مدیریت کردن رایانه شخصی با سیستم عامل لینوکس

مدیریت کردن رایانه شخصی با سیستم عامل لینوکس – آموزش لینوکس درس 3

مدیریت کردن رایانه شخصی با سیستم عامل لینوکس

نکته : به عنوان یک سیستم عامل، سیستم عامل می‌تواند به عنوان یک میانجی بین شما و سخت‌افزارتان قرار گیرد؛ در واقع آن می‌تواند به عنوان «خان سخت‌افزار شما» عمل کند. سخت‌افزار شامل هر آن چیزی می‌شود که در درون کیس کامیپوتر شما قرار گرفته، مانیتور، کیبورد، ماوس و سیستم‌های ارتباطی دیگر می‌شود. عبارت ابزارهای پیرامونی (Perpheral) نیز اشاره به هر گونه تجهیزاتی دارد که به رایانه شما متصل می‌شود. اگر شما از یک رایانه لپ تاپ استفاده می‌کنید، تمام سخت‌افزار شما به صورت یک پکیج کامل در درون لپ تاپ شما قرار گرفته است.

در درون کیس کامپیوتر شما مغز رایانه شما قرار گرفته است که به آن میکروپروسسور (برای مثال یک پردازنده اینتل) می‌گویند که گاهی آن را CPU نیز می‌نامند، این بخش وظیفه دارد که تمام دستوراتی که به رایانه می‌دهید را انجام دهد. هنگامی که میکروپروسسور یک برنامه رایانه ای را اجرا می‌کند، آن برنامه دستوراتی را وارد سیستم حافظه یا در اصطلاح RAM می‌کند (RAM مخفف عبارت Random Access Memory است). RAM به معنای آن است که هر بخش از حافظه می‌تواند به صورت تصادفی و در هر ترتیبی در دسترس قرار گیرد.

کیس سیستم شما شامل اجزای مهم دیگری نیز هست:‌هارد درایو یا‌هارد دیسک بخش مهمی برای ذخیره اطلاعات شماست.‌هارد درایو (یا درایو ذخیره سازی) فضایی است که اطلاعات رایانه شما به صورت دائمی در آن نگهداری می‌شوند؛ اطلاعاتی که در این بخش از رایانه شما هستند در هنگامی که رایانه خودتان را خاموش می‌کنید ناپدید نمی شوند.‌هارد درایو اطلاعات موجود در خود را در قالب «فایل -File» سازماندهی کرده است که آن‌ها نیز بر اساس یک ساختار سلسله مراتبی در میان «دایرکتوری‌ها – Directories» یا «ساب دایرکتوری – Subdirectory» سازمان دهی شه اند (این شیوه تا اندازه ای شبیه به آن است که شما کاغذ‌هایی را در میان پوشه قرار داده و سپس آن‌ها را در کشوهای یک کابینت یا دراور بگذارید).

برای آنکه سیستم عامل لینوکس بتواند به صورت درستی فعالیت کند شما (یا هر شخص دیگری)، باید اطمینان حاصل کند که سخت‌افزار به صورت درستی کار می‌کند و از فایل‌ها به صورت مناسب پشتیبان پگیری صورت می‌گیرد. در اینجا مسئله امنیت نیز وجود دارد و باید مطمئن شویم که تنها افراد مجاز امکان دسترسی و استفاده از سیستم ما را داشته باشند. این مورد سبب ایجاد وظیفه ای می‌شود که ما به آن «مدیریت سیستم -System administration» می‌گوئیم.

اگر شما از سیستم عامل لینوکس در یک زیرساخت بزرگ با تعداد زیادی رایانه‌ها و ابزارهای پردازشگر استفاده کنید، مدیر سیستم باید به شکل درستی تمام وظایف مدیریتی خودش را انجام دهد. از سوی دیگر، اگر شما سیستم عامل لینوکس را بر روی رایانه شخصی در خانه خودتان اجرا کنید، مدیر سیستم، شما خواهید بود. نگذارید این مطلب باعث ترس شما شود. شما نباید دستورالعمل‌های جادوئی را بدایند و یا آنکه ساختاربندی رمز ارز فایل‌ها را بلد باشید و یا کارهای دیگری را برای مدیریت سیستم انجام دهید. بیشتر نسخه‌های توزیع شده لینوکس شامل ابزارهای گرافیکی می‌شوند که سبب می‌شوند کار مدیریت سیستم تنها با یک کلیک کردن انجام شوند و با کمک همین ابزارها می‌توانید کارهای متنوع دیگری را انجام دهید.

