سرور چیست؟

سرور شبکه چیست؟ و سرور شبکه چه کاربرد و انواعی دارد؟

سرور چیست؟ این سوالی است که ذهن بسیاری از تازه کاران شبکه را به خود مشغول داشته است. بسیاری از ما در زندگی خود به شکل مستقیم و یا غیرمستقیم با سرور شبکه در تماس هستیم. سرورها می توانند به صورت خدمات اینترنتی در اختیار ما باشند و یا آنکه تحت یک شبکه خاص در یک سازمان به ما خدمت دهند. در جواب این که سرور چیست؟ ما جواب نسبتا بلندی داریم و در این بین با انواع سرورها و نوع کارکرد و کاربردی که هر سروری می تواند انجام دهد می پردازیم.

سرور server

آنچه در ادامه این مقاله می خوانید:

سرور چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

سرور رایانه ای است که می تواند به سایر رایانه‌ها و یا درخواست کنندگان در یک شبکه سرویس های اطلاعاتی و پردازشی ارائه کند. سرور می تواند یک ابر رایانه باشد و گاه مجموعه ای از آن‌ها می توانند در یک دیتا سنتر جمع شوند. سرورها در واقع به مانند رایانه های شخصی هستند. آن‌ها از همان قطعاتی تشکیل شده اند که در رایانه های شخصی و یا گوشی های همراه هم وجود دارد تنها تفاوتی که در این بین وجود دارد قدرت بیشتر سرور به نسبت رایانه های شخصی و یا سایر سخت افزارها است.

سرور‌ها از توان پردازشی، سرعت بالاتر، پهنای بایوس بیشتر، کارت شبکه قوی تر و همچنین قابلیت پشتیبانی از رم های بزرگتر و بهتر بهره مند هستند. تمام این‌ها سبب می شوند که به نسبت رایانه های شخصی بتوانند درخواست بیشتری را پردازش کنند و با سرعت بالاتری کار کنند.

فهرست مقاله

انواع سرور شبکه کدام است؟

همانطور که گفته شد، سرورها پردازشگرهای قوی هستند که به ما امکان توسعه انجام فرایندهائی مانند پردازش، شبکه بندی، ارسال و دریافت اطلاعات و فعالیت‌های دیگر را می‌دهند.

اما بسته به حجم سازمان و اطلاعات مورد پردازش در اینجا شما باید از سرورهای مختلفی استفاده کنید. ما در ادامه به بررسی انواع سرورها می‌پردازیم و شما را بیشتر با هر کدام از آن‌ها آشنا می‌کنیم.

فهرست مقاله

سرور رکمونت

سرورهای رکمونت یا داخل رک (Rackmount) رایج‌ترین نمونه سرورهائی هستند که در بازار وجود دارند. سرورهای رکمونت به صورت کشوئی در داخل رک (Rack) یا قفسه نگهدارند نصب می‌شوند. سرورهای رکمونت امکانات زیادی را در اختیار ما قرار می‌دهند که در جای خود به تفصیل درباره آن‌ها صحبت خواهیم کرد. چهره‌ای که ما اغلب از دیتاسنتر می‌شناسیم در واقع همان سرورهای رکمونتی هستند که در رک‌ها قرار گرفته اند.

شرکت HPE یکی از بزرگترین سرورهای رکمونت در دنیا است. سرور رکمونت HPE اکنون بخش بزرگی از بازار سرورها و دیتاسنترها را در اختیار خود دارد.

رک های قرار گیری سرورهای رکمونت و استوریج ها

رک های قرار گیری سرورهای رکمونت و استوریج ها

مدل‌های مختلفی از سرورهای رکمونت در بازار وجود دارد که هر کدام از آن‌ها کارکرد و قدرت پردازشی ویژه‌ای دارند. اصلی‌ترین ویژگی‌های سرورهای رکمونت شامل موارد زیر می‌شود:

 • امکان بهره‌گیری از دو الی 4 پردازنده در نسل‌ها و تعداد هسته‌های مختلف؛
 • امکان بهره‌گیری از انواع اسلات‌های رم با ظرفیت بالا چند ترابایت؛
 • امکان بهره‌گیری از انواع اسلات‌های توسعه برای پیشرفت و بهینه‌سازی سیستم‌های سخت‌افزاری؛
 • امکان پشتیبانی از انواع سیستم‌های عامل، مجازی‌سازی و نرم‌افزاری؛
 • قابلیت ارتباط قوی با انواع سیستم‌های موجود در شبکه؛
 • انطباق سخت‌افزاری خوب با انواع سیستم‌های سخت‌افزاری در شبکه؛
 • امکان توسعه بر حسب رشد شبکه و مدیریت بار کاری شبکه؛
سرورهای رکمونت

نمونه ای از سرورهای رکمونت

فهرست مقاله

سرورایستاده (ورک استیشن) چیست؟

سرور‌های ایستاده (Tower) که گاهی به آن‌ها ورک استیشن (Workstation) نیز گفته می‌شود، سرورهائی هستند که در شمایل مشابه به کیس‌های رایانه‌ای معمولی ارائه می‌شوند (البته ممکن است از نظر ابعاد بزرگتر و یا کوچکتر باشند). سرورهای ایستاده نسبت به سرورهای رکومنت قابلیت‌های پردازشی کمتری دارند و نمی توانند بیشتر از دو پردازنده را در خود جای دهند. سرورهای ایستاده HPE یک نمونه بسیار شناخته شده و پرطرفدار این سرورها در بازار هستند.

سرورهای ایستاده مناسب‌ترین نوع سرورها برای فعالیت‌های اداری و سازمانی کوچک و کارهای پردازشی هستند که به توان بالائی نیاز ندارند. این سرورها تمامی نرم‌افزارهای سیستم عامل و مدیریت سرور شبکه را پشتیبانی می‌کنند با این حال امکان توسعه زیادی را ندارند.

اگر شبکه شما کوچک است (بین دو تا 10 کاربر) این سرورها می‌توانند به خوبی جوابگوی نیازهای شما باشند.

از سروهای ایستاده برای فعالیت‌هائی مانند رندرکردن، پشتیبانی از تابلوهای نظارتی، بهره‌گیری در ماینینگ رمزارزها و یا فعالیت‌های محاسباتی استفاده می‌شود. دقت کنید که بر خلاف کیس‌های رایانه‌های شخصی، در سرورهای ایستاده شما می‌توانید از پردازنده‌ها و اسلات‌های رم‌های صنعتی با تعداد هسته و لنز ارتباطی بالاتر استفاده کنید. در نتیجه قدرت پردازشی بیشتری را در اختیار خواهید داشت. همچنین انواع کارت‌های شبکه نیز بر روی این سرورهای قابل پیاده‌سازی است.

انواع سرورهای تاور شرکت HPE

انواع سرورهای تاور شرکت HPE

فهرست مقاله

سرور بلید (تیغه ای) چیست؟

سرورهای بلید (Blade) یا تیغه‌ای یک نمونه از سرورهای ماژولار است. این سرورهای به صورت تیغه‌های عمودی در رک‌های خودشان قرار می‌گیرند، و امکان توسعه ماژولار و بر حسب نیاز را به ما می‌دهند. مزیت بهره‌گیری از سیستم‌های بلید آن است که این سیستم‌ها قابلیت آن را دارند که بتوانید از قدرت‌های پردازش، شبکه بندی و ذخیره‌سازی فوق العاده بالائی بهره مند شوید. در عین حال هر کدام از ماژول‌ها یا تیغه‌ها نیز وظیفه مشخصی را در شبکه انجام می‌دهند. سرورهای بلید HPE که در آی تی باز ارائه می‌شوند نمونه شناخته شده و معروف این سرورها در بازار هستند.

