سرعت هارد درایو، افزایش سرعت هارد درایو، سرعت هارد

سرعت هارد درایو خود را چگونه بالا ببریم، چند راهکار برای افزایش سرعت هارد

سرعت هارد درایو یکی از خواسته های اصلی کاربران است. در این مقاله به دنبال راه های افزایش سرعت هارد درایو هستیم و می خواهیم شیوه های افزایش سرعت هارد را بررسی کنیم.

هارد درایو یکی از مهمترین قطعاتی است که میتواند بر روی کارکرد مطمئن رایانه شما تاثیر گذار باشد. در این بخش می توانیم بخش بزرگی از داده های مورد نیاز برای کار با رایانه خودمان را ذخیره سازی کنیم. هارد درایوهای مدرن امروزی دارای امکانات و تجهیزاتی هستند که به ما کمک می کنند که به سرعت بتوانیم حجم زیادی از داده ها که برای اجرای برنامه ها مورد نیاز است را بازیابی کنیم. با این حال حتی هارد درایوهای مدرن و جدید هم ممکن است بسیار کند کارکنند و حتی داده ها در آن بسیار بهم ریخته و آشفته بشوند. اما نگران نباشید، چندین راهکار و نرم افزار وجود دارد که به شما کمک می کند که بتوانید به راحتی هارد درایو خودتان را مرتب کنید و سرعت آن را افزایش دهید.

بخش اول: چرا سرعت هارد درایو من کاهش پیدا می کند؟

کاهش سرعت هارد درایو به خاطر چند مورد ممکن است اتفاق می افتد. در پایین لیست از مواردی که می تواند سبب کاهش سرعت هارد درایو شما شود را فهرست کرده ایم.

 1. بدسکتور (Bad Sector) یکی از اصلی ترین دلایلی است که می تواند سبب کاهش چشمگیر سرعت هارد درایو شما شود. بد سکتورها می تواند سبب شوند که هارد درایو شما پایین تر از سرعت واقعی خودشان کار کنند.
 2.  ذخیره کرده چند ورژن از یک فایل بر روی هارد درایو؛
 3. وجود ویروس ها و یا بدسکتورهای بر روی هارد درایو تان هم  میتواند سرعت هارد درایو شما را کاهش دهد.
 4.  آشفتگی یا تکه تکه شدن  فایل (File Fragmentation) نیز می تواند سبب کاهش سرعت هارد درایو شود، زیرا یک فایل در اقصاء نقاط هارد درایو شما پخش شده است و بازیابی آن می تواند بسیار زمان برد باشد.

بخش دوم: چطور سرعت هارد درایو را بالا ببریم؟

 پاک کردن فایلهای موقت

هنگامی که در اینترنت مشغول گشت و گذار هستیم،  مرورگر شما حجم زیادی از اطلاعات را بر روی هارد درایو شما ذخیره می کند. این فایل ها سبب می شوند که حجم نسبتا زیادی از فضای هارد شما اشغال شود، گرچه استفاده از آن ها سرعت کار با اینترنت را افزایش می دهد ، اما با این حال سبب از دست رفتن فضای هارد درایو نیز می شود. با حذف کردن این فایل های موقتی، می تواند به صورت چشمگیری هم فضای هارد خودتان را آزاد کنید و هم بر سرعت هارد درایو خودتان اضافه کنید. برای انجام این کار چند راهکار ساده وجود دارد که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

 1. با کلیک کردن بر روی آیکن Computer و یا This Computer وارد بخش هارد درایو رایانه خودتان شوید.
 2. هارد درایو اصلی خودتان را پیدا کنید (ممکن است درایو C یا D باشد)، و بر روی آن راست کلیک کنید تا منوی میانبری برای شما نشان داده شود.
 3. در منوی ظاهر شده گزینه Properties را انتخاب کنید.
 4. بر روی دکمه Disk Cleanup در کادر محاوره ای Properties کلیک کنید و هارد درایو مورد نظر خودتان را انتخاب کنید.
 5. گزینه  Option of files from all users on this computer را انتخاب کنید.
 6. تیک فایل های که باید بر روی این رایانه پاک شوند را بزنید و سپس بر روی دکمه OK کلیک کنید.

اسکن کردن هارد درایو

اسکن کردن هارد درایو برای یافتن بدسکتورها یکی از راه های عالی است که می تواند سبب افزایش سرعت هارد درایو شما شود. شما می توانید از ابزار Check Disk  برای این هدف استفاده کنید. با استفاده از آن می توانید سکتورهای مشکل دار را شناسایی کنید و در صورت امکان به رفع آنها بپردازید. با انجام چند قدم ساده که در ادامه می آید شما می توانید درایورهای خودتان را اسکن کنید.

