مکان نصب و کار با اپلیکیشن‌ها در ویندوز 10

مکان نصب و کار با اپلیکیشن‌ها در ویندوز 10 – آموزش ویندوز 10 درس 18

مکان نصب و کار با اپلیکیشن‌ها در ویندوز 10

در زمانی که من اقدام به نوشتن این مقاله کردم، برنامه‌هایی که بر روی یک رایانه و یا موبایل نصب می‌شوند و توسط سیستم عامل ویندوز اجرا می‌شدند، به دو گروه نرم ‌افزارهای دسکتاپ (Desktop apps) و نرم ‌افزارهای فروشگاه نرم ‌افزار (Store apps) تقسیم می‌شدند. فروشگاه اپلیکیشن‌های ویندوز (Store apps) در واقع جایی است که شما می‌توانید از آن اپلیکیشن‌های مورد نظر را دانلود و نصب کنید، که ما در اینجا به اختصار به آن استور (Store) می‌گوئیم. (شاید البته این موضوع کمی گیج کننده باشد، زیرا عبارت Store خودش یک اپلیکیشن است). به صورت کلی فروشگاه اپلیکیشن‌های ویندوز (Store apps) نرم ‌افزارهای سبک تری را نسبت به نرم ‌افزارها و اپلیکیشن‌های تحت دسکتاپ ارائه می‌کند و این نرم ‌افزارها به اندازه نرم ‌افزارهای تحت دسکتاپ قوی نیستند.

هنگامی که شما رایانه ای را می‌خرید، احتمالا بر روی آن تعداد متنوعی از نرم ‌افزارها وجود دارد که توسط شرکت سازنده و یا ارائه کننده آن‌ها برای شما نصب و عرضه شده اند. این نر ‌افزارها در دسته بندی‌هایی زیر قرار می‌گیرند.

 • نرم ‌افزارهایی که توسط شرکت مایکروسافت بر روی سیستم عامل ویندوز عرضه می‌شوند. این دسته از نرم ‌افزارها بر روی ویندوز 10 نصب شده اند، بدون توجه به اینکه آیا نسخه سیستم عامل ویندوز 10 نسخه نصب ارتقا یافته است و یا نسخه ای از که با استفاده از شیوه نصب کامل بر روی رایانه شما نصب شده باشد.
 • نرم ‌افزارهایی که در این دسته قرار می‌گیرند، نرم ‌افزارهایی هستند که برای مدیریت کردن عناصر سخت‌افزار رایانه شما مانند صفحه لمسی و یا کارت شبکه به کار گرفته می‌شوند. این دسته از نرم ‌افزارها معمولا مرتبط به کارهای سخت ‌افزاری و توابع به روز رسانی ماین فرین سیستم شما هستند.
 • نرم ‌افزارهای رایگان و یا نسخه‌های امتحانی. شرکت‌های سازنده نرم‌افزار به عرضه کنندگان رایانه‌های شخصی این اجازه را می‌دهند که نرم ‌افزارهای کامل و یا نسخه‌های استفاده محدودی از اپلیکیشن‌های آن‌ها را بر روی رایانه‌هایشان عرضه کنند، که این کار سبب افزایش ارزش رایانه و آشنایی مخاطبین با نرم ‌افزارهای کاربردی خواهد بود. شما معمولا نیازمند آن هستید که اطلاعات رجیستری را برای نرم ‌افزارهایی که از شرکت‌های مختلف دریافت کرده اید را وارد کنید، آن‌ها ممکن است برنامه‌هایی برای به روز رسانی‌ها و یا دریافت نسخه‌های کامل را در اختیار شما قرار دهند. این یک بازی برد- برد برای شرکت‌های سخت ‌افزاری و نرم ‌افزاری است و گاهی برای شما هم گزینه خوبی به حساب می‌آید.

شما میتوانید با انتخاب آن نرم‌افزار از منوی استارت کار با آن را شروع کنید، البته شما می‌توانید کار با نرم ‌افزارها را از منوی استارت، دسکتاپ و یا میانبرها در نواروظیفه نیز شروع کنید.