یک سرور تیغه ای

یک سرور تیغه ای

به خاطر ساختار عمودی این سرورها فضای کمتری را نسبت به سیستم‌های رکمونت به خود اختصاص می‌دهند. سرور‌های بلید از کلیه سخت‌افزار و نرم‌افزارهای موجود در شبکه پشتیبانی می‌کنند. از این سرورها برای ساخت دیتاسنترهای قوی استفاده می‌شود.

سرورهای بلید در فریم خود

فهرست مقاله

فریم سرور چیست؟

فریم سرورها (Frame Server) نوعی دیگر از سرورهای ماژولار هستند با این تفاوت که از فناوری‌های بهتر و پیشرفته‌تری در آن‌ها استفاده شده است. شناخته شده‌ترین فریم سرور شبکه موجود در بازار فریم سرور HPE Synergy است که به ما این امکان را می‌دهند که بتوانیم فرایند‌های پردازش و محاسبات، شبکه بندی و ذخیره‌سازی را با بالاترین کیفیت و قدرت انجام دهیم.

سرور HPE Synergy

سرور HPE Synergy

فریم سرورها یک مجتمع یکپارچه و هوشمند را در اختیار ما قرار می‌دهند. همچنین آن‌ها قابلیت‌های فوق العاده‌ای را در زمینه مدیریت شبکه در اختیار توسعه دهندگان قرار می‌دهند که تا قبل از این میسر نبود. با بهره‌گیری از یک معماری پیشرفته و ماژولار شبکه شما بدون هیچگونه وقفه و گلوگاهی می‌تواند به کار خود ادامه دهد.

انواع سرورهای سینرژی در رک های خود

انواع سرورهای سینرژی در رک های خود

فهرست مقاله

سرور ذخیره‌سازی چیست؟

سرورهای ذخیره‌سازی (Storge server) ماشین‌ها یا سرورهائی هستند که اساساً برای کش کردن (Caching)، ذخیره‌سازی و بازیابی اطلاعات در حجم وسیع و سرعت بالا به کار گرفته می‌شوند. این سرورها این قابلیت را به ما می‌دهند که در ناحیه‌های ذخیره‌سازی شبکه (SAN) مدیریت کاملی داشته باشیم. همچنین با بهره‌گیری از سرورهای ذخیره‌سازی شما می‌توانید حجم زیادی از اطلاعات را با استفاده از سیستم‌های ابری به اشتراک بگذارید.

سرورهای ذخیره‌سازی مختلفی در بازار وجود دارند که سرورهای ذخیره‌سازی HPE از شناخته شده‌ترین آن‌ها هستند. به سرورهای ذخیره‌سازی استوریج (Storage) هم گفته می‌شود.

سرورهای ذخیره سازی HPE

سرور HPE Storage Server

فهرست مقاله

سخت افزار سرور شبکه

هنگامی که صحبت از سرور شبکه به میان می آید اولین تصویر ما یک رایانه و یا یک بلوک از رایانه‌ها است. در واقع تصور ما در جواب این که سرور شبکه چیست یک جعبه احتمالا مشکی رنگ است که در آن تعداد زیادی از رایانه‌ها و دستگاه های الکترونیکی نگهداری می شود. اما این تنها یک شمای کلی از سرور است.

سرورها می توانند اشکال مختلفی داشته باشند. از ابعاد یک رایانه شخصی و رومیزی گرفته تا ابعاد یک کمد لباسی بزرگ اما هر چه که باشند تمامی آن‌ها مدارهای الکترونیکی هستند که برای پردازش اطلاعات و یا ترکیب کردن آن‌ها به کار گرفته می شوند.

در سرور‌ها ما با سخت افزارهای قدرتمندی روبرو هستیم. مادربرد سرور شبکه که غالبا به عنوان «شاسی» شناخته می شود این توانایی را دارد که به مجموعه گسترده تر و بیشتری از قطعات الکترونیکی سرویس دهی داشته باشد.

در کنار آن مسیرهای انتقال داده در سرور‌ها هم بسیار بهینه تر شده اندو پهنای باند در آنها افزایش یافته است. در نتیجه حجم و سرعت انتقال داده در مدارهای شاسی بسیار سریع صورت می گیرد و به همین خاطر می توانند نسبت به رایانه های شخصی سرعت فوق العاده بیشتری داشته باشند.

اما تنها شاسی سرور نیست که قدرت آن را اضافه می کند. پردازنده های سرور نیز قدرت بسیار بالاتری نسبت به رایانه های شخصی دارند. پردازنده های سرور غالبا از فناوری چند هسته ای و پردازش رشته ای استفاده می کنند و به همین خاطر سرعت بسیار بالایی در پردازش دارند. بر خلاف رایانه های شخصی این امکان وجود دارد که بر روی شاسی سرور‌ها از دو تا هشت پردازنده به کار گرفته شود. به همین خاطر توان پردازش در سرور‌ها به سطح خارق العاده ای می رسد.

در کنار پردازنده‌ها تعداد و سرعت رم‌ها نیز بسیار بالاست. در سرورها می تواند به تعداد نامحدودی رم را استفاده کرد. در برخی از موارد تعداد آن‌ها به 96 عدد رم می رسد. و گاهی ما ظرفیتی معادل شش ترابایت را تا به امروز (پاییز 98) را در اختیار خواهیم داشت. البته با توجه به خبرهایی که شرکت hpe در وبلاگ خود منتشر کرده است، به زودی ما شاهد رم هایی با ظرفیت 526 تا یک ترابایت خواهیم بود این به معنای جهش فوق العاده در رم های سرور‌ها است.

داشتن رم بزرگ به معنای آن است که پردازنده های سرور شبکه می توانند به حجم بسیار بالاتری از داده‌ها در یک لحظه دسترسی داشته باشند و به همین خاطر سرعت پردازش بسیار بیشتر می شود.

سرور‌ها از ذخیره‌سازهای سریع استفاده می کنند. حجم کاربرانی که از یک سرور شبکه استفاده می کنند بسیار زیاد است. برای مثال تعداد افرادی که از موتور جستجوی گوگل استفاده می کنند را در نظر بگیرید.

بسیاری از این افراد بر روی این موتور جستجو حساب های کاربری دارند. بنابر آماری که خود شرکت گوگل منتشر کرده است. بر روی گوگل 1.8 میلیارد حساب جیمیل وجود دارد. این به معنای آن است که سرورهای این شرکت باید توان پردازش و ذخیره سازی گسترده و سریعی را برای پاسخگویی به کاربران خودش در سرتاسر جهان را داشته باشد.

البته هاردهایی که بر روی سرورها استفاده می شوند تفاوت زیادی با هاردهای رایانه های شخصی از نظر فناوری ندارند. اما سامانه های ذخیره سازی و بازیابی اطلاعات بسیار بهینه تری بر روی سرور‌ها به کار گرفته شده است.

سرور‌ها از کارت های شبکه قوی هم بهره می برند. از آن که خدمات دهی به کاربران اولویت اصلی کار سرور است. به همین خاطر در سرور‌ها کارت های سریع و با پهنای بالا وجود دارد. در نتیجه کاربران می توانند به راحتی با سرور در ارتباط قرار بگیرند.

ما هر کدام از این اجزا را هم در فروشگاه آی تی باز و هم در بخش های دیگر همین وبلاگ به صورت کامل بحث کرده ایم و خواهیم کرد و در اینجا صرفا به نام بردن از آن‌ها و ارائه یک توضیح ابتدایی اکتفا می کنیم. ولی در کل می توانیم بگوییم که:« سرور در واقع سرور رایانه ای با قدرت پردازش و عملکرد بالاتر نسبت به رایانه های شخص است».

در قدم بعدی برای شناخت بهتر سرورها باید با دیتاسنترها آشنا شویم.