 1. با کلیک کردن بر روی آیکن Computer و یا This Computer وارد بخش هارد درایو رایانه خودتان شوید.
 2. هارد درایو اصلی خودتان را پیدا کنید (ممکن است درایو C یا D باشد)، و بر روی آن راست کلیک کنید تا منوی میانبری برای شما نشان داده شود.
 3. در منوی ظاهر شده گزینه Properties را انتخاب کنید.
 4.  در کادر محاوره ای Properties سربرگ Tools را انتخاب کنید و سپس هارد درایوی که می خواهید بر روی آن کار کنید را برگزینید.
 5. بر روی دکمه ای که برچسب Check Now دارد کلیک کنید.
 6.  از کادر محاوره ای گزینه «Automatically fix file system error»  به معنای «رفع و تعمیر خودکار فایل های سیستمی» و «Scan for and attempt recovery of bad sectors»  به معنای «اسکن کردن و تلاش برای بازیابی بدسکتورها» را انتخاب کرده و سپس بر روی دکمه Start کلیک کنید.

یکدست کردن (DeFrag) فایل ها برای افزایش سرعت هارد درایو

به خاطر آنکه عمل تکه تکه کردن (Fragmented) می تواند سبب کاهش سرعت عملکرد هارد درایو شما شود، بهترین روش برای آنکه بتوانید سرعت هارد درایو خودتان را افزایش دهید آن است که تا حد امکان از این کار جلوگیری کنید. انجام یکدست کردن یا Defrag کردن فایل ها میتواند هم سبب افزایش سرعت سیستم و هم افزایش عملکرد کلی نرم افزارها شود.  با انجام عملیات یک دست کردن، تمام فایل هایی که به صورت تکه تکه در اطراف پردا کنده شده اند، می توانند در یک بلوک گردآوری شوند. این کار سبب دسترسی بسیار سریعتر به آن فایل ها می شود. برای انجام یکدست سازی فایل ها می توانید مراحل زیر را انجام دهید.

 1. با کلیک کردن بر روی آیکن Computer و یا This Computer وارد بخش هارد درایو رایانه خودتان شوید.
 2. هارد درایو اصلی خودتان را پیدا کنید (ممکن است درایو C یا D باشد)، و بر روی آن راست کلیک کنید تا منوی میانبری برای شما نشان داده شود.
 3. در منوی ظاهر شده گزینه Properties را انتخاب کنید.
 4. در سربرگ Tools کلیک کنید.
 5. بر روی دکمه Defragment Now کلیک کنید.
 6. با کلیک کردن بر روی دکمه Defragment  ، صفحه ای باز می شود که پیشرفت فرایند یکدست کردن را نمایش می دهد.

فعال کردن کش سیستم

از ویندوز 7 به بالا، این امکان به ساختار ویندوز اضافه شد که بتوان اطلاعات را قبل از ذخیره سازی کاملا کش کرد. این کار می تواند سبب افزایش بیشتر عملکرد هارد درایو شود و در نتیجه اطلاعات با سرعت بالاتری بر روی هارد درایو نگارش و یا از آن خوانده شوند. البته این روش معایبی هم دارد. در هنگامی که اطلاعات بر روی کش باشند، به راحتی و با قطع ناگهانی برق و یا از کار افتاد رایانه ممکن است تمام اطلاعات را از دست بدهید، زیرا این اطلاعات در هیچ جای رایانه شما ذخیره سازی نشده اند. برای فعال کردن کردن کش رایانه خودتان می توانید مراحل زیر را انجام داد.

 1. بر روی دکمه Start کلیک کنید.
 2. در نوار Windows Search عبارت Device manager را تایپ کنید.
 3.  هارد درایو مورد نظرتان را از طریق Disk Drives در Device Manager ، را انتخاب کنید.
 4. بر روی هارد درایو راست کلیک کنید و سپس بر روی دکمه Properties کلیک کنید.
 5. در منوی Properties بر روی سربرگ Policies کلیک کنید.
 6.  تیک Enable Write caching on the device را بزنید و بر روی دکمه OK کلیک کنید.

