نصب سیستم عامل لینوکس

نصب سیستم عامل لینوکس – آموزش لینوکس درس 5

بیشتر رایانه‌های شخصی، امروزه به جای سیستم عامل لینوکس با سیستم عامل ویندوز به صورت از پیش نصب شده به بازار عرضه می‌شوند. اگرچه این کار سبب می‌شود که رایانه برای بسیاری از کارها و مصارف روزانه راحت تر باشد و به محض بازکردن رایانه آماده کار کردن باشد، اما در عین حال این موضوع به این معناست که اگر شما می‌خواهید از سیستم عامل لینوکس استفاده کنید، شما باید یک نسخه از آن را بر روی سیستم خودتان نصب کنید.

شاید شما از اینکه بخواهید یک سیستم عامل جدید را بر روی رایانه خودتان نصب کنید، مضطرب شوید، زیرا این کار شبیه به عمل جراحی مغز می‌ماند، و به مانند آن می‌ماند که شما بخواهید مغز یک نفر را با دیگری جابجا کنید، در اینجا شما باید مغز لینوکسی را جایگزین مغز مایکروسافتی کنید. هنگامی که شما دو سیستم عامل را بر روی یک سیستم نصب می‌کنید، شما در زمان شروع به کار رایانه و یا هر زمانی که سیستم را راه اندازه می‌کنید، باید از بین دو سیستم عامل یکی را انتخاب کنید. بزرگترین مشکلی که ممکن است در زمان نصب سیستم عامل لینوکس بر روی سیستم عامل ویندوز داشته باشید، آن است که باید یک پارتشین جدید ایجاد کنید، این به آن معناست که شما باید گوشه ای از هارد خودتان را به لینوکس اختصاص دهید. بقیه کارها بسیار روتین هست و تنها کاری که باید انجام دهید آن است که دستورالعمل‌ها را دنبال کنید. اگر شما می‌خواهید نسخه‌های مختلف از سیستم عامل لینوکس را به صورت زنده (Live) امتحان کنید، نیازی به پارتشین بندی کردن دیسک خودتان ندارید، تنها کاری که باید انجام دهید آن است که درایو حاوی سیستم عامل چه در DVD یا CD و USB را به سیستم متصل دهند و از نسخه زنده (Live) استفاده کنید. اما در ابتد یک نفس عمیق بکشید و آرام آن را بیرون دهید که به سراغ بقیه قسمت‌ها برویم. در اینجا چیزی نیست که شما بخواهید نگران آن باشید.

مراحلی که باید برای نصب لینوکس انجام دهید

نصب کردن هر نسخه‌های توزیع شده لینوکس نیازمند آن است که شما چند مرحله و گام را انجام دهید، من به صورت خلاصه جزئیاتی که در این جا وجود دارد را برای شما توضیح می‌دهم. پس شما می‌توانید مراحل با جزئیات را برای نسخه توزیع شده خودتان انجام دهید و هر چیزی که می‌خواهید را نصب کنید.

ویژه نسخه‌های توزیع شده

برخی از نسخه‌های توزیع شده لینوکس نیازمند آن هستند که شما یک مقدار از اطلاعات رایانه‌ها شخصی و سخت‌افزارتان را پیش از نصب در اختیار داشته باشید. اگر شما می‌خواهید نسخه دبیین (Debian) را نصب کنید، بهتر است که اطلاعات کاملی را درباره سیستم رایانه شخصی خودتان و اجزاء پیرامونی آن پیش از شروع عملیات نصب گردآوری کنید. خوشبختانه، بیشتر برنامه‌های نصب لینوکس می‌توانند بیشتر دستگاه‌های پیرامونی رایانه‌های شخصی را تشخیص دهند. با این شرح، این فکر خوبی است که شما بتوانید طرح کلی از سیستم سخت‌افزاری رایانه خودتان داشته باشید، زیرا می‌توانید در صورت بروز مشکل و یا در زمانی که کارها در فرایند نصب دچار وقفه می‌شوند، اقدام به رفع خرابی و اصلاح آن‌ها کنید.