سرور server

فهرست مقاله

دیتاسنتر چیست؟

هنگامی که شما به شبکه اینترنت وصل می شوید. توسط شبکه زیرساخت به یک مرکز اصلی پردازش داده متصل می شوید. این مرکز پردازش داده، جایی است که تعداد قابل توجهی از سرورها به صورت همزمان مشغول به کار هستند. دیتاسنتر می تواند ابعاد بسیار کوچکی در حد یک کمد و یا بسیار بزرگ در حد یک شهر کوچک!! داشته باشد. برای مثال ابعاد دیتاسنترهای شرکت فیس بوک در سوئد به بیش از 230 هزار متر مربع می رسید!! تصور این مقدار از سرور در کنار هم شاید بسیار ترسناک باشد با این حال دیتاسنترها هم از اصول یکسانی تبعیت می کنند که در ادامه به آنها می پردازیم.

در شبکه اینترنت و یا کلا در هر شبکه ای هنگامی که می خواهیم به شبکه متصل شویم و به اشتراک گذاری اطلاعات با دیگران بپردازیم باید در ابتدا وارد دیتاسنتر شویم. دیتاسنتر محل قرار گرفتن تمامی تجهیزات مهم ذخیره سازی، پردازش، امنیت و کاربردی است که به ما خدمات اطلاعاتی را ارائه می کنند.

در دیتاسنترها به خاطر وجود تجهیزات مختلف گرمای زیادی ایجاد می شوند. به همین خاطر اولین نکته مهم در هر دیتاسنتر آن است که در آنها از تجهیزات سرمایشی برای خنک نگهداشتن قلب شبکه استفاده می شود.

برای دستیابی راحت تر و ایمن به تجهیزات شبکه هم آن‌ها را در داخل قفسه های فولادی و گاها فیبرکربنی قرار می دهند. این قفسه‌ها از استانداردهای مشخصی پیروی می کنند و به آن‌ها رک (Rack) یا کیج (Cage) گفته می شوند. این رک‌ها امکان قرار گیری مرتبط سرورها، ذخیره سازها، تجهیزات امنیتی و تجهیزات ارتباطی و خنک کننده را به ما می دهند.

سرور‌ها به صورت کلی در دو نوع ایستاده و خوابیده (قابل قرارگیری در رک یا فریم) ساخته می شوند. سرورهای ایستاده یا Tower به مانند کیس های رایانه های شخصی و رومیزی هستند ولی سرورهای خوابیده که به شکل خوابیده (Rackmount) و یا تیغه ای (Blade) هستند، برای نصب باید حتما در یک فریم و یا رک قرار گیرند. با این حال طرز کار هر دوی آن‌ها به یک صورت است.

به غیر از تجهیزات پردازشی تجهیزات کمکی دیگری هم برای بهینه کار کردن سرورها در دیتاسنتر وجود دارد. تجهیزاتی مانند UPS (که در هنگام قطعی برق برق سرور‌ها را تامین میکند و به آنها اجازه می دهد تا به صورت امن خاموش شوند)، تجهیزات اطفا حریق، ژنراتور،تجهیزات امنیتی، مانیتورهای نظارتی، کابل های ارتباطی و کفسازی‌ها هم در برخی از دیتاسنترها بسته به بزرگی و یا نوع کار آن‌ها وجود دارند.

به صورت کلی دیتاسنتر مکانی ایزوله شده در سازمان محسوب می شوند و امکان تردد برای افراد عادی وجود ندارد و برای همین قبل از ورود به یک دیتاسنتر باید با ادمین یا مسئول آن هماهنگ کرده باشید.

یکی از مهمترین موارد دیتاسنترها برق مصرفی آن‌ها است. سرور‌ها یکی از پرمصرف ترین دستگاه های پردازش داده هستند. در زمانی که یک سرور روشن است حجم قابل توجهی از انرژی را مصرف می کند. در یک دیتاسنتر شلوغ مانند مراکز بانک‌ها و یا بازارهای بورس، تامین برق برای دیتاسنتر یکی از اولویت هاست. همچنین پایدار بودن این انرژی هم بسیار مهم است.

در اکثر دیتاسنترها، ژنراتورها و UPS به عنوان یک راهکار مهم در تامین برق پایدار در کنار برق شهری به خدمت گرفته می شوند. به یاد داشته باشید که یک قطعی جریان و خاموشی ناگهانی سرور شبکه  می‌تواند به از دست رفتن حجم انبوهی از اطلاعات منجر شده و همچنین راه اندازی دوباره آن‌ها می تواند زمان بسیار زیادی را بگیرد.

سرور server

فهرست مقاله

سیستم عامل های سرور شبکه

همانطور که در بالا هم به اشاره شد، سرور‌ها هم به مانند رایانه های شخصی هستند و برای راه اندازی خودشان علاوه بر داشتن یک سخت افزار متناسب و قوی نیازمند نرم افزار کارآمد و کاربرپسند هم هستند. نرم افزارهای نمی توانند به صورت مستقیم بر روی سیستم سخت افزاری یک سرور متصل شوند. برای همین ما نیازمند آن هستیم که از یک واسط نرم افزاری به نام «سیستم عامل» استفاده کنیم. به مانند دنیای کامپیوترهای شخصی در این جا هم ما با انواع سیستم های عامل، رایگان، غیر رایگان، تخصصی و عمومی روبروی هستیم که برخی از آن‌ها را در ادامه بررسی می کنیم.

مهمترین سیستم عامل هایی کنونی برای سرورها شامل موارد زیر می شوند:

 • لینوکس: لینوکس به صورت کلی سیستم عامل رایگانی است که هم برای رایانه های شخصی و هم سرورها عرضه شده است. این نرم افزار «منبع باز» بوده و هر کسی می تواند بسته به نیاز خودش آن را تغییر دهد. با این که نرم افزار لینوکس به صورت رایگان به بازار عرضه شده است ولی ممکن است برخی از نسخه های آن توسط شرکت های برنامه نویسی توسعه داده شده باشد و برای استفاده از آن‌ها باید وجهی را به شرکت توسعه دهنده بپردازیم.
 • ویندوز: شرکت مایکروسافت و سیستم عامل ویندوز یکی از شناخته شده ترین سیستم های عاملی هستند که اکنون در اکثر رایانه های شخصی و سرورها از آن استفاده می شود. یکی از خوبی های ویندوز پشتیبانی و توسعه هر روزه آن است. این سیستم عامل رایگان نیست و خدمات، مدت استفاده و سطح استفاده از آن مشمول هزینه های مختلف است. معروف ترین سیستم عامل شرکت مایکروسافت یعنی ویندوز سرور 2008 در بسیاری از دیتاسنترها استفاده می شود اما نسخه های بعدی ان به مراتب بهتر و توسعه یافته ترند.
 • سیستم های خصوصی: برخی از سیستم های نرم افزاری به صورت خصوصی توسط برخی از شرکت های توسعه دهنده نرم افزار و یا سخت افزار مانند شرکت hp ارائه می شوند. این سیستم عامل‌ها برای مصارف و دستگاه های خاصی طراحی شده اند و نمی توان از آن در همه جا استفاده کرد. در بازار نرم افزارهای سیستم عاملی نظیر VMware و Hyper-v و oneView ممکن است نام های بسیار رایجی باشند. با این حال سیستم عامل های کوچکتر هم در بازار وجود دارند.

علاوه بر سیستم عامل هایی که بر روی سرور نصب می شوند، سیستم عامل های دیگری هم وجود دارند که بر روی تجهیزات جانبی یک سرور نصب و راه اندازی می شوند. این سیستم عامل‌ها بر روی فایروال‌ها ، سیستم های ذخیره سازی و یا سامانه های مدیریت شبکه نصب می شوند. کارکرد تمامی آن‌ها نیز مشابه با کارکرد سیستم عامل های رایانه شخصی شماست، آن‌ها وظیفه دارند که مدیریت سخت افزار را به صورت نرم افزاری انجام دهند و نصب و ارتباط سخت افزار و نرم افزارهای کاربردی را ایجاد کنند.

