانند Skype یا Skype for Business‌ در ابتدای کار به صورت خودکار فعال شود. برخی از‌ نرم‌افزارهایی که بر روی رایانه شما هستند، جنبه پشتیبانی از فعالیت‌های شما دارند. برای مثال،‌ نرم‌افزارهایی مانند Adobe Acrobat‌ یا Apple iTunes‌ و یا برخی دیگر از نرم‌افزارها، ممکن است در زمان ورود از شما درخواست کنند که به اینترنت متصل شوند و به روز رسانی‌های جدید درباره فعالیت‌هایشان را چک کنند. (بیشتر مواقع به روزرسانی‌های جدید بیشتر از آنکه برای نصب موارد جدید باشند، موارد امنیتی را پوشش می‌دهند).

نکته:

برخی از نرم‌افزارها و سرویس‌ها در زمانی که هر کاربری وارد ویندوز شوند به صورت خودکار فعال می‌شوند و برخی از آن‌ها تنها در زمانی فعال می‌شوند که شما وارد رایانه شوید. شما می‌توانید فهرست نرم‌افزارهایی که به صورت خودکار فعال می‌شوند را بررسی کنید و‌ نرم‌افزارهایی که در شروع کار بیهوده منابع مصرف می‌کنند را از این فهرست حذف کنید. برای اطلاعات بیشتر در ادامه همین مقالات موضوع «مدیریت نرم‌افزارهای در شروع» و نیز «کار با کارآمدی بیشتر» را مطالعه کنید.

برای خارج شدن از صفحه قفل ویندوز

 • بر روی یک فضای خالی در صفحه نمایش کلیک کنید و یا انگشت بزنید؛
 • در صفحه‌های لمسی، صفحه را به سمت بالا بکشید؛
 • یک کلید را از روی صفحه کلید فشار دهید؛

برای وارد شدن به ویندوز 10

 • صفحه قفل را رد کنید. اگر کامپیوتر شما دارای چند حساب کاربری است،‌ در صفحه خوش آمد گوئی برای شما فهرستی از این حساب‌ها در گوشه سمت چپ پائینی نمایش داده می‌شود؛
 • اگر تصویر حساب کاربری و نام شما در مرکز صفحه نمایش نشان داده نمی شود، و شما می‌خواهید وارد حساب کاربریتان شوید، از گوشه سمت راست پایین صفحه خوش آمد گوئی یکی از نام‌های فهرست حساب‌های کاربری را انتخاب کنید؛
 • یکی از مراحلی که در ادامه می‌آید را انجام دهید:
  • اگر حساب کاربری شما دارای کلمه ورود (پسورد) نباشد،‌ گزینه Sing in را در پایین نام حساب کاربری خودتان انتخاب کنید.
  • اگر حساب کاربری شما دارای کلمه ورود است، کلمه ورد خودتان را وارد کنید و سپس کلید اینتر را از صفحه کلید بزنید و یا گزینه Submit را انتخاب کنید (این کلید به شکل یک دکمه با فلش جهت نما به سمت پائین است که در سمت راست باکس پسورد وارد کنید)؛

نکته

اگر شما‌ با ابزارهای با صفحه لمسی کار می‌کنید، و‌ می‌خواهید وارد حساب کاربری خودتان شوید و از صفحه کلید بر روی صفحه نمایش استفاده کنید،‌ لازم است که بر روی باکس پسورد یک ضربه بزنید تا صفحه کلید بر روی صفحه نمایش برای شما باز شود. برای اطلاعات بیشتر درباره استفاده از اپلیکیشن‌های صفحه کلیدی بر روی صفحه نمایش، می‌توانید بخش «ساختارهای دسترسی ویندوز را پیکربندی کنید» و نیز «مدیریت برق و نقطه‌های دسترسی» را مطالعه کنید.