اولین قدم در این جا آن است که بر روی یک رسانه نسخه توزیع شده مورد نظر خودتان را تهیه کنید. شما می‌توانید از DVD، CD و یا هر سیستم دیگری که مناسب این کار است استفاده کنید. (اگر می‌خواهید از DVD استفاده کنید، حتما باید یک رایتر DVD در اختیار داشته باشید، در این صورت می‌توانید هم از CD و هم DVD استفاده کنید). به صورت معمول اگر شما قبلا یک رایانه شخصی با سیستم عامل ویندوز داشته اید، که با یک درایور رایتر CD/DVD عرضه شده است، شما به راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید تا CD و DVD‌های خودتان رایت کرده و آماده سازید.

یاد آوری

دومین قدم در اینجا آن است که رایانه خودتان را آماده بوت کردن از روی رسانه ای کنید که فایل‌های لینوکس بر روی آن قرار دارد. بیشتر رایانه‌های شخصی به صورت مستقیم از روی درایو CِD/DVD بوت می‌شوند، اما برخی از رایانه‌های شخصی نیازمند آن هستند که شما کمی در فرایند بوت آن‌ها دستکاری کنید. به صورت معمول، رایانه‌های شخصی ممکن است که پیش از آن که اقدام به بوت از روی درایوCD/DVD بکنند، از روی هارد درایو بوت شوند، و به همین خاطر شما مجبور هستید که اولویت بوت در آن‌ها را تغییر دهید.

برای تنظیم کردن بوت رایانه شخصی از درایو DVD، شما باید به درون قسمت Setup رایانه شخصی خودتان بروید و آن را تنظیم کنید. مراحل دقیق برای تنظیم کردن بخش Setup و Boot Drive رایانه شخصی شما را در بخش‌های بعدی برایتان خواهم گفت، اما به صورت معمول، برای ورود به آن باید بلافاصله بعد از روشن شدن رایانه از کلید‌هایی مانند F2 یا F8 وگاهی هم Del استفاده کنید. هنگامی که سیستم رایانه شخصی شما روشن می‌شود، یک پیام کوتاه برای شما نشان داده می‌شود که به شما اعلام می‌کند که شما چه کلیدهائی را باید برای تنظیم کردن قسمت Setup وارد کنید. هنگامی که شما وراد بخش Setup سیستم خودتان شدید، شما می‌توانید درایو DVD/CD را به عنوان درایوهای اصلی بوت سیستم خودتان معرفی کنید. بعد از آن که درایو CD/DVD را به عنوان درایوهای اصلی معرفی کردید، تنها کاری که باید انجام دهید آن است که CD یا DVD را در درون سیستم قرار داده و آن را ریستارت کنید تا عملیات بوت انجام شود.

ویژه نسخه‌های توزیع شده

اگر شما می‌خواهید از نسخه‌های توزیع شده زنده (Live) استفاده کنید، مرحله سوم در اینجا آن است که امکان بوت کردن از روی CD یا DVD را مهیا کنید. در غیر این صورت مرحله سوم فضایی را برای نصب لینوکس بر روی هارد درایو شما در نظر می‌گیرد. اگر شما می‌خواهید سیستم عامل ویندوز شما اجرا شود، این مرحله می‌تواند هم آسان باشد و هم سخت، این موضوع بستگی به آن دارد که آیا شما بخواهید که لینوکس را جایگزین ویندوز کنید و یا آنکه هر دو نسخه سیستم عامل ویندوز و نسخه توزیع شده لینوکس را نگه دارید.

اگر شما می‌خواهید که سیستم عامل لینوکس را بدون حذف یا تخریب کامل سیستم عامل ویندوز استفاده کنید، به خاطر داشته باشید که سیستم عامل فعلی از تمام فضای هارد در حال استفاده است. اگر شما بخواهید از در سیستم عامل به صورت نصبی استفاده کنید، باید هارد درایو خودتان را پارتیشین بندی کنید، به نحوی که سیستم عامل ویندوز دارای فضای خودش باشد و سیستم عامل لینوکس نیز فضای مختص به خودش را دارا باشد. پارتیشین بندی یک مرحله ترسناک است، زیرا شما تقریبا تمام اطلاعاتی که بر روی هارد درایو خودتان دارید را حذف می‌کنید، و سپس آرایش هارد درایو را بر هم می‌زنید. به همین خاطر، همیشه پیش از آنکه تغییرات جدی در سیستم خودتان بدهید از اطلاعات مهم خودتان یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.

