سرور server

سرور چیست؟

سرور چیست؟ این سوالی است که ذهن بسیاری از تازه کاران شبکه را به خود مشغول داشته است. بسیاری از ما در زندگی خود به شکل مستقیم و یا غیرمستقیم با سرورها در تماس هستیم. سرورها می توانند به صورت خدمات اینترنتی در اختیار ما باشند و یا آنکه تحت یک شبکه خاص در یک سازمان به ما خدمت دهند. در جواب این که سرور چیست؟ ما جواب نسبتا بلندی داریم و در این بین با انواع سرورها و نوع کارکرد و کاربردی که هر سروری می تواند انجام دهد می پردازیم.

سرور server

سرور چیست؟

سرور رایانه ای است که می تواند به سایر رایانه ها و یا درخواست کنندگان در یک شبکه سرویس های اطلاعاتی و پردازشی ارائه کند. سرور می تواند یک ابر رایانه باشد و گاه مجموعه ای از آن ها می توانند در یک دیتا سنتر جمع شوند. سرورها در واقع به مانند رایانه های شخصی هستند. آن ها از همان قطعاتی تشکیل شده اند که در رایانه های شخصی و یا گوشی های همراه هم وجود دارد تنها تفاوتی که در این بین وجود دارد قدرت بیشتر سرور به نسبت رایانه های شخصی و یا سایر سخت افزارها است.

سرور ها از توان پردازشی، سرعت بالاتر، پهنای بایوس بیشتر، کارت شبکه قوی تر و همچنین قابلیت پشتیبانی از رم های بزرگتر و بهتر بهره مند هستند. تمام این ها سبب می شوند که به نسبت رایانه های شخصی بتوانند درخواست بیشتری را پردازش کنند و با سرعت بالاتری کار کنند.

ما در اینجا قصد نداریم که به کالبد شکافی سرور بپردازیم، بلکه می خواهیم به پاسخی ساده و در خور و در عین حال جامع در برابر سوال سرور چیست پاسخ دهیم.

سخت افزار سرور

هنگامی که صحبت از سرور به میان می آید اولین تصویر ما یک رایانه و یا یک بلوک از رایانه ها است. در واقع تصور ما در جواب این که سرور چیست یک جعبه احتمالا مشکی رنگ است که در آن تعداد زیادی از رایانه ها و دستگاه های الکترونیکی نگهداری می شود. اما این تنها یک شمای کلی از سرور است.

سرورها می توانند اشکال مختلفی داشته باشند. از ابعاد یک رایانه شخصی و رومیزی گرفته تا ابعاد یک کمد لباسی بزرگ اما هر چه که باشند تمامی آن ها مدارهای الکترونیکی هستند که برای پردازش اطلاعات و یا ترکیب کردن آن ها به کار گرفته می شوند.

در سرور ها ما با سخت افزارهای قدرتمندی روبرو هستیم. مادربرد سرور که غالبا به عنوان «شاسی» شناخته می شود این توانایی را دارد که به مجموعه گسترده تر و بیشتری از قطعات الکترونیکی سرویس دهی داشته باشد.

در کنار آن مسیرهای انتقال داده در سرور ها هم بسیار بهینه تر شده اندو پهنای باند در آنها افزایش یافته است.  در نتیجه حجم و سرعت انتقال داده در مدارهای شاسی بسیار سریع صورت می گیرد و به همین خاطر می توانند نسبت به رایانه های شخصی سرعت فوق العاده بیشتری داشته باشند.

اما تنها شاسی سرور نیست که قدرت آن را اضافه می کند. پردازنده های سرور نیز قدرت بسیار بالاتری نسبت به رایانه های شخصی دارند. پردازنده های سرور غالبا از فناوری چند هسته ای و پردازش رشته ای استفاده می کنند و به همین خاطر سرعت بسیار بالایی در پردازش دارند. بر خلاف رایانه های شخصی این امکان وجود دارد که بر روی شاسی سرور ها از دو تا هشت پردازنده به کار گرفته شود. به همین خاطر توان پردازش در سرور ها به سطح خارق العاده ای می رسد.

