بایت ، بایت چیست ، تبدیل مگابایت به گیگابایت ، Byte

بایت چیست ؟ مقدار گیگابایت، ترابایت و پتابایت چقدر است؟

بایت یا Byte یکی از معیارهایی است که در دنیای رایانه‌ای امروز زیاد نام آن را می‌شنویم. هنگامی که قصد خرید هارد درایو و یا رم را داشته باشیم، عبارت بایت با اعداد مختلف برای ما بیان می شود. همچنین در تبادل اطلاعات ترکیب بایت و بیت (bit) را در کنار هم زیاد دیده‌ایم. در این مقاله به بررسی این واحد سنجش اطلاعات می پردازیم.

بایت چیست؟

همانطور که می دانیم رایانه اطلاعات خود را در دو حالت صفر و یک ذخیره می کند. این ترکیب به نام Bit یا بیّت شناخته می شود. این بیت کوچکترین واحد اطلاعاتی در رایانه است.

اما در رایانه صرفا نمی‌توانیم از یک صفر و یک برای انتقال حجم بزرگی از اطلاعات استفاده کنیم. در نتیجه با ترکیب چند بیت (معمولا هشت بیت) بایت (Byte) ساخته می شود. با ترکیب کردن بیت‌ها در یک بایت امکان آرایش دهی بیشتر به صفرها و یک‌ها پدید می‌آید. این ترکیب سبب می شود که بتوانیم انواع حروف، کاراکترها و نشانه ها را در اختیار داشته باشیم و بتوانیم اطلاعات بیشتری را در رایانه پردازش کنیم.

بایت ، بایت چیست ، تبدیل مگابایت به گیگابایت ، Byte

با این حال بایت خود به تنهایی نمی‌تواند حجم کاملی از اطلاعات را ذخیره کند. بایت ها معمولا حاوی هشت بیت هستند و این هشت بیت توانایی ذخیره 256 حالت (الگو) از صفر و یک ها را ندارد. با این حال در دنیای رایانه و به خصوص گرافیک های رایانه‌ای نیازمند استفاده از اعداد بزرگتر هستیم. این بزرگی سبب می‌شود که ما از ترکیب بایت ها با همدیگر استفاده کنیم. برای مثال در هنگامی که شما با تصاویر HD کار می‌کنیم، اطلاعات هر کانال رنگ باید بر روی چهار بایت ذخیره شود. این یعنی برای انتقال سه رنگ آبی، قرمز و سبز در یک تصویر HD ما به دوازده بایت اطلاعاتی نیاز خواهیم داشت.

علاوه بر این موارد با افزایش حجم اطلاعات، صرفا ترکیب بایت ها با همدیگر نمی‌تواند پاسخگوی نیاز ما باشد، برای همین باید از ظرفیت ها و تکنیک‌های بسیار پیشرفته‌تری استفاده کنیم. این مقدار می‌تواند تا سطح اگزابایت برسد. این مقدار می‌تواند بسیار زیاد باشد اما در بسیاری از مراکز ذخیره‌ساز ابری استفاده از این حجم از اطلاعات چیز معمولی خواهد بود.

بایت اولین الگو (Pattern) شناخته شده اطلاعاتی است. به این بایت یک  «نویسه» هم می‌گویند  و توان دستگاه‌های محاسبه منطقی مانند پردازنده ها بر اساس بایت سنجیده می‌شود.

بایت، کیلوبایت، گیگابایت، ترابایت و واحدهای بیشتر

همانطور که گفتیم اطلاعاتی که ما در رایانه‌های خودمان ذخیره می کنیم می‌تواند حجم زیادی از اطلاعات را در بر داشته باشد. برای مثال اگر شما یک فیلم با کیفیت بالا را بر روی رایانه خودتان ذخیره کنید شاید فضای نزدیک به چهار گیگابایت بر روی رایانه شما تصرف شود. اما این عبارت ها به چه معناست.

بایت ، بایت چیست ، تبدیل مگابایت به گیگابایت ، Byte

در زیر یک فهرست از مقادیر و واحدهای سنجش بایت را برایتان ارائه کرده‌ایم:

 • بایت : برابر با هشت بیت؛
 • کیلوبایت: برابر با هزار بایت یا ده به توان سه Byte با نماد kB؛
 • مگابایت: برابر با یک میلیون بایت یا ده به توان شش Byte با نماد MB؛
 • گیگابایت: برابر با یک میلیارد بایت یا ده به توان نه Byte  با نماد GB؛
 • ترابایت: برابر با یک تریلیارد بایت یا ده به توان دوازه Byte  با نماد TB؛
 • پتابایت: برابر با یک هزار تریلیارد بایت یا ده به توان پانزده Byte  با نماد PB؛
 • اگزابایت: برابر با یک میلیون تریلیارد بایت یا ده به توان هجده Byte  با نماد EB؛

یک سوالی که برای کاربران مطرح می‌شود آن است که بایت و بیت هر دو مقدارشان بر اساس واحد های دودویی مطرح می شود، پس چرا در هنگام ارائه آن‌ها از ضریب‌های دهگانی (هزارتایی) استفاده می‌شود. پاسخ آن است که در اینجا از مقدار (1024) استفاده می‌کنیم. اما به خاطر تسریع در خوانش اطلاعات از ارائه دقیق عدد خودداری می‌کنیم. برای مثال یک مگابایت برابر با 1024 کیلوبایت است، با این حال ما ضریب هزار را  برای راحتی سنجش خود در نظر می‌گیریم.

تبدیل واحدها به همدیگر

در تبدیل واحدها با همدیگر به صورت زیر عمل می کنیم.

برای تبدیل واحدهای کوچکتر به بزرگتر آن ها را بسته به ضریب اختلافی تقسیم می‌کنیم.  برای به دست آوردن ضریب اختلافی عدد توان مقدار کوچکتر را از عدد توان مقدار بزرگتر کم می‌کنیم . برای مثال برای تبدیل مگابایت (10 به توان 6) به گیگابایت (10به توان 9) مقدار 6 را از 9 کم می‌کنیم که مقدار 3 به دست می‌آید و ده به توان 3 برابر با هزار خواهد شد.

برای مثال برای تبدیل مگابایت به گیگابایت می‌توانید آن را به هزار تقسیم کنید. برای مثال صد مگابایت برابر با یک دهم گیگابایت است. (در اینجا ضریب اختلافی ما هزار (یا ده به توان سه) است). برای تبدیل همین صد مگابایت به ترابایت آن را به یک میلیون تقسیم می‌کنیم که نتیجه برابر با یک ده هزارم است (در اینجا ضریب اختلافی ما یک میلیون (یا ده به توان شش) است.)

برای تبدیل مقدار بزرگتر به کوچکتر باید عکس این روش را به کار ببریم. در اینجا مقدار اختلافی را در مقدار خواسته شده ضرب می‌کنیم.

برای مثال، در تبدیل مقدار یک گیگابایت (ده به توان نه) به مگابایت (ده به توان شش) ما مقدار آن را در هزار (ده به توان سه) ضرب می کنیم. پس یک گیگابایت برابر با هزار مگابایت است.

بایت ، بایت چیست ، تبدیل مگابایت به گیگابایت ، Byte

در زیر فهرستی از مقدار و واحدهای بایت ارائه شده است.

 •  کیلوبایت : KiloByte برابر با 103 با نام مخفف KB؛
 • مگابایت : MegaByte برابر با 106 با نام مخفف MB؛
 • گیگابایت : GigaByte برابر با 109 با نام مخفف GB؛
 • ترابایت : TeraByte برابر با 1012 با نام مخفف TB؛
 • پتابایت : PetaByte برابر با 1015 با نام مخفف PB؛
 • اگزابایت : ExaByte برابر با 1018 با نام مخفف EB؛
Rating: 5.0/5. From 2 votes.
لطفا صبر کنید...

2 دیدگاه

 1. سلام وقت بخیر عزیز جان ، داداش ی نگاهی به متنی که نوشته ای بینداز..... درپنج خط نوشته ات ( چهار بار من و چهار بارهم منی که مستتر)بوده استفاده کرده اید.... این از لحاظ روحی یعنی اینکه خیلی خیلی خودت رو قبول داری و زود هم عصبانی می شوی و.... از طرفی هم نمی توانی جذب مشتری کنی ....!!! چون منیت زیاد کردی... ببخش که رک گفتم چاره ای نبود ... یاعلی /// بهمن99
  • حتما، متن را باز بینی می کنیم، این متن توسط دوستانی دیگر برای ما نوشته شده است، ما همه کاستی ها را قبول داریم، و سعی می کنیم که آن را در اسرع وقت اصلاح کنیم. متن ها را در یک بازه زمانی مشخص به روز رسانی می شود. هدف آی تی باز انتشار مطالب علمی و مرتبط با حوزه شبکه است. گاهی این اتفاق می افتد که ناتوان از پاسخ دهی مناسب به نیاز مخاطبین هستیم. از همراه شما برای کشف ضعف هایمان بسیار بسیار بسیار، سپاس گذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی

question