چرا شرکت های فناوری اطلاعات باید استفاده از تکنولوژی های نو ظهور در ورزش را دنبال کنند؟

چرا شرکت های IT باید استفاده از تکنولوژی های نو ظهور در ورزش را دنبال کنند؟

تجربه طولانی لیگ فوتبال ملی، با همه خوبی ها و بدی هایش،  توانسته است انواع گوناگونی از تکنولوژی های جدید در زمینه محصولات و خدمات را ایجاد کنند که برای روش های کاری بیزینس به بیزینس (B2B)، چیزهای زیادی را برای یادگیری دارند.

بسیاری از همتایان در سازمان های دیگر فکر می کنند که این دسته از شرکت ها، سازمان های با مدل بیزنس به مشتری (B2C) هستند، در حالی که این سازمان ها اساساً B2B هستند و از سوی بسیاری از صاحب نظران کسب و کارها، گفته می شود که باشگاه های ورزشی قابلیت خوبی برای فعالیت در هر دو فضا را دارند. چرا باشگاه ورزشی؟ باشگاه های ورزشی به این خاطر مد نظر ما هستند که آن ها مدت زمان زیادی است که با خدمات و محصولات با تکنولوژی جدید آشنا هستند و شرکت های دیگر هم از روش آن ها برای بهره مندی از فناوری ها می توانند استفاده کنند.

تکنولوژی های متنوعی مانند Wi Fi نسل ششم، اینترنت 5G، سیستم های تحلیلی، سیستم تشخصی چهره،  سیستم های فیلم برداری و فیلم برداری توزیع شده و چندین فناوری دیگر در لیگ فوتبال آمریکا معروف به NFL به کار گرفته می شوند، و بهره گیری از تجربیاتی که در این زمینه ها به دست آمده است می تواند برای بسیاری از شرکت هائی که در زمینه B2B فعالیت می کنند و علاقمند به آن ها هستند، مفید باشد.

طبیعت B2B و B2C در لیگ های ورزشی

مانند دیگر لیگ های ورزشی که در سرتاسر دنیا برگذاری می شود، محصول لیگ فوتبال آمریکا نیز محتوای ورزشی زنده (و برنامه ریزی شده) است که در آن تیم های ورزشی مسابقاتی را پوشش تلوزیونی انجام می دهند (تلوزیون یکی از سنتی ترین روش های تماشای ورزشی است)، اخیراً هم با رشد اینترنت شبکه های استریم ویدئویی به این بازار اضافه شده اند و امکان تماشای مسابقات را در سرتاسر آمریکا و جهان فراهم آورده اند.

بلکه لیگ ملی فوتبال آمریکا به مانند سایر لیگ های ورزشی عمل می کند، البته آن دو برابر یک شرکت تجاری با مدل B2C است، بخش کلیدی درآمد این لیک از فروش مستقیم بلیط ها به دست می آید و بخش دیگری از درآمد نیز به وسیله شبکه Wi-Fi گسترده ای ایجاد می شود که در تمام ورزشگاه وجود دارد و امکان به اشتراک گذاری  رخدادهای ورزشی از طریق شبکه های اجتماعی و سایت های اشتراک گذاری رسانه را میسر می کند. دومین بخش اساسی درآمد باشگاه های ورزشی فروش امتیازهای انحصاری و کالاهای تجاری تیم های ورزشی در آن است.

شاید در زمانی که برند لینگ فوتبال آمریکا به سمت ساخت بازی های الکترونیک به همکاری شرکت های Madden و e-Sports  رفت و محبوبیت زیادی را کسب کرد، جای شگفتی نداشت. چندین تیم مطرح د راین لیگ سعی کردند که مشارکت خودشان با شرکت e-Sporst را افزایش دهند.

این به معنای آن بود که بازی های این لیگ از طریق کانالی درآمدزائی دیگر هم ایجاد درآمد می کرد و تعداد تماشاچیان بیشتری را به خودش جلب می نمود.