در کنار پردازنده ها تعداد و سرعت رم ها نیز بسیار بالاست. در سرورها می تواند به تعداد نامحدودی رم را استفاده کرد. در برخی از موارد تعداد آن ها به 96 عدد رم می رسد. و گاهی ما ظرفیتی معادل شش ترابایت را تا به امروز (پاییز 98) را در اختیار خواهیم داشت. البته با توجه به خبرهایی که شرکت hpe در وبلاگ خود منتشر کرده است، به زودی ما شاهد رم هایی با ظرفیت 526 تا یک ترابایت خواهیم بود این به معنای جهش فوق العاده در رم های سرور ها است.

داشتن رم بزرگ به معنای آن است که پردازنده های سرور می توانند به حجم بسیار بالاتری از داده ها در یک لحظه دسترسی داشته باشند و به همین خاطر سرعت پردازش بسیار بیشتر می شود.

سرور ها از ذخیره ساز های سریع استفاده می کنند. حجم کاربرانی که از یک سرور استفاده می کنند بسیار زیاد است. برای مثال تعداد افرادی که از موتور جستجوی گوگل استفاده می کنند را در نظر بگیرید.

بسیاری از این افراد بر روی این موتور جستجو حساب های کاربری دارند. بنابر آماري كه خود شرکت گوگل منتشر کرده است. بر روی گوگل 1.8 میلیارد حساب جیمیل وجود دارد. این به معنای آن است که سرور های این شرکت باید توان پردازش و ذخیره سازی گسترده و سریعی را برای پاسخگویی به کاربران خودش در سرتاسر جهان را داشته باشد.

البته هاردهایی که بر روی سرورها استفاده می شوند تفاوت زیادی با هاردهای رایانه های شخصی از نظر فناوری ندارند. اما سامانه های ذخیره سازی و بازیابی اطلاعات بسیار بهینه تری بر روی سرور ها به کار گرفته شده است.

سرور ها از کارت های شبکه قوی هم بهره می برند. از آن که خدمات دهی به کاربران اولویت اصلی کار سرور است. به همین خاطر در سرور ها کارت های سریع و با پهنای بالا وجود دارد. در نتیجه کاربران می توانند به راحتی با سرور در ارتباط قرار بگیرند.

ما هر کدام از این اجزا را هم در فروشگاه آی تی باز و هم در بخش های دیگر همین وبلاگ به صورت کامل بحث کرده ایم و خواهیم کرد و در اینجا صرفا به نام بردن از آن ها و ارائه یک توضیح ابتدایی اکتفا می کنیم. ولی در کل می توانیم بگوییم که:« سرور در واقع سرور رایانه ای با قدرت پردازش و عملکرد بالاتر نسبت به رایانه های شخص  است».

در قدم بعدی برای شناخت بهتر سرورها باید با دیتاسنترها آشنا شویم.

سرور server

دیتاسنتر چیست؟

هنگامی که شما به شبکه اینترنت وصل می شوید. توسط شبکه زیرساخت به یک مرکز اصلی پردازش داده متصل می شوید. این مرکز پردازش داده، جایی است که تعداد قابل توجهی از سرورها به صورت همزمان مشغول به کار هستند. دیتاسنتر می تواند ابعاد بسیار کوچکی در حد یک کمد و یا بسیار بزرگ در حد یک شهر کوچک!! داشته باشد. برای مثال ابعاد دیتاسنترهای شرکت فیس بوک در سوئد به بیش از 230 هزار متر مربع می رسید!! تصور این مقدار از سرور در کنار هم شاید بسیار ترسناک باشد با این حال دیتاسنترها هم از اصول یکسانی تبعیت می کنند که در ادامه به آنها می پردازیم.

در شبکه اینترنت و یا کلا در هر شبکه ای هنگامی که می خواهیم به شبکه متصل شویم و به اشتراک گذاری اطلاعات با دیگران بپردازیم باید در ابتدا وارد دیتاسنتر شویم. دیتاسنتر محل قرار گرفتن تمامی تجهیزات مهم ذخیره سازی، پردازش، امنیت و کاربردی است که به ما خدمات اطلاعاتی را ارائه می کنند.

