اتاق سرور چیست؟ اتاق سرور استاندارد، UPS اتاق سرور

اتاق سرور چیست ؟ اتاق سرور استاندارد دارای چه ویژگی های دارد؟

اتاق سرور، محلی امن و ایمن برای نگه داشتن تجهیزات شبکه است که در آن انواع سرورها، استوریج ها و فایروال ها به همراه سایر تجهیزات جانبی نگهداری می شود. راه اندازی یک اتاق سرور استاندارد سبب می شود که هزینه های نگهداری و امنیت شبکه کاهش پیدا کرده و محیط بهتری برای مدیریت شبکه ایجاد شود. در این مقاله قصد داریم که ببینیم اتاق سرور چیست ؟ و یک اتاق سرور استاندارد باید چه ویژگی هایی داشته باشد.

اتاق سرور چیست؟ اتاق سرور استاندارد، UPS اتاق سرور

اتاق سرور چیست ؟

Server room یا فضای سرور، مکانی است که تجهیزات شبکه به دور از دسترس افراد نامتخصص قرار می گیرد. این فضا آماده شده است تا تمامی تجهیزات را به صورت امن و ایمن نگه داشته شود.

مشخصات اتاق سرور استاندارد

با توجه به این که حفاظت از اطلاعات در درون یک شبکه از اهمیت بالایی برخوردار است، به همین خاطر باید از آن ها در یک محل امن و ایمن نگهداری کرد. اتاق سرور در واقع پاسخی به این نیاز است. با ایجاد یک اتاق ویژه سرور و سایر تجهیزات مهم شبکه، دسترسی افراد محدود شده و نظارت و پایش شبکه هم بسیار بهتر مدیریت می شود. برای بسیاری از شرکت ها و سازمان های امروز داشتن یک فضای سرور می تواند یکی از مهمترین فاکتورهای شبکه باشد.

شاید استفاده از کلمه «اتاق» کمی سبب درک اشتباه مفهوم اتاق سرور شود. اتاق سرور اصلا به معنای یک فضای محدود و کوچک به اندازه اتاق نیست، بلکه گاه می تواند یک طبقه کامل و یا حتی یک محیط بزرگ را به خود اختصاص دهد. مسائل مختلفی در توسعه اتاق های سرور مطرح می شود که راه اندازی آن را تبدیل به یک تخصص ویژه کرده است.

برای راه اندازی یک اتاق سرور استاندارد، باید از استانداردهایی نظیر ISMS و یا استانداردهای مشابهی که در این زمینه وجود دارد پیروی کرد.

همچنین نکات تخصصی شبکه و چیدمان و بقیه قضیه های شبکه هم که جای خود دارند و رعایت آن ها نباید فراموش شود.

برای ساخت یک اتاق سرور استاندارد، مدیریت امنیت اطلاعات باید به خوی رعایت شود. مدیریت امنیت اطلاعات خود مجموعه ای از استانداردها، اصول و تمهیدات را شامل می شود که خارج از این مقاله است. اما رعایت آن ها نیز نکته ای است که نباید فراموش شود.

در این جا ما قصد داریم که اصول کلی که می تواند به ما در راه اندازی یک اتاق سرور استاندارد کمک کند را بررسی کنیم.

اتاق سرور چیست؟ اتاق سرور استاندارد، UPS اتاق سرور

نکاتی که باید در یک اتاق سرور استاندارد رعایت شود

نکته ای که باید در زمینه فضای سرور در نظر گرفت آن است که این اتاق باید به گونه ای خاص تجهیزات دیتاسنتر طراحی شود. بر خلاف اتاق های مسکونی و یا اداری فضایی که به سرور ها و یا سایر تجهیزات دیتاسنتر اختصاص می یابد، دارای شرایط خاصی است که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم.

اولین نکته در ساخت یک اتاق سرور، «درب» آن است. درب فضای سرور باید معمولا قفل باشد تا از ورود افراد غیرمسئول جلوگیری شود، همچنین برای باز کردن بهتر است از آیفون استفاده شود و یا از تجهیزات شناسایی هویت نظیر کارت شناسایی مغناطیسی استفاده شود.

دومین نکته، کنترل ورود و خروج است. بهتر است ورودی های اتاق سرور مجهز به تجهیزات تصویر برداری باشد. برای این کار، باید از دوربین های مداربسته در فضای سرور استفاده شود. همچنین بهتر است حافظه های بلندمدت در این اتاق ها استفاده شود تا فیلم های دوربین ها برای مدت زمان بلندی ذخیره شود. با این حال ورود و خروج باید زیر نظیر ادمین و یا مدیر اتاق سرور انجام شود.

سومین نکته در فضای سرور، جریان هوای فضای سرور هم بسیار مهم است. سرور در هنگام کار به تهویه بسیار مناسب نیاز دارد زیرا باید به صورت دائمی خنک شود. در عین حال نباید رطوبت به سرور وارد شود، زیرا وارد شدن رطوبت به سرور می تواند سبب اتصالی مدار های آن شود. برای همین باید یک جریان هوای سرد و خشک در فضای سرور جریان داشته باشد. بهترین کار استفاده از کولرهای گازی به همراه تجهیزات نم گیری است.

چهارمین نکته مهم در اتاق سرور، حفظ دمای اتاق سرور است. دمای این اتاق به خاطر قرار گرفتن تجهیزات دیتاسنتر به سرعت افزایش پیدا می کند. این افزایش دما می تواند سبب از کار افتادن تجهیزات شود. برای همین باید جریان هوای سرد و خنک دائم در این اتاق در جریان باشد. اما با نصب تجهیزات دماسنجی می توان دمای اتاق را به صورت دینامیک و برحسب بالا رفتن دما کنترل کرد. با این کار هزینه خنک نگه داشتن فضای سرور کم می شود.

سیستم های هشدار دمای سرور هم از جمله بخش هایی هستند که به کارگیری آن را نباید از یاد برد. در صورتی که دمای اتاق سرور از حد متعارف بیشتر شود، سیستم های هشدار دما باید بتوانند این افزایش ناگهانی دما را به ما گزارش دهند.

اتاق سرور چیست؟ اتاق سرور استاندارد، UPS اتاق سرور

پنجمین نکته، حفظ نکات ایمنی در برابر آتش سوزی است. همانطور که در بند بالا به این مطلب اشاره شد، دمای فضای سرور به سرعت بالا می رود. این افزایش دما می تواند احتمال آتش سوزی را به خصوص در زمانی که تجهیزات خنک کاری به ناگاه از کار بیفتند را افزایش دهد. در عین حال الکتریسیته ساکن متصاعد شده از مدارها هم می تواند سبب ایجاد جرقه و آتش سوزی شود.

در فضای سرور باید از رنگ ها و پوشش های ضد جریان برق، مقاوم در برابر حرارت و همچنین مقاوم در برابر باردار شدن نسبت به الکتریسیته ساکن استفاده شود. همچنین باید تجهیزات نسوز برای بخش های مهم دیتاسنتر نظیر درب ها، پنجره ها و یا بخش های مهم مانند رک ها به کار گرفته شود.

استفاده از تجهیزات اطفاء حریق هم نکته ای است که نباید از یاد برد. از آنجا که آتش های فضای سرور با منشا برق هستند. استفاده از کپسول پودر خشک، استفاده از هوابند ها و غیره برای اطفا این آتش سوزی ها باید استفاده شود.

ششمین نکته، در اینجا سیستم روشنایی اتاق است. اتاق سرور باید کاملا روشن باشد. به خاطر آنکه بتوان به همه بخش ها دید درستی داشت باید از نورهایی که سایه های سنگین و شدید ایجاد می کنند مانند لامپ های حبابی- رشته ای، جلوگیری کرد. بلکه نورهای پخش و فراگیر باید استفاده شود.

در ادامه باید سیستم روشنایی به یک سامانه زمانبندی و یا خودکار خاموشی متصل باشد که در صورت استفاده نشدن از اتاق و یا عدم حضور کسی در اتاق سرور، به صورت خودکار روشنایی را خاموش نماید.

هفتمین نکته، تامین انرژی مناسب برای اتاق سرور است. در فضای سرور، انرژی برق به میزان زیادی مصرف می شود. سرور و سایر تجهیزات انرژی بسیار زیادی را مخصوص در زمان اوج کار مصرف می کنند. نصب تابلوهای برق و رساندن مقدار مناسبی از انرژی به سرورها و سایر تجهیزات دیتاسنتر نکته ای است که نباید از یاد برد.

قطعی برق هم یکی از مشکلات دائمی در اتاق های سرور است. استفاده از ژنراتور، تجهیزاتی UPS و همچنین استفاده از تجهیزات ذخیره سازی مناسب می تواند در برابر از دست رفتن اطلاعات در زمان قطع برق ما را یاری کند. اگر سرور های شما متعلق به سازمان بزرگی است استفاده از این تجهیزات باید جزو اولین نکاتی باشند که شما به آن ها توجه می کنید.

هشتمین نکته در ایجاد یک اتاق سرور امن، ایجاد خروجی برای برق های فرار است. چاه ارت(Earth) از جمله تمهیداتی است که باید در این زمینه به آن پرداخت. چاه ارت می تواند در زمانی که نوسانات برق جریان برق را دچار اخلال می کنند، مقدار مازاد را به زمین منتقل کرده و از ایجاد آسیب در سایر تجهیزات جلوگیری کند.

نهمین نکته در اتاق سرور استفاده از جریان های برق DC به جای AC است. برخی از مواقع استفاده از باطری ها به عنوان منبع برق یک الزام است. به همین خاطر باید از DC Inverter برای تبدیل کردن جریان های برق به همدیگر استفاده کرد. همچنین تجهیزات دیگر برقی که می توانند انرژی پایداری را ایجاد کنند هم توصیه می شوند.

دهمین نکته، UPS اتاق سرور است.یکی از مهمترین تجهیزاتی که باید در فضای سرور وجود داشته UPS است. UPS اتاق سرور در واقع یک باتری همیشه در حال کار است. در صورتی که جریان برق به هر علتی قطع شود UPS اتاق سرور بلافاصله تامین جریان برق را بر عهده می گیرد و از قطع جریان کار جلوگیری می کند.

با استفاده از آن سایر تجهیزات دیتاسنتر شبکه می توانند نسبت به خاموشی ایمن اقدام کنند. همچنین این ابزار در برابر از دست رفتن اطلاعات جلوگیری می کند.

فضای سرور به عنوان قلب شبکه سازمانی ما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. ذکر این ده نکته می تواند از برهم خوردن جریان کار در شبکه جلوگیری کند و سرعت قابل قبولی را به کارهای ما ارائه کند.

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *