آشنائی با فایل اکسپلورر در ویندوز 10

آشنائی با فایل اکسپلورر در ویندوز 10 – آموزش ویندوز درس 23

در نسخه‌های قبلی ویندوز، هارد درایو‌های فیزیکی در ریشه ساختار ذخیره سازی فایل‌ها نمایش داده می‌شد. به خاطر آنکه شیوه‌های مدیریت فایل و ذخیره سازی تکامل پیدا کرده است، و کتابخانه‌های مجازی متشکل از پوشه‌ها نیز به این قسمت‌ها اضافه شده است، و اکنون افراد زیاد از سرویس‌های ابری مانند OneDrive برای ذخیره سازی می‌کنند، ساختار فایل اکسپلورر – File Explorer- در ویندوز نیز تکامل پیدا کرده است. در ریشه ساختار ذخیره سازی، فایل اکسپلورر، یک سری از سیستم‌های مفهوم‌های برای سازماندهی را نشان می‌دهد که شامل گره‌هائی با نام‌های زیر می‌گردد:

 • Quick Access: که حاوی لینک‌هائی به پوشه‌ها و فایل‌هائی است که شما به کرات از آن استفاده می‌کنید و می‌خواهید به راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشید.
 • This Pc که حاوی لینک‌هائی به پوشه‌های حساب‌های کاربری شما بر روی این رایانه است، همچنین هنگامی که یک درایو سخت‌افزاری ذخیره سازی نیز به دستگاه شما متصل باشد (مانند هارد خود دستگاه و یا هاردهای اکسترنال)، شما می‌توانید آن‌ها را در این قسمت‌ها مشاهده کنید.
 • Libraries: این پوشه‌ها حاوی لینک‌هائی هستند که برای مجموعه سازی مجازی از پوشه‌ها به کار می‌روند، به صورت پیش فرض و معمول شما در اینجا می‌توانید پوشه‌های حساب‌های کاربری خودتان و نیز پوشه‌هائی که در OneDrive ایجاد کرده‌اید را مشاهده کنید.
 • Network: این بخش به شما رایانه‌ها و ابزارهای پردازشگر دیگری را نشان می‌دهند که بر روی شبکه محلی (LAN) شما در دسترس هستند.
 • Homegroup: این لینک‌ها به شما کامپیوترهای دیگری که بر روی شبکه محلی (LAN) وجود دارند و به گروه خانگی (Homegroup) متصل هستند را نشان می‌دهند.
پنجره فایل اکسپلورر در ویندوز 10

پنجره فایل اکسپلورر در ویندوز 10

هنگامی که شما به رایانه خودتان که دارای سیستم عامل ویندوز 10 است را به OneDrive متصل می‌کنید و یا از OneDrive به عنوان درایوهای ذخیره سازی ابری تجاری استفاده می‌کنید، آن‌ها نیز در ریشه ساختارهای ذخیره سازی شما نشان داده می‌شوند.

در درون گره This PC، فایل اکسپلورر – File Explorer- به شما پوشه‌های ذخیره سازی فایل ویژه کاربر و نیز دیوایس‌های ذخیره سازی را نشان می‌دهند که همگی آن‌ها به رایانه شما متصل می‌باشند. مکان‌های ذخیره سازی در This PC شامل هارد درایوهای متصل به رایانه شما و درایوهای ذخیره سازی (مانند CDها، DVDها، فلاش‌های USB، و هارد درایوهای اکسترنال) می‌شوند، که به صورت فیزیکی به رایانه شما متصل می‌شوند. هر کدام از درایوهای ذخیره سازی که به رایانه شما متصل هستند، برای نمایش از یک حرف استفاده می‌کنند و برخی از اوقات توضیحاتی نیز در کنار آن‌ها ذکر شده است. هارد درایو اصلی رایانه شما (جائی که سیستم عامل شما در آن قرار گرفته است)، همیشه با حرف C نشان داده می‌شوند ( این به خاطر آن است که در قدیم همیشه درایوهای A و B برای قراردادن فلاپی دیسک‌ها به کار می‌رفته است، اما بعد از به وجود آمدن سیستم‌های با امکان ذخیره سازی بالاتر، استفاده از فلاپی‌های کم ظرفیت و کند از بین رفته است). اگر رایانه شما دارای هارد درایوهای داخلی باشد، آن‌ها با حروف‌های بعدی الفبای انگلیسی نام گذاری می‌شوند، در انتها نیز درایوهای ذخیره سازی قابل جداسازی و سایر رسانه‌ها قرار می‌گیرند.

نکته

شما نمی‌توانید در فایل اکسپلورر، حروف دلخواه را به درایوهایتان اختصاص دهید، اما می‌توانید برای هر کدام از درایوها نامی را مشخص کنید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، به پست ما در زمینه تغییر دادن نام رایانه در بخش‌های بعدی و نیز مدیریت شبکه و منابع ذخیره سازی مراجعه کنید.

برای مشاهده سیستم ذخیره سازی بر روی رایانه، شما می‌توانید پنجره This PC را به کار ببرید، این پنجره به عنوان یک نقطه ورود ساده و راحت به رایانه شما به حساب می‌آید. دیوایس‌هائی که در پنجره This PC نشان داده می‌شوند، در دو گروه قرار می‌گیرند. درایوهای داخلی (آن‌هائی که هم اکنون بر روی رایانه شما متصل هستند که به آن اینترنال- Internal نیز می‌گویند) و درایوهای خارجی (که به وسیله کابل و یا سایر تجهیزات به رایانه شما متصل می‌شوند که به آن‌ها اکسترنال – External نیز می‌گویند)؛ در اینجا در ابتدا داریوهای اینترنال قرار می‌گیرند (برای مثال در ابتدا هارد درایو، بعد CD و DVD) قرار می‌گیرند، و سپس درایوهای خارجی و قابل جداسازی (مانند فلاشهای USB) نشان داده می‌شوند، پس از این موارد نیز درایوهائی که از طریق شبکه می‌توانید به آن‌ها متصل شوید نمایش داده می‌شوند. برای هر درایو و یا دیوایس متصل شده، فضای کلی ذخیره سازی و فضای قابل استفاده برای ذخیره سازی نشان داده می‌شوند، هر کدام از این دو فضا نیز به صورت نوارهای رنگی قابل تشخیص نشان داده شده اند. طول نوار رنگی در اینجا نشان دهنده مقدار فضای کلی ذخیره سازی است که می‌توان از آن بهره گرفت. به صورت پیش فرض نوار به رنگ آبی (فیروزه ای) نشان داده می‌شود، و هنگامی که مقدار ذخیره سازی در دسترس یک درایور یا دیوایس کمتر از 10 درصد از کل فضای آن باشد، رنگ این نوار تبدیل به رنگ قرمز می‌شود.

پنجره FIle Explorer دارای طرح بندی‌های خاصی است که هر کدام از آن‌ها شامل عناصر زیر می‌باشند:

 • ریبون (Ribbon): این قسمت یک رابط کاربری است که دستورات معمول برای کار در گروه‌هائی که بر روی سربرگ‌های مختلف قرار گرفته اند، سازماندهی شده اند. منوی فایل و سربرگ‌های ریبون، را در بخش‌های بعدی همین مقاله بررسی خواهیم کرد.
 • پنل هدایت (Navigation Pan): این پنل به صورت پیش فرض در سمت چپ پنجره باز می‌شود. آن یک دید سلسله مراتبی از ساختارهای ذخیره سازی مجازی و فیزیکی در دسترس بر روی رایانه شما را نشان می‌دهد. شما می‌توانید با انتخاب کردن هر کدام از موارد نشان داده شده در اینجا اقدام به پیمایش بر روی پوشه‌ها و فایل‌هائی کنید که بر روی رایانه و یا شبکه خودتان بکنید.
 • پانل محتوا (Content Pan) این قسمت پانل اصلی پنجره است که محتوای پویشه‌ها را به صورت لیستهای آیکونی و یا نوشتاری به شما نشان می‌دهد. شما نمی‌توانید پنل محتوا را ببندید.
 • پانل جزئیات (Details Pane): این پانل اطلاعات کاملی را درباره پوشه و یا فایل انتخابی به شما نشان می‌دهد.
 • پانل پیش نمایش (Preview Pane): این پانل یک پیش نمایش از فایلی که در ناحیه محتوائی انتخاب کرده‌اید را به شما نشان می‌دهد. پانل پیش نمایش می‌تواند محتواهای فایل‌های تصویری، پرونده‌های مایکروسافت ورد، ورک بوک‌های اکسل، فایل‌های ارائه مطلب پاورپوینت، فایل‌های PDF و دیگر فایل‌های معمول بر روی رایانه‌ها را به شما نشان دهد.
بخش های مختلف فایل اکسپلورر

بخش های مختلف فایل اکسپلورر: پنل هدایت (Navigation pan)، پنل محتوا (Content Pane)، پنل یش نمایش و جزئیات (Preview or Details pane)، و دکمه گسترش ریبون (Expand the Ribbon Button)

نکته

شما می‌توانید پانل جزئیات و یا پیش نمایش را در سمت راست پنجره مشاهده کنید، یا آن که هر دو این پانل‌ها را ببندید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، به بخش تغییر دادن گزینه‌های نمایش فایل اکسپلورر که در ادامه همین پست‌ها منتشر می‌شود مراجعه کنید.