برای آن که بتوانید فضایی را در گوشه ای از هارد به سیستم عامل لینوکس اختصاص دهید، شما باید برنامه پارتیشین بندی استفاده کنید که امکان انجام چنین کار را در اختیار شما قرار دهد. اگر شما بر روی رایانه شخصی خودتان از سیستم عامل ویندوز 10 و یا نسخه‌های دیگر استفاده می‌کنید، شما ممکن است بخواهید که از یک محصول پارتیشین بندی هارد درایو تجاری استفاده کنید. از سوی دیگر، شما می‌توانید هارد درایو رایانه شخصی خودتان را به وسیله ابزار رابط کاربری گرافیکی (GUI) به نام QTParted نیز که همراه با نوپیکس (Knoppix) و چند نسخه توزیع شده دیگر عرضه می‌شود، پارتیشین بندی کنید.

ویژه نسخه‌های توزیع شده

در اینجا به این نکته دقت کنید که در برخی از نسخه‌های توزیع شده لینوکس، مانند OpenSUSE می‌توانید به صورت خودکار پارتیشینی را برای سیستم عامل لینوکس به وسیله کاهش اندازه پارتیشین ویندوز ایجاد کنید. در این موارد شما نیازمند استفاده از ابزارهایی مانند QTParted برای کوچک کردن پارتشین‌های ویندوز بر روی هارد داریو خودتان نیستید.

بعد از ا« که شما پارتیشین خودتان برای سیستم عامل لینوکس را در گوشه و یا تمام هارد ایجاد کردید، می‌توانید سیستم خودتان را با استفاده از نسخه توزیع شده انتخابی بر روDVD یا CD بوت کنید تا فرایند نصب سیستم عامل لینوکس انجام گردد. بعد از طی چند گام فرایند نصب شروع می‌شود، این گام‌ها می‌تواند از نسخه ای به نسخه دیگر متفاوت باشد. هنگامی که تا اینجا آمدید، تنها کاری که باید انجام دهید آرام نشستن و منتظر بودن است. بسته به سیستم شما ممکن است که فرایند نصب بین یک تا دو ساعت به طول بینجامد. بیشتر نصب کننده‌ها، مانند OpenSUSE یک رابط کاربری گرافیکی (GUI) را به شما نشان می‌دهند که از طریق آن می‌توانید این مراحل را طی کنید.

یکی از مراحل کلیدی در طول فرایند نصب درگیر شدن به موضوع پارتشین بندی است در دفعه دوم، البته در اینجا شما به سادگی از پارتیشین‌های اضافه که قبلا ایجاد کرده اید استفاده می‌کنید.

بعد از چند مرحله پیکربندی، مانند نصب کردن شبکه، تنظیم ناحیه زمانی، و انتخاب پکیج‌های نرم‌افزار کار نرم‌افزار نصب کننده به اتمام می‌رسد و بقیه فرایند نصب ادامه پیدا می‌کند. برخی از نسخه‌های توزیع شده کار را حتی برای شما راحت تر کرده اند، آن‌ها مرحله انتخاب نرم‌افزار و نیز برخی از تنظیمات پیش فرض را خودشان انجام می‌دهند و نیز پکیج نرم‌افزاری مشخص و از پیش تعریف شده ای را نیز برای شما نصب می‌کنند.

در انتهای فرایند نصب، رایانه شخصی شما یکبار دیگر بوت می‌شود. عملیات بوت مجدد (که همراه با ریستارت رایانه است) گاهی از اوقات در پیش از انجام پیکربندی‌های خودکار نیاز است.

هنگامی که سیستم عامل لینوکس برای اولین بار بر روی سیستم شما اجرا می‌شود، شما می‌توانید برخی از اقدامات و مراحل پیکربندی را بر روی آن انجام دهید و نیز پکیج‌های نرم‌افزار دیگری را بر روی آن نصب کنید.

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی

question