تجربه تکنولوژیکی

تشخیص چهره: امنیت در برابر حریم خصوصی

اولین آزمون دهندگان و کاربران فناوری تشخیص چهره: Super Bowl 35 اولین مسابقاتی بود که در سال 2001 در Tempa از این تکنولوژی بهره گرفت، این تقریبا یک سال مانده به وقایع تروریستی یازدهم سپتامبر است. لیگ نئواورلئان سنتر، نیز در سال 2020 از سیستم های تکنولوژیکی تشخیص چهره برای دسترسی اعضای باشگاه ها به امکانات آن استفاده کرده است. این کار سبب گردید که سنتز، یکی از اولین موارد در ایالات متحده آمریکا باشد که از این نرم افزار برای یک کار غیر حقوقی بهره بگیرد.

کلولاند براونز (Cleveland Browns) در ابتدای فصل مسابقات اعلام کرده بود که آن ها قصد دارند از سیستم تشخیص چهره به جای روش و عملکردهای سنتی صدور بلیط کاغذی و یا بلیط موبایلی استفاده کنند. برادون کورت  (Brandon Covert) می گوید:«در این شیوه علاقمندان تماشای مسابقات ورزشی می توانند یک تصویر از چهره خودشان را به صورت سلی گرفته و آن را به سایت فروش بلیط ارسال کنند، به این شکل بلیط برای افراد بر اساس مشخصات چهره صادر می شود». کلولاند معتقد است که این کار یک تجربه کاربری سریعتر را در اختیار کاربران قرار می دهد. او می افزاید:« در این روش کاربران مجبور نیستند از گوشی های همراه خودشان استفاده کنند، همچنین نیازی هم برای به همراه داشتن بلیط کاغذی نیست، این روش ها در گذشته خوب بودند. با استفاده از روش تشخص چهره همه چیز سریعتر و بهتر از قبل به پیش می رود».

یکی دیگر از مزایائی که این روش دارد، ان است که می تواند از ورود تماشاچیانی که در دفعات قبل در حین تماشای ورزش رفتارهای ناشایستی از خودشان نشان دادند جلوگیری کرد.

تکنولوژی Wi-Fi: گذشته و اکنون

از زمانی که برای اولین بار در افتتاحیه بازی های باشگاهی فوتبال نئوانگلند پاتریوت، در سال 2012 از تکنولوژی Wi-Fi استفاده کردیده است، نزدیک به ده سال می گذرد، از آن زمان اساس کار ارتباطات، چندین بار به روز رسانی گردیده است و از شبکه با تعداد کاربران فوق العاده زیاد در سال گذشته رونمائی شد که آن از تکنولوژی Wi-Fi نسخه  6 بهره می گرفت (که در اصطلاح به آن 802.11 ax  می گویند)،  در نتیجه 65000 صندلی ورزشگاه قابلیت اتصال به Wi Fi را پیدا کردن که در نوع خود بی نظیر است.

بهره گیری از فناوری نوظهور Wi Fi در ورزشگاه ها سبب شد که علاقمندان استفاده از گوشی های همراه، تولید کنندگان محتواهای ورزشی برای تیم ها و تعداد زیادی از سازندگان اپلیکیشن ها مرتبط به ورزش به مسابقات جلب شوند و بتوانند از انواع عملکرد و فرایندهای پردازشی در جریان برگزاری مسابقات استفاده کنند. با وجحود شبکه Wi Fi هزاران تماشاچی این امکان را داشتند که در حین برگزاری مسابقات رویدادها را از طریق شبکه های اجتماعی و یا دیگر رسانه ها به اشتراک بگذارند و در نتیجه هزاران بار یک رویداد را بزرگتر و تاثیرگذار تر کنند.

فناوری های تحلیلی

به مانند تعداد زیادی از شرکت ها، لیگ فوتبال نیز از تکنولوژی های گوناگونی استفاده می کند که شامل تحلیل های Wi Fiمی شود و از آن طریق می تواند فعالیت های طرفداران را درک کرده و به افزایش سود آوری از طریق آن ها اقدام کند. این سیستم همچنین امکان می دهد که تیم ها بتوانند داده های مشخصی را از طریق هاست های Super Bowl به دست بیاورند و در نتیجه گرایش های و سویه های مخاطبین را شناسائی کرده و بر اساس آن ها شبکه را توسعه دهند.

