فشرده سازی پوشه‌ها و فایل‌ها در ویندوز 10

فشرده سازی پوشه‌ها و فایل‌ها در ویندوز 10- آموزش ویندوز 10 درس 28

این روزها زمانی که رایانه ای را می‌خرید، احتمالا آن با چندین قابلیت سخت افزاری به شما ارائه می‌شود، و می‌تواند تا چند صد گیگ (اگر نگوئیم چند هزار گیگ) فضای ذخیره سازی اطلاعات در اختیار شما قرار دهند. یک گیگابایت برابر با یک میلیارد بایت است، و یک بایت خود نیز واحد اطلاعاتی است که متشکل از هشت بیت (bit) می‌باشد. برخی از فایل‌هائ ممکن است که بسیار کوچک باشند و حجم آن‌ها به یک یا دو کیلو بایت KB) برسد، برای مثال در آن‌ها یک متن هزار تا دو هزار کاراکتری وجود داشته باشد، و برخی دیگر می‌تواند بسیار بزرگتر باشند، برای مثال برخی از فایل‌ها ممکن است به چند مگابایت (MB) برسند. برای مثال متنی را تصور کنید که میلیون‌ها کاراکتر دارد. فایل‌های کوچک اغلب به راحتی کپی می‌شوند و می‌توانید آن‌ها را به سادگی به اطراف جابجا کنید، در حالی که فایل‌های بزرگ یا پوشه‌های حاوی تعداد زیادی از فایل‌ها نیازمند زمان زیادی برای جابجائی هستند، و برای مثال اگر بخواهید چنین پوشه ای را ایمیل کنید، چاره ای ندارید مگر آنکه این فایل‌ها را فشرده سازی کنید.

شما این امکان را دارید که هم فایل‌ها و هم پوشه‌های حاوی فایل‌ها را فشرده کنید. نتیجه فشرده سازی یک فایل و یا پوشه، یک فایل دیگر با آیکون زیپ و یا کتاب‌های روی هم بسته است.

یک آیکن از فایل فشرده شده در ویندوز

یک آیکن از فایل فشرده شده در ویندوز

نکته

فشرده سازی معمول به عنوان «زیپ کردن» هم نام برده می‌شود. پوشه‌هائی که به صورت فشرده در آمده اند اغلب به عنوان «فایل‌های زیپ» در رایانه شناخته می‌شوند. عبارت ZIP یا زیپ به خاطر اولین فناوری‌های فشرده سازی به وجود آمده و نشان دهنده آن است که فایل‌هائی که به این شکل می‌باشند، به راحتی می‌توانند از یک مکان به مکان دیگر ارسال شوند.

مقدار حجم کاهش یافته یک فایل زیپ بسته به نوع فایل و روش فشرده سازی آن دارد. بسیاری از برنامه‌ها فایل‌های خودشان را به اندازه بسیار زیادی فشرده می‌کنند. برای مثال، فایل‌های نرم افزارهای آفیس که در انتهای خودشان عبارت X را دارند مانند فرمت‌های docx یا xlsx یا pptx فایل‌هائی هستند که مجموعه ای از فایل‌ها و محتواهای دیگر را در خود جای داده اند و به همین خاطر این محتواها را با پسوندهای دیگری در خود به صورت فشرده ذخیره می‌کنند. به همین خاطر، در زمانی که این فایل‌ها را فشرده می‌کنید، ممکن است که مستندات و یا تصاویری که در این فایل‌ها وجود داشته باشند، کمی فشرده شوند و تاثیر چندانی در اندازه فایل‌ها مشاهده نکنید.

شما می‌توانید، محتواهای یک پوشه فشرده شده را تنها در زمانی در فایل اکسپلورر مشاهده کنید که آن را در پوشه دیگری داشته باشید. سربرگ ابزار Extract Tool در روی ریبون به شما نشان می‌دهد که شما اکنون به جای نگاه کردن به محتویات یک فایل عادی، مشغول تماشای محتویات یک فایل فشرده هستید.

گزینه های فشرده سازی فایل ها و پوشه ها در ویندوز 10

گزینه های فشرده سازی فایل ها و پوشه ها در ویندوز 10

شما به راحتی می‌توانید، فایل‌هائی را به درون پوشه فشرده سازی شده اضافه کرده، جایگزین کنید و یا آنکه فایل‌های درون آن را حذف کنید.