وارد شدن به ویندوز با استفاده از صفحه‌های لمسی

ویندوز 10 تعامل با صفحه‌های لمسی را بسیار بهینه تر کرده است. شما گزینه‌های بیشتری را در بخش تنظیمات ویندوز در اختیار دارید که با استفاده از آن می‌توانید استفاده کردن از ماوس، انگلشت و یا قلم نوری را تنظیم کنید. ویندوز 10 دارای دو صفحه کلید بر روی صفحه نمایش است. هر دو آن‌ها از طریق صفحه خوش آمد گویی و پیش از ورود شما به این سیستم در دسترس هستند.

اگر شما از ابزاری با صفحه لمسی استفاده می‌کیند و می‌خواهید اطلاعات احراز هویت خودتان را بر روی صفحه خوش آمد گوئی وارد کنید، می‌توانید از صفحه کلید‌های بر روی صفحه نمایش به یکی از شیوه‌های زیر استفاده کنید.

 • کادر پسورد و یا علامت پین بر روی آن را لمس کنید تا‌ صفحه کلید شما در پائین صفحه نمایش شما ظاهر شود و آماد کار شود.
 • دکمه بخش Ease of Access‌ (یا دسترسی راحت) را بزنید و سپس گزینه On-Screen Keyboard (صفحه کلید بر روی صفحه نمایش) را انتخاب کنید تا یک صفحه کلید شناور برای شما‌ نشان داده شود که یکی از ابزارهای دسترسی راحت ویندوز 10 است.

صفحه کلید on screen ویندوز 10

برای بستن صفحه کلید، به یک ناحیه خارج از صفحه کلید ضربه بزنید و یا آنکه دکمه بستن (Close) را در صفحه کلید‌های شناور بزنید. (علامت x کوچک در سمت چپ و بالا).

نکته

هنگامی که شما رایانه جدید می‌خرید، احتمالا با انواع کلیدهای میانبری که بر روی دسکتاپ شما هستند، شگفت زده می‌شوید. شرکت‌های سازنده رایانه‌ها و نیز فروشندگان، اغلب اوقات‌ سعی می‌کنند که تعداد زیادی از نسخه‌های دمو و یا نرم‌افزارهای رایگان را برای شما نصب کنند تا شاید بعد از آنکه با آن‌ها کار کردید اقدام به خرید نسخه‌های پولی و یا حرفه ای آن‌ها بکنید.‌ بیشتر این نرم‌افزارها، نرم‌افزارهای کاربردی و خوبی هستند، در بیشتر اوقات نیز برای شما یک نرم‌افزار آنتی ویروس نصب است که برای مدتی به صورت رایگان به شما خدمت می‌دهد، ولی بعد از آن باید اقدام به خرید یک لایسنس معتبر کنید.‌ نرم‌افزارهای آنتی ویروس می‌تواند با سیستم دفاعی و امنیتی ویندوز کمی تداخل داشته باشد. شما می‌توانید آیکون‌های میانبر را از روی دسکتاپ خودتان حذف کنید تا صفحه کار ی شما تمیزتر و مرتب تر شود، اما نیازی به حذف آن‌ها نخواهید داشت. برای اطلاعات بیشتر در زمینه تمیز کردن دسکتاپ خودتان می‌توانید مقاله ما درباره « میانبرها و حذف اپلیکیشن‌ها» در بخش بعد و نیز «کار با‌ ماینبرها و آیکون‌های موزائیکی» را مطالعه کنید.

اگر پرسش و یا نظری درباره این پس و یا سایر پست‌های سایت آی‌تی‌ باز داشتید، لطفا آن را در پائین همین پست برای ما کامنت کنید، ما در اسرع وقت به تمامی آن‌ها پاسخ خواهیم داد. ما در آی‌تی‌باز مقالات متعددی را در زمینه مجازی سازی، شبکه، سیستم عامل و سخت‌افزار به صورت روزانه منتشر می کنیم که مطالعه آن برای  شما مفید و جذاب خواهد بود. لطفا با ما همراه باشید و ما را به دوستان خود نیز معرفی کنید.

 

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی

question