کار کردن با سربرگ‌های استاندارد ریبون در ویندوز 10

ریبون (Ribbon) در فایل اکسپلورر شامل منوی فایل (File) و یک سری از سربرگ‌های استاندارد می‌شود که هر کدام از این سربرگ‌ها نیز در خود دارای پوشه‌های ویژه ه ای هستند، برخی از سربرگ‌ها تنها در زمانی در ریبون نمایش داده می‌شوند که شما پوشه خاصی را انتخاب کرده باشید. این سربرگ‌ها نسبت به زمینه فعالیت شما حساس هستند و به همین خاطر به آن‌ها سربرگ‌های ابزاری (Tool Tabs) می‌گویند و تنها در زمانی که یک آیتم و یا پوشه خاصی را انتخاب کنید در ریبون نمایش داده می‌شوند. سربرگ‌های ابزار را ما در بخش «کار با سربرگ‌های ابزار» در ادامه همین بخش ارائه کرده ایم.

عناصر استاندارد ریبون به شرح زیر هستند:

 • منوی فایل (File Menu): منوی فایل دستوراتی در سمت چپ پانل قرار گرفته است و فهرستی از آخرین پوشه‌ها و یا پوشه‌هائی که به تکرار آن‌ها را باز کرده‌اید را نشان می‌دهد. شما می‌توانید دستورات را از این قسمت فراخوان کنید و یا مکان‌ها مختلف را از طریق منوی فایل بازکنید.
منوی file در فایل اکسپلورر

منوی file در فایل اکسپلورر

نکته

اصلی ترین و مهمترین گزینه در این قسمت Options است (که در برخی از نسخه‌های ویندوز به نام Change Folder And Search Options از آن نام برده شده است)، کار کردن این گزینه‌ها را در این پست و بقیه پست‌ها بیشتر برای شما توضیح خواهیم داد.

شما می‌توانید مکان‌هائی که لازم دارید به صورت مرتبط به آن وارد شوید را در این قسمت Frequent Places این قسمت اضافه کنید تا یک آیکون کوچک دسترسی سریع برای شما ایجاد شود. مکان‌هائی که به این قسمت می‌چسبانید (Pin یا سوزن می‌کنید) در بالای فهرست قرار می‌گیرند و با یک آیکون بند انگشتی مورب نشان داده می‌شود.

 • سربرگ Home: این سربرگ در هر زمانی که از فایل اکسپلورر استفاده می‌کنید، چه در بخش This PC، چه شبکه و یا گره‌های Homegroup به شما نشان داده می‌شود. دستوراتی که به صورت معمول به کار می‌برید در سربرگ Home نشان داده می‌شوند.

  سربرگ Home در فایل اکسپلورر

  سربرگ Home در فایل اکسپلورر برای کار با انواع گزینه های فایل و پوشه

 • سربرگ Share : این سربرگ امکانات مختلفی را برای به اشتراک گذاشتن فایل‌ها و پوشه‌ها با افراد دیگر را برایتان فراهم آورده است. این گزینه‌ها شامل ارسال یک کپی از یک فایل به افراد دیگر یا اشتراک گذاری مکان با افراد دیگری که بر روی شبکه شما حضور دارند می‌شود. افزون گزینه‌های اشتراک گذاری، سربرگ Share دستوراتی را برای پرینت کردن، رایت کردن اصلاعات بر روی دیسک‌های فشرده و فشرده سازی فایل‌ها را ارائه می‌کند.

  سربرگ Share در فایل اکسپلورر

  دستورات سربرگ Share در فایل اکسپلورر برای اشتراک گذاری فایل ها

 • سربرگ View: سربرگ View مکان قرار گرفتن دستورات شخصی سازی نمایش آیتم‌ها در پنجره فایل اکسپلورر است.

  سربرگ View در فایل اکسپلورر

  سربرگ View در ریبون فایل اکسپلورر

سربرگ Home امکان دسترسی به اغلب دستورات پرکاربرد در فایل اکسپلورر را برای شما مهیا می‌کند. بسیاری از دستوراتی که در این پست و پست‌های آینده به آن‌ها اشاره می‌شوند را می‌توانید در این سربرگ بیابید، اما چند امکان دیگر نیز وجود دارد که بهتر است با آن‌ها آشنا شوید:

 • Pin to Quick access: این بخش به شما امکان می‌دهد که بتوانید پوشه‌ها را به فهرست منوی Quick Access پیوند دهید، این منو در بالای پانل Navigation قرار دارد. این فهرست از طریق اپلیکیشن‌ها و در فایل اکسپلورر در دسترس شما قرار دارد.
 • Easy Access: این دستور منویی را به شما نشان می‌دهد که در ان گزینه‌های مختلفی وجود دارد که با کمک آن می‌توانید به راحتی به این مکان دسترسی داشته باشید.

