مرکز داده یا دیتاسنتر (Data Center) چیست و چگونه کار می کند؟

مرکز داده یا دیتاسنتر (Data Center) چیست و چگونه کار می کند؟

مرکز داده یا دیتاسنتر( Data Center )

مرکز داده ( Data Center ) مکانی است که سیستم های کامپیوتری و اجزای مرتبط مانند وسایل ارتباطات از راه دور، تجهیزات ذخیره سازی داده ها و شبکه در آن مستقر می شوند که عمدتاً برای نگهداری منابع اطلاعاتی طراحی شده اند و کارها را با خرابی بسیار کم انجام می دهند. همچنین حفظ قابلیت اطمینان و امنیت آن بسیار حائز اهمیت است.
آینده مراکز داده به ابر، زیرساخت های فوق العاده و تجهیزات قدرتمند متکی است.

تجهیزات مرکز داده

مرکز داده از تعدادی تجهیزات فنی مانند روتر ها، سوئیچ ها، دستگاه های امنیتی، سیستم های ذخیره سازی و سرور ها تشکیل شده است که برای ذخیره و مدیریت سیستم های حیاتی یک شرکت مورد نیاز است. به این ترتیب، قابلیت اطمینان، کارایی، امنیت یک مرکز داده عموماً از الویت بالایی برخوردار هستند

زیرساخت مرکز داده

ما علاوه بر تجهیزات سخت افزاری یک مرکز داده نیاز به زیرساخت های مناسب برای نگهداری و اجرای سخت افزار و نرم افزار داریم که شامل برق اضطراری (UPS)، سیستم تهویه و خنک کننده، ژنراتورهای پشتیبان و کابل کشی است.با توجه به این نکته که اکثر سرورهای وب از نوع Desktop هستند، ساختمان‌های مراکز داده‌ای اکثراً با سقف‌های بلند ساخته می‌شوند که علاوه بر تهویه هوا، امکان قرار دادن سرورهای بیشتر را می‌دهند. همچنین در تمامی Data Center ها، مسیرهایی برای گذراندن کابل‌های شبکه و همچنین کابل‌های برق وجود دارد. البته مواردی همچون وجود سقف کاذب، کف کاذب و همچنین سیستم اطفاء حریق در برخی موارد توصیه شده است.

سیستم برق پشتیبان

یکی از مهم‌ترین مسائل در مرکز داده سرویس‌دهی بدون وقفه به مشتریان می‌باشد. با توجه به امکان قطع برق به دلایل مختلف همچون حوادث غیرمترقبه یا جنگ، نیاز به سیستم برق پشتیبان ضروری است. معمولاً Data Centerهای بزرگ از UPS های مخصوصی استفاده می‌کنند که امکان سرویس دهی به بیش از 100 کامپیوتر را دارند. علاوه بر سیستم UPS، ژنراتورهای قوی نیز در مرکز داده‌ای وجود دارد تا در صورت قطع بلندمدت برق، سرویس‌دهی بدون وقفه انجام شود.

وجود سرورهای متعدد

هدف اصلی یک دیتاسنتر در اختیار گذاشتن سرورهای وب برای مشتریان است. سرورهای مورد استفاده با توجه به نیاز و امکانات دیتاسنتر تعیین می‌شود. تنها تفاوت مهم، نوع سرورهای مورد استفاده توسط مرکزداده است. در مراکز داده از دو نوع سرور استفاده می‌شود: سرورهای Rack mount و یا سرورهای Desktop. با توجه به حجم کم سرورهای Rack mount این امکان برای دیتاسنتر فراهم می‌شود که در فضایی کوچک، تعداد زیادی سرور قرار گیرد. اما مسئله مهم در این نوع سرورها، قیمت بالای این سرورها نسبت به سرورهای Desktop است. علاوه بر این امکان ارتقاء سرورهای Rack Mount تنها به مقدار اندک امکان‌پذیر است. با توجه به این موضوع اکثر مراکز داده از سرورهای Desktop استفاده می‌کنند.

نحوه در اختیار گرفتن یک سرور وب 

پس از اینکه متقاضی سرور، با شرایط قراردادی که Data Center مفاد آن را تنظیم کرده موافقت کرد، یک سرور در اختیار وی گذاشته می‌شود. بسته به نوع قرارداد سرور می‌تواند تنها شامل سیستم عامل و یا نرم‌افزارهای کمکی همچون نرم‌افزارهای FTP و یا Control Panel سایت باشد. در صورتی که این نرم‌افزارها بر روی سرور نصب نشده باشد، متقاضی خود باید این نرم‌افزارها را نصب کند. متقاضی اکثراً از طریق Remote terminalها و یا نرم‌افزارهای خاصی مانند PcAnywhere سرور خود را از راه دور کنترل می‌کند. پس از نصب و تنظیمات نرم‌افزاری، سرور آماده سرویس دهی می‌شود و بر حسب نیاز متقاضی استفاده می‌شود.
نکته قابل توجه، کنترل سرورها توسط متقاضی از راه دور است. با توجه به این موضوع مسئولیت کلیه مسائل و مشکلات سرور از جمله از کار افتادن سرویس‌ها و نرم‌افزارها و یا حملات هکری به عهده متقاضی می‌باشد. البته در شرایط خاص و پرداخت مبالغ معین متقاضی می‌تواند از خدمات Data Center استفاده کند. هرچند در شرایط بحرانی همچون حملات گسترده که منجر به از کار افتادن تمامی سرورها شود، معمولا Data Center برای سرویس دهی به تمامی سرورها به مشکل برخورد می‌کنند که در این صورت طبق اولویت‌های خود اقدام به رفع مشکل می‌کنند.

