جستجو فایل های خاص در ویندوز 10

جستجو فایل های خاص در ویندوز 10 – آموزش ویندوز 10 درس 25

ویندوز 10 راه های گوناگونی را برای جستجوی هر چیزی در درون پوشه ها و وب سایت ها ترتیب داده است و تمام این جستجو ها از طریق باکس جستجو (Search box) بر روی دسکتاپ قابل انجام هستند. فایل اکسپلورر به شما یک ظرفیت و قابلیت جستجوی اضافه تر را ارائه کرده است که محدود به فایل های مجود بر روی رایانه شما است (که به همین خاطر آن اپلیکیشن ها یا فایل های تحت وب را جستجو نکرده و نتیجه ای را نیز به شما باز نمی گرداند). موتور جستجویی که در هر دو این جستجوگرها به کار می روند، به صورت یکسانی عمل می کنند، اما نحوه  و مکانی که آن ها جستجوی خود را انجام می دهند و نیز ارائه نتایج یافت شده آن ها با هم متفاوت است.

جستجوی ویندوز

پیشرفت هائی که در فناوری های جستجوی کامپیوترها و شبکه های آنلاین ظرف چندسال اخیر به وجود آمده است، سبب شده است که بتوان به راحت ترین شکل ممکن به اطلاعات گوناگون، فایل ها و مکان های آن رادر کسری از ثانیه دسترسی پیداکرد و لازم نیست به مشابه گذشته به صورت سخت همه مسیر های ذخیره‌سازی فایل ها و داده های خود را حفظ کنید. فناوری جستجو که در ویندوز 10 به کار گرفته شده است، بسیار عالی است.

با استفاده از جستجوگر ویندوز (Widnows search) شما می توانید اپلیکشن ها، فای ها، پیام ها و فایل های پیوست شده به پیام های موجود بر روی رایانه خودتان را بیابید. در این جا لازم نیست که برای یافتن یک فایل و یا پوشه حتما جای آن در روی رایانه تان را بدایند، شما به راحتی می توانید یک عبارت و یا کلمه را در باکس جستجو نوار وظیفه وارد کنید، تا فهرستی از آیتم ها مطابق با آن برای شما نمایش داده شود، این آیتم ها بر حسب نوع آن ها مرتب گردیده اند.

چرا موتور جستجوی ویندوز به این سرعت می تواند اطلاعات مورد نظر شما را بیابد؟ در پشت صحنه فعالیت جستجوگر ویندوز، یک فعالیت برای ایندکس کردن تمام کلمه های کلیدی وجود دارد که در کنار این فهرست کردن فایل و یا نرم افزارهای وابسته به آن را که بر روی شما ذخیره شده است هم انجام می گیرد، این اطلاعات می تواند شامل نام اپلیکیشن، وظایف معمول آن، نام فایل ها، محتواهای آن ها (در زمانی که این کار مقدور باشد)، فیلم ها و صداهای ضبظ شده، تصاویر، پیام های ایمیلی، صفحات وب و دیگر فایل های داده باشد. جستجوگر ویندوز به صورت پیش فرض انواع معمول فایل ها را ایندکس می کند، آن ها شامل مستندات، فایل های نوشتاری و پیام های ایمیل می شوند، همچنین آن ها نوع فایل هائی که کمتر جستجو می شوند را در خود ایندکس نمی کنند (برای مثال فایل های مرتبط به سیستم عامل در اینجا کمتر ایندکس می شوند)م این ایندکس ها شامل فایل های سیستمی می گردند: علت این کار آن است که تعداد فایل های جستجو شده در اینجا بسیار زیاد می شوند و در نتیجه فرایند جستجو بسیار آهسته می شود.

هنگامی که شما یک عبارت را برای جستجو وارد این باکس جستجو می کنید، ویندوز به جستجوی عبارت می پردازد و جای جستجوی فایل ها و مکان ها به جستجو در میان اطلاعات ایندکس شده می پردازد.

نکته

به صورت پیش فرض، ویندوز، فایل های رمز نگاری شده را ایندکس نمی کند، زیرا این فایل هامی تواند سبب آشکار شدن فایل های رمزنگاری شده و خصوصی شما توسط کاربران دیگر یک رایانه شود. شما می توانید فایل های رمزنگاری شده را در صورتی که یک راهکار رمزنگاری داده کامل، مانند Windows BitLocker Drive Encryption استفاده می کنید، را به کار ببرید، تا فایل های رمزنگاری شده شما به جستجوهای شما اضافه شوند. برای اطلاعات بیشتر درباره تغییر دادن مکان هائی که ایندکس جستجو بر روی آن ها انجام می گیرد، بخش «جستجوی کامپیوتر و وب» و نیز «کار کردن کارآمدتر» را مطالعه کنید.

جستجوگر فایل اکسپلورر

جستجوگر فایل اکسپلورر متفاوت از جستجوگر ویندوز کار می کند، زیرا این جستجوگر محدود به فایل ها و آیتم هائی است که در رابط کاربری فایل اکسپلورر نمایش داده می شوند. بنابراین زمانی که شما به فهرست نتایج می رسید، می توانید از تمام دستورهای معمول بر روی سربرگ View استفاده کنید تا نتایج به دست آمده را پالایش و ویرایش کنید.

شما می توانید یک فرایند جستجو در فایل اکسپلورر را از طریق باکس جستجو (Search box) که در انتهای سمت راست نوار جستجو و یا نوار آدرس قرار گرفته است آغاز کنید. زمانی که شما این باکس جستجو را با وارد کردن یک عبارت فعال می کنید، سربرگ های گروه Search Tools ظاهر می شوند که ابزارهائی را برای شما فراهم می آورند که می توانید با کمک آن ها نتایج جستجوی خودتان را ویرایش کنید.

جستجو فایل های خاص در ویندوز 10

جستجو فایل های خاص در ویندوز 10

شما می توانید یک مجموعه از پارامترهای جستجو را تنظیم کنید، و هر زمان که خواستید نتایج حاصل از جستجو و شیوه انجام آن را به روز رسانی کنید. جستجوهای ذخیره شده به گروهFavorites در فایل اکسپلورر اضافه می شوند و به همین خاطر از طریق پوشه شخصی Search در دسترس شما هستند.

جستجوی یک فایل در فایل اکسپلورر

  • در گوشه سمت راست پنجره فایل اکسپلورر، یک عبارت جستجو را در باکس Search وارد کنید. در زمانی که شما عبارت جستجوی خودتان را وارد می کنید، ویندوز اقدام به فیلتر کردن فایل های برنامه ها، پوشه ها و پیام های ایمیلی می کند که بر روی رایانه شما ذخیره شده اند.

پالایش کردن جستجوی انجام شده فایل اکسپلورر

  • در سربرگ Search در گروه Refine، ویژگی که می خواهید با کمک آن عملیات فیلتر کردن نتایج اتفاق بیفتد را انتخاب کنید و سپس معیاری را برای فیلتر مورد نظرتان وارد کنید.

ذخیره کردن یک جستجو برای ارجاع بعدی

  1. در سربرگ ابزار Search در گروه Options دگمه Save Search را انتخاب کنید. دیالوگ باکس Save As برای شما نمایش داده می شود که حاوی پوشه جستجوی شخصی (Personal Search) شما است.
  2. در دیالوگ باکس Save As یک نام وارد کرده و سپس گزینه Save را انتخاب کنید تا این جستجو برای شما ذخیره گردد.

نکته

با بستن پنجره Search Results به پنجره اصلی باز می گردید.

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی

question