  دسترسی سریع در ریبون

  دسترسی سریع به انواع دستورات در سربرگ Home ریبون

 • Open and Edit: هنگامی که پوشه در پنل محتوا انتخاب شده باشد با انتخاب دگمه Open می‌توانید این پوشه را باز کنید. دگمه Edit در اینجا در حالت غیرفعال است. هنگامی که یک فایل قابل ویرایش (مانند یک فایل نرم‌افزار ورد) را در پنل محتوا باز می‌کنید، هر دو دگمه Open و Edit برای شما باز می‌شود که می‌توانید برای بازکردن و ویرایش فایل‌ها از آن استفاده کنید. تفاوتی که در این جا وجود دارد آن است که شما می‌توانید با استفاده از دکمه فلشی که در کنار گزینه Open قرار گرفته است فهرستی از نرم‌افزارهائی که فایل اکسپلورر فکر می‌کند می‌توانند این نوع فایل را باز کنند به شما پیشنهاد داده شده است، و شما می‌توانید بر حسب مورد یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.
 • History: این دگمه امکان مشاهده یک تاریخچه و سابقه از پنجره کنونی را به شما می‌دهد.

سربرگ View امکان دسترسی به دستورات مختلفی را در اختیارتان می‌گذارد و برای این طراحی شده است تا بهترین طرح بندی رابط کاربری را برای ادامه کار داشته باشید. بسیاری از این سربرگ‌ها را من با جزئیات بیشتر تحت عنوان «تغییر دادن گزینه‌های نمایش فایل اکسپلورر» در پست‌های بعدی توضیح خواهم داد.

دستوراتی که در ادامه می‌آیند، معمول ترین دستوراتی هستند که در اینجا استفاده می‌شود:

 • Navigation: با انتخاب گروه Pane، یک فهرست از امکان هدایتی در قسمت Navigation به شما نشان داده می‌شود که می‌توانید آن‌ها را فعال و یا غیرفعال کنید، که این موارد شامل خود این پنل نیز می‌شود.

  فعال کردن ابزارهای مختلف فایل اکسپلورر

  فعال کردن پنل Navigation در فایل اکسپلورر

 • Preview Pan و Details Pan: با انتخاب این گزینه‌ها می‌توانید هر دو این پنل‌ها را نمایش داده و یا مخفی کنید. پنلی که در اینجا فعال باشد، در سمت راست فایل اکسپلورر خودش را نشان می‌دهد. هنگامی که پنل Preview فعال باشد، با انتخاب یک فایل، محتوای آن به صورت یک پیشنمایش ساده به شما ارائه می‌شود. اگر پنل Details فعال باشد، هنگامی که آیکون یک فایل را انتخاب می‌کنید، اطلاعات فایل مانند اندازه آن به شما نمایش داده می‌شود.
 • دستورات Layout: این دستورات مشخص می‌کنند که فایل‌ها و پوشه‌ها در چه اندازه و نوعی نمایش داده شوند، که در اینجا می‌توانید نحوه نمایش را به صورت فهرست وار، آیکون و نوشته، آیکون بزرگ و یا تصویر بزرگ انتخاب کنید.

نکته

شما می‌توانید به سرعت از یک فهرست با جزئیات کامل به نمایش آیکون بزرگ بروید، برای این کار لازم است که بر روی آیکون‌هائی که در سمت پائین و سمت راست پنجره فایل اکسپلورر قرار گرفته اند کلیک کنید.

 • دستورات Current View: این دستورات به شما امکان می‌دهند که بتوانید ستون‌های اطلاعات با ترتیب مشخص مرتب کنید. همچنین شما می‌توانید این کار را با انتخاب عنوان‌های هر کدام از ستون‌ها انجام دهید. با انتخاب دوباره این عنوان ترتیب چیدمان ستون معکوس می‌شود. با انتخاب Group By و Add Columns می‌توانید گزینه‌های را برای هر کدام از موارد مشاهده کنید.
 • دستورات Show/Hide: با زدن تیک کنار آن‌ها می‌توانید کار کنید که آیتم مورد نظر نمایش داده شود و یا آنکه مخفی گردد. همچنین شما می‌توانید یک و یا چند آیتم (اعم از پوشه یا فایل) را انتخاب کنید و سپس با انتخاب کردن گزینهHide آن‌ها را مخفی کنید. پس از انتخاب کردن این گزینه و یا از حالت انتخاب خارج ساختن آن، آیتم‌هائی که در پنل محتوائی هستند، مخفی شده و یا از حالت مخفی بودن خارج می‌شوند. برای خارج کردن آیتم‌ها از حالت اختفا، در ابتدا باید تمام آیتم‌ها مخفی را از حالت مخفی بودن خارج بسازیم، و پسس آیتم‌ها مورد نظر را انتخاب کرده و بعد گزینه Hide Selected Items آن‌ها را خاموش کرده یا از حالت انتخاب خارج کنیم.

