آشنائی با فایل ها، پوشه ها و کتابخانه ها در ویندوز 10

آشنائی با فایل ها، پوشه ها و کتابخانه ها در ویندوز 10 – آموزش ویندوز 10 درس 22

در اینجا ما با انواع مختلفی از فایل ها روبرو هستیم، اما آن ها در دو دسته بندی کلی قرار می‌گیرند:

  • فایل هائی که به وسیله اپلیکیشن ها ساخته می‌شوند: این دسته از فایل های قابل اجرا هستند (مانند فایل هائی که توسط نرم‌افزارهای آفیس ساخته می‌شوند) و فایل های کتابخانه های پویا (Dynamic-link libraries) که به آن ها DLL نیز می‌گویند (این فایل ها توسط نرم‌افزارها مورد استفاده قرار می‌گیرند تا بتوانند فرایند یا کاری را انجام دهند). برخی از این فایل ها به صورت مخفی هستند (به معنای آنکه در حالت نمایش پوشه ها و پنجره ها نمایش داده نمی‌شوند)، این کار برای محافظت و جلوگیری از تغییرات ناخواسته و مخرب بر روی آن ها است.

نکته

به صورت پیش فرض، شما نمی‌توانید فایل های سیستمی مخفی را ببینید، آن ها را انتخاب کنید و یا آنکه آن ها را حذف نمائید، همچنین شما امکان ذخیره کردن فایل ها یا پوشه ها دیگر در این فایل های مخفی را ندارید. شما می‌توانید با استفاده از دیالوگ باکس Folder Options اقدام به نمایش دادن این فایل ها، درایوها بکنید، این موضوع را ما در بخش« تغییر دادن گزینه های نمایش فایل اکسپلورر» به شما توضیح خواهیم داد.

  • فایل هائی که به وسیله شما ساخته می‌شوند، شامل پرونده، ورک شیت ها، گرافیک ها، فایل های نوشتاری، ارائه مطلب ها، کلیپ های صوتی، ویدئوکلیپ ها، و دیگر انواع را شما می‌توانید با استفاده از یک و یا چند اپلیکیشن موجود باز کنید، مشاهده کرده و یا تغییراتی را در آن ها اعمال کنید.

این فایل هائی که در زمان نصب یک اپلیکیشن نصب می‌شوند، باید بر روی سیستم شما باشند و شما نمی‌توانید و نباید آن ها را پاک کرده یا جابجا کنید، زیرا اجرای آن نرم‌افزارها دچار مشکل خواهد شد. هرچند، شما می‌توانید کنترل کاملی بر روی فایل هائی که خودتان می‌سازید (مانند پرونده ها یا ورک شیت ها) خواهید داشت و خواهید فهمید که به چه صورت می‌توانید این فایل ها را مدیریت کنید تا بتوانید به شکل کارآمدی از فایل های خودتان بر روی رایانه استفاده کنید.

پوشه ها در ویندوز 10

به مانند فایل ها، در اینجا نیز انواع گوناگونی از پوشه ها وجود دارند، اما آن ها نیز در دو دسته بندی عمده تقسیم می‌شوند: پوشه هائی که به وسیله ویندوز یا اپلیکیشن ها ساخته می‌شوند، و پوشه هائی که به وسیله شما سخته می‌شوند و شما می‌توانید آن ها را سازمان دهی کنید. ما در ادامه و در بخش «ساخت و تغییر نام پوشه و فایل ها» و نیز «مدیریت پوشه ها و فایل ها» این مطالب را بیشتر توضیح می‌دهیم.

هنگامی که ویندوز 10 بر روی رایانه شما نصب می‌شود، آن پوشه هائی را برای فایل های سیستم خود می‌سازد که شامل موارد زیر می‌شوند:

  • پوشه Program files : بسیاری از اپلیکیشن ها و نرم‌افزارهائی که شما بر روی سیستم خودتان نصب می‌کنید، در پوشه های زیر مجموعه این پوشه قرار می‌گیرند. احتمالاً در زمان نصب برنامه هایتان گزینه هائی را برای تغییر دادن این پوشه دارید، اما بهتر است که این کار را انجام ندهید، زیرا دلایل کمی برای انجام دادن این موضوع وجود دارد. بعد از آنکه اپلیکیشن مورد نظر خودتان رانصب کردید، نباید که پوشه ها و فایل های مرتبط به آن را تغییر دهید، جابجا کرده یا حفظ نمائید؛ در صورتی که اقدام به این کار کنید، احتمالا مجبور به آن خواهید شد که بار دیگر نرم‌افزار را نصب کنید و یا آنکه در اجرای آن دچار مشکل می‌شوید.

نکته

در این زمینه دلایل محدودی برای حذف کردن فایل های یک اپلیکیشن از روی سیستم وجود دارد، برای مثال حذف کردن فایل Normal.dot سبب می‌شود که قالب معمول نرم‌افزار مایکروسافت ورد از بین برود و از نو ساخته شود، انجام این کار بهتر است در زمانی انجام شود که شما یک کارشناس کامپیوتر هستید و یا از دستورالعمل های قابل اعتمادی در این زمینه استفاده می‌کنید. برای اطلاعات بیشتر درباره استفاده از نرم‌افزار مایکروسافت ورد، می‌توانید به بخش همین نرم‌افزار در همین سایت مراجعه کنید.

  • پوشه Users: این گوشه برای حساب های کاربری افراد شما بر روی رایانه است، همچنین ویندوز یک پوشه به نام Users نیز برای کاربران در هر کدامیک از حساب های کاربری ایجاد می‌کند. پوشه User Account حاوی چندین زیر پوشه است که در این سری از مقالات ما آن ها را به عنوان پوشه های شخصی می‌شناسیم. برخی از پوشه های فردی شما در پوشه حساب های کاربری شما قابل مشاهده هستند که می‌توانید آن را در آدرس C:\Users\[account name] بیابید، (به جای Account Name باید نام کاربری خودتان را وارد کنید).

پوشه های پیش فرض در ویندوز 10

نکته

بسیاری از پوشه ها شخصی می‌توانند به صورت دکمه های در سمت چپ منوی استارت نشان داده شوند تا بتوانید به سرعت به آن ها دسترسی پیدا کنید؛ این موارد شامل پوشه های Documents، Downloads، Music، Pictures و Videos می‌شود. برای اطلاعات بیشتر به بخش «پیکربندی منوی استارت» و «شخصی سازی محیط کار در ویندوز 10» مراجعه کنید.

همچنین در ویندوز پوشه های مخفی به نام AppData را دارید که حاوی اطلاعاتی درباره تنظیمات حساب کاربری شما برای سیستم عامل ویندوز و نیز اپلیکیشن هایی است که در آن استفاده می‌کنید. ویندوز پوشه user account را ایجاد می‌کند و آن را زیرمجموعه پوشه ای حساب کاربری که با آن وارد شده اید قرار می‌دهد. بنابراین هنگامی که شما با یک کامپیوتر و سیستم عامل ویندوز کار می‌کنید، این سیستم عامل تمامی اطلاعات و تنظیمات شخصی شما را در قالب پروفایل کاربری در این پوشه ها ذخیره می‌کند.

افزون بر پوشه ویژه حساب کاربری برای هر کدام از این پوشه های user account که بر روی رایانه فعال، یک پوشه دیگر به نام Public در پوشه Users وجود دارد که برای تمام افرادی که به آن رایانه وارد می‌شوند، قابل دسترسی است. پوشه Public خود حاوی پوشه های زیر مجموعه دیگری نیز هست. برخی از این موارد قابل مشاهده هستند که می‌توان برای مال به پوشه Documents، Downloads، Music، Pictures و Videos اشاره کرد. پوشه های مخفی زیر مجموعه حاوی اطلاعاتی درباره تنظیماتی هستند که به صورت معمول تمام حساب های کاربری بر روی رایانه انجام می‌دهند. اگر شما می‌خواهید فایل هایتان برای هر شخصی که به رایانه وارد می‌شود، قابل دسترسی باشد، شما باید آن ها را به جای پوشه های شخصی در پوشه Public ذخیره کنید.

نکته

اگر افراد دیگری دارای حساب های کاربری بر روی رایانه شما باشند، آنها نمی‌توانند به پوشه ها شخصی شما دسترسی پید کنند، مگر آن که حق دسترسی (Administrative Rights) یا پسورد شما را داشته باشند، یا آنکه از طریق یک HomeGroup پوشه خودتان را در شبکه به اشتراک گذاشته باشید. برای مشخص کردن پوشه های عمومی از پوشه های شخصی، ویندوز 10 پوشه های عمومی را به عناوینی به صورت Public Documents، Public Downloads، Public Music، Public Pictures و Public Videos نام گذاری می‌کند.

  • پوشه Windows: این پوشه یکی از مهمتری پوشه ها در رایانه شما است و پوشه ها و فایل های تنظیمات سیستم عامل ویندوز در آنق رار گرفته است. شما می‌توانید به آن نگاه کنید، اما تا زمانی که نمی‌دانید هر چیزی در کجا قرار می‌گیرد و یا به چه دردی می‌خورد، بهتر است که دست به فایل ها نزنید و چیزی را از پاک نکنید. بیشتر کاربران سیستم عامل ویندوز 10 هرگز نیازی به دسترسی به فایل هائی که در پوشه Windows قرار گرفته است پیدا نمی‌کنند.

کتابخانه ها در ویندوز 10

شما می‌توانید یک مجموعه از پوشه ها را که می‌خواهید به سرعت به آن ها دسترسی داشته باشید را در کتابخانه ها (Library) قرار دهید. کتابخانه یا لایبری ها، در واقع پوشه های مجازی هستند و بر روی هارد درایو شما وجود ندارند، اما می‌توانند در محتوای خودشان چندین پوشه را به شما نشان دهند در حالی که هر کدام از این پوشه ها نیز در مکان های متفاوتی از رایانه شما ذخیره شده است.

به صورت پیش فرض هنگامی که ویندوز 10 را نصب می‌کنید، شما هفت پوشه استاندارد را در اختیار خواهید داشت: Camera Roll محل نگهداری تصاویر ویدئوی از دوربین، Documents محتوی پوشه ها و اسناد معمول، Music برای ذخیره موسیقی، Pictures مکانی برای ذخیره تصاویر، Podcaste جائی برای ذخیره پادکست ها و برنامه های صوتی، Save Pictures مکانی برای ذخیره سازی تصاویری که اغلب از وب دانلود می‌کند، و Videos جائی که ویدئوهای شما در آن قرار می‌گیرند. در نسخه های قبلی سیستم عامل ویندوز، کتابخانه ها شامل پوشه حساب های کاربری کاربران و نیز پوشه های Public متناظر با آن ها می‌شد، اما در ویندوز 10، محتوای شروع، دقیقا همان مواردی است که در پوشه User Account وجود دارد. شما می‌توانید به یک حساب کاربری OneDrive بر روی رایانه خودتان متصل شوید و پوشه ها Documents، Music و Pictures خودتان را به کتابخانه های متناظر آن انتقال دهید.

در ویندوز 10، کتابخانه ها به صورت پیشفرض در فایل اکسپلورر – File Explorer – قرار دارند. شما می‌توانید در صورت تمایل نمایش آن ها را فعال نمائید.

شما می‌توانید کتابخانه ها را از طریق سرگ Manage که در زمان انتخاب و یا یک بازکردن یک کتابخانه در پنجره Libraries نمایش داده می‌شود، مدیریت کنید. (سربرگ هایی که تنها در زمان کار با یک موضوع خاص باز می‌شوند به عنوان سربرگ ها متنی یا زمینه ای (Contextual tabs) یا سربرگ های ابزار (Tool Tabs) شناخته می‌شوند، زیرا آن ها ابزارهائی را نشان می‌دهند که برای کار با فایل یا پوشه خاصی هستند).

کتابخانه ها در ویندوز 10

شما می‌توانید پوشه را از هر مکانی به کتابخانه ها اضافه کنید، همچنین برخی از اپلیکیشن ها نیز پوشه هائی را به کتابخانه ها اضافه می‌کنند.

کتابخانه های استاندارد در ویندوز 10

افزون بر کتابخانه های استاندارد، شما می‌توانید کتابخانه های شخصی خودتان را نیز داشته باشید و پوشه ها بیشتری را به یک کتابخانه اضافه کنید. برای مثال، فرض کنید، که شما بر روی کار پروژه ای به نام Fall Promotion کار می‌کنید. اگر شما می‌خواهید یک کتابخانه بسیازید که تمام پوشه های این پروژه در درون آن قرار گیرد، همچنین می‌توانید کتابخانه ها دیگری را برای پروژه های دیگری بسیازید و تمامی فایل ها مرتبط را در درون آن قرار دهید.

اگر شما از کتابخانه ها استفاده نکنید، شما می‌توانید نحوه نمایش گره Libraries در ریشه پانل Navigation را انتخاب کنید.

نکته

اگر شما تمام فایل های را بر روی رایانه خود به صورت محلی ذخیره کنید، به جای آنکه آن ها را در یک فضای ابری مانند OneDrive ذخیره نمائید، در آن صورت باید این فایل ها را در پوشه های زیرمجموعه مانند Documents قرار دهید، یا آنکه می‌توانید برای به اشتراک گذاشتن این موارد از پوشه Public Documents استفاده کنید. به صورت مشابه، شما می‌توانید تمام تصاویر شخصی خودتان را در پوشه Pictures قرار دهید، و تنها تصاویری که می‌خواهید به اشتراک بگذارید را در پوشه Public بگذارید، مشابه همین کار را می‌توانید با موسیقی ها و ویدئوها دیگر خودتان نیز انجام دهید. پس از آنکه تصاویر را در پوشه Public قرار دادید، می‌توانید این پوشه را در قسمت Libraries قرار دهید. هنگامی که این فرایند را انجام دادید، برای پیگیری هر چیزی که می‌خواهید تنها کافی است که به بخش Libraries مراجعه کنید.

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی

question