مدیریت کردن پوشه‌ها و فایل‌ها در ویندوز

مدیریت کردن پوشه‌های و فایل‌ها در ویندوز 10 – – آموزش ویندوز 10 درس 26

آنچه که در این بخش می‌خوانیم:

  • ساخت و تغییر نام دادن پوشه‌ها و فایل‌ها در ویندوز 10
  • فشرده سازی پوشه‌ها و فایل‌ها در ویندوز 10
  • جابجا کردن و کپی کردن پوشه‌ها و فایل‌ها در ویندوز 10
  • پاک کردن و بازیابی کردن پوشه‌ها و فایل‌ها در ویندوز 10
  • کار کردن با ویژگی‌های پوشه‌ها و فایل‌ها در ویندوز 10

هنگامی که فایل‌ها و پوشه‌هایتان در ویندوز 10 را به صورت منطقی و درست معرفی کرده باشید، متوجه می‌شوید که چقدر راحت تر می‌توانید به آن‌ها دسترسی پیدا کنید و آن را شناسائی کنید، به خصوص اگر توضیحات درستی را برای محتوای هر فایل و یا پوشه وارد کرده باشید. شما می‌توانید از فایل اکسپلورر استفاده کنید و با بهره‌گیری از آن اقدام به ذخیره‌سازی پوشه‌ها و فایل‌های خودتان بر روی رایانه تان کنید و نظام مشخصی را برای آن‌ها تعریف کنید.

هر فایل و یا پوشه ای که بر روی رایانه شما وجود دارد مشخصات (Properties) ویژه ای را دارد. این مشخصات اطلاعاتی هستند که محتوای این فایل را توضیح می‌دهند و از آن‌ها می‌توانید برای نظام بخشیدن به فایل‌های و پوشه‌های خودتان استفاده کنید. برخی از ویژگی‌ها به صورت خودکار و به وسیله سیستم عامل ویندوز ساخته می‌شوند، همچنین برخی از اپلیکیشن‌های رایانه شما نیز در زمان ایجاد فایل و یا کار با فایل‌ها بر روی رایانه اطلاعاتی را به این بخش اضافه می‌کند. شما می‌توانید بر حسب نیاز خودتان هر گونه اطلاعاتی که دوست دارید را به فایل‌ها و پوشه‌های خودتان اختصاص دهید و از آن‌ها استفاده کنید.

نکته

شما می‌توانید از ویژگی‌ها و مشخصاتی که به صورت خودکار برای فایل‌ها و پوشه‌های شما ساخته می‌شود در سیستم‌های مدیریت فایل نظیر Microsoft SharePoint استفاده کنید. همچنین این امکان را دارید که با استفاده از ویژگی فایل‌های بر روی فایل اکسپلورر  اقدام به مرتبط کردن، گروه بندی کردن و یا سایر سازماندهی‌های دیگر بر روی رایانه خودتان کنید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به مقاله «گزینه‌های نمایش فایل اکسپلورر» و یا «کار با فایل‌ها و پوشه‌ها» مراجعه کنید.

هنگامی که شما تعداد زیادی از پوشه‌ها و فایل‌ها را مدیریت می‌کنید که حجم برخی از آن‌ها بسیار زیاد است، می‌توانید از فشرده سازی فایل‌ها استفاده کنید، تا علاوه بر کم شدن فضای ذخیره‌سازی توسط آن‌ها، بتوانید این دسته از فایل‌ها را به صورت درستی مرتب کرده و سازماندهی کنید.

در مقالاتی که در ادامه این بخش به شما ارائه می‌کنیم، شما می‌توانید دستورالعمل‌های مختلفی را درباره ساختن، تغییر نام دادن، فشرده سازی، جابجا کردن، کپی کردن، حذف کرردن و آرایش دادن فایل‌ها و پوشه‌ها و نیز کار کردن با ویژگی‌های پوشه‌ها و فایل‌ها در ویندوز 10 بیاموزید.

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی

question