آبجکت Window Screen در زبان جاوااسکریپت

آبجکت Window Screen در زبان جاوااسکریپت – آموز ش جاوااسکریپت مقدماتی درس 22

در این مقاله ما به بررسی آبجکت Window.Screen در جاوااسکریپت می پردازیم.

آبجکت Screen در جاوااسکریپت

آبجکت Window.screen حاوی اطلاعات کاملی درباره صفحه نمایش کاربر است که برای مثال می توان به رزلوشن (به معنای عرض و ارتفاع آن در مقیاس پیکسل)، عمق رنگ، عمق پیکسل و موارد دیگر اشاره کرد.

آبجکت Window.screen  در بالای زنجیره حوزه (Scope) قرار دارد، به همین خاطر، ویژگی های Window.screen بدون هیچ نیاز به پیشوند window. در دسترس هستند، برای مثال ویژگی window.screen.width را می تواند به صورت screen.width نوشت. در بخش های بعدی شما می بینید که چطور می توانید اطلاعات را با استفاده از ویژگی آبجکت window.screen به او نشان داد.

دریافت ویژگی های width و Height صفحه نمایش کاربر

شما می توانید با استفاده از ویژگی screen.width و screen.height اطلاعات لازم درباره ارتفاع و عرض صفحه نمایش کاربر را در مقیاس پیکسل به دست بیاورید. مثالی که در ادامه آمده است، رزلوشن صفحه نمایش کاربر را با کلیک کردن بر روی دکمه نشان می دهد:

مثال

<script>

function getResolution() {

alert("Your screen is: " + screen.width + "x" + screen.height);

}

</script>

 

 <button type="button" onclick="getResolution();">Get Resolution</button>

دریافت عرض و ارتفاع در دسترس صحفه نمایش

ویژگی های screen.availWidth و screen.availHeight می تواند برای دریافت عرض و ارتفاع در دسترس مرورگر بر حسب واحد پیکسل به کار گرفته شود.

عرض و ارتفاع در دسترس برابر با عرض و ارتفاع واقعی منهای عرض و ارتفاع پیکربندی رابط کاربری مانند نوار وظیفه در سیستم عامل ویندوز است. در پائین مثالی را برای درک بهتر شما آورده ایم:

مثال

<script>

function getAvailSize() {

alert("Available Screen Width: " + screen.availWidth + ", Height: " + screen.availHeight);

}

</script>

 

 <button type="button" onclick="getAvailSize();">Get Available Size</button>

دریافت عمق رنگ صفحه نمایش

شما می توانید از ویژگی  screen.colorDepth استفاده کنید تا بتوانید عمق رنگ صفحه نمایش کاربر را به دست بیاورید. عمق رنگ (Color Depth) در واقع عددی است که نشان می دهد که رنگ های هر پیکسل در چند بیت ذخیره می شوند.

عمق رنگ، نشان دهنده تعداد رنگ هائی است که یک صفحه نمایش توانائی تولید و نمایش آن ها را دارد. برای مثال، صفحه نمایشی با عمق رنگ 8 بیتی می تواند 256 رنگ یعنی معادل 2 به توان 8 را تولید کند.

در حال حاضر اغلب نمایشگر ها عمق رنگ 24 یا 32 بیت را به خوبی پشتیبانی می کنند. به عبارت ساده‌تر، یک عمق رنگ 24 بیتی می تواند 2 به توان بیست و چهار رنگ را تولید کند که برابر با 16,277,216 رنگ خواهد شد، در حالی که عمق رنگ 32 بیتی می تواند دو به توان 32 رنگ معادل 4,294,967,296 رنگ را تولید کند.

مثال

<script>

function getColorDepth() {

alert("Your screen color depth is: " + screen.colorDepth);

}

</script>

 

 <button type="button" onclick="getColorDepth();">Get Color Depth</button>

نکته

همانطور که می‌دانید اغلب نمایشگرهای رایانه ها و کامپیوترها اکنون عمق رنگی معادل 24 بیت را دارا هستند. 24 بیت به معنای آن است که برای هر کدام از کانال های رنگ آبی، سبز و قرمز، یک بایت هشت بیتی اختصاص داده شده است، در حالی که عمق رنگ 32 بیتی به معنای آن است که یک بایت هشت بیتی اضافه برای حفظ شفافیت رنگ نیز به کار گرفته می شود.

دریافت عمق پیکلسی صفحه نمایش

شما می توانید عمق پیکسلی (Pixel Depth) صفحه نمایش را با استفاده از ویژگی screen.pixelDepth دریافت کنید. عمق پیکسلی در اینجا بیان کننده تعداد بیت هائی است که توسط سیستم به ازای هر پیکسل به کار می رود تا سخت‌افزار سیستم بتواند آن پیکسل را به شما نشان دهد.

برای دیوایس های امروزی، عمق پیکسل و عمق رنگ اغلب یکسان است. در پائین مثالی را برای درک بهتر شما آورده ایم:

مثال

<script>

function getPixelDepth() {

alert("Your screen pixel depth is: " + screen.pixelDepth);

}

</script>

 

 <button type="button" onclick="getPixelDepth();">Get Pixel Depth</button>

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی

question