پارتیشن بندی هارد درایو

یکی از روش های قدیمی افزایش سرعت هارد درایو ها آن است که فضای موجود بر روی آن را به چند قسمت تقسیم کنید.  با داشتن تعداد پارتیشن بیشتر بر روی هارد درایو هایتان این امکان برای شما به وجود می آید که یک هارد درایو مرتب تر داشته باشید، همچنین این کار می تواند سبب افزایش یافتن سرعت هارد درایو تان شود و به خاطر کاهش تاخیرها سرعت هارد درایو شما به شدت افزایش پیدا می کند.  با چند قدم ساده می توانید هارد درایو خودتان به شکل مناسبی پارتیشن بندی کنید. (توجه کنید  حتما قبلا از انجام این کار از اطلاعات خودتان یک نسخه پشتیبان (Backup) تهیه کنید).

 1. بر روی دکمه Start کلیک کنید.
 2. در نوار Windows Search بر روی گزینه Computer Management کلیک کنید.
 3. گزینه Disk Management را انتخاب کنید.
 4. بر روی پارتیشن های موجود راست کلیک کنید و گزینه Shrink Volume را انتخاب کنید.
 5. مقدار فضایی که می خواهید به داریو مورد نظر اختصاص دهید را وارد کنید و بر روی دکمه Shrink کلیک کنید.
 6. بر روی فضای باقیمانده راست کلیک کنید و سپس گزینه New simple volume را انتخاب کنید.
 7. مقدار فضای مورد نیاز که می خواهید به پارتیشن  جدید اختصاص دهید را انتخاب کرده و سپس یک نام (یک حرف) را برای آن مشخص کنید.
 8. با انتخاب سیستم فایل، پارتیشن فایل ساخته شده و سپس بر اساس سیستم فایل مورد نظر فرمت می شود.
 9. بر روی دکمه Finish کلیک کنید با انجام این کار یک پارتیشن جدید برای شما ساخته می شود.

بروزرسانی

همانطور که در بالا مشاهده کردید، روش های مختلفی برای بهبود سرعت هارد درایو شما وجود دارد، اما با این حال ممکن است که سرعت هارد درایو شما آنقدرها هم تغییر نکند. اگر هارد درایو شما قدیمی باشد، شاید انجام کارهای نرم افزاری تاثیر زیادی بر روی سرعت آن نداشته باشد. بهترین کار برای اینکه سرعت هارد درایو و یا کلا سیستم خودتان را افزایش دهید، آن است که به فکر یک هارد درایو جدید و با کیفیت باشید.

سرعت هارد درایو نقش مهم و حیاتی در سرعت رایانه شما دارد. اگر هارد درایو شما بسیار کم باشد، زمان زیادی از شما به خاطر کار کردن با آن از دست می رود.  عوامل مختلفی وجود دارند که می توانند بر روی کاهش سرعت هارد درایو تاثیر گذار باشند. با انجام روش های مختلف این امکان برای شما به وجود می آید که بتوانید بدون استفاده از هیچ نرم افزار اضافی سرعت هارد درایو خودتان را افزایش دهید. در اینجا ما به چند روش اشاره کردیم:

 1. هار درایو خودتان را اسکن کرده و فایل های اضافه ای که به صورت معمول بر روی آن ذخیره می شود را پاک کنید (فایل های Temp و کش شده مرورگرها از جمله مهمترین موارد اضافه بر روی رایانه ها هستند)؛
 2. یکدست کردن (Defragment) فایل هایی که بر روی هارد شما ذخیره شده است می تواند سرعت هارد درایو شما را افزایش دهد.
 3. اگر مدت زمان زیادی است که از یک ویندوز استفاده می کنید، نصب مجدد آن می تواند سرعت سیستم شما را افزایش دهد.
 4. حالت Hibernation را غیر فعال کنید (این حالت سبب تغییر سرعت هارد درایو در زمانی می شود که از آن استفاده نمی شود، این تغییر سرعت می تواند سبب کند شدن سرعت هارد درایو شود).
 5.  اگر از فرمت FAT32 استفاده می کنید، آن را عوض کنید و از فرمت NTFS بر روی هارد درایو خودتان استفاده کنید.
 6. 6- سطل زباله (Recycle Bin) خودتان را خالی کنید.

تمامی این روش ها می تواند به افزایش سرعت هارد درایو شما منجر شود. با این حال اگر به دنبال افزایش بیشتر سرعت هارد دایو خودتان هستید، می توانید روش های دیگری که در ادامه این مقاله به شما اعلام می کنیم را انجام دهید.