نکته

هنگامی که آیتم‌های مخفی در پنل محتوائی نمایش داده می‌شوند، آیکون‌ها آیتم‌های مخفی به صورت نیمه شفاف نمایش داده می‌شوند و به همین ترتیب می‌توانید آن‌ها را از سایر آیتم‌های معمولی شناسائی کنید. دگمه Hide Selected Items در زمانی که فایل‌ها مخفی انتخاب شده باشند، فعال می‌شود

 • Options: دستور Options سبب نمایش دیالوگ باکس می‌شود، که ما این موضوع را در بخش «تغییر دادن گزینه‌های نمایش فایل اکسپلورر» به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

کار کردن با سربرگ Tool

سربرگ Tool در زمانی بر روی ریبون ظاهر می‌شود که فضای ذخیره سازی یا یک نوع به خصوص از فایل انتخاب شده باشد. سربرگ‌های Tool به صورت گروه‌های نامدار تقسیم بندی شده اند و می‌توانند در خود بیش از یک گروه از ابزارها را داشته باشند. تعداد این گروه‌های ابزار کاملا وابسته به نوع فایل و یا درایو ذخیره سازی انتخابی است. (در بیشتر اوقات این سربرگ تنها یک سربرگ دارد). در زمان نمایش این سربرگ، یک سربرگ با رنگ متفاوت در بالای بخش ریبون ظاهر می‌شود. سربرگ ابزار یا سربرگ‌های ابزار اغلب در قسمت پائین تر گروه سربرگ‌ها و یا در سمت راست تمامی سربرگ‌های موجود قرار می‌گیرند. برای مثال، در زمانی که شما یک تصویر را انتخاب می‌کنیند، سربرگ Manage Tool در گروه Picture Tools ظاهر می‌شود، در زمانی که یک فایل صوتی را انتخاب می‌کنید، سربرگ Play Tool در گروه Music Tools ظاهر می‌شود و در زمانی که یک فایل فشرده را انتخاب می‌کنید (یک فایل که پسوند .zip دارد) در آن صورت سربرگ Extract Tool در گروه Compressed Floder Tools ظاهر می‌گردد.

نوار ابزار های مختلف در ریبون ویندوز 10

انواع مختلف سربرگ های ابزار در ریبون ویندوز 10 برای کار با فایل های گوناگون

نکته

سربرگ‌های ابزار در زمانی که چند فایل با فرمت (یا پسوند یکسان) را انتخاب می‌کنید، ظاهر می‌شوند، اما در زمانی که چند فایل با پسوندها و فرمت‌های مختلف را انتخاب می‌کنید، ظاهر نخواهند شد.

به صورت تئوری در ویندوز شما با 200 سربرگ ابزار روبرو هستید که هر کدام از آن‌ها نیز ترکیب‌های دستوری خاص خودشان را دارند. مکان‌های ذخیره سازی نیز دارای سربرگ‌های خودشان هستند که شامل This PC، Drive، Network، Homegroup، Search، Library و Recycle Bin می‌شود. بر حسب انواع فایل‌هائی که شما انتخاب می‌کنید، مانند ISO، ZIP، فایل‌های صوتی، فایل‌های تصویری، ویدئوها و یا فایل‌های میانبر، سربرگ‌های مختلفی برای شما ارسال می‌شود.

برای مثال، در زمانی که شما گزینه This PC را در فایل اکسپلورر انتخاب می‌کنید، سربرگ‌های Home وShare با سربرگ Computer جایگزین می‌شود. این سربرگ‌ها حاوی لینک‌هائی به عملکردهای معمول و ابزارهای پر استفاده ای هستند که شما می‌توانید از آن‌ها برای مدیریت رایانه خودتان استفاده کنید. شما می‌توانید نشانگر ماوس را بر روی هر کدام از دستورات این قسمت نگهدارید تا یک پرچمک ابزار در کنار آیکون‌های این دستورات نشان داده شود و کارکرد و هدف دستور انتخابی را برایتان توضیح دهد.

نوار ابزار های مختلف در ریبون ویندوز 10

نکته

برخی از این دستورات یک پنجره جدید را برای شما باز می‌کنند که می‌تواند متفاوت از آنچیزی باشد که در فایل اکسپلورر مشاهده می‌کنید. این موضوع می‌تواند تا اندازه ای سبب سردرگمی شما شود. بهتر است در ابتدا وجود دکمه Back را پیش از بستن پنجره جدید بررسی کنید؛ در غیر این صورت می‌توانید پنجره فایل اکسپلورر را ببندید.

هنگامی که در پنل Navigation یک هارد درایو را انتخاب می‌کنید، سربرگ Manage Tool در گروه Drive Tools ظاهر می‌گردد.

نوار ابزار درایو ها

نوار ابزار Manage برای درایوهای ذخیره سازی

اگر شما به یک شبکه محلی دسترسی دارید می‌توانید آیکون آن را در پنل Navigation انتخاب کنید. دستورات متناسب با شبکه در سربرگ Network ظاهر می‌گردد.

نوار ابزار شبکه

نوار ابزار Network برای کار با شبکه

حتی سطح زباله (Recycle Bin) نیز دارای سربرگ مختص به خود است. هنگامی که بر روی آیکون سطل زبان در دسکتاپ خود کلیک می‌کنید، سربرگ Manage در گروه Recycle Bin Tools ریبون ظاهر می‌شود.