در دیتاسنترها به خاطر وجود تجهیزات مختلف گرمای زیادی ایجاد می شوند. به همین خاطر اولین نکته مهم در هر دیتاسنتر آن است که در آنها از تجهیزات سرمایشی برای خنک نگهداشتن قلب شبکه استفاده می شود.

برای دستیابی راحت تر و ایمن  به تجهیزات شبکه هم آن ها را در داخل قفسه های فولادی و گاها فیبرکربنی قرار می دهند. این قفسه ها از استانداردهای مشخصی پیروی می کنند و به آن ها رک (Rack) یا کیج (Cage) گفته می شوند. این رک ها امکان قرار گیری مرتبط سرورها، ذخیره سازها، تجهیزات امنیتی و تجهیزات ارتباطی و خنک کننده را به ما می دهند.

سرور ها به صورت کلی در دو نوع ایستاده و خوابیده (قابل قرارگیری در رک یا فریم) ساخته می شوند. سرورهای ایستاده یا Tower به مانند کیس های رایانه های شخصی و رومیزی هستند ولی سرورهای خوابیده که به شکل خوابیده (Rackmount) و یا تیغه ای (Blade)  هستند، برای نصب باید حتما در یک فریم و یا رک قرار گیرند. با این حال طرز کار هر دوی آن ها به یک صورت است.

به غیر از تجهیزات پردازشی تجهیزات کمکی دیگری هم برای بهینه کار کردن سرورها در دیتاسنتر وجود دارد. تجهیزاتی مانند UPS  (که در هنگام قطعی برق برق سرور ها را تامین میکند و به آنها اجازه می دهد تا به صورت امن خاموش شوند)، تجهیزات اطفا حریق، ژنراتور،تجهیزات امنیتی، مانیتورهای نظارتی، کابل های ارتباطی و کفسازی ها هم در برخی از دیتاسنترها بسته به بزرگی و یا نوع کار آن ها وجود دارند.

به صورت کلی دیتاسنتر مکانی ایزوله شده در سازمان محسوب می شوند و امکان تردد برای افراد عادی وجود ندارد و برای همین قبل از ورود به یک دیتاسنتر باید با ادمین یا مسئول آن هماهنگ کرده باشید.

یکی از مهمترین موارد دیتاسنترها برق مصرفی آن ها است. سرور ها یکی از پرمصرف ترین دستگاه های پردازش داده هستند. در زمانی که یک سرور روشن است حجم قابل توجهی از انرژی را مصرف می کند. در یک دیتاسنتر شلوغ مانند مراکز بانک ها و یا بازارهای بورس، تامین برق برای دیتاسنتر یکی از اولویت هاست. همچنین پایدار بودن این انرژی هم بسیار مهم است.

در اکثر دیتاسنترها، ژنراتورها و UPS به عنوان یک راهکار مهم در تامین برق پایدار در کنار برق شهری به خدمت گرفته می شوند. به یاد داشته باشید که یک قطعی جریان و خاموشی ناگهانی سرور می تواند به از دست رفتن حجم انبوهی از اطلاعات منجر شده و همچنین راه اندازی دوباره آن ها می تواند زمان بسیار زیادی را بگیرد.

سرور server

سیستم عامل های سرور

همانطور که در بالا هم به اشاره شد، سرور ها هم به مانند رایانه های شخصی هستند و برای راه اندازی خودشان علاوه بر داشتن یک سخت افزار متناسب و قوی نیازمند نرم افزار کارآمد و کاربرپسند هم هستند. نرم افزارهای نمی توانند به صورت مستقیم بر روی سیستم سخت افزاری یک سرور متصل شوند. برای همین ما نیازمند آن هستیم که از یک واسط نرم افزاری به نام «سیستم عامل» استفاده کنیم. به مانند دنیای کامپیوترهای شخصی در این جا هم ما با انواع سیستم های عامل، رایگان، غیر رایگان، تخصصی و عمومی روبروی هستیم که برخی از آن ها را در ادامه بررسی می کنیم.