معماری مرکز داده

شرکتهای بزرگ می توانند در چندین محل مراکز داده چندگانه داشته باشند. این به انعطاف پذیری شرکتها و سازمانها کمک می کند تا بتوانند از اطلاعات خود  در برابر بلایای طبیعی و انسانی مانند سیل، طوفان و تهدیدات تروریستی محافظت کنند. اگر چه استفاده از هر فضای مناسبی به عنوان یک “مرکز داده” امکان پذیر است اما طراحی و پیاده سازی یک مرکز داده نیاز به بررسی دقیق تری دارد. فراتر از مسئله هزینه، محل موردنظر برای مرکز داده براساس بسیاری از معیارها از جمله موقعیت جغرافیایی، ثبات در آب و هوا و لرزه خیز بودن محل ، دسترسی به جاده ها و فرودگاه ها، دسترسی به انرژی و ارتباطات از راه دور و حتی محیط سیاسی حاکم ؛ انتخاب می شود. بعد از ایمن سازی مکان ، معماری دیتاسنتر را می توان با توجه به زیرساخت های مکانیکی و الکتریکی، همچنین ترکیب تجهیزات IT طراحی کرد.
مراکز داده اغلب با شرکت ها و ارائه دهندگان ابر در وب مرتبط هستند، در واقع هر شرکت می تواند یک دیتاسنتر داشته باشد.دیتاسنتر برخی از شرکت ها در یکی از اتاق های شرکت راه اندازی می شود.

استانداردهای مرکز داده

در سال 2005، موسسه استاندارد ملی آمریکا (ANSI) و انجمن صنعت ارتباطات (TIA) برای کمک به مدیران فناوری اطلاعات برای استقرار زیرساخت مراکز داده استاندارد هایی را  منتشر کردند. این استاندارد که با عنوان “استاندارد زیرساخت های مخابراتی برای مراکز داده” منتشر شد چهار رده از دستورالعمل های طراحی و پیاده سازی دیتاسنتر را تعریف کرد. دیتاسنترهای موجود در رده های بالاتر از انعطاف پذیری، امنیت و قابلیت اطمینان بیشتری نسبت به رده های قبلی برخوردارند . به عنوان مثال دیتاسنتر رده 4 زیرساخت و امنیت بیشتری به نسبت دیتاسنتر رده 1 ارائه می دهد.

مرکز داده و ابر عمومی

دیتا سنترها به شکلی روز افزون ، در حال اجرای نرم افزارهای شخصی ابر هستند و این امر متکی بر مجازی سازی می باشد تا بتواند یک سطح از اتوماسیون، User Self-Service و بازپرداخت (Billing/Chargeback) را به مدیریت دیتا سنتر اضافه کند. هدف این است که به هر یک از کاربران این اجازه داده شود تا حجم کارها و منابع محاسباتی را براساس تقاضا و بدون مداخله مدیران IT تأمین کنند.
همچنین این امکان به شکل فزاینده ای برای مراکز داده فراهم می شود که با فراهم کنندگان ابر عمومی ارتباط برقرار کنند. فراهم کنندگان سرویس ابر نظیر وب سرویس های آمازون و مایکروسافت لاورو، این امکان برای کاربران فراهم می کنند که تنها با چند کلیک ماوس بتوانند یک مرکز داده مجازی را در ابر ایجاد کنند. تحقیقات نشان می دهد که بیش از 80 درصد از شرکت ها در حال برنامه ریزی محیط های ترکیبی هستند، که به معنی استفاده مشترک از مرکز داده خصوصی و ابرهای عمومی است.

البته نباید این نکته را فراموش کرد که حاصل این اقدامات ، از بین بردن مراکز داده نیست، بلکه، ایجاد یک محیط پویا است که این قابلیت را در اختیار سازمان ها قرار می دهد تا حجم انبوه دیتا و پردازش های خود را به صورت محلی یا در ابر اجرا کنند و یا از یک ابر به ابرمطلوب دیگر انتقال دهند.

ایمنی و امنیت مرکز داده

در طراحی مراکز داده پیاده سازی روش های ایمنی و امنیتی صوت ، الزامی است. به عنوان مثال ایمنی ، عموماً در طرح راهها و راهروهای دسترسی به مکان مراکز داده نمود پیدا می کند چرا که باید فضای کافی برای جابجایی تجهیزات بزرگ IT وجود داشته باشد ، همچنین بستر مناسب برای تعمیر زیرساخت ها توسط متخصصان را فراهم آورد . سیستم اطفاء حریق یکی دیگر از حوزه های مهم ایمنی می باشد که مانع استفاده گسترده از تجهیزات حساس الکتریکی و الکترونیکی پر مصرف می شود.در مقابل مراکز داده  اغلب از سیستم های اطفاء حریق شیمیایی سازگار با محیط زیست استفاده می کنند که به شکل چشمگیری خطرات آتش سوزی را کاهش می دهند.

No votes yet.
Please wait...

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    منو اصلی