فشرده سازی یک و یا چند فایل

 1. در پنل محتوا فایل‌ها و یا پوشه‌هائی که می‌خواهید فشرده سازی کرده اید را انتخاب کنید.
 2. یکی از مراحل زیر را انجام دهید:
  1. بر روی یکی از فایل‌های انتخابی خودتان کلیک کنید و سپس گزینه Send to را انتخاب کرده و در نهایت گزینه Compressed (zipped) floder را برگزینید، تا یک پوشه فشرده شده همنام با فایلی که بر روی آن راست کلیک کرده اید ایجاد شود.
  2. در سربرگر Share در گروه Send گزینه Zip را انتخاب کنید که یک پوشه فشرده شده همنام با اولین فایل و یا پوشه شما ساخته شود.
 3. نامی که برای پوشه فشرده سازی انتخاب می‌شود را می‌توانید تغییر دهید. در صورتی که نیاز به تغییر نام دارید این کار را انجام داد و سپس بر روی Enter کلیک کنید.

نمایش محتوای پوشه فشرده شده

 • در پنل Navigation پوشه فشرده شده را انتخاب کنید.
 • در پنل محتوا، بر روی پوشه فشرده شده دو بار کلیک کنید.

کار با فایل‌ها در پوشه فشرده سازی شده

 • برای اضافه کردن یک فایل یا پوشه می‌توانید آن را به درون پوشه فشرده سازی شده بکشید.
 • برای جایگزین کردن یک فایل فایل جدید را به درون پوشه فشرده سازی شده بکشید و سپس گزینه Copy and Replace را انتخاب کنید.
 • برای حذف کردن یک فایل و یا پوشه، ابتدا فایل فشرده سازی شده را در فایل اکسپلورر بازکرده و سپس فایل و یا پوشه فشرده سازی شده را از پنل محتوا پا کنید.

خارج کردن تمام فایل‌ها از یک پوشه فشرده سازی شده

 1. یکی از مراحلی که در ادامه می‌آید را انجام دهید:
  • بر روی پوشه فشرده سازی شده راست کلیک کنید و سپس گزینهExtract All را انتخاب کنید.
  • پوشه فشرده سازی شده را باز کرده و سپس بر روی سربرگ ابزار Extract گزینهExtract All را انتخاب کنید.

مکان پیش فرض استخراج فایل‌ها یک پوشه جدید است که همنام با پوشه فشرده سازی شده است و تمام فایل‌های فایل فشرده در آن به صورت غیر فشرده قرار می‌گیرد.

 1. اگر شما می‌خواهید که فایل‌ها را به پوشه دیگری به غیر پوشه انتخابی اصلی آن انتقال دهید، در قسمت Files Will Be Extracted To This Folder گزینه Browse را انتخاب کرده و سپس در دیالوگ باکس Select a destination بر روی پوشه ای که می‌خواهید بروید رفته و آن را انتخاب کنید.

  تعیین محل خارج کردن فایل ها از حالت فشرده در ویندوز 10

  تعیین محل خارج کردن فایل ها از حالت فشرده در ویندوز 10

 2. در دیالوگ باکس Extract Compressed (Zipped) Folders گزینهExtract را انتخاب کنید.

 برای خارج کردن فایل‌ها از یک پوشه فشرده سازی شده

 1. پوشه فشرده سازی شده را در فایل اکسپلورر انتخاب کنید.
 2. فایل و یا فایل‌هائی که می‌خواهید از حالت فشرده خارج شوند را انتخاب کنید.
 3. یکی از مراحلی که در زیر آمده است را انجام دهید:
  • فایل‌های انتخابی را به قسمت پنل محتوا بکشید تا استخراج فایل‌ها به این مکان انجام شود.
  • در سربرگ ابزار Extract در گالری Extract To پوشه ای را که می‌خواهید از فشرده سازی خارج کنید را انتخاب کنید.

در سربرگExtract در گروهExtract To دگمه More را انتخاب کرده و سپس گزینه Choose location را انتخاب کرده و در دیالوگ باکس Copy Items به پوشه ای که می‌خواهید رفته و سپس گزینه Copy را انتخاب کنید.

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی

question