مهمترین سیستم عامل هایی کنونی برای سرورها شامل موارد زیر می شوند:

 • لینوکس: لینوکس به صورت کلی سیستم عامل رایگانی است که هم برای رایانه های شخصی و هم سرورها عرضه شده است. این نرم افزار «منبع باز» بوده و هر کسی می تواند بسته به نیاز خودش آن را تغییر دهد.  با این که نرم افزار لینوکس به صورت رایگان به بازار عرضه شده است ولی ممکن است برخی از نسخه های آن توسط شرکت های برنامه نویسی توسعه داده شده باشد و برای استفاده از آن ها باید وجهی را به شرکت توسعه دهنده بپردازیم.
 • ویندوز: شرکت مایکروسافت و سیستم عامل ویندوز یکی از شناخته شده ترین سیستم های عاملی هستند که اکنون در اکثر رایانه های شخصی و سرورها از آن استفاده می شود. یکی از خوبی های ویندوز پشتیبانی و توسعه هر روزه آن است. این سیستم عامل رایگان نیست و خدمات، مدت استفاده و سطح استفاده از آن مشمول هزینه های مختلف است. معروف ترین سیستم عامل شرکت مایکروسافت یعنی ویندوز سرور 2008 در بسیاری از دیتاسنترها استفاده می شود اما نسخه های بعدی ان به مراتب بهتر و توسعه یافته ترند.
 • سیستم های خصوصی: برخی از سیستم های نرم افزاری به صورت خصوصی توسط برخی از شرکت های توسعه دهنده نرم افزار و یا سخت افزار مانند شرکت hp ارائه می شوند. این سیستم عامل ها برای مصارف و دستگاه های خاصی طراحی شده اند و نمی توان از آن در همه جا استفاده کرد. در بازار نرم افزارهای سیستم عاملی نظیر VMware و Hyper-v و oneView ممکن است نام های بسیار رایجی باشند. با این حال سیستم عامل های کوچکتر هم در بازار وجود دارند.

علاوه بر سیستم عامل هایی که بر روی سرور نصب می شوند، سیستم عامل های دیگری هم وجود دارند که بر روی تجهیزات جانبی یک سرور نصب و راه اندازی می شوند. این سیستم عامل ها بر روی فایروال ها ، سیستم های ذخیره سازی و یا سامانه های مدیریت شبکه نصب می شوند. کارکرد تمامی آن ها نیز مشابه با کارکرد سیستم عامل های رایانه شخصی شماست، آن ها وظیفه دارند که مدیریت سخت افزار را به صورت نرم افزاری انجام دهند و نصب و ارتباط سخت افزار و نرم افزارهای کاربردی را ایجاد کنند.

علاوه بر سیستم عامل ها، نرم افزارهای دیگری هم بر روی سرورهای نصب می شوند. برخی از این نرم افزارها برای کارهای مدیریتی به کار می روند و برخی دیگر جنبه های امنیتی سرور را کنترل می کنند. با این حال دنیای نرم افزار هر روز نکات تازه تر و جدیدتری را برای کنترل بهتر داده ها و اطلاعات به ما نشان می دهد.

ویژگی های یک سرور خوب

سرور ها هم مانند سایر دستگاه ها توسط تولید کنندگان مختلف با شرایط و استانداردهای مختلف ساخته می شوند. برخی از آن ها کیفیت و قدرت بهتری دارند و از سوی یک شرکت خوشنام و با برند معروف عرضه می شوند و برخی دیگر هم ممکن است اینچنین نباشند. در هنگام خرید یک سرور باید به برخی از شاخصه ها مهم دقت شود که در ادامه ما آن ها را نام برده ایم.