نوار ابزار ویژه سطل بازیافت

نوار ابزار ویژه سطل بازیافت

از طریق این سربرگ شما می‌توانید سطل بازیافت را خالی کنید و یا آیتم‌هائی که در آن دارید را بازیابی نمایید.

کار با نوار Navigation و Search

نوار Navigation و Search تنها در پائین نوار ریبون نمایش داده می‌شوند. شما می‌توانید از دستوراتی که در این نوار وجود دارند استفاده کنید که بتوانید به سرعت در میان ساختار پوشه‌ها جابجا شوید.

کار با نوار آدرس

انتخاب یک پوشه خاص در نوار آدرس

دقیقا در سمت راست فلش‌های هدایتی پوشه‌ها نوار آدرس (Address bar) قرار گرفته است. نوار آدرس بک شکل آیکونی نشان داده شده است و یک مسیر ساده را برای رسیدن به پوشه فعلی را نشان می‌دهند. با انتخاب آیکون پوشه در سمت چپ نوار آدرس مسیر کامل از درایو ریشه و اصلی به پوشه فعلی نمایش داده می‌شود. هر کدام از مسیرها در حالت معمول با یک علامت کمتر < در کنار آن مشخص شده است. اگر شما این علامت کمتر (<) را انتخاب کنید، تمام محتویات پوشه آن نشان داده می‌شود و می‌توانید یکی از پوشه‌ها یا فایل‌های درون آن را انتخاب کنید تا آن برای شما باز شود. شما می‌توانید آیکون را به مکان دیگری بکشید، برای مثال می‌توانید آیکون فایل و یا پوشه را به دسکتاپ بکشید تا یک آیکون دسترسی میانبر به آن پوشه برایتان ایجاد شود. شما می‌توانید در هر جائی از نوار آدرس راست کلیک کنید تا یک منوی میانبر برای شما نمایش داده شود.

در سمت راست نوار آدرس دکمه تازه سازی (Refresh یا رفرش) و باکس جستجو (Search box) وجود دارد. انتخاب کردن دکمه رفرش یا Refresh معادل فشردن کلید [f5] است که در هر دو حالت سبب می‌شود محتویات پنجره بار دیگر بازخوانی و تازه شود. باکس جستجو نیز از مکان‌های خاصی است که سبب ایجاد یک سربرگ ابزار می‌شود. ما درباره کار با جستجو‌ها در بخش «یافتن فایل‌های خاص» در بخش‌های ادامه توضیحات مفصلی را ارائه خواهیم داد.

شروع کار با فایل اکسپلورر – File Explorer

 • در منوی استارت بر روی آیکون فایل اکسپلورر – File Explorer- کلیک کنید.
 • در نواروظیفه -Taskbar- دگمه یا آیکون فایل اکسپلورر را انتخاب کنید.
 • کلید‌های ترکیبی Win+E را از صفحه کلید بفشارید.
 • بر روی دکمه Start کلید کنید و سپس از منونی Quick Links گزینه File explorer را انتخاب کنید.

نمایش محتویات یک پوشه در فایل اکسپلورر

 • در پانل Navigation نام پوشه را انتخاب کنید.
 • در پنل محتویات، بر روی نام پوشه دوبار کلیک کنید.

گشودن و یا جمع کردن یک پوشه در پنل Navigation

 • بر روی پوشه دوبار کلیک کنید و یا آیکون > که در سمت چپ نام پوشه قرار دارد را انتخاب کنید.

جابجا شدن میان مکان‌هایی که به تازگی از آن دیدن کردید

 • در سمت چپ نوارد جستجو و هدایت (Navigation and Search) یکی دز دگمه‌های Back یاForward را انتخاب کنید.

حرکت مستقیم به یک مکان خاص

 1. در فایل اکسپلورر بر روی نوار جستجو و هدایت (Navigation and Search) یکی از کارهای زیر را انجام دهید:
  • دگمه Recent Locations را انتخاب کنید (این دکمه میان دگمه Forward و UP قرار گرفته است) تا منویی برای شما نشان داده شود که حاوی آدرس مکان‌هایی است که اخیرا آن‌ها را بازدید کرده‌اید.
  • دگمه Recent Locations را انتخاب کنید (این دکمه میان دگمه Forward و UP قرار گرفته است) تا منویی برای شما نشان داده شود که حاوی آدرس مکان‌هایی است که اخیرا آن‌ها را بازدید کرده‌اید.
 1. مکانی می‌خواهید به آن بروید را انتخاب کنید.

نکته

شما می‌توانید آدرس مورد نظر تان را به صورت مستقیم در نوار آدرس فایل اکسپلورر وارد کنید و یا آنکه از حافظه رایانه آن را پیست (Past) کنید، همچنین می‌توانید آدرس نشان داده شده در اینجا را در هر دیالوگ باکسی کپی کنید.