شبکه بندی و توزیع

با توجه به این که محصول B2B از لیگ ملی فوتبال آمریکا برنامه های ورزشی زنده به همراه تماشاچیان و بقیه موارد است، طرف های دیگر  (B های دیگر) این کسب و کار، شبکه های تلوزیونی و در این اواخر شبکه های استریم اینترنتی و خدمات مشابه را شامل می شود. لیگ در اینجا در طی سالیان دراز از فناوری برای بهبود و توسعه هم در زمینه پخش زنده و هم محتواهای مورد تقاضای دیگر استفاده می کند. این لیگ دو برنامه تلوزیونی مختص به خودش ایجاد کرده است که اولی به نام «فوتبال پنج شنبه شب» و دومی به نام «NFL RedZone» شناخته می شود، این برنامه ها امتیازها، مسابقات و رده بندی تمام بازی هائی که تا یک شنبه قبل بازی شده اند را نشان می دهند.

یک استادیوم بزرگ NFL در پیش از این با استفاده از شبکه ای از دروبین های HD تجهیز شده است که امکان پخش بازی به صورت 360 درجه برای طرفداران به صورت در لحظه را فراهم می کند، و آنان می توانند بازی را از وب سایت NFL و برنامه های ورزشی دیگر مرتبط به همین صورت تماشا کنند. این سیستم مبتنی بر حلقه (Ring-based System) است که توسط شرکت اینتل (Intel) ایجاد شده است و نیازمند یک دیتاسنتر کوچک است که متصل به یک شبکه GPON می گردد تا بتواند این حجم بالا از ویدئوها که در پخش مجدد بازی مورد استفاده قرار می گیرد را پشتیبانی کند. در اینجا جریان استریم ویدئو پخش شدن بر روی فیبر نوری و جریان بازی تقریبا با سرعت یکسانی به پیش می روند.

پخش جهانی بازی از طریق استریم ویدئویی

بهبود برنامه ریزی پخش و توسعه آن اصلی ترین استراتژی کسب و کار با مدل (B2B) لیگ ملی فوتبال است. استفاده از جریان استرمینگ ویدئویی امکان ارسال برنامه ها به کانادا، چین و اروپا وجود دارد و فراتر از آن همه تماشاچیان در سرتاسر جهان می توانند بازی ها را به همراه تبلیغات اسپانسرها در هر لحظه و هر مکان تماشا کنند. این موضوع به پخش دو فصل از بازی های معمول در انگلستان نیز کمک کرد.

کارهای در جریان

برخی از ابتکارات تکنولوژیکی لیگ فوتبال آمریکا معطوف به موضوع پنهای باند و تاخیرها هستند، نکته بسیار مهم در اینجا آن است که صدور بلیط از طریق گوشی موبایل سبب گردید که بلیط های کاملی به صورت کامل گذف گردند، اما به خاطر مشکلات در سرعت وای فای در ورزشگاه ها بسیاری از تماشاچیان ناراضی بودند، آن ها باید مدت زمان نسبتا زیادی را منتظر می ماندند تا وَلت (کیف پول دیجیتالی) آن ها در گوگل چک شده و اجازه ورود به آن ها داده شود.

تغییر دادن زمان انتظار طولانی یکی دیگر از چالش هائی است که لیگ فوتبال ملی و سایر لیگ ها را بر آن وا می داد که به سراغ شرکت های تجاری و تکنولوژی بروند و این خود مدل B2B این لیگ را گسترش می دهد. و در اخر باید گفت که بهبود تولید محتواهای حاضر، نیازمند کار تمامی افراد در لیگ است که بتوانند دو مبنای اساسی کار یعنی شرکت های ارائه کننده فناوری و خدمات را به مشتریان متصل کنند.

این مقاله از مقاله ای به آدرس زیر ترجمه گردیده است:

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی

question