 • انحصاری بودن منابع سخت افزاری ارائه شده از سوی سازنده: شرکت هایی که تولید کننده سخت افزارهای هستند، غالبا خودشان تنها ارائه کننده آن ها نیز می باشند. ولی ممکن است برخی از عرضه کنندگان و یا تولید کنندگان دیگر از قطعات و یا دستگاه های آن ها تحت برند خودشان استفاده کنند. با این که این کار ذاتا بد نیست و حتی گاه مطلوب هم هست اما بهتر است که قطعات سخت افزاری یک سرور به صورت یکپارچه از سوی یک شرکت تولید کننده سخت افزار ارائه شده باشد. برای مثال شرکت hp و اینتل همکاری بسیار خوبی را در زمینه تولید سرورهای کارآمد و قوی با قطعات اورجینال و اصلی دارند.
 • قابلیت ارتقای سرور: بسیاری از کسب و کارها در ابتدای کار به نیازهای پردازشی کمی احتیاج دارند اما هرچه کسب و کار توسعه پیدا می کند. این نیازها نیز افزایش پیدا می کند. به همین خاطر باید سرور هم توسعه بیشتری پیدا کند. به همین خاطر توصیه بسیار از کاربران شبکه آن است که همیشه توسعه و خرید سرور با توجه به نیازهای آینده میان مدت (یک تا دو سال) آینده باشد.
 • اتصال دائم به اینترنت: سرور ها نرم افزارهای امنیتی و یا مدیریتی دارند که به صورت دائمی خودشان را به روز می کنند. برای همین آنها نیازمند اتصال دائمی به اینترنت هستند. چه شما یک شبکه داخلی داشته باشید و یا آن که یک شبکه متصل به اینترنت در هر دو صورت داشتن یک ارتباط اینترنتی یک نیاز اجباری برای سرورها است. قطع ارتباط اینترنتی در برخی از سیستم های امنیتی ممکن است بروز مشکلاتی شود.
 • سرعت عملکرد بالا: سرعت عملکرد بالا میتواند کمی ما را گمراه کند. سرعت تنها مقوله ای نیست که در سرورها مد نظر قرار می گیرد، امنیت، پاسخدهی مناسب و غیره هم از فاکتورهای مهم یک سرور هستند. درباره اینکه سرعت عملکرد را چطور می توان افزایش داده مقاله هایی را در همین سایت منتشر کرده ایم که می توانید به آن مراجعه کنید. با این حال ما سرعت عملکرد بالا را هماهنگی سرعت پردازش با نیازهای ارتباطی شما، در نظر می گیریم.
 • قدرت پردازش و قدرت محاسباتی سریع: هنگام خرید سرور به هرچه که دقت نمی کنیم باید به این مورد دقت کرد. بدتر از یک شبکه کند چیزی در عالم وجود ندارد! کاربران به خاطر سرعت پایین سرور بسیار خسته می شوند، مشتری ها دچار انتظار های طولانی شده و قطعی های پی در پی همه کارها را مختل می کند! داشتن یک پردازنده و رم خوب در کنار آن می تواند چاره کار باشد. در مورد رم ها و پردازنده های سرور در همین وبلاگ و فروشگاه مطالب بسیاری را منتشر کرده ایم.
 • امنیت بالا: امنیت کلید موفقیت در شبکه است. روزی را تصور کنید که رایانه خود را روشن می کنید و متوجه میشوید که تمام بانک داده شما پاک شده است! یا فکر کنید که اطلاعات هزاران کاربر شما به سرقت رفته است و یا یک باج افزار کل سیستم شما را قرق کرده است!.  این کابوس ها می تواند تمام کسب و کار شما را یک شبه نابود کند. روح ناامنی در اطراف هر شبکه و سروری وجود دارد ما باید بدانیم که بنا به ضرب المثل اهالی شبکه «هیچ شبکه ای امن نیست مگر آنکه خلافش ثابت شود!». بنابراین در هنگام خرید سرور و یا سایر تجهیزات شبکه حتما به موضوع امنیت شبکه توجه کنید.
 • امکان پیاده سازی RAID بر روی سرور: راید یا راید کنترلر، در واقع یک قطعه سخت افزاری مدیریت کردن اطلاعات در هنگام ذخیره سازی است. در واقع راید کنترلر به ما این اجازه را می دهد که بتوانیم اطلاعات ارسالی به ذخیره سازی را به نوبت به شکل درستی در هارد درایورها ذخیره کنیم و یا آن که اطلاعات را از آن ها بازخوانی کنیم. یکی از مشکلاتی که در شبکه های وجود دارد، حفظ درست اطلاعات فراوانی است که به انبوهی از هارددرایوها ارسال شده و یا از آن ها بازیابی می شود. در شروع کسب و کار شاید شما اطلاعات و کاربران زیادی نداشته باشید ولی به تدریج این مسئله می تواند برای شما مشکل ساز شود و برای همین پشتیبانی یک سرور از راید کنترل ها بسیار مهم است.