توزیع رسانه در لینوکس

برخی از نسخه‌های توزیع شده لینوکس بر روی یک DVD-ROM ایجاد می‌شوند، و یا آنکه نیازمند آن هستند که شما فایل‌های این برنامه‌ها را از یک سایت دانلود کنید. بعد از نصب، هسته لینوکس (Linux Kernel) و تمام نرم‌افزارها بر روی‌هارد درایو شما ذخیره می‌شوند، اینجا مکانی است که رایانه شخصی همیشه در ابتدای کار به آن نگاه می‌اندازد و می‌بیند که شما چه کارهایی را برای اجرا به او سپرده اید.

به صورت معمول،‌هارد درایو در طول فرایند نصب سیستم عامل لینوکس برای استفاده کردن آماده می‌شود. بعد از آن، شما معمولا‌هارد درایو را کاری ندارید و تنها برای گرفتن نسخه‌های پشتیبان از فایل‌ها و ذخیره سازی از آن استفاده می‌کنید، گاهی هم برای نصب و به روز رسانی نرم‌افزارهایی که بر روی سیستم خودتان نسب کرده اید به آن احتیاج خواهید داشت.

استفاده از USB درایوها و یا DVD-ROM بر روی لینوکس به سادگی امکان پذیر است. اگر شما از GNOME و یا KDE برای مدیریت دسکتاپ خودتان استفاده می‌کنید، تنها کاری که لازم است انجام دهید آن است که یک DVD را در درون درایو خودتان وارد کنید کنید و یا آنکه یک داریو USB را به سیستم خودتان متصل نمائید، سیستم به صورت خودکار آن را تشخیص می‌دهد و نوع رسانه را مشخص می‌کند. بسته به ورژن نسخه توزیع شده لینوکس، یک آیکون DVD یا CD و یا یک سیستم مدیریت فایل (File manager) در زمانی که یک DVD یا CD را به سیستم متصل می‌کنید، برای شما نشان داده می‌شود. اگر این اتفاق نیتفتاد شما به سادگی می‌توانید دستور وارد کردن رسانه را در خط فرمان وارد کنید و به دایرکتوری مخصوص آن بر روی سیستم خودتان بروید. پردازش دسترسی به فایل‌ها بر روی یک درایو در روی سیستم عامل لینوکس به نام «مانت کردن – Mounting» شناخته می‌شود ک برای CD یا DVD و گاهی هم شکل مجازی این دو به کار می‌رود.

ابزارهای پیرامونی در لینوکس

هر چیزی که به رایانه شخصی متصل می‌شود یک «ابزار پیرامونی – Peripheral» شناخته می‌شود، که شامل برخی از اجزا (مانند کارت‌ها صدا) می‌شوند که در درون کیس سیستم شما نصب می‌شود. شما می‌تواندی ابزارهای پیرامونی بر روی سیستم خودتان را به وسیله سیستم عامل لینوکس پیکربندی و مدیریت کنید.

یک ابزار پیرامون معمول پرینتر است، که معمولا با استفاده از یک USB (یا Universal Serial Bus) یا پورت‌های موازی به رایانه شخصی شما متصل می‌شود. (بسیاری از تولید کنندگان از یک ابزار پیکربندی گرافیکی استفاده می‌کند که شما با کمک آن می‌توانید پرینتر خودتان را پیکربندی کنید).

سیستم عامل لینوکس پیکربندی ابزارهای پیرامونی دیگر مانند ماوس و کیبورد، را در زمان نصب خودش انجام می‌دهد. شما می‌توانید به راحتی و خیلی سریع بعد از نصب از این سیستم‌ها استفاده کنید.

امروزه، رایانه‌های شخصی با رابط‌های گرافیکی USB عرضه می‌شوند، ابزارهای زیادی مانند پرینترها، اسکنرها، و به راحتی به پورت USB شما متصل می‌شوند.

نکته

هنگامی که شما از پورت USB برای اتصال یک ابزار به سیستم خودتان استفاده می‌کنید، می‌توانید هر زمان که خواستید آن را از سیستم جدا کنید؛ اینچنین دیواسی مجبور نیست در زمانی که شما یک سیستم را روشن می‌کنید به سیستم متصل باشد. این دیواس‌ها اصطلاحا «هات پلاگ – Hot plug» نامیده می‌شوند زیرا شما می‌توانید آن را در زمانی که سیستم روشن است متصل کنید و در همین حین آن‌ها را اجرا نیز کنید. سیستم عامل لینوکس از دیوایس‌های بسیاری که از پورت USB به صورت‌هات پلاگ استفاده می‌کنند، پشتیبانی می‌کند. زمانی که شما یک دیوایس را وارد پورت USB می‌کنید، لینوکس درایور مناسب آن را بارگذاری می‌کند و سبب می‌شود که دسترسی به آن دیواس امکان پذیر باشد.

