جابجا کردن و کپی کردن پوشه‌ها و فایل‌ها در ویندوز 10

جابجا کردن و کپی کردن پوشه‌ها و فایل‌ها در ویندوز 10 – آموزش ویندوز 10 درس 29

در اغلب اوقات شما نیازمند آن هستید که فایل‌ها و یا پوشه‌های خودتان را از یک مکان رایانه تان به مکان دیگری انتقال دهید. هنگامی که شما چیزی را از یک مکان به مکان جدید انتقال می‌دهید، در واقع آن را از مکان پیشین پاک کرده و یک کپی از آن را در مکان جدید ایجاد می‌کنید. اما هنگامی که شما اقدام به کپی کردن یک فایل و یا پوشه در مکان جدید می‌کنید، در واقع نسخه دومی از آن ایجاد می‌کنید و نسخه اولیه در مکان پیشنین و نسخه جدید در مکان جدید ایجاد می‌شود.

پیش از آنکه اقدام به انتقال (Move) و یا کپی (Copy) آیتم‌ها کنید، باید آن را به حالت انتخاب در آورید. در اینجا شما راه‌های گوناگونی دارید که بتوانید یک و یا چند فایل را در پنل محتوائی فایل اکسپلورر انتخاب کنید. هنگامی که چند فایل در حال انتخاب قرار گرفته باشند، پنل جزئیات (Detail pane) تعداد آیتم‌های انتخابی و اندازه کلی آن‌ها را به شما نشان می‌دهد. (در نظر داشته باشید که اندازه فایل‌ها در پنل محتوا به صورت گرد شده نشان داده می‌شود، اما در پنل جزئیات این مقدار به صورت کاملا دقیق به شما نشان داده می‌شود). اگر همزمان هم پوشه و هم فایلی را انتخاب کنید، در این صورت در پنل جزئیات، تعداد آیتم‌ها و نه جمع مجموع آن‌ها به شما نشان داده می‌شود. شما در فایل اکسپلورر گزینه ای را برای نمایش چک باکس‌ها دارید تا بتوانید به راحتی چند فایل را انتخاب کنید.

انتخاب کردن آیتم ها در ویندوز 10

در زمانی که شما اقدام به کات کردن (Cut) یا کپی کردن (Copy) یک فایل و یا پوشه می‌کنید، آیتم‌ها در ناحیه ذخیره‌سازی به نام کلیپ بورد (Clipboard) ذخیره می‌شوند، و بنابر این شما می‌توانید آن‌ها را در یک و یا چند جا وارد کنید (Past) کنید. افزون بر این، به غیر از آنکه می‌توانید در مکان‌های جدید اقدام به ایجاد نسخه‌های جدید از فایل‌ها و پوشه‌ها کنید، می‌توانید در همان مکان فعلی نیز اقدام به ایجاد نسخه‌های کپی شده از آن‌ها کنید؛ در زمانی که این کار می‌کنید، فایل اکسپلورر به صورت خودکار یک عبارت -Copy را به نام فایل‌های کپی شده اضافه می‌کند و یک نام جدید برای آن‌ها ایجاد می‌کند.

هنگامی که شما یک پوشه و یا فایل را با کشیدن و رها کردن در پوشه کپی می‌کنید، آیتم‌ها در حافظه کلیپ بورد رایانه تان ذخیره نمی شود.

انتخاب تمام آیتم‌های درون یک پوشه در ویندوز

 • در سربرگ Home در گروه Select گزینهSelect All را انتخاب کنید.
 • دگمه‌های Ctrl + A را بفشارید.
 • هنگامی که چک باکس‌ها نمایش داده شدند، چک باکس سمت چپ اولین عنوان ستون را انتخاب کنید.

انتخاب چند آیتم پشت سر هم در ویندوز

 • اولین آیتم را انتخاب کرده و سپس کلید Shift را پائین نگه دارید و آخرین آیتم مورد نظرتان را انتخاب کنید، با این کار تمام آیتم‌های ما بین این دو انتخاب می‌شود و تشکیل یک گروه انتخاب را می‌دهند.

نکته

گاهی از اوقات این کار به مرتب کردن آیتم‌ها و انتخاب آیتم درستی که می‌خواهید کمک می‌کند.

انتخاب چند آیتم پراکنده در ویندوز

 • اولین آیتمی که می‌خواهید را انتخاب کنید و سپس کلید Ctrl را پائین نگهداشته و آیتم‌های بعدی را انتخاب کنید.
 • هنگامی که چک باکس کنار آیتم‌ها ظاهر شد، می‌توانید بر روی آن کلیک کنید تا یک تیک یا مربع آبی در آن ظاهر شود و به مجموعه انتخابی شما اضافه شود.

