ساخت و تغییر نام دادن پوشه‌ها و فایل‌ها در ویندوز 10

ساخت و تغییر نام دادن پوشه ها و فایل ها در ویندوز 10 – آموزش ویندوز 10 درس 27

بسیاری از اپلیکیشن‌ها(مانند اپلیکیشن‌های ارسال ایمیل، و مرورگرهای وب) به صورت خودکار فایل‌ها را در مکان ویژه خودشان ذخیره می‌کنند، اما بیشتر اپلیکیشن‌ها به شما این امکان را می‌دهند که مکانی به غیر از مکان پیش فرض را برای ذخیره کرده فایل‌هائی که توسط آن‌ها ایجاد کرده اید را معرفی و انتخاب کنید. شما می‌توانید هر چیزی را در پوشه Doucuments خودتان ذخیره کنید، اما انجام چندباره این کار سبب می‌شود که این پوشه بسیار حجیم و بزرگ شود. اگر شما از یک سیستم منطقی نام گذاری برای سازمان دهی پوشه‌ها و فایل‌هایتان استفاده کنید، در زمانی که به این آیتم‌ها احتیاج دارید به راحتی می‌توانید آن‌ها را بیابید.

روش معمول در اینجا آن است که تمام فایل‌های شخصی و اختصای خودتان را در پوشه‌های زیر مجموعه پوشه Document قرار دهید و سپس تمام فایل‌هائی که می‌خواهید با دیگران به اشتراک بگذارید را در پوشه Public قرار دهید تا بتوانید به راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشید و از دسترسی افراد مختلف به پوشه‌ها و فایل‌های اختصاصی خودتان هم جلوگیری کنید. یک مزیت این روش آن است که سیستم عامل ویندوز می‌تواند به صورت خودکان اقدام به پشتیبان گیری از این مکان‌ها درپوشه OneDrive و یا هر‌هاردیسک اکسترنال (خارجی) نماید.

هر جائی که فایل‌های خودتان را ذخیره می‌کنید، سعی کنید که یک نام منطقی را به آن بدهید و از یک سیستم نامگذاری مشخصی استفاده کنید تا بتوانید در انتها به یک ساماندهی منظم دست پیدا کنید. در اینجا بهتر است که به چند نکته توجه داشته باشید:

 • به صورت ایده بهتر است که از «نام گذاری منحصر به فرد» برای نام گذاری پوشه‌ها و فایل‌های خودتان استفاده کنید، و هر فایلی را مستقل از دیگر فایل‌ها نام گذاری کنید. برای مثال فرض کنید که شما یک سفارش خرید را در فایل 1234.docx و در پوشه ای به آدرس Accounting\Documents\Purchase Orders\2017\October ذخیره کنید، با این کار اگر فایل به صورت ناخواسته جابجا شود و یا برای مثال بخواهید این فایل را به همراه یک ایمیل به شخص دیگری ارسال کنید، بسیاری از اطلاعات مرتبط به آن را دست می‌دهید. بهتر است برای نامگذاری این چنین فایلی از نامی مانند PurchaseOrder_12345_2017-10-31 استفاده کنید. در این حالت بهتر می‌توانید نام فایل‌هائی که می‌خواهید ارسال کنید را درک کنید و هر شخصی هم که فایل را مشاهده کند می‌تواند متوجه محتوای این فایل بشود. در صورتی که آن را به همراه یک ایمیل ارسال کنید نیز نام فایل به خوبی افراد دریافت کننده را از محتوای این فایل آگاه خواهد کرد.
 • نام گذاری «به ترتیب» نیز یک راه خوب است و شما می‌توانید بر حسب تاریخ و یا شماره‌های پی درپی نام گذاری خودتان را انجام دهید. برای آنکه یک ترتیب منطقی را در اینجا رعایت کرده باشید، می‌توانید از ترتیب سال-ماه-روز-شماره استفاده کنید. برای مثال می‌توانید فایل خودتان را به صورت 2017-10-31-11 شماره گذاری کنید، این به معنای نامه ای در سال 2017، ماه دهم، روز سی و یکم و نامه شماره 11 است.
 • نام گذاری در فضاهای ابری می‌تواند شیوه نام گذاری شما را کمی تغییر دهد، اگر شما از نام چند تکه ای استفاده کنید و برای جدا کردن کلمه‌ها از فاصله (space) استفاده کنید، این فاصله تبدیل به %20می شود که نشان دهنده کاراکتر فاصل است. برای همین بهتر است که به جای فاصله گذاری در میان کلمه‌ها از خط فاصله (-) استفاده کنید. مشکلات این کاراکتر به شرح زیر است:
  • هنگامی که فایلی را به صورت آنلاین برای کسی ارسال می‌کنید و یا آدرس آن را در اختیار کسی قرار می‌دهید، خواندن این آدرس بسیار سخت است. برای مثال به این آدرس دقت کنید: https://sharepoint.contoso.com/files/purchase%20order%template.docx
  • هنگامی که این چنین فایلی را دانلود می‌کنیم، برخی از سیستم‌ها کاراکتر فاصله یا %20 را تبدیل به علامت زیر خط (_) می‌کنند.