سیستم‌های فایل و اشتراک گذاری در لینوکس

کل سازمان دایرکتوریها و فایل‌ها در مجموع به نام «سیستم فایل – File System» شناخته می‌شوند. شما می‌توانید سیستم فایل را به وسیله سیستم عامل لینوکس مدیریت کنید. هنگامی که شما با استفاده از دسکتاپ گرافیکی GNOME و یا KDE به دنبال به مرور فایل‌ها می‌پردازید، شما با آیکون آشنای «پوشه» کار می‌کنید.

یاد آوری

یک وظیفه کلیدی در مراقبت از سیستم فایل آن است که از فایل‌های بسیار هم پشتیبان گیری صورت گیرد. در سیستم عامل لینوکس، شما می‌توانید از برنامه tar استفاده کنید تا بتوانید یک و یا چند دایرکتوری را در یک درایو متصل به پورت USB و یا دیگر رسانه‌ها آرشیو کنید. حتی شما می‌توانید نسخه پشتیبان بر روی یک نوار – tape- (در صورتی که درایو نواری دارید) تهیه کنید. اگر شما رایتر DVD و یا CD در اختیار داشته باشید، شما می‌توانید فایلهایی که می‌خواهید ذخیره کنید و یا از آن‌ها نسخه پشتیبان تهیه کنید را بر روی یک DVD و یا CD رایت کنید.

یک وظیفه کلیدی در مراقبت از سیستم فایل آن است که از فایل‌های بسیار هم پشتیبان گیری صورت گیرد. در سیستم عامل لینوکس، شما می‌توانید از برنامه tar استفاده کنید تا بتوانید یک و یا چند دایرکتوری را در یک درایو متصل به پورت USB و یا دیگر رسانه‌ها آرشیو کنید. حتی شما می‌توانید نسخه پشتیبان بر روی یک نوار – tape- (در صورتی که درایو نواری دارید) تهیه کنید. اگر شما رایتر DVD و یا CD در اختیار داشته باشید، شما می‌توانید فایلهایی که می‌خواهید ذخیره کنید و یا از آن‌ها نسخه پشتیبان تهیه کنید را بر روی یک DVD و یا CD رایت کنید.

سیستم عامل لینوکس با پکیج Smaba عرضه می‌شود که این پکیج امکان به اشتراک گذاشتن فایل با سیستم‌های مایکروسافت ویندوز را میسر می‌کند. Samba یک سیستم لینوکسی ایجاد می‌کند که شبیه به سیستم فایل ویندوز و یا سرور پرینتر کار می‌کند. شما همچنین می‌توانید پوشه‌ها را بر روی سیستم‌هایی دیگری که از سیستم عامل ویندوز بر روی شبکه استفاده می‌کنند به اشتراک بگذارید.

شبکه در سیستم عامل لینوکس

اکنون بسیاری از رایانه‌های شخصی به یک شبکه ناحیه محلی (LAN) و یا شبکه اینترنت متصل هستند، شما نیازمند آن هستید که اتصال خودتان به شبکه را نیز مدیریت کنید. سیستم عامل لینوکس با یک ابزار پیکربندی برای تنظیم کردن شبکه محلی (LAN) ارائه می‌شود. برای اتصال به اینترنت با استفاده از مودم معمولا از یک ابزار با رابط گرافیکی برای اتصال به اینترنت استفاده می‌شود.

اگر شما هم به مانند بسیاری از کاربران از سیستم DSL برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کنید، شما نیازمند آن هستید که از یک رایانه شخصی یا یک کارت اترنت استفاده کنید تا بتوانید به کابل و یا مودم DSL متصل شوید. شما همچنین، باید یک پیکربندی LAN و کارت اترنت را انجام دهید. خوشبختانه، این کارها معمولا بخشی از فرایند نصب لینوکس است. اگر شما می‌خواهید که پیکربندی را بعداً انجام دهید، شما می‌توانید از یک ابزار پیکربندی با رابط کاربری گرافیکی برای شبکه خودتان استفاده کنید.

سیستم عامل لینوکس همچنین شامل ابزارهایی برای پیکربندی فایروال است، فایروال در واقع یک بافر یا لایه محافظتی است که سیستم شما را نسبتا از دسترسی هر کسی که سعی می‌کند که از طریق اینترنت و یا موارد دیگر به سیستم شما نفوذ پیدا کند، حفظ می‌کند. شما می‌توانید فایروال خودتان را با استفاده از دستور iptables و یا با استفاده از ابزارهای پیکربندی فایروال با یک رابط کاربری گرافیکی (GUI) پیکربندی کنید.

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی

question