نقش نرم افزار در شبکه

نقش نرم افزار در شبکه – آموزش شبکه درس 15

نرم افزار نقش بسیار مهمی را در توسعه شبکه دارد. بدون نرم افزارها تقریبا هیچ کدام یک از کارکردهایی که در شبکه می شناسیم برای کاربر نهایی قابل استفاده نیستند.

در دنیای امروز شبکه افزارها و یا نرم افزارهای تحت شبکه به قدری برای ما معمول هستند که شاید اهمیت آن ها را درک نکنیم.

نرم افزار و توسعه شبکه

معماری‌های شبکه و تعاریف پروتکل‌ها چیزهای مهمی هستند، اما یک ایده تنها چیزی نیست که بتواند پدیده ای به نام اینترنت موفق را توضیح دهد: تعداد از کامپیوترهایی که به اینترنت متصل می‌شوند، در هر ده تا سه برابر افزایش پیدا کرده اند (اگرچه رسیدن به آمار و تخمین درست در این زمینه به خاطر رشد سرسام‌آور اتصال به اینترنت، بسیار دشوار است).

تعداد کاربران اینترنت در سال 2018 در حدود 4.1 میلیارد تخمین زنده می‌شود که بیش از نیمی از جمعیت کره زمین است.

چه چیزی می‌تواند موفقیت حیرت انگیز اینترنت را توضیح دهد؟ خوب طبیعی است که در این زمینه عواملی دخیل هستند (که یکی از آن‌ها معماری خوب است)، اما یکی از چیزهایی که سبب شد اینترنت تا این اندازه موفقیت آمیز باشد عملکردهای است که آن انجام می‌دهد و این کار با استفاده از « نرم افزار هایی » انجام می‌شود که بر روی رایانه‌ها و ابزارهای پردازشگر همه کاره اجرا می‌شوند.

در واقع این موضوع بیان کننده آن است که کارکردهای تازه به سرعت قابل اعمال است «در واقع آنچه که در اینجا رخ می‌دهد، حل موضوعات برنامه نویسی است!». در نتیجه، کارکردها و اپلیکیشن‌های جدید به هرماه سرویس‌ها و خدمات گسترده، توانسته اند با توانایی خارق العاده خودشان به سرعت در اینترنت ظاهر شوند.

سرعت پردازشگرهای نرم افزار در شبکه

یکی از عوامل دیگر در اینجا افزایش توانایی فوق العاده در پردازشگرها بود که حتی آن‌ها را در ماشین‌ها و دستگاه‌های معمول نیز می‌بینیم.

 اگرچه کامپیوترها در اصل می‌توانند هر نوع داده و اطلاعاتی اعم از اطلاعات صوتی، تصاویر دیجیتالی و غیره را انتقال دهند، اما این توانایی اگر با سرعت آهسته ای باشد، و شما مجبور باشید زمان زیادی را برای دریافت و ارسال اطلاعات صرف کنید، زیاد مفید نخواهد بود.

در دنیای امروزی، تمام کامپیوترها این امکان رادارند که فایل‌ها صوتی و ویدئویی را در سرع و رزلوشن مناسب پخش کنند.

در سال‌های اخیر و در زمانی که من در حال نوشتن این سری از پست‌ها هستم، نشوتن نرم افزارهایی که بتوانند تحت شبکه کار کنند، تبدیل به یک فعالیت عمده برای بسیاری از فعالیت‌ها شده است و مختص یک گروه خاص از متخصصان برنامه نویسی شبکه نیست.

عوامل بسیاری دیگری نیز در این میان نقش فعالی دارند، برای مثال اکنون ابزارهای جدید و قدرتمندی در بازار وجود دارند که سبب ایجاد بازارهای جدید می‌شوند که فرصت‌های شغلی جدیدی را به وجود می‌آورند، در این میان می‌توان به نرم افزارهای مختلف برای گوشی‌های موبایل و تبلت‌ها اشاره کرد.

اکنون باید به این نکته اشاره کنم که پیاده سازی نرم افزارهای شبکه بخش مهمی از درک شبکه را تشکیل می‌دهند، و در همین حال نا آشنایی شما سبب می‌شوند که نتوانیم ساده ترین کارها مانند درک پروتکل اینترنت (IP) را درک کنیم، این شانس اکنون برای شما وجود دارد که بتوانید یک پروتکل در سطح نرم افزار را پیاده کنید، برای مثال یک نرم افزار کارآ می‌تواند ثروت و شهرت غیرقابل تصوری را برای شما به ارمغان بیاورد.

 برای آنکه کار خودمان را آغاز کنیم، در پست‌ها ادامه برخی از موضوعاتی که در زمینه پیاده سازی نرم افزارهای تحت شبکه بر روی بستر اینترنت وجود دارد را بررسی می‌کنیم. به صورت معمول این چنین برنامه‌های به صورت همزمان هم یک نرم افزار هستند (که برای تعامل با کاربر طراحی می‌شوند) و هم پروتکل هستند (که برای ارتباطات با همتایان خودشان در یک شبکه به کار گرفته می‌شوند).

در درس های بعدی که در همین سایت منتشر می شود، ما بیشتر درباره کار با شبکه و ابعاد مهم آن خواهیم آموخت و آن ها را برای شما توضیح خواهیم داد.

اگر پرسش یا پیشنهادی درباره این پست داشتید، می‌توانید آن را در پایین همین پست، برای ما کامنت کنید، ما در سریع ترین زمان ممکن به تمامی آن‌ها پاسخ خواهیم داد.

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی

question