حرکت کردن به یک سطح بالاتر از مکان فعلی

 • در فایل اکسپلورر در نوار Navigation and Search دگمه Up را انتخاب کنید (این آیکون به شکل یک فلش رو به بالا است که در سمت چپ باکس آدرس قرار دارد).

کار کردن با کتابخانه‌ها

گره یا (Node) کتابخانه‌ها به صورت اختیاری در پانل Navigation فایل اکسپلورر قرار گرفته است، و به صورت مفهومی بیشتر از یک پوشه را در خود نشان می‌دهد. در اینجا، کتابخانه‌ها به جای آنکه حاوی فایل‌ها و پوشه‌ها باشند، آن‌ها به پوشه‌هائی اشاره دارند که بر روی هارد درایو، فلاش USB، یا حتی در جائی بر روی شبکه‌ها قرار دارند.

نکته

شما می‌توانید نحوه نمایش کتابخانه را به وسیله سربرگ View و انتخاب پنل Navigation و سپس انتخاب گزینه Show Libraries در فایل اکسپلورر کنترل کنید.

کتابخانه‌ها در واقع میانبرهائی به پوشه‌هائی هستند که شما می‌توانید به صورت ویژه و شخصی آن‌ها را کنترل کنید، اما می‌خواهید به صورت سریع به تمامی آن‌ها دسترسی داشته باشید. برای مثال، کتابخانه Documents ممکن است اشاره به پوشه اختصاصی Documents و نیز پوشه عمومی Public Documnets و نیز پوشه Documents بر روی OneDrive داشته باشد. هنگامی که شما یک فایله را به یکی از این پوشه‌ها اضافه می‌کنید، آن ایندکس شده و در در کتابخانه Documents شما نمایش داده می‌شود.

شما می‌توانید پوشه‌هائی را که در هر جائی از رایانه خودتان وجود دارد را به یک کتابخانه موجود اضافه کنید و یا آنکه کتابخانه جدیدی را با کمک آن بسازید. چون کتابخانه‌ها حداقل شامل یک پوشه هستند، آن‌ها به صورت یک پوشه نمایش داده می‌شوند.

سربرگ ابزار برای کتابخانه

سربرگ ابزار برای کتابخانه

یکی از مزایای مدیریت مکان‌های فایل‌ها در کتابخانه‌ها آن است که گره کتابخانه و تمام پوشه‌های آن به صورت پیشفرض در تاریخچه پشتیبانی فایل (File History) نمایش داده می‌شوند.

شما می‌توانید کتابخانه‌های شخصی خودتان را برای هر نمونه فایلی مانند مستندات، موسیقی‌ها، تصاویر و یا ویدئوها ایجاد کنید و همچنین می‌توانید گزینه‌های ویژه‌های را برای مرتب سازی و گروه بندی این دسته از فایل‌ها نیز در نظر بگیرید. برای آنکه بتوانید به صورت شخصی تر و بهتری از کتابخانه‌ها استفاده کنید، در اینجا نزدیک به 400 آیکون برای شما ارائه شده است.

آیکون برای به کار گیری در پوشه ها

آیکون های ویندوز برای به کار گیری بر روی پوشه ها و کتابخانه ها

اگر شما نخواهید که از یک کتابخانه استفاده کنید، شما می‌توانید آن را بدون اینکه تاثیری بر روی فایل‌های داخلش داشته باشد پاک کنید و یا آنکه بدون هیچ مشکلی آن را از پانل Navigation پاک کنید.

شما می‌توانید یک کتابخانه و محتویات آن را از طریق سربرگ Manage Tool یا دیالوگ باکس Properties مدیریت کنید.

نمایش یا مخفی کردن گره کتابخانه در پنل Navigation

 • در فایل اکسپلورر بر روی سربرگ View در گروه Panes گزینه Navigation Pane و سپس گزینه Show Libraries را انتخاب کنید.

بازکردن یک کتابخانه در فایل اکسپلورر

 • در پانل Navigation گره Libraries را انتخاب کنید. پس از آن در پنل محتوا، بر روی کتابخانه ای که می‌خواهید وارد آن شوید دوبار کلیک کنید.
 • در پنل Navigation گزینه < که در سمت چپ گره Libraries قرار گرفته است را انتخاب می‌کنیم و سپس کتابخانه مورد نظرمان که می‌خواهیم باز شود را انتخاب می‌کنیم.

بازکردن دیالوگ باکس Properties برای یک کتابخانه

 • در فایل اکسپلورر، بر روی لایبری مورد نظر راست کلیک کرده و سپس گزینه Properties را انتخاب کنید.