علاوه بر سیستم عامل ها، نرم افزارهای دیگری هم بر روی سرورهای نصب می شوند. برخی از این نرم افزارها برای کارهای مدیریتی به کار می روند و برخی دیگر جنبه های امنیتی سرور را کنترل می کنند. با این حال دنیای نرم افزار هر روز نکات تازه تر و جدیدتری را برای کنترل بهتر داده‌ها و اطلاعات به ما نشان می دهد.

فهرست مقاله

ویژگی های یک سرور شبکه خوب

سرور‌ها هم مانند سایر دستگاه‌ها توسط تولید کنندگان مختلف با شرایط و استانداردهای مختلف ساخته می شوند. برخی از آن‌ها کیفیت و قدرت بهتری دارند و از سوی یک شرکت خوشنام و با برند معروف عرضه می شوند و برخی دیگر هم ممکن است اینچنین نباشند. در هنگام خرید یک سرور باید به برخی از شاخصه‌ها مهم دقت شود که در ادامه ما آن‌ها را نام برده ایم.

 • انحصاری بودن منابع سخت افزاری ارائه شده از سوی سازنده: شرکت هایی که تولید کننده سخت افزارهای هستند، غالبا خودشان تنها ارائه کننده آن‌ها نیز می باشند. ولی ممکن است برخی از عرضه کنندگان و یا تولید کنندگان دیگر از قطعات و یا دستگاه های آن‌ها تحت برند خودشان استفاده کنند. با این که این کار ذاتا بد نیست و حتی گاه مطلوب هم هست اما بهتر است که قطعات سخت افزاری یک سرور به صورت یکپارچه از سوی یک شرکت تولید کننده سخت افزار ارائه شده باشد. برای مثال شرکت hp و اینتل همکاری بسیار خوبی را در زمینه تولید سرورهای کارآمد و قوی با قطعات اورجینال و اصلی دارند.
 • قابلیت ارتقای سرور: بسیاری از کسب و کارها در ابتدای کار به نیازهای پردازشی کمی احتیاج دارند اما هرچه کسب و کار توسعه پیدا می کند. این نیازها نیز افزایش پیدا می کند. به همین خاطر باید سرور هم توسعه بیشتری پیدا کند. به همین خاطر توصیه بسیار از کاربران شبکه آن است که همیشه توسعه و خرید سرور با توجه به نیازهای آینده میان مدت (یک تا دو سال) آینده باشد.
 • اتصال دائم به اینترنت: سرور‌ها نرم افزارهای امنیتی و یا مدیریتی دارند که به صورت دائمی خودشان را به روز می کنند. برای همین آنها نیازمند اتصال دائمی به اینترنت هستند. چه شما یک شبکه داخلی داشته باشید و یا آن که یک شبکه متصل به اینترنت در هر دو صورت داشتن یک ارتباط اینترنتی یک نیاز اجباری برای سرورها است. قطع ارتباط اینترنتی در برخی از سیستم های امنیتی ممکن است بروز مشکلاتی شود.
 • سرعت عملکرد بالا: سرعت عملکرد بالا میتواند کمی ما را گمراه کند. سرعت تنها مقوله ای نیست که در سرورها مد نظر قرار می گیرد، امنیت، پاسخدهی مناسب و غیره هم از فاکتورهای مهم یک سرور هستند. درباره اینکه سرعت عملکرد را چطور می توان افزایش داده مقاله هایی را در همین سایت منتشر کرده ایم که می توانید به آن مراجعه کنید. با این حال ما سرعت عملکرد بالا را هماهنگی سرعت پردازش با نیازهای ارتباطی شما، در نظر می گیریم.
 • قدرت پردازش و قدرت محاسباتی سریع: هنگام خرید سرور به هرچه که دقت نمی کنیم باید به این مورد دقت کرد. بدتر از یک شبکه کند چیزی در عالم وجود ندارد! کاربران به خاطر سرعت پایین سرور بسیار خسته می شوند، مشتری‌ها دچار انتظار های طولانی شده و قطعی های پی در پی همه کارها را مختل می کند! داشتن یک پردازنده و رم خوب در کنار آن می تواند چاره کار باشد. در مورد رم‌ها و پردازنده های سرور در همین وبلاگ و فروشگاه مطالب بسیاری را منتشر کرده ایم.
 • امنیت بالا: امنیت کلید موفقیت در شبکه است. روزی را تصور کنید که رایانه خود را روشن می کنید و متوجه میشوید که تمام بانک داده شما پاک شده است! یا فکر کنید که اطلاعات هزاران کاربر شما به سرقت رفته است و یا یک باج افزار کل سیستم شما را قرق کرده است!. این کابوس‌ها می تواند تمام کسب و کار شما را یک شبه نابود کند. روح ناامنی در اطراف هر شبکه و سروری وجود دارد ما باید بدانیم که بنا به ضرب المثل اهالی شبکه «هیچ شبکه ای امن نیست مگر آنکه خلافش ثابت شود!». بنابراین در هنگام خرید سرور و یا سایر تجهیزات شبکه حتما به موضوع امنیت شبکه توجه کنید.
 • امکان پیاده سازی RAID بر روی سرور: راید یا راید کنترلر، در واقع یک قطعه سخت افزاری مدیریت کردن اطلاعات در هنگام ذخیره سازی است. در واقع راید کنترلر به ما این اجازه را می دهد که بتوانیم اطلاعات ارسالی به ذخیره سازی را به نوبت به شکل درستی در هارد درایورها ذخیره کنیم و یا آن که اطلاعات را از آن‌ها بازخوانی کنیم. یکی از مشکلاتی که در شبکه های وجود دارد، حفظ درست اطلاعات فراوانی است که به انبوهی از هارددرایوها ارسال شده و یا از آن‌ها بازیابی می شود. در شروع کسب و کار شاید شما اطلاعات و کاربران زیادی نداشته باشید ولی به تدریج این مسئله می تواند برای شما مشکل ساز شود و برای همین پشتیبانی یک سرور از راید کنترل‌ها بسیار مهم است.

فهرست مقاله

تخصیص منابع در سرورهای شبکه

منابع یا همان سخت افزارها، در سرور‌ها متفاوت از رایانه های شخصی اداره می شوند. ازجمله این دلایل آن است که تعداد کاربران زیادی در یک زمان با سرور کار می کنند و در عین حال نرم افزارها با ورودی های متفاوتی روبرو هستند. برای همین باید سیستمی را ایجاد کرد که بتوان به هر کاربر و یا نرم افزار مقدار اطلاعات مناسب خودش را ارائه داد.

اکنون در دنیا سیستم های نرم افزاری و یا سخت افزاری مناسبی برای تخصیص منابع وجود دارند که همگی آنها قابل نصب بر روی انواع سرور‌ها هستند. با این حال در بسیاری از اوقات نرم افزارهای سیستم عامل و یا سخت افزار این امکان را دارند که خودشان به صورت مناسب منابع را به بخش های مورد نیاز ارائه دهند. ولی استفاده از راهکارهای تخصصی تر به نظر مناسب تر می آید.

در شبکه های داخلی سازمان‌ها سرورها به صورت انحصاری برای همان کاربران به کار برده می شود ولی در سرورهایی که برای خدمات اینترنتی به کار گرفته می شوند، طریقه مدیریت منابع به شکل دیگری است.

