براکت هارد کدی ، براکت هارد SSD ، براکت هارد لب تاپ ، براکت هارد اس اس دی

براکت هارد کدی چیست ؟ چه مزایایی دارد و چطور از براکت هارد SSD استفاده کنیم؟

براکت هارد کدی که به آن براکت هارد SSD نیز می گویند، یکی از قطعاتی است که امروز بین کاربران لب تاپ ها و برخی از سرورها جای خود را باز کرده است و بسیار پر استفاده است. در این مقاله ما به سراغ استفاده از براکت هارد اس اس دی رفتیم و نحوه استفاده و مزایا و معایب آن را بررسی کردیم.

براکت هارد کدی چیست؟

هنگامی که هاردهای SSD وارد بازار شد، عده کمی از افراد به قابلیت های آن ایمان داشتند، اما با این حال زمان زیادی نگذشته بود که کم کم این هاردها بسیار مورد توجه همه افراد بود و بسیاری از صاحبان رایانه های شخصی و سرورها به سمت استفاده از این هاردها جذب شدند.

اما یکی از مشکلات اساسی استفاده از هاردهای SSD آن است که این هاردها نسبت به هاردهای مکانیکی بسیار گرانتر هستند و استفاده از آن ها هزینه های ذخیره سازی را افزایش می دهد. تقریبا قیمت یک هارد SSD به دو تا سه برابر یک هارد مکانیکی می رسد. اما از نظر سرعت به هیچ شک و شبهه ای هاردهای اس اس دی گوی رقابت را از هاردهای مکانیکی می ربایند.

براکت هارد کدی ، براکت هارد SSD ، براکت هارد لب تاپ ، براکت هارد اس اس دی

بیشتر دستگاه های ذخیره سازی و لب تاپ هایی که اکنون ساخته می شوند دیگر از هاردهای مکانیکی استفاده نمی کنند اما با این حال لب تاپ های قدیمی تر همچنان با این دسته از هاردها دست به گریبان هستند. اینجا بود که استفاده از براکت هارد کدی پا به میدان گذاشت و به عنوان راهکاری برای رفع این مشکل مطرح شد.

براکت هارد لب تاپ اولین راهکاری بود که برای بسیاری از لب تاپ ها مطرح شده است. در این شیوه ما مجبور به تغییراتی در کانفیگ سخت افزاری لب تاپ هستیم و باید یک مصالحه کوچک بین قطعات سخت افزاری خودمان انجام دهیم. این مصالحه البته به سرعت بالاتر و بهره وری بیشتر می انجامد.

هنگامی که از براکت هارد اس اس دی استفاده می کنیم باید دی وی دی رایتر لب تاپ خودمان را خارج سازیم. با انجام این کار هارد در جای این دی وی دی رایتر می نشیند و جای خود را به هارد اس اس دی ما می دهد. با این کار دو اتفاق مهم می افتد.

اول با استفاده از براکت هارد کدی می توانیم از هارد اس اس دی به عنوان درایو اصلی و راه انداز سیستم عامل و نرم افزارهای نصبی خودمان استفاده کنیم این کار سبب افزایش فوق العاده راه اندازی سیستم می شود.

این کار علاوه بر افزایش سرعت راه اندازی سیستم، در هنگام تبادل اطلاعات با هارد نیز سرعت بسیار خوبی را در اختیار نرم افزارها قرار می دهد. اگر اهل رندر گرفتن و بازی های سنگین هستید، این گزینه را از دست ندهید.

دومین گزینه ای که استفاده از براکت هارد کدی به ما می دهد آن است که می توانیم از هارد مکانیکی به عنوان یک منبع ذخیره سازی بزرگ و ارزان استفاده کنیم. استفاده از این هاردها می تواند قدرت بسیار خوبی را در هنگامی که می خواهیم حجم زیادی از اطلاعات را در اختیار داشته باشیم بسیار مفید است.

براکت هارد کدی ، براکت هارد SSD ، براکت هارد لب تاپ ، براکت هارد اس اس دی

برای مثال اگر شما یک تدوین گر فیلم هستید و می خواهید از براکت هارد کدی برای نصب یک هارد اس اس دی استفاده کنید، می توانید نرم افزار ویرایشگر خودتان را بر روی هارد اس اس دی خود نصب کنیم و نمونه های فیلم خود را بر روی هارد مکانیکی خودتان قرار دهید. در زمان تدوین می توانید فیلم ها را به هارد اس اس خود انتقال داده و عمل تدوین را با سرعت بسیار بالایی انجام دهید.

همانطور که در بالا گفته شده استفاده از براکت هارد اس اس دی به یک مصالحه بین درایو دی وی دی رایتر و نصب هارد مکانیکی نیاز دارد. در صورتی که سرعت برای شما مهم است این مصالحه منطقی به نظر می رسد ولی در صورتی که شما دائما به خارج کردن و وارد کردن اطلاعات از طریق دی وی دی رایتر احتیاج دارید، پیشنهاد ما استفاده کردن از هارد های اس اس دی با حجم بالاتر است. البته در این شرایط باید هزینه بیشتری را هم صرف کنید.

یک راهکار دیگر برای حفظ کانفیک لب تاپ آن است که از براکت هارد کدی 2.5 اینچی برای استفاده از هارد اس اس دی استفاده کنید. و برای ذخیره سازی بقیه اطلاعات می توانید از یک هارد اکسترنال استفاده کنید. این هارد می تواند با قیمت کمتر فضای بیشتری را در اختیار شما قرار دهد و در عین حال اطلاعات به راحتی قابل انتقال بر روی رایانه های دیگر است، تنها مشکلی که در اینجا وجود دارد، آن است که هاردهای اکسترنال نسبت به هاردهای اینترنال سرعت کمتری دارند. اما با این حال انعطاف پذیری این هاردها هم نکته ای است که نباید از یاد برد.

در نهایت یک راهکار نه چندان توصیه شده برای استفاده از براکت هارد کدی باقی می ماند. و آن این است که با تغییر کانفیگ سخت افزاری، به جای یک دی وی دی رایتر داخلی از یک نوع اکسترنال استفاده کنید. این کار هم خوب است و هم نه! خوب است چون به صورت معمول در لب تاپ ها از دی وی دی درایو استفاده نمی کنید و بد است چون دی وی دی درایوهای اکسترنال در انتقال حجم های بالا جان آدم را به لب می رسانند. و خدا نکند در هنگام انتقال تکان بخورند!.

راهکارهای استفاده از براکت هاردی کدی:

در اینجا ما چند راهکار بالا را به صورت خلاصه ارائه می کنیم:

  • تغییر کانفیگ سخت افزار و خارج کردن دی وی دی رایتر و استفاده از براکت هارد به جای آن؛
  • استفاده از یک هارد SSD با حجم بالا و صرف هزینه بیشتر و حفظ دی وی دی رایتر،
  • استفاده از یک هارد SSD به جای هارد مکانیکی و استفاده از یک هارد اکسترنال.

استفاده از هر کدام از این راهکارها مزیت ها و معایب خود را دارند. با این حال ما راهکار استفاده از هارد SSD با حجم بالا را و جایگزین کامل هارد مکانیکی با این دسته از هاردها را توصیه می کنیم. زیرا حتی انتقال اطلاعات ساده با سرعت پایین هم می تواند آزاردهنده باشد.

سوالات متداول

براکت هارد کدی چیست؟

براکت هارد کدی که به آن براکت هارد SSD هم می گویند، ابزاری است که به جای دی وی دی رام لب تاپ می نشیند و امکان نصب هاردهای اس اس دی را به ما می دهد. این کار یک راهکار موقت است. گرچه تبدیل کامل هارد مکانیکی به هارد SSD کاملا توصیه می شود.

براکت هارد کدی چه مزایایی دارد؟

این براکت ها امکان نصب هاردهای اس اس دی را به ما می دهد و در نتیجه سرعت لب تاپ ما افزایش چشمگیری پیدا می کند. این به خصوص در زمانی که از نرم افزارهای گرافیکی با رندر سنگین انجام می دهیم (مانند بازی ها و یا نرم افزارهای گرافیکی) می تواند بسیار مفید باشد.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    منو اصلی