کپی آیتم‌های انتخاب شده به کلیپ برد

 • بر روی سربرگ Tab در گروه Clipboard گزینه Copy را انتخاب کنید.
 • بر روی آیتم‌های انتخاب شده خودتان راست کلیک کنید و سپس گزینه Copy را انتخاب کنید.
 • دگمه‌های ترکیبی Ctrl + C را از صفحه کلید بفشارید.

کات (Cut) کردن آیتم‌ها و انتقال به کلیپ برد

 • در سربرگ Home در گروه Clipboard بر روی گزینه Cut کلیک کنید.
 • بر روی آیتم‌های انتخابی خودتان راست کلیک کنید و سپس گزینه Cut را انتخاب کنید.
 • دگمه‌های ترکیبی Ctrl +X را از صفحه کلید بفشارید.

چسباندن (Paste) کردن آیتم‌ها از کلیپ برد

 • بر روی سربرگ Home در گروه Clipboard و سپس گزینه Paste کلیک کنید.
 • در یک ناحیه خالی در پوشه مورد نظرتان راست کلیک کرده و از منوی باز شده عبارت Paste را انتخاب کنید.
 • دگمه‌های ترکیبی Ctrl +V را از صفحه کلید بفشارید.

جابه جا کردن آیتم‌ها بین پوشه‌های متفاوت

 • بر روی سربرگ Home در گروه Organize، گزینه Move to را انتخاب کنید و گوشه مقصد را انتخاب کنید و یا آنکه بر روی گزینه Choose Location کلیک کرده و سپس به پوشه مقصد رفته و آن را انتخاب کنید.
 • فایل‌ها را کات (Cut) کرده تا وارد کلیپ برد شوند، و سپس به پوشه جدید بروید و سپس در آن‌ها فایل‌ها را به درون پوشه جدید وارد (Paste) کنید.
 • در فایل اکسپلورر هر دو پنجره مقصد و مبدا فایل‌هائی که می‌خواهید انتقال دهید را انتخاب کنید. از دگمه سمت چپ ماوس استفاده کنید تا آیتم‌های انتخاب شده را به مکان جدید انتقال دهید.
 • پنجره مبدا و مقصد فایل‌هائی که می‌خواهید انتقال دهید را در فایل اکسپلورر باز کنید. فایل‌های مورد نظر را در پنجره مبدا انتخاب کنید و سپس با فشردن دگمه سمت راست ماوس و کشیدن آیتم‌های انتخابی به سمت پنجره مقصد عمل کشیدن را انجام دهید و سپس دگمه ماوس را رها کنید. در این حال فایل‌ها جابجا (Move) می‌شوند، به این معنا که فایل در مبدا حذف شده و به مکان جدید در مقصد انتقال داده می‌شود.

کپی کردن آیتم در یک پوشه جدید

 • در سربرگ Home در گروه Organize، گزینه Copy to را انتخاب کرده و یا پوشه مورد نظر را انتخاب کنید و یا آنکه بر روی گزینه Choose Location کلیک کنید و به پوشه مقصد بروید.
 • فایل‌ها را در کلیپ برد به یکی از روش‌های گفته شده کپی کنید و سپس آن‌ها را در پوشه مورد نظر خودتان وارد (Paste) کنید.
 • در فایل اکسپلورر هر دو پنجره مقصد و مبدا فایل‌هائی که می‌خواهید انتقال دهید را انتخاب کنید. دگمه Ctrl را پائین نگهدارید و سپس آیتم‌های انتخابی خودتان را از پوشه مبدا به سمت پوشه مقصد بکشید. دگمه Ctrl را رها کنید تا عملیات کپی کردن انجام شود.
 • پنجره مبدا و مقصد فایل‌هائی که می‌خواهید انتقال دهید را در فایل اکسپلورر باز کنید. فایل‌های مورد نظر را در پنجره مبدا انتخاب کنید و سپس با فشردن دگمه سمت راست ماوس و کشیدن آیتم‌های انتخابی به سمت پنجره مقصد عمل کشیدن را انجام دهید و سپس دگمه ماوس را رها کنید. در اینجا عبارت Copy here را بر روی منوی باز شده انتخاب کنید و سپس دگمه ماوس را رها کنید.

نکته

شما می‌توانید کپی‌های دیگری را از آیتم‌های انتخابی در همان پوشه داشته باشید، کپی‌های انتخابی با یک شماره ایجاد می‌شوند تا منحصر به فرد بودن نام هر آیتم در پوشه حفظ شود.

No votes yet.
لطفا صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی

question