تخصیص منابع در سرورها

منابع یا همان سخت افزارها، در سرور ها متفاوت از رایانه های شخصی اداره می شوند.  ازجمله این دلایل آن است که تعداد کاربران زیادی در یک زمان با سرور کار می کنند و در عین حال نرم افزارها با ورودی های متفاوتی روبرو هستند. برای همین باید سیستمی را ایجاد کرد که بتوان به هر کاربر و یا نرم افزار مقدار اطلاعات مناسب خودش را ارائه داد.

اکنون در دنیا سیستم های نرم افزاری و یا سخت افزاری مناسبی برای تخصیص منابع وجود دارند که همگی آنها قابل نصب بر روی انواع سرور ها هستند. با این حال در بسیاری از اوقات نرم افزارهای سیستم عامل و یا سخت افزار این امکان را دارند که خودشان به صورت مناسب منابع را به بخش های مورد نیاز ارائه دهند. ولی استفاده از راهکارهای تخصصی تر به نظر مناسب تر می آید.

در شبکه های داخلی سازمان ها سرورها به صورت انحصاری برای همان کاربران به کار برده می شود ولی در سرورهایی که برای خدمات اینترنتی به کار گرفته می شوند، طریقه مدیریت منابع به شکل دیگری است.

به صورت کلی چند نمونه مدیریت منابع در سرور های اینترنتی وجود دارد:

 • سرور های اشتراکی: در این سرورها ما منابع سخت افزاری خودمان را بین چند کاربر تقسیم می کنیم. برای مثال ممکن است که بر روی یک سرور چند ده سایت بارگذاری شوند و فضای رم، قدرت پردازنده و فضاهای ذخیره سازی و پهنای باند بین آن ها به اشتراک گذاشته شود. این کار سبب می شود که هزینه هایی که یک دیتاسنتر دارد به صورت مشترک از چند مشتری دریافت شود. انجام این کار برای مواقعی که مشترکان منابع زیادی را مصرف نمی کنند مناسب است اما اگر آنها بخواهند منابع زیادی را استفاده کنند مشکلات جدی به وجود خواهد آمد.
 • سرور های اختصاصی: این شکل از اداره سرور، به این صورت است که یک ارائه کننده خدمات اینترنتی به شما یک سرور کاملا اختصاصی را ارائه می کند. سرور های اختصاصی این حسن را دارند که تمام منابع آن را در اختیار داریم. اما این به معنای بدون انتها بودن آن ها نیست. در هنگامی که از منابع یک سرور اختصاصی استفاده می کنیم باید ارتقا دائمی آن بسته به نیاز را در ذهن داشته باشیم شرکت های مانند گوگل، فیسبوک و یا سایر شرکت های بزرگ همیشه از سرورهای اختصاصی برای کارهای خودشان استفاده می کنند. سرورهای اختصاصی دست برنامه نویسان برای توسعه ویژه وبسایت را باز می گذارد. با این حال تامین امنیت و ارتقا و به روز نگه داشتن این سرورها کار سخت و دائمی است.

سرور serverانواع سرور های اینترنتی

هنگامی که شما به یک ارائه کننده خدمات میزبانی یا هاست مراجعه می کنید متوجه می شوید که فهرستی از انواع سرورها را در اختیار شما قرار می دهد و از شما می خواهد که برخی از خدمات و نیازهای خودتان را انتخاب کنید. ولی واقعا این موارد چه هستند؟ در ادامه به بررسی این فهرست خدماتی می پردازیم.

سرور های ایرانی در برابر سرورهای خارجی: سرورهای قلب ارتباطی هستند، هر چقدر بین شما و سرور اتصالات و گره های اینترنتی کمتری باشد شما بهتر می توانید با یک سرور ارتباط داشته باشید. فرق سرور های خارجی و ایرانی دقیقا در کم شدن این تعداد گره ها و سوئیچ هاست. سرور هایی که در ایران قرار گرفته اند از نظر جغرافیایی فاصله بسیار کمتری نسبت به سروری که در کانادا قرار دارد با ما دارد. به همین خاطر تاثیر قابل توجهی هم بر روی سرعت لود و غیره دارد.

