آدرس URL در HTML

آدرس URL در HTML – آموزش برنامه نویسی وب درس 21

در این آموزش ما درباره بخش‌های مختلف یک آدرس URL بحث می‌کنیم و جزئیات آن را بررسی می‌کنیم.

URL چیست؟

آدرس URL بر گرفته از عبارت Uniform Resource Locator یا مکانیاب منابع یکسان، یک شیوه آدرس دهی جهانی برای پرونده و دیگر منابعی است که بر روی شبکه جهانی وب قرار گرفته است. اصلی ترین هدف این در اینجا آن است که مکان پرونده تحت وب و دیگر منابع در دسترس اینترنت تعریف شود، و بتوان مکانیسمی را تعریف کرد که امکان دسترسی به این منابع از طریق یک مرورگر وب مهیا گردد.

برای نمونه، اگر شما نگاهی به نوار آدرس که بر روی مرورگر خودتان قرار دارد بکنید، متوجه آدرسی مشابه با این مورد می‌شوید:

https://www.itbaz.net/html-tutorial/html-url.php

آین آدرس URL از صفحه وب‌هایی است که شما به صورت معمول آن‌ها را باز می‌کنید. البته ممکن است تغییراتی نیز بر حسب آدرس هر کدام از صفحات وب در آن مشاهده کنید که ما در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم.

سینتکس آدرس URL

به صورت ممول آدرس‌های URL شامل بخش‌های زیر هستند:

طرح کلی:

scheme://host:port/path?query-string#fragment-id

یک آدرس URL دارای ساختار خطی است و معمولا بخش‌های زیر را می‌توان در آن مشاهده کرد:

  • نام scheme: در اینجا Scheme معرفی کننده پروتکلی است که برای دسترسی به منابع بر روی اینترنت به کار گرفته می‌شود. نام‌های Scheme با سه کاراکتر :// ادامه پیدا می‌کنند. (این کاراکترها شامل یک علامت دو نقطه و دو اسلش می‌باشند). معمول ترین موارد بر روی اینترنت شامل http://، https://، ftp:// و mailto:// می‌باشند.
  • نام‌هاست (Host name): در اینجا نام‌هاست (Host) معرفی کننده نامی است که منابع بر روی آن قرار گرفته اند. نام‌هاست یک نام دامنه (Domain name) است که به یک کامپیوتر‌هاست نسبت داده شده است. این مورد معمول ترکیبی از نام مکان‌هاست با نام دامنه والد آن است. برای مثال www.itbaz.net  متکشل از نام ماشین‌هاست در اینجا www و نام دامنه itzbaz.net است.
  • شماره پورت (Port number): این شماره اغلب در زمانی به کار می‌رود که شما با بیش زا یک نوع  سرویس در ارتباط هستید، بنابراین نیازمند آن هستید که به سرور خود بگوئید که کدامیک از سرویس‌ها مورد نیاز را درخواست داده اید. این درخواست با استفاده از شماره پورت انجام می‌شود. شماره پورت‌های شناخته شده برای یک سرویس اغلب از آدرس URL حذف می‌شوند. برای مثال وب سرویس HTTP به صورت معمول بر روی پورت 80 اجرا می‌شود و HTTPS نیز به صورت معمول بر روی پورت 443 فعال است.
  • مسیر (Path) : مسیر معرفی کنند منبع ویژه ای است که در درون‌هاست قرار گرفته است و کاربر می‌خواهد که به آن دسترسی پیدا کند. برای مثال /html/html-url.php و /news/technology/ از این موارد هستند.
  • رشته جستجو (Query string): رشته جستجو شامل داده‌هایی است که به صورت اسکریپت نویسی به سمت سرور ارسال می‌شوند و بر روی وب سرور اجرا و پردازش می‌گردند. برای مثال، پارامترهای جستجو از این موارد هستند. رشته‌های جستجو با یک علامت سوال (?) شروع می‌شوند و معمولا یک رشته از یک جفت نام و مقدار متناظر تشیکل شده است، این ترکیب‌های دوتایی با استفاده از اعلامت امپرساند (&) از همدیگر جدا می‌شوند، برای مثال ?first_name=John&last_name=Corner& q=mobile+phone در اینجا سه نام First_name، Last_name و q با مقدارهای متناظر آن‌ها نمایش داده شده اند که با استفاده از & از هم دیگر جدا شده اند.
  • شناسه بخشی (Fragment identifier): شناسه بخشی، اگر ظاره بشود، معرفی کننده مکانی در درون یک صفحه است. مرورگر می‌تواند به استفاده از آن اسکرول کرده و به بخشی از یک صفحه برسد. شناسه بخشی در اینجا به وسیله کاراکتر (#) شناسایی می‌شود که در انتهای آدرس URL برای یک پرونده ظاهر می‌شود.

نکته

اجزای Scheme و host از آدرس URL حساس به بزرگی و کوچکی حروف نیستند،  اما path و query  حساس به بزرگی و کوچکی حروف هستند. معمولا کل آدرس URL را با حروف کوچک می‌نویسند.

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی

question