به صورت کلی چند نمونه مدیریت منابع در سرور های اینترنتی وجود دارد:

 • سرور های اشتراکی: در این سرورها ما منابع سخت افزاری خودمان را بین چند کاربر تقسیم می کنیم. برای مثال ممکن است که بر روی یک سرور چند ده سایت بارگذاری شوند و فضای رم، قدرت پردازنده و فضاهای ذخیره سازی و پهنای باند بین آن‌ها به اشتراک گذاشته شود. این کار سبب می شود که هزینه هایی که یک دیتاسنتر دارد به صورت مشترک از چند مشتری دریافت شود. انجام این کار برای مواقعی که مشترکان منابع زیادی را مصرف نمی کنند مناسب است اما اگر آنها بخواهند منابع زیادی را استفاده کنند مشکلات جدی به وجود خواهد آمد.
 • سرور های اختصاصی: این شکل از اداره سرور، به این صورت است که یک ارائه کننده خدمات اینترنتی به شما یک سرور کاملا اختصاصی را ارائه می کند. سرور های اختصاصی این حسن را دارند که تمام منابع آن را در اختیار داریم. اما این به معنای بدون انتها بودن آن‌ها نیست. در هنگامی که از منابع یک سرور اختصاصی استفاده می کنیم باید ارتقا دائمی آن بسته به نیاز را در ذهن داشته باشیم شرکت های مانند گوگل، فیسبوک و یا سایر شرکت های بزرگ همیشه از سرورهای اختصاصی برای کارهای خودشان استفاده می کنند. سرورهای اختصاصی دست برنامه نویسان برای توسعه ویژه وبسایت را باز می گذارد. با این حال تامین امنیت و ارتقا و به روز نگه داشتن این سرورها کار سخت و دائمی است.

سرور server
فهرست مقاله

انواع سرور های اینترنتی

هنگامی که شما به یک ارائه کننده خدمات میزبانی یا هاست مراجعه می کنید متوجه می شوید که فهرستی از انواع سرورها را در اختیار شما قرار می دهد و از شما می خواهد که برخی از خدمات و نیازهای خودتان را انتخاب کنید. ولی واقعا این موارد چه هستند؟ در ادامه به بررسی این فهرست خدماتی می پردازیم.

سرور های ایرانی در برابر سرورهای خارجی: سرورهای قلب ارتباطی هستند، هر چقدر بین شما و سرور اتصالات و گره های اینترنتی کمتری باشد شما بهتر می توانید با یک سرور ارتباط داشته باشید. فرق سرور های خارجی و ایرانی دقیقا در کم شدن این تعداد گره‌ها و سوئیچ هاست. سرور هایی که در ایران قرار گرفته اند از نظر جغرافیایی فاصله بسیار کمتری نسبت به سروری که در کانادا قرار دارد با ما دارد. به همین خاطر تاثیر قابل توجهی هم بر روی سرعت لود و غیره دارد.

در کنار این موارد خدمات میزبانی، امنیت، پشتیبانی از کاربران و نکات دیگری هم هست که باید به آنها توجه داشت. اکنون تعداد زیادی از شرکت های ایرانی و خارجی به ارائه سرور های هاست داخلی و خارجی می پردازند. بهتر است قبل از خرید همه ویژگی‌ها را در نظر بگیرید. خوشبختانه سرویس دهنده های ایرانی همدوش سرویس دهنده های خارجی به پیش می روند و این خبر بسیار خوبی است.

توضیح انواع سرورها در ادامه آمده است.

 • Web Server یا وب سرور: این همان فضای میزبانی است که شما از یک ارائه کننده خدمات هاست خریداری می کنید. وب سرور میتواند با سیستم عامل ویندوز و یا لینوکس اداره شود.
 • Email Server یا سرور پست الکترونیکی: این نوع از خدمات سرور برای ارسال ایمیل‌ها به کار می روند. این سرورها از امنیت خوبی برخوردارند و به همین خاطر از هرزنامه شدن ایمیل های شما در بازاریابی هایتان جلوگیری می کنند.
 •  Database Server یا سرور پایگاه داده: این سرور برای سازمان هایی بزرگ با حجم بالایی از داده‌ها خوب است. این سرورها به خصوص در داده کاوی به کار می روند.
 • Application Server یا سرور نرم افزاری: برخی از سایت های خدماتی به مشتریان خود امکان انجام برخی از کارها با نرم افزارها را می دهند. برای مثال سایت هایی که امکان ویرایش تصویر را در اختیار بسیاری از کاربران قرار می دهند. این سایت‌ها می توانند از سرورهای نرم افزاری که قدرت پردازشی بالاتری است برای ارائه خدمات خودشان استفاده کنند. توجه کنید که در این سرورها به خاطر بالاتر بودن حجم استفاده از منابع مبالغ بیشتری هم درخواست می شود.
 • File Server یا فایل سرور: این سرورها برای به اشتراک گذاری فایل‌ها به کار گرفته می شوند. این سرورها فضاهای ذخیره سازی مناسبی را به ما ارائه می کنند.
 • DNS Server یا سرور DNS: این سرورها برای ثبت آدرس های اینترنتی به کار گرفته می شوند. در این سرور‌ها IP های سایت‌ها و یا آدرس های مختلف اینترنتی ذخیره می شوند و مرورگرها و سایر سرورها برای یافتن صفحات وب از این آدرس‌ها استفاده می کنند.
 • Game Server یا سرور بازی: این سرور‌ها به مانند سرورهای نرم افزاری منابع زیادی را در اختیار ما می گذارند. در بازی‌ها دو فعالیت ارتباط و رندرینگ نکته های مهمی محسوب می شوند و این سرور‌ها به طور کانفیگ بندی شده اند که از این دو خصوصیت پشتیبانی کنند.
 • Media Server یا سرور رسانه ای: سرور های رسانه ای هم نوع دیگری از سرور های نرم افزاری هستند با این تفاوت که در این سرور‌ها امکان به اشتراک گذاری، ارسال و تماشای رسانه های ویدئویی، صوتی و یا غیره وجود دارد. اکنون شرکت های بزرگی نظیر یوتیوب و یا آپارات از این سرورها استفاده می کنند.
 • Server Proxy یا سرور جایگزینی: کلمه Proxy به معنای «جایگزین یا نماینده» است. این دسته از سرور‌ها این قابلیت را دارند که بتوانند با ایجاد آدرس‌ها و بسته های اطلاعاتی جایگزین سیستم های فیلتر یا فایروال را دور بزنند. همچنین خدماتی نظیر گمنامی، ارسال پیام های رمزنگاری شده و یا ایجاد حساب های جعلی نیز جزو خدمات این سرور‌ها است. شرکت های مالی، دارک وب و یا برخی از شرکت های ارائه خدمات ویژه امنیتی از این سرور‌ها استفاده می کنند.

در ادامه ما تمامی این موارد را با شرح بیشتری توضیح خواهیم داد.

فهرست مقاله

مجازی‌سازی سرور شبکه چیست؟

مجازی‌سازی (Virtualization) به فرایند مدیریت منابع اشتراکی در یک شبکه گفته می‌شود. مجازی سرور نیز به معنای مدیریت منابع اشتراکی یک سرور است. اساس کار مجازی‌سازی بر این مبناست که بتوان راهکاری را ارائه کرد که در آن منابع پرتقاضا و یا بدون استفاده بین کاربران مختلف توزیع شود بدون آنکه کارآئی کاهش پیدا کند.

برای مثال تصور کنید که در یک سرور شما از یک پردازنده با 24 هسته استفاده می‌کنید. با استفاده از فناوری‌ها مدیریت مجازی‌سازی شما می‌توانید این 24 هسته را به 120 بخش یا هسته مجازی تقسیم کنید. اکنون بر اساس نیاز هر کدام از کاربران تعداد هسته‌های پردازشی مشخصی را در اختیار آن‌ها قرار دهید. با این کار شما بدون آنکه نیاز باشد برای هر کاربر از یک پردازنده اضافه‌تر استفاده کنید توانسته اید ظرفیت کاربری شبکه خودتان را افزایش دهید.

مجازی‌سازی در شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود. ما مجازی‌سازی سخت‌افزاری، ذخیره‌سازی، مجازی‌سازی دسکتاپ، شبکه و مجازی‌سازی نرم‌افزاری و سایر روش‌های مجازی‌سازی دیگر را در جای خود توضیح دادیم که می‌توانید به آن در بخش مورد نظر مراجعه کنید.

فهرست مقاله

سرور نرم‌افزاری چیست؟

سرور نرم‌افزاری (Software Server) به نرم‌افزارهائی اطلاق می‌شوند که وظیفه مدیریت منابع سرور را بر عهده دارند. سرورهای‌های نرم‌افزاری اقدام به اجرای نرم‌افزارها کرده و سپس بر اساس نیاز نرم‌افزارها (در اینجا وب سایت‌ها یا وب اپلیکیشن‌ها) منابع مورد نیاز، ارتباطات و پایش‌های امنیتی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند. اصلی‌ترین سرور‌های نرم‌افزاری شامل سرور‌های اینترنتی (وب سرورها) و سرورهای مجازی می‌شوند. امروزه سرورهای نرم‌افزاری مختلفی در بازار وجود دارند که هر کدام از آن‌ها را در ادامه به شما توضیح خواهیم داد.

فهرست مقاله

سرور اینترنتی چیست؟

در شبکه‌های کامپیوتری یکی از معماری به نام کلاینت سرور (Client-Server) به عنوان اصلی‌ترین معماری شبکه استفاده می‌شود. در اینجا شما برای اتصال به اینترنت در ابتدا به مودم، سپس به مرکز تلفن و در نهایت به یک ارائه کننده خدمات اینترنتی (ISP)  متصل می‌شوید. بدون وجود این ارائه کننده خدمات شما نمی توانید به اینترنت متصل شوید (البته این موضوع در شبکه‌های اینترنتی ماهواره‌ای متفاوت است). در زمانی که شما به یک مرکز خدمات اینترنتی متصل می‌شوید، پیام‌ها یا در اصطلاح «درخواست (Request)» شما مورد پردازش قرار می‌گیرد.

سرور اینترنت وظایف متعددی بر عهده دارد که اصلی‌ترین آن‌ها به شرح زیر است:

 • پردازش درخواست‌های ارائه شده از سوی کاربران؛
 • برقرار تماس با سرویس‌های نام دامنه برای دستیابی به IP آدرس‌ها و منابع داده؛
 • تنظیم سرعت ارسال داده به کلاینت‌های مختلف؛
 • دریافت اطلاعات بارگذاری شده از کلاینت‌ها و کاربران و ارسال آن به آدرس‌ها؛
 • ایجاد امنیت و جلوگیری از حمله‌ها و تهدیدات سایبری؛
 • شتاب بخشی و تقویت تماس‌های دیجیتالی بر روی شبکه؛
 • ایجاد مکان‌ها ذخیره‌سازی برای حفظ و نگهداری از اطلاعات کاربران؛
 • نظارت و پایش اطلاعات حساس (مانند اطلاعات نظامی، بانک و غیره در فضای اینترنت)؛
 • مدیریت منابع و پهنای باند به نحوی که استفاده منصفانه برای تمام کاربران مشترک در منابع سرور ممکن باشد.

در هر سرور اینترنت از نرم‌افزارهای و سیستم عامل‌های گوناگونی استفاده می‌شود تا ارائه خدمات به کاربران به بهترین شکل ممکن انجام شود.

وب سرور

وب سرور

برخی از مهمترین عبارت‌هائی که ممکن است در زمان کار با سرور‌های اینترنتی به گوش بخورد و یا پرسیده شود را ما به ترتیب در قسمت‌های بعدی برایتان توضیح داده ایم.

فهرست مقاله

وب سرور چیست؟

وب سرور (Web Server) در اغلب اوقات اشاره به نرم‌افزاری دارد که بر روی سرور سخت‌افزاری نصب شده و وظیفه پردازش اطلاعات و درخواست‌های ارسال شده از سوی کاربر به شبکه و یا از سمت شبکه به کاربر را دارد. وب سرورها نرم‌افزارهائی هستند که می‌توانند به صورت مشترک چندین دامنه را در خود مدیریت کنند. برای مثال اگر شما بخواهید یک وب سایت را در یکی از شرکت‌های ارائه کننده سرویس‌های میزبانی (هاست سرویس) ایجاد کنید، آن‌ها به شما گزینه‌های مختلفی را برای وب سرور پیشنهاد می‌دهند که در ادامه ما به بررسی برخی از این وب سرورها می‌پردازیم. وب سرورها اغلب باید به گونه‌ای باشند که برنامه نویسان بتوانند به راحتی با آن کار کرده و کدهای مورد نظرشان را بر روی آن بارگذاری کنند. هر وب سرور خود در درون یک سیستم عامل که آن نیز بر روی یک سرور سخت‌افزاری نصب شده است ایجاد می‌شود. در واقع می‌توان گفت که وب سرور یک نرم‌افزار مدیریت ارتباطات و منابع در سرورهای سخت‌افزاری است.

فهرست مقاله

سرور اشتراکی چیست؟

همانطور که در بالا گفته شد، ارائه کنندگان سرویس‌های خدمات میزبانی به شما سرویس‌های مشخصی را برای میزبانی از وب سایت‌ها و یا وب اپلیکیشن‌ها ارائه می‌کنند. به خاطر کاهش هزینه‌ها این شرکت‌ها اقدام به ارائه سرویس‌های اشتراکی (Share Service) می‌کنند.

سرور اشتراکی در واقع یک سرویس مجازی‌سازی شده برای منابع موجود سخت‌افزاری است. در فرایند مجازی‌سازی تمامی نرم‌افزارها و سیستم عامل‌ها به صورت اشتراکی از منابع موجود سخت‌افزاری استفاده می‌کنند. این کار دو نفع عمده دارد:

 • به خاطر شراکت در منابع، هیچ اتلاف منبع وجود ندارد و به همین خاطر سخت‌افزار به صورت کامل مورد استفاده قرار می‌گیرد؛
 • به خاطر کاهش نیاز به استفاده از سخت‌افزارهای اضافه‌تر، هزینه تمام شده سرویس‌های شبکه بسیار کاهش پیدا می‌کند.

با این حال سرورهای اشتراکی معایب خود را نیز دارند:

 • قدرت تنظیم کردن و نصب برنامه‌ها محدود یا وابسته به اعمال قوانین اغلب دست و پاگیر در مدیریت سرور است؛
 • سیستم‌های اشتراکی در زمان استفاده از منابع (به خصوص پردازنده) ملزم به حفظ صف و یا سایر شیوه‌های مدیریت منابع هستند، این کار سبب کاهش سرعت و افزایش زمان بهره‌گیری از منابع می‌شود؛
 • توسعه سیستم‌های اشتراک (به جز در بخش ذخیره‌سازی) بسیار دست و پاگیر است و ممکن است حتی بعد از توسعه نیز توانائی‌ها چندان تغییری نکنند.

نمائی از یک وب سرور اشتراکی

با همه این احوالات نزدیک به سه چهارم از کل وب سایت‌های دنیا بر روی سرویس‌های اشتراک عرضه می‌شوند.

فهرست مقاله

سرور اختصاصی چیست؟

سرور اختصاصی به معنای بهره‌گیری از یک سرور سخت‌افزار و یا وب سرور به نحو کاملاً مستقل برای یک وب سایت و یا وب اپلیکیشن است. در این سرویس، شما از تمام قدرت سخت‌افزاری و نرم‌افزار برای مدیریت یک وب سایت یا اپلیکیشن استفاده می‌کنید.

قیمت تمام شده سرور اختصاصی بسیار بالاست. برای مثال در برخی از سامانه‌های بزرگ مانند شرکت متا (در بر گیرنده وب سایت‌های فیسبوک، اینستاگرام و واتساپ) یا آمازون (در برگیرنده وب سایت فروشگاهی آمازون و سایر سرویس‌های ارائه شده از سوی این شرکت) از وب سرورهای اختصاصی استفاده می‌شود (در واقع بهتر است بگوئیم از دیتاسنترهای اختصاصی استفاده می‌شود).

با این حال سایت‌های دولتی، دانشگاهی، فروشگاه‌های بزرگ، وبلاگ‌ها و یا اپلکیشن‌های پر تقاضا، اغلب از سرورهای اختصاصی برای ارائه کردن سرویس‌های تحت وب خودشان استفاده می‌کنند.

مزایایی این سرویس‌های به شرح زیر است:

 • وب سرور اختصاصی سرعت و امکانات بیشتری را در اختیار توسعه دهندگان قرار می‌دهد؛
 • توسعه دهندگان می‌توانند انواع پیکربندها و قوانین شبکه، نظارت و امنیت و ذخیره‌سازی را بر روی یک وب سرور اختصاصی پیاده‌سازی کنند؛
 • آدرس‌ها در اینجا به صورت مستقل است و از قوانین مطرح شده از سوی توسعه دهنده تبعیت می‌کنند؛
 • برقرار امنیت با کیفیت بالاتر و بهره‌گیری از سیستم‌های فایروال قدرتمندتری انجام می‌شود؛

معایب استفاده از وب سرور اختصاصی

 • راه اندازی یک وب سرور اختصاصی زمان بر است؛
 • هزینه راه اندازی یک وب سرور اختصاصی بسیار بالاست و در شرایط خاصی مقرون به صرفه است؛
 • نظارت بر روی وب سرور اختصاصی باید دائمی باشد به خصوص در زمانی که سرویس‌های مهمی مانند سرویس‌های مالی بر روی آن پیاده‌سازی شده است؛
 • هر گونه تغییر در معماری و پیکربندی سرور اختصاصی ملزم پرداخت هزینه از سوی توسعه دهنده است؛
وب سرور اختصاصی

وب سرور اختصاصی

با این حال شبکه‌های بانکی، دانشگاهی، دولتی، سازمان اجتماعی، سیستم‌های نظامی، سیستم‌های ذخیره‌سازی ابری و بسیاری از سرویس‌های مختلفی که ما امروزه بر روی دنیای وب می‌شناسیم بر روی وب سرورهای اختصاصی به اجرا در آمده اند.

فهرست مقاله

سرور بکاپ چیست؟

سرور بکاپ (Backup-server) را هم می‌توان به عنوان زیرمجموعه وب سرورها در نظر گرفت و هم زیرمجموعه‌ای از شبکه‌های کامپیوتری. سرور بکاپ یا پشتیبان گیر، موظف است یک نسخه ثانویه (و حتی گاه تا چند نسخه) از شبکه ما را تهیه کرده و بر اساس قوانین و پیکربندی‌های مشخص شده ذخیره نماید. نسخه‌های پشتیبان در زمانی که شبکه تحت تاثیر عوامل مختلفی دچار آسیب شوند بازیابی می‌شوند. در اغلب شبکه‌های بزرگ از سرورهای بکاپ برای ایجاد نسخه‌های پشتیبان در فاصله‌های زمانی کوتاه استفاده می‌کنند تا همیشه شبکه در امنیت باشد و در صورت هر گونه حمله سایبری، اتفاقات پیش بینی نشده، بلایای طبیعی و یا هر اقدامی که سبب تخریب داده‌های اصلی شود، داده‌های پشتیبان برای بازگرداندن شبکه وجود داشته باشد.

سرور بکاپ

محل‌های ذخیره‌سازی می‌تواند در داخل دیتاسنتر سازمان، در دیتاسنترهای خارج از سازمان، فضاهای ابری ارائه شده از سوی شرکت‌های ارائه کننده خدمات ابری و یا سیلوهای ذخیره‌سازی امن دیگر باشد. در اینجا ما با انواع سامانه‌های ذخیره‌سازی روبرو هستیم که در بخش خود به دقت به آن‌ها خواهیم پرداخت.

فهرست مقاله

سرور بازی چیست؟

سرور بازی (Game Server) یک سرویس ارائه شده از سوی شرکت‌های اینرنتی و یا شبکه است که به کاربران این اجازه را می‌دهد که در یک نرم‌افزار (همان بازی) به صورت مشترک وارد شده و به صورت در لحظه اقدام به دریافت و ارسال اطلاعات کنند.

سرورهای بازی بر روی خود یک نرم‌افزار گرافیکی را به اجرا در می‌آورند. کاربران می‌توانند به این سرور متصل شوند و بر حسب اقدامات خود گزارش‌های مختلفی را از فضای بازی دریافت کنند. ویژگی اصلی در سرورهای بازی آن است که این سرورها باید بر اساس نقش و حرکت بازیکنان، فضای بازی را تحلیل کرده و برای هر کدام گزارش‌هائی را متناسب با اقداماتشان ارسال کنند.

در گذشته به خاطر مسائل ارسال داده، سرور بازی تنها در شبکه‌های محلی به اجرا در می‌آمد و بازیکنان می‌توانستند به صورت اشتراکی در یک بازی وارد شده و در آنجا به بازی بپردازند.

امروز به لطف فناوری‌های جدید ارتباطی و ماهواره ای، بازی‌های بسیار بزرگ با تعداد بازیکنان فوق العاده زیاد ایجاد شده است و هر کدام نیز می‌توانند بر مبنای حرکت‌های دیگران جریان بازی خود را به پیش ببرند.

البته سرورهای بازی صرفاً برای بازی به کار گرفته نمی شوند، بسیاری از شبیه‌سازی‌ها، بسیاری از فراینده‌های طراحی صنعتی، تحلیل‌های حرکتی، اینترنت اشیاء، حتی تحقیقات ملکولی نیز بر اساس معماری سرورهای بازی توسعه یافته اند.

فهرست مقاله

انواع مختلف نرم‌افزارهای وب سرور

اکنون که با انواع وب سرورهای مختلف آشنا شدیم، بد نیست که نگاهی هم به نرم‌افزارهای وب سرور معروف در بازار داشته باشیم و با کارکرد آن‌ها بیشتر آشنا شویم

فهرست مقاله

سرور Nginx چیست؟

وب سرور Ngingx (بخوانید اِن جین ایکس) یک نرم‌افزار مدیریت منابع سرور منبع باز (Open Source) است که در سال 2002 معرفی شد. ایده اصلی این موتور وب آن است که بتواند با بیشترین کارآئی و کمترین حد مصرف منابع امکان مدیریت بر روی وب سایت‌ها را در اختیار ما قرار دهد. این وب سرور می‌تواند بر روی سیستم عامل‌های مختلف بارگذاری شود و توانائی پشتیبانی از سایر نرم‌افزارها و پروتکل‌ها را داراست. دلیل استفاده اصلی از وب سرور NginX بهره وری بیشتر در وب سایت‌های سنگین (به خصوص وب سایت‌هائی که با زبان‌های اسکرپیتی مانند پایتون و جاوااسکریپت نوشته می‌شوند) است. امروزه بسیاری از سرویس‌های میزبانی در ایران وب سرور Nginx را به عنوان اصلی‌ترین سرویس کاری خودشان ارائه می‌دهند.

فهرست مقاله

سرور آپاچی (Apache) چیست؟

وب سرور Apache یا آپاچی، یکی از شناخته شده و قدیمی‌ترین سرویس‌های وب سرور است. این وب سرور هم به صورت منبع باز است و برای پشتیبانی از بسیاری از زبان‌های اسکریپتی مانند (PHP و جاواسکریپت) به کار گرفته می‌شود. این وب سرور بیشترین کاربرد را در سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس (WordPress) و جوملا (Joomla) دارست. همچنین نسخه‌های تحت رایانه‌های شخصی آن نیز وجود دارد.

آپاچی به راحتی بر روی انواع سیستم عامل‌ها نصب و اجرا می‌شود و کارآئی خوبی نیز در مسئولیت‌های برعهده گرفته شده خود دارد که سبب شده از این وب سرور در کاربردهای مختلف استفاده‌های زیادی شود.

فهرست مقاله

سرور لایت اسپید (Litspeed) چیست؟

سرور لایت اسپید (Litspeed) (که گاهی اشتباهاً اسپید لایت!!! نیز گفته می‌شود) یک وب سرور ارائه شده از شرکت LiteSpeed آمریکا است. این نرم‌افزار رایگان نیست، و یکی از بهترین سرویس‌های مدیریت منابع سرور به شمار می‌رود. این سرور، سرعت بالائی را در ارائه خدمات دارد و به خوبی می‌تواند از انواع پروتکل‌ها و سیستم‌های تحویل محتوا پشتیبانی کند. اگر وب سایت شما با زبان PHP توسعه پیدا کرده باشد، بهره‌گیری از این وب سرور می‌تواند قدرت فوق العاده‌ای را هم در سرعت و هم در مدیریت پهنای باند در اختیار شما قرار دهد.

فهرست مقاله

سرور تام کت (Tomcat) چیست؟

سرور تام کت (Apache tomcat) یک نرم‌افزار منبع باز برای مدیریت منابع سرور است. این نرم‌افزار امکان بررسی درخواست‌های سمت کاربر را برای ما فراهم می‌آورد. دقت داشته باشید که Tomcat یک وب سرور محدود است. در واقع می‌توان آن را یک Servlet نامید. سرولیت‌ها بیشتر به درخواست‌های HTTP پاسخ می‌دهند. از این وب سرورها در برخی از سامان‌ها محدود برای کاربردهای ویژه (که توضیح آن خارج از حوصله این مقاله است استفاده می‌شود).

فهرست مقاله

سرور تلگرام چیست؟

سرور تلگرام (Telegram Service Server) یک سرویس مبتنی بر API‌های پیام رسان معروف Telegram است. سرور تلگرام مانند سایر سرور اپلکیشن‌های فیسبوک، اینستاگرام، واتساپ و غیره، این قابلیت را دارند که به راحتی با نرم‌افزار مادر خود به تبادل داده بپردازند و سرویس‌های کاربری مختلفی برای کاربران ایجاد کنند.

اگر شما قصد توسعه یک ربات پاسخگوئی و پیام رسان، یک سیستم اشتراک منابع و یا سایر امکانات پیام رسان تلگرام را داشته باشید باید از وب سرورهائی که قابلیت این ارتباط را داشته اند استفاده کنید. البته امروزه با بهره‌گیری از فناوری API‌ها توسعه دهندگان می‌توانند حتی بدون استفاده از سورر تلگرام نیز اقدام به توسعه نرم‌افزارهای ارتباطی بکنند.

سرورهای تلگرام، فیسبوک، اینستاگرام، واتساپ و یا سایر سرورهای اپلکیشن‌ها و وب سایت‌های معروف تقریباً همگی کارکرد مشابه و به صورت گفته شده را دارا هستند.

فهرست مقاله

سرور ترید چیست؟

سرور ترید (Trade Service Server) یک سیستم ترکیبی سخت و نرم‌افزاری است که به شما امکان اتصال به بازارهای مالی، دریافت اطلاعات در لحظه و ارسال اطلاعات سریع را می‌دهد.

امروزه شرکت‌های زیادی وجود دارند که به شما انواع سرورها و نرم‌افزارهای مدیریت آن را ارائه می‌دهند. بسته به بازار مالی که در آن مشارکت می‌کنید (و این روزها نیز جریان رمز ارزها) شما می‌توانید از سرورهای ترید مختلفی بهره بگیرید.

سرورهای ترید علاوه بر دریافت، ارسال، پردازش و ذخیره اطلاعات، فعالیت‌هائی مانند رمزنگاری، تحلیل در لحظه و اشتراک اطلاعات بین سیستم‌های مختلف را انجام می‌دهند.

فهرست مقاله

پرسش‌های متداول

 • سرور شبکه چیست؟

سرور (Server) اصلی ترین پردازشگر شبکه است. سرور مسئول پاسخگوئی به درخواست‌های ارسال شده از سوی کاربرها (Client)، برقراری ارتباط میان بخش‌های مختلف شبکه و ذخیره‌سازی (یا ارسال داده‌ها برای ذخیره‌سازی) است.

 • چند نمونه سرور شبکه داریم؟

به صورت کلی ما دو نمونه سرور داریم، سرورهای سخت افزاری و سرورهای نرم افزاری (مجازی).

 • سرورهای سخت افزاری شبکه به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

به صورت کلی سرورها به چهار دسته اصلی (یک): سرورهای رکمونت (Rackmount)، سرورهای ایستاده (Tower)، سرورهای تیغه‌ای (Blade) و فریم سرورها (Frame Servers) تقسیم بندی می‌شوند.

 • سرور رکومنت چیست؟

سرور رکمونت (Rackmount Server)، یک نمونه از طراحی‌های سرور است. این سرورها به صورت کشوئی در قفسه‌های نگهدارنده که به آن‌ها رک (Rack) گفته می‌شود قرار می‌گیرند. این سرورها پرکاربردترین سرورهای به کار رفته در شبکه است. معروف‌ترین سرورهای رکومنت نیز متعلق به شرکت HPE است.

 • سرور ایستاده چیست؟

سرور ایستاده (Tower) یک طراحی از سرور است. این سرورها به مانند کیس‌های ایستاده رایانه‌های شخصی هستند. سرورهای ایستاده تمامی امکانات سرورهای شبکه (رکمومنت) را تا اندازه قابل قبولی دارا هستند. از سرورهای تاور برای ایجاد شبکه‌های کوچک، پردازش‌های محلی و انجام فعالیت‌های سبک تحت شبکه می‌توان استفاده کرد.

 • سرور بلید یا تیغه‌ای چیست؟

سرور تیغه‌ای (Blade) یکی از طراحی اصلی سرور است. وجه تسمیه «تیغه ای» بودن در اینجا به خاطر حالت عمودی قرار گرفته این سرورها است. این سرورها ماژولار هستند و هر کدام از تیغه‌ها موظف به انجام پردازش‌های مستقل است. از این سرورها برای پردازش‌های سنگین در شبکه‌های بزرگ استفاده می‌شوند.

 • فریم سرور شبکه چیست؟

فریم سرور (Frame Server) یکی از طراحی‌های ماژولار در سرورهاست. بر خلاف سرورهای تیغه‌ای که هر ماژول مستقل از تمامی سرورها کاری را انجام می‌دهد، در یک فریم سرور، هر وظیفه به یک ماژول خاص داده شده است و کل سرور موظف به انجام یک وظیفه مشترک هستند. معروف‌ترین فریم سرور فعلی HPE Synergy است که توسط شرکت HPE ارائه شده و در ایران توسط آی‌تی‌باز ارائه می‌گردد.

 • وب سرور چیست؟

وب سرور (Web server) نرم افزاری است که بر روی سیستم عامل سرور نصب می‌شود و نقش مدیریت کننده درخواست‌ها و انتقال داده‌ها را دارد. یک وب سرور پیام‌های ارسال شده از سوی کاربران را دریافت کرده، با استفاده از نرم افزار طراحی شده در وب سایت و وب اپلیکیشن آن‌ها را پردازش می‌کند و در نهایت بر اساس دستورات داده شده به مدیریت منابع موجود می‌پردازد.

چند وب سرور شبکه مهم کدام هستند؟

اکنون در بازار وب سرورهای مختلفی وجود دارند اما به ترتیب وب سرور Apache، NgingX، LitSpeed، IIS و Tomcat جز شناخته شده‌ترین‌ها هستند.

فهرست مقاله

No votes yet.
لطفا صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی

question