تست سرعت cpu ، به همراه بررسی راهکارها و نرم افزارهای مرتبط

تست سرعت cpu از مهمترین موارد عیب یابی و یا تایید کیفیت رایانه‌ها و سرورهاست. بسیاری از کاربران در هنگامی‌که می‌خواهند از کارکرد سیستم خود مطمئن شوند از تست سرعت cpu به عنوان یک معیار مهم برای صحت کار پردازنده استفاده می‌کنند. در این مقاله قصد داریم به ارائه راهکارها و چند نرم‌افزار تست سرعت cpu  بپردازیم. البته آموزش نرم‌افزارها را به مقاله‌های مرتبط به خود آنها واگذار می‌کنیم.

سرعت پردازنده چطور مشخص می‌شود

هر پردازنده ای برای آنکه بتواند سرعت خوبی را در اختیار ما قرار دهد باید از چند ساختار اساسی تشکیل شده باشد. این ساختارها در تمام پردازنده‌های دستگاه‌ها شبیه هستند.

  • داشتن تعداد هسته بالا: هر چه تعداد هسته یک پردازنده بیشتر باشد، سرعت آن پردازنده بیشتر است. (البته در اینجا یک شرط ضمنی نیز وجود دارد، نرم‌افزارها و سیستم عامل‌ها نیز باید بتوانند از سیستم پردازش موازی پشتیبانی کنند).
  •  پشتیبانی از پردازش رشته‌ای: پردازش رشته ای سبب می‌شود که زمان بیکاری پردازنده کاهش پیدا کرده و در نتیجه سرعت پردازش آن به دو برابر افزایش پیدا کند. اکنون در بیشتر پردازنده‌ها قابلیت Hyper Threading وجود دارد.
  •  داشتن کش‌های داخلی: کش (Cache) حافظه بسیار سریع و کم حجمی‌است که در داخل پردازنده‌ها قرار گرفته است. با وجود این پردازنده‌ها سرعت پردازش به صورت قابل توجهی زیاد می‌شود. هر چه مقدار این کش بیشتر باشد سرعت پردازنده‌ها هم بالاتر خواهد رفت. اکنون بیشتر پردازنده‌ها از سه سطح کش داخلی استفاده می‌کنند و عدد کش مطرح شده مربوط به کش سطح سوم است.
  •  کانال‌های ورودی: کانال‌های ورودی مسیر تبادل اطلاعات از مهمترین بخش‌های یک پردازنده است. تعداد بالاتر کانالها به معنای مسیرهای ارتباطی بیشتر است.
  •  تعداد فرکانس پردازنده: این عدد بر اساس گیگاهرتز (GHz)مطرح می‌شود، هر چه این سرعت فرکانس بالاتر باشد سرعت کار پردازنده بالاتر خواهند بود.
  •  باس پردازنده: این سرعت تبادل اطلاعات میان پردازنده و رم را نشان می‌دهد. با افزایش این سرعت پردازنده و رم‌ها می‌توانند با سرعت بالاتری با همدیگر در ارتباط قرار بگیرند. این مقدار بر اساس مگاهرتز (MHz)بیان می‌شود.

پس برای تست سرعت cpu ما باید سرعت فرکانس، تعداد هسته، پشتیبانی از حالت رشته ای، کش‌های داخلی، کانال‌های ورودی و باس پردازنده را چک کنیم. فهرست نسبتا طولانی است ولی نگران نباشید کار آنقدرها هم که فکر می‌کنید سخت نیست.

راهکارهای تست سرعت cpu

اولین راهکار که نیاز به هیچ نرم‌افزاری ندارد، بررسی سرعت انجام کارهای معمول رایانه تان است. اگر سرعت رایانه و یا سرور شما کاهش پیدا کرده است و یا آنکه مرتب درگیر Status bar می‌شوید، این مورد نشان دهنده آن است که مشکلی در سرعت پیش آمده است. قفل کردن و یا سفید شدن صفحه‌ها نیز نشان دهنده آن است که پردازنده شما ضعیف است.

دومین راهکار کمی‌تخصصی‌تر است. غالبا پردازنده‌هایی که دچار افت سرعت می‌شوند، به شدت داغ می‌شوند. اگر دچار خاموش شدن ناگهانی رایانه می‌شوید و یا فن پردازنده شما به صورت دائمی‌در حال کار است. حتما با مشکل کاهش سرعت پردازنده روبرو می‌شوید. سرعت پردازنده در زمانی که دمای آن بالا می‌رود کاهش پیدا می‌کند.

سومین راهکار ظاهر شدن علامت دایره رنگی و یا ساعت شنی در کنار نشانگر ماوس است. اگر به طور دائم و در زمانی که هر دستور را اجرا می‌کنید این نشانگر برای شما ظاهر می‌شود. شما مشکل جدی در پردازش دارید.

نکته: گاهی از اوقات با ارتقا نرم‌افزار سیستم عامل و یا استفاده از برخی از نرم‌افزارهای سنگین، ممکن است شما دچار مشکلات بالا شوید. این مشکلات بیشتر از آن که به خاطر پردازنده باشد، مربوط به افزایش حجم کاری است (به خصوص در ویندوز 10 ما شاهد این مشکلات هستیم). بهترین کار در اینجا ارتقای پردازنده است.

نرم‌افزار تست سرعت cpu

برای تست سرعت cpu می‌توانید از راهکارهای تخصصی تر و نرم‌افزارهایی که برای آن ارائه شده است. استفاده کنید ما در ادامه به معرفی دو نرم‌افزار می‌پردازیم:

نرم‌افزار تست سرعت cpu به نام HWinFO32

تلفظ اسم این نرم‌افزار کمی‌سخت است اما می‌توانید آن را «اِچّ. وین. فُو.32» صدا کنید. این نرم‌افزار انواع بخش‌های سخت‌افزار و مادربورد سیستم شما را چک می‌کند. از آن می‌توانید برای تست سرعت cpu نیز استفاده کنید. کار با آن نسبتا آسان است. و بعد از نصب برای شما یک پنجره بزرگ نشان می‌دهد که اطلاعات گوناگونی نمایش داده شده است.

در قسمت CPU می‌توانید اطلاعات لازم برای تست سرعت cpu را به دست بیاورید. در این نرم‌افزار سربرگ‌ها و گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد که بخش‌های مختلف سخت‌افزار شما را مورد سنجش قرار می‌دهند. استفاده از آن بر روی سخت‌افزار تان را پیشنهاد می‌کنیم.

تست سرعت cpu، نرم افزار تست سرعت cpu

نرم‌افزار تست سرعت cpu به نام  CPU Speed Professional

این نرم‌افزار به صورت تخصصی برای تست سرعت cpu طراحی شده است. در این نرم‌افزار می‌توانید سرعت واقعی و بازده پردازنده را مورد سنجش قرار دهید. در اینجا شما با رابط کاربری پیچیده ای روبرو نیستید و به راحتی می‌توانید با چند کلیک ساده به اطلاعات تست سرعت cpu دسترسی داشته باشید.


این نرم‌افزار ظاهر گرافیکی دارد، اما اطلاعاتی که به شما ارائه می‌کند زیاد با اطلاعات نرم‌افزار HWinFO32 متفاوت نیست.

در هنگام تست سرعت cpu به چند نکته توجه داشته باشید:

کاهش سرعت پردازنده شما به معنای ناکارآمدی پردازنده نیست. گاهی با آنکه پردازنده شما سالم است، اما توان پردازشی آن برای کارهای نرم‌افزاری کافی نیست.

خنک شدن پردازنده نیز از مهمترین نکات است. اگر پردازنده شما در جای گرمی‌ کار می‌کند باید به فکر تهویه مناسب برای آن باشید.

بد‌افزارها، ویروس‌ها و سایر برنامه‌های مخرب را از یاد نبرید. این نرم‌افزارها می‌توانند سرعت پردازنده شما را به شدت کاهش دهند.

برنامه‌های اجرای مخفی را نیز از یاد نبرید. برخی از نرم‌افزارها به صورت دائمی‌در حال فعالیت هستند بدون آنکه نیازی به آن داشته باشید. نگاهی به Task manager خود و بخش CPU و RAM بیندازید. اگر بدون اجرای سنگین بخش زیادی از رم و پردازنده شما پر هستند، باید به فکر از کار انداختن برخی از سرویس‌ها و نرم‌افزارهای اضافی باشید.

در نهایت بقیه قطعات سخت‌افزاری را نیز از یاد نبرید، سوکت، مادربرد، رم،‌هارد و حتی کارت‌های PCIe و برخی از چیپست‌ها (به خصوص پل شمالی) می‌تواند سبب کاهش سرعت پردازش و رایانه شما شود.

سوالات متداول

  • برای تست سرعت cpu چه مواردی را باید بررسی کرد؟

سرعت فرکانس (Frequency speed)، سرع باس (BUS Speed)، تعداد کانال‌ها (Channel Number)، تعداد هسته (Core number)، پشتیبانی از حالت رشته ای (Hyper Threading) و حجم کش داخلی (Input Cache) از مهمترین مواردی هستند که باید مورد بررسی قرار بگیرند. دمای پردازنده را هم نباید از یاد برد.

  • بهترین نرم‌افزار برای تست سرعت cpu کدام موارد هستند؟

نرم‌افزار HWinFO32 و CPU Speed Professional از نرم‌افزارهای رایج برای تست سرعت cpu هستند. اما در بازار نرم‌افزارهای دیگری با قابلیت‌های مختلف وجود دارند.

  • آیا تست سرعت cpu به معنای صحت کامل رایانه است؟

نه، مادربرد، سوکت پردازنده، رم‌ها،‌هارد درایو‌ها، اسلات‌های PCIe و همچنین IC‌های می‌توانند نقش زیادی در افزایش سرعت رایانه داشته باشند.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی

question