ساخت یک کتابخانه

 1. در پنل Navigation فایل اکسپلورر یکی از کارهای زیر را انجام دهید:
  • بر روی گره Libraries راست کلیک کنید.
  • گره Libraries را انتخاب کرده و سپس در یک فضای خالی راست از پنل محتوا راست کلیک کنید.
 2. گزینه New را انتخاب کرده و سپس Library را انتخاب کنید تا یک کتابخانه برای شما ساخته شود، در حالی که نام آن برای ویرایش کردن فعال است.
 3. نامی را برای کتابخانه جدید وارد کنید و سپس دکمه Enter را از صفحه کلید بفشارید. آیکون به صورت طبیعی تا زمانی که شما یک نمونه محتوا را برای آن مشخص کنید باقی می‌ماند.
ساخت یک کتابخانه

ساخت یک کتابخانه

نکته

برای آنکه به سرعت اولین پوشه خودتان را به کتابخانه جدید وارد کنید، یک کتابخانه را در فایل اکسپلورر باز کنید و سپس دگمه Include A Folder را درپنل محتوا انتخاب کیند تا دیالوگ باکس Include A Folder برای شما باز شود، سپس به مکان مورد نظر رفته و کتابخانه ای که می‌خواهد پوشه در آن قرار گیرد را انتخاب کرده و بعد از آن پوشه ای مورد نظر برای قرار گرفته محتویات تان را برگزنید.

اضافه کردن پوشه به یک کتابخانه

 1. یکی از مراحل زیر را انجام دهید:
  • کتابخانه را در فایل اکسپلورر باز کنید. در سربرگ Manage در گروه Manage گزینه Manage Library را انتخاب کنید تا برای شما دیالوگ باکس Library Locations را برای دسترسی به کتابخانه مورد نظر انتخاب کنید.

   اضافه کردن پوشه به یک کتابخانه

   اضافه کردن پوشه به یک کتابخانه

 • دیالوگ باکس Properties را برای کتابخانه مورد نظر باز کنید.
 1. گزینه Add را بزنید تا دیالوگ باکس Include Folder In برای آن کتابخانه برایتان باز شود.
 2. به جائی که پوشه مورد نظرتان قرار دارد بروید و سپس گزینه Include Folder را انتخاب کنید تا آنکه آن پوشه به کتابخانه مورد نظر تان اضافه شود.
 3. گزینه Ok را انتخاب کرده و سپس دیالوگ باکس را ببندید.

بهینه سازی کتابخانه یا یک پوشه برای یک نوع فایل

 • دیالوگ باکس Properties کتابخانه مورد نظر را انتخاب کنید. در فهرست Optimize This Library for گزینه Geenral items، Documents، Music، Pictures یا Videos را انتخاب کنید. سپس بر روی گزینه Applyh یا OK کلیک کنید.
 • در فایل اکسپلورر گره Libraries را روشن کنید و سپس کتابخانه مورد نظرتان برای بهینه سازی را انتخاب کنید. در سربرگ Manage گزینه Optimize Library for را انتخاب کرده و سپس از فهرست باز شده گزینه General Items, Documents, Music, pictures یا Videos را انتخاب کنید.

تغییر آیکون پوشه یک کتابخانه خاص

 1. یکی از مراحل زیر را انجام دهید تا دیالوگ باکس Change Icon برای شما باز شود.
  • کتابخانه را در فایل اکسپلورر باز کنید. در سربرگ Manage گزینه Change Icon را انتخاب کنید.
  • دیالوگ باکس Properties کتابخانه مورد نظر را انتخاب کنید و سپس گزینه Change library icon را انتخاب کنید.
 2. در دیالوگ باکس Change icon آیکونی که می‌خواهید استفاده کنید را انتخاب کنید و سپس بر روی Ok کلیک کنید.

حذف یک پوشه از کتابخانه

 • دیالوگ باکس Properties کتابخانه مورد نظر را انتخاب کنید، پوشه مورد نظر را انتخاب کنید و سپس گزینه Remove را انتخاب کنید. سپس بر روی گزینه Applyh یا OK کلیک کنید
 • دیالوگ باکس Properties کتابخانه مورد نظر را انتخاب کنید، پوشه مورد نظر را انتخاب کنید و سپس گزینه Remove را انتخاب کنید. سپس بر روی OK کلیک کنید.

یا مخفی کردن کتابخانه در پنل Navigation

 • در دیالوگ باکس Properties، تیک Shown in Navigation pan را بردارید و یا بگذارید. سپس بر روی Apply یا OK کلیک کنید.

نکته

شما می‌توانید یک پوشه را که در کتابخانه‌های ساخته شده توسط سیستم هست را مخفی کنید، بنابراین پوشه در پنل محتوا نمایش داده می‌شود اما در پنل Navigation نمی‌توانید آن را مشاهده کنید. برای مخفی کردن یک پوشه کتابخانه از پانل Navigation، کتابخانه مورد نظر را باز کنید، سپس بر روی پوشه در پنل Navigation راست کلیک کنید و بعد از آن گزینه Don’t Show in Navigation Pane را انتخاب کنید. برای متوقف کردن حالت مخفی بودن یک پوشه، و نمایش آن در پنل محتوا بر روی آن راست کلیک کنید، و سپس گزینه Show In Navigation Pane را انتخاب کنید.

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی

question