شما می‌توانید با پرهیز از فاصله گذاری بین کلمه‌ها و یا قرار دادن خط فاصله بین آن‌ها از این مشکل جلوگیری کنید.

 • خوانائی را در نظر داشته باشید. اسم‌های بلند، به خصوص نام‌هائی که بدون هیچ فاصله ای هستند را به سختی می‌توان خواند و حتی ممکن است که اشتباه خوانده شود. سعی کنید که نام را با استفاده از حروف بزرگ و کوچک بنویسید و حروف اول هر کلمه ای را با حرف بزرگ نوشته و بقیه حروف را به حرف کوچک بنوسید، همچنین بهتر است که بین نام‌ها یک خط فاصله قرار دهید تا بهتر بتوان آن را خواند. برای مثال:

PayStub_Smith-Jane_2017-10-31

البته شما می‌توانید از هر سیستم نام گذاری دیگری در این زمینه استفاده کنید، به شرط آن که آن پیوستگی و منظم شدن فضای ذخیره سازی شما کمک کند. اگر شما در یک سازمان کار می‌کنید، بهتر است که همگی افرادی که در اینجا هستند، درباره یک سیستم نام گذاری به اشتراک برسید و همه افراد بر آن مبنا نام گذاری خودشان را انجام دهند تا از پیچیدگی‌ها جلوگیری شود.

ساختن یک پوشه

 1. در فایل اکسپلورر، یکی از کارهای زیر را انجام دهید:
  • در پنل محتوا، به مکانی که می‌خواهید پوشه جدید در آنجا ساخته شده است بروید و پوشه را در ان قرار دهید. پس از آن در سربرگ Home در گروه New گزینه New Floder را انتخاب کنید.
  • در پنل Navigation، بر روی پوشه ای که می‌خواهید در آن پوشه جدید ایجاد شود راست کلید کنید (پوشه جدید به صورت یک پوشه زیر مجموعه برای پوشه انتخاب ساخته خواهد شد)، سپس بر روی گزینه New کلیک کرده و سپس گزینه Folder را انتخاب کنید.

نام پیش فرضی New Folder برای این پوشه انتخاب می‌شود.

 1. شما می‌توانید هر نامی را که بخواهید به این پوشه نسبت دهید و با تایپ کردن نام مورد نظر خودتان را در این قسمت وارد کنید.

تغییر نام یک فایل و یا پوشه در پنل محتوا

 1. در پنل محتوا، پوشه و یا فایلی که می‌خواهید تغییر نام دهید را انتخاب کنید.
 2. یکی از کارهای زیر را انجام دهید تا نام پوشه یا فایل آماده تغییر نام شود:
  • فایل را انتخاب کنید و دوبار فقط بر روی نام آن کلیک کنید، در این حالت نام فایل و یا پوشه انتخابی آماده ویرایش می‌شود.
  • در سربرگ Home در گروه Organize گزینه Rename را انتخاب کنید.
  • بر روی فایل و یا پوشه مورد نظر راست کلیک کرده و گزینه Rename را انتخاب کنید.
  • بعد از انتخاب فایل کلید F2 را از صفحه کلید بفشارید.
 3. اکنون نام جدید را وارد کنید و سپس کلید Enter را بفشارید.

تغییر دادن نام یک فایل یا پوشه در پنل Navigation

 1. بر روی فایل و یا پوشه ای که می‌خواهید نام آن را تغییر دهید راست کلیک کرده و سپس گزینه Rename را انتخاب کنید.
 2. نام جدید را وارد کنید و سپس دکمه Enter را بفشارید.
No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی

question