در کنار این موارد خدمات میزبانی، امنیت، پشتیبانی از کاربران و نکات دیگری هم هست که باید به آنها توجه داشت. اکنون تعداد زیادی از شرکت های ایرانی و خارجی به ارائه سرور های هاست داخلی و خارجی می پردازند. بهتر است قبل از خرید همه ویژگی ها را در نظر بگیرید. خوشبختانه سرویس دهنده های ایرانی همدوش سرویس دهنده های خارجی به پیش می روند و این خبر بسیار خوبی است.

توضیح انواع سرورها در ادامه آمده است.

 • Web Server یا وب سرور: این همان فضای میزبانی است که شما از یک ارائه کننده خدمات هاست خریداری می کنید. وب سرور میتواند با سیستم عامل ویندوز و یا لینوکس اداره شود.
 • Email Server یا سرور پست الکترونیکی: این نوع از خدمات سرور برای ارسال ایمیل ها به کار می روند. این سرورها از امنیت خوبی برخوردارند و به همین خاطر از هرزنامه شدن ایمیل های شما در بازاریابی هایتان جلوگیری می کنند.
 •  Database Server یا سرور پایگاه داده: این سرور برای سازمان هایی بزرگ با حجم بالایی از داده ها خوب است. این سرورها به خصوص در داده کاوی به کار می روند.
 • Application Server یا سرور نرم افزاری: برخی از سایت های خدماتی به مشتریان خود امکان انجام برخی از کارها با نرم افزارها را می دهند. برای مثال سایت هایی که امکان ویرایش تصویر را در اختیار بسیاری از کاربران قرار می دهند. این سایت ها می توانند از سرورهای نرم افزاری که قدرت پردازشی بالاتری است برای ارائه خدمات خودشان استفاده کنند. توجه کنید که در این سرورها به خاطر بالاتر بودن حجم استفاده از منابع مبالغ بیشتری هم درخواست می شود.
 • File Server یا فایل سرور: این سرورها برای به اشتراک گذاری فایل ها به کار گرفته می شوند. این سرورها فضاهای ذخیره سازی مناسبی را به ما ارائه می کنند.
 • DNS Server یا سرور DNS: این سرورها برای ثبت آدرس های اینترنتی به کار گرفته می شوند. در این سرور ها IP های سایت ها و یا آدرس های مختلف اینترنتی ذخیره می شوند و مرورگرها و سایر سرورها برای یافتن صفحات وب از این آدرس ها استفاده می کنند.
 • Game Server یا سرور بازی: این سرور ها به مانند سرورهای نرم افزاری منابع زیادی را در اختیار ما می گذارند. در بازی ها دو فعالیت ارتباط و رندرینگ نکته های مهمی محسوب می شوند و این سرور ها به طور کانفیگ بندی شده اند که از این دو خصوصیت پشتیبانی کنند.
 • Media Server یا سرور رسانه ای: سرور های رسانه ای هم نوع دیگری از سرور های نرم افزاری هستند با این تفاوت که در این سرور ها امکان به اشتراک گذاری، ارسال و تماشای رسانه های ویدئویی، صوتی و یا غیره وجود دارد. اکنون شرکت های بزرگی نظیر یوتیوب و یا آپارات از این سرورها استفاده می کنند.
 • Server Proxy یا سرور جایگزینی: کلمه Proxy به معنای «جایگزین یا نماینده» است. این دسته از سرور ها این قابلیت را دارند که بتوانند با ایجاد آدرس ها و بسته های اطلاعاتی جایگزین سیستم های فیلتر یا فایروال را دور بزنند. همچنین خدماتی نظیر گمنامی، ارسال پیام های رمزنگاری شده و یا ایجاد حساب های جعلی نیز جزو خدمات این سرور ها است. شرکت های مالی، دارک وب و یا برخی از شرکت های ارائه خدمات ویژه امنیتی از این سرور ها استفاده می کنند.

در ادامه ما تمامی این موارد را با شرح بیشتری توضیح خواهیم داد.

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *