رم ECC چیست و چه مصارفی دارد

رم ecc چیست؟ و چه مصارفی دارد؟

در هنگامی‌ که مقاله‌های فروشگاه را می‌خوانید ما در قسمت رم‌ها نام رم ECC را زیاد به کار بردیم. در این مقاله قصد داریم که مطالب بیشتری را درباره رم‌های ECC به شما ارائه کنیم.

رم ecc چیست ؟

 رم ecc که به ECC Memory هم شناخته می‌شوند برگرفته از سرنام کلمه‌های Error Correction Code یا کد تصحیح خطا است. رم ECC در واقع نوعی از حافظه‌های ذخیره‌سازی  است که برای رایانه‌های شخصی و یا سرورهای شبکه به کار برده می‌شود. این رم‌های این قدرت را دارند که انواع مختلفی از خرابی‌های داده را تشخیص داده و یا آن‌ها را رفع کنند. در واقع در رم ecc این امکان به وجود آمده است که بتوان خطاهایی که در زمان انتقال داده در انواع DIMM به وجود می‌آید را یافت و آن را برطرف کرد.

در جاهایی که نباید داده‌ها دچار هیچ مشکلی شده باشند و یا هر گونه خطایی باید بلافاصله رفع شود، از این رم استفاده می‌شود. بازارهای مالی، بانک‌ها و یا پروژه‌های تحقیقاتی  و حتی ماشین‌های ابزار دقیق از جمله مواردی هستند که در آن‌ها از رم ECC استفاده می‌شود.

رم ECC چیست

در این رم‌ها، حافظه‌های تک بیت‌ها از خطر دستکاری شدن و تغییر یافتن مصون هستند و داده‌هایی که  از هر کلمه خوانده می‌شوند با داده‌هایی که در هر کلمه از حافظه نوشته می‌شوند کاملاً یکسان هستند.

یکی از مهمترین تفاوت‌ها میان حافظه‌های معمول رم و رم ecc در آن است که در صورت بروز خطا، رم‌های عالی توانایی خوانش و رفع این خطاها را ندارند. این خطاها ممکن است به ایجاد شرایط نامطلوب کاری، ایجاد اشتباهات و یا باگ‌های ناخواسته در هنگام کار سرور و یا رایانه شخصی شما منجر شود.

 این تکنولوژی روشی برای شناسایی و تصحیح خطاهای حافظه‌های تک بیتی (Single-bit memory errors) است. این گونه خطاها در زمانی به وجود  می‌آید که پردازش در سرورها و یا رایانه‌های شخصی دچار مشکل شده باشد.

به صورت کلی ما با دو نمونه از خطهای حافظه تک بیتی در رایانه‌ها و یا سرور‌ها مواجه هستیم. گروه اول Hard errors هستند. این خطا‌ها ناشی از صدمات فیزیکی می‌باشند. تکان‌های ناگهانی و یا برخورد جسم صلب از جمله مواردی هستند که می‌تواند به صدمات فیزیکی منجر شود. همچنین افزایش بیش از حد گرما هم می‌تواند سبب بروز این خطاها بشود. گروه دوم Soft errors هستند. در این موارد بیت‌ها  توسط مواردی ناخواسته مانند امواج مغناطیسی، برخی از فعالیت‌های نرم‌افزاری و یا حتی وجود بد افزارها دچار آسیب می‌شوند. در این گونه موارد ظاهر حافظه سالم است اما کارکرد آن دچار مشکل شده است.

در رم ECC از فناوری استفاده شده است که می‌تواند خطاهای گروه Soft  (نرم) را شناسایی کرده و نسبت به اصلاح آنها اقدام کند. این کار می‌تواند امنیت پردازش داده‌ها را به خصوص در جایی که حفظ تک‌تک بیت‌ها مهم است (مانند بانک‌ها، وسایل کنترلی ابزار دقیق و یا محاسبات مهم) را افزایش دهد.

قیمت رم ecc نسبت به رم‌های معمولی (Non-ECC RAM) بالاتر است. بیشتر ادمین‌های سرورها از رم‌های با این قابلیت کمتر استفاده می‌کنند. با این حال در زمانی که مصالحه بین امنیت پردازش و هزینه آن، به نفع امنیت باشد استفاده کردن از ECC یک راه اجتناب ناپذیر است.

No votes yet.
لطفا صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی

question