فهرست نرم‌افزار (App List) یکی از راه‌های معمول برای دسترسی به نرم ‌افزارها و ابزارهایی است که بر روی رایانه شما نصب شده اند. این نرم ‌افزارها بخشی از سیستم عامل ویندوز 10 شما هستند و می‌تواند به وسیله خود شما و یا شرکت عرضه کننده رایانه شما نصب شده باشند. لیست نرم‌افزار (App List) بخش یکپارچه شده در منوی استارت است.

مکان نصب و کار با اپلیکیشن‌ها در ویندوز 10

آن همچنین یک جایگزین برای منوی استارت تمام صفحه است.

مکان نصب و کار با اپلیکیشن‌ها در ویندوز 10

لیست نرم‌افزار (App List) که بر روی منوی استارت قرار دارد، فهرستی الفبایی از نرم ‌افزارهایی که بر روی رایانه شما نصب شده اند را ایجاد کرده است که آن‌ها با توجه به حرف الفبائی گروه بندی شده اند. شما می‌توانید به صورت دستی و یا با انتخاب کردن حرف شاخص در منوی استارت اسکرول کرده و سراغ نرم‌افزار مورد نظرتان بروید، همچنین شما می‌توانید از بخش نرم ‌افزارهای تازه استفاده شده (recent apps) نیز استفاده کنید (اغلب نرم ‌افزارهایی که تا یک ساعت پیش استفاده شده اند در این بخش نمایش داده می‌شوند)، نرم ‌افزارهایی که نام آن‌ها با یک نشانه نشان داده می‌شوند (معمولا با یک حرف &) با یک عدد و یا یک حرف خاص شروع می‌شوند، در این فهرست الفبائی نشان داده نمی شوند (به جای آن در بخش کلی Global نمایش داده می‌شوند). هنگامی که یک حرف شاخص هیچ مدخل نداشته باشد آن حرف شاخص و گروه آن نمایش داده نمی شوند. این یک توسعه بسیار خوب برای تمام برنامه‌هایی است که در نسخه‌های قبلی سیستم عامل ویندوز در دسترس بودند.

مکان نصب و کار با اپلیکیشن‌ها در ویندوز 10

بیشتر نرم ‌افزار‌هایی که بر روی لیست نرم‌افزار (App List) قرار دارند، بر اساس نام نرم‌افزار مرتب شده اند، برخی از آن‌ها در پوشه‌ها قرار گرفته اند، به همین خاطر آیکون آن‌ها در منوی استارت نمایش داده نمی شود مگر آنکه شما این موارد را استثنا کرده باشید.

نکته

به خاطر اینکه مدل‌های توسعه نرم‌افزار تغییر می‌کنند، شیوه‌های نصب و نیز اصطلاحاتی که در این زمینه به کار می‌روند نیز تغییر پیدا می‌کنند. در همین حین، در اینجا تنها چند نرم‌افزار باقی ماننده اند که ما به آن‌ها برنامه (Programs) می‌گوئیم. با توسعه نرم ‌افزارهای تحت گوشی همراه، ما با نرم ‌افزارهای کوچکتری روبروی هستیم که به آن‌ها اپلیکیشن (apps یا اَپ) می‌گوئیم. در طی زمان انواع مختلفی از اپلیکیشن‌ها به مانند اپلیکیشن‌های تحت دسکتاپ، اپلیکیشن‌های ویندوز، اپلیکیشن‌های مدرن، گجت‌ها و نظایر آن به وجود آمده اند. در این سری از پست‌ها، ما بدون توجه به انواع مختلف اپلیکیشن‌ها، تنها به سادگی به هر برنامه ای که در هر دو دسته بندی اپلیکیشن‌ها قرار بگیرد، نرم‌افزار و یا اپلیکیشن خواهیم گفت.

مکان نصب و کار با اپلیکیشن‌ها در ویندوز 10

این یکی از دلایلی است که در هنگام تایپ کردن چند حرف ابتدائی در باکس جستجو، می‌توانید نام نرم ‌افزار مورد نظرتان را در فهرست نرم ‌افزارها مشاهده کنید و آن را از لیست نتایج جستجو به راحتی انتخاب کنید.

نکته مهم

بسیاری از اپلیکیشن‌ها، و سرویس‌ها به صورت خودکار در زمانی که سیستم عامل ویندوز اجرا می‌شوند، اجرا می‌شوند. این می‌تواند بسیار مفید باشد،اما گاهی همممکن است که سبب ایجاد بار اضافی برای انجام کارهایی شود که به آن نیاز ندارید و فرایند کاری رایانه شما را آهسته کند. شما می‌توانید نرم ‌افزارهایی که باید در زمان شروع به کار سیستم به صورت خودکار فعال شوند را معرفی کنید و یا آن‌ها را غیر فعال نمائید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به پست‌های ما در زمینه مدیریت نرم‌افزار در پست‌های آینده مراجعه کنید تا بتوانید مطالب کاملی را در این زمینه به دست بیاورید.

نمایش لیست نرم‌افزار (App List)

 • منوی استارت را باز کنید.
 • منوی استارت را به صورت تمام صفحه باز کنید و سپس بر روی گزینه All Apps کلیک کنید.

نکته

شما می‌توانید با فشردن کلید‌های جهت نما در منوی استارت حرکت کنید.

اسکرول کردن فهرست نرم‌افزار برای رسیدن به نرم ‌افزارها با یک حرف خاص

 1. در فهرست نرم‌افزار، یک حرف شاخص را برای نمایش شاخص الفبائی آن وارد کیند.
 2. در شاخص، یک حرف را انتخاب کنید و یا بر روی نشانه آن کلیک کنید که بتوانید به مدخل‌های داخل منو وارد شوید.

نکته

سمبل ساعت در کنار این نرم ‌افزارها نشان دهنده آن است که به تازگی آن نرم‌افزار را باز کرده اید. علامت & نشان دهنده شماره‌ها و سمبل‌های غیرقابل درک است. نشان جهان (Global) در اینجا نشان دهنده نرم ‌افزارهای بین‌المللی (که حروف آن‌ها با کاراکترهایی که در شاخص بندی الفبائی هستند جور نیستند) است.

شروع یک اپلیکیشن

 • در لیست نرم‌افزار (App List) نام آن اپلیکیشن را انتخاب کنید.
 • در صفحه نمایش Start عنوان اپلیکیشن را انتخاب کنید.
 • در نواروظیفه -Taskbar- بر روی دکمه نرم‌افزار کلیک کنید.
 • نام نرم‌افزار را در باکس جستجو نواروظیفه وارد نمائید. در نتایج جستجو، می‌توانید نام اپلیکیشن را انتخاب کنید و یا آنکه عنوان Apps را انتخاب کنید و سپس نام نرم‌افزار را در پنل نتایج جستجو شده انتخاب کنید.

شروع یک نرم‌افزار برای دومین بار

در نواروظیفه راست کلیک کنید و سپس نام نرم‌افزار را انتخاب کنید.

نکته

در ابزارهای لمسی، در عوض راست کلید، باید نرم‌افزار را انتخاب کرده و رها کنید. برای اطلاعات بیشتر در زمینه صفحه نمایش لمسی و تعامل با آن، به پست‌های مرتبط به آن در ادامه همین سری از پست‌های ما مراجعه کنید.

نکته

اگر شما مشکلی با نرم ‌افزارهای تحت دسکتاپ داشتید، باید نرم ‌افزارها را یک مجوز سطح بالاتر اجرا کنید تا بتوانید مشکلی که پیش آمده است را بر طرف کنید. برای انجام این کار، بر روی اپلیکیشن راست کلیک کنید و سپس گزینه More را انتخاب کرده و سپس گزینه Run As Administrator را انتخاب کنید. دستور Run As Administrator برای نرم ‌افزار تحت دسکتاپ در دسترس است. این برای نرم ‌افزارهایی که از فروشگاه اپلیکیشن‌های ویندوز (Store apps) دانلود می‌کنید در دسترس نیستند.

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی

question