یکی از بدی های ویندوز آن است که سبب کاهش سرعت رایانه در طی زمان می شود.  به صورت اخص تر، ویندوز 10، نسبت به پیشینیان خودش بهتر عمل می کند، اما با این حال هنوز هم میراث کاهش سرعت در آن حفظ شده است.

با کمک برخی از اقدامات نرم افزاری در خود ویندوز و یا در خارج از آن این امکان وجود دارد که بتوانیم سرعت هارد داریو در ویندوز را افزایش داد.

در ادامه این مقاله علاوه بر روش های فوق راهکارهایی را به شما پیشنهاد می کنیم که می تواند در افزایش سرعت هارد درایو شما بسیار مفید باشد.

روش اول: بهینه سازی درایو های ویندوز برای افزایش سرعت هارد درایو

سرعت هارد درایو، افزایش سرعت هارد درایو، سرعت هارد

در ابتدای کار بهتر است کار خودمان را با ابزار داخلی ویندوز یعنی Optimize Drives آغاز کنیم. این ابزار می تواند مشکلاتی نظیر تکه تکه شدن (Fragmentation) و یا مشکلات مشابه که در درایو شما یافت می شود را رفع می کند.

این تنظیمات برای اکثر کاربران به شکل مبهمی عمل می کند، در واقع آن ها به صورتی تنظیم شده اند که بر اساس یک برنامه زمان بندی شده بر روی هارد درایو شما کار کنند. برای دسترسی به این بخش می توانید از منوی Start به بخش Windows Administrative Tools بروید و بعد از آن به بخش Defragment and Optimize Drive مراجعه کنید.

دارویی که می خواهید عملیات تعمیر بر روی آن انجام شود، کلیک کنید تا به حالت انتخاب در آید، سپس بر روی هر کدام از گزینه های Analyze  یا Optimize کلیک کنید. با انتخاب هر کدام از گزینه ها فرایند مرتبط به آن ها شروع می شود. در حالت Analyze هیچ فعالیت بر روی هارد درایو شما انجام نمی شود و تنها یک گزارش برای شما ارسال می شود. در حالت Optimize عملیات شروع می شود و در نهایت تغییراتی بر روی سیستم شما انجام می شود. با کلیک کردن بر روی دکمه Change Setting پنجره ای برای شما باز می شود، تیک Run on schedule را بزنید تا به بخش بعدی بروید.

انجام عملیات یکدست سازی (Defragmentation) یکی از مهمترین موارد برای هاردهای SSD و مکانیکی است. شرکت مایکروسافت انجام ماهانه این کار را بسیار پیشنهاد می کند.

روش دوم: استفاده از روش Disk SpeedUp نرم افزار ویژه سرعت هارد درایو

سرعت هارد درایو، افزایش سرعت هارد درایو، سرعت هارد

نرم افزار Disk SpeedUp یک نرم افزار ویژه برای افزایش سرعت هارد درایو ها به خصوص هاردهای مکانیکی (HDD) است. این نرم افزار تحلیل کاملی از عملیات یکدست سازی را در اختیار ما قرار می دهد و می تواند به بهینه سازی سرعت هارد درایوها کمک کند.

در این نرم افزارها ابزارهای کارآمد بسیار خوبی قرار داده شده است. برای مثال در نرم افزار Disk SpeedUP می توانید برنامه را به گونه ای تنظیم کنیم که بعد از انجام عملیات رایانه را خاموش کند. شما می توانید از این گزینه برای هارد درایوهای پرحجم که انجام عملیات Defragmentation در آن چندین ساعت به طول می انجام استفاده کنید.

نرم افزار Disk SpeedUP امکانات بصری بهتر از ویندوز را در اختیار ما قرار می دهد و به صورت شهودی می توانیم پیشرفت عملیات را بررسی کنیم. در اینجا انواع نمودارها و گراف ها وجود دارند که ما درک بهتری از سرعت هارد درایو خودمان می دهد.

به شکل غیر رسمی، بسیاری از کاربران اعلام کرده اند که نرم افزار Disk SpeedUP می تواند سریعتر از ابزارهای ویندوز عمل کند. با این حال شرایط در رایانه مختلف ممکن است متفاوت باشد.

روش سوم : استفاده از ابزارهای Windows Device Manager برای افزایش سرعت هارد درایو

سرعت هارد درایو، افزایش سرعت هارد درایو، سرعت هارد

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، کش کردن اطلاعات می تواند به سرعت هارد درایو شما در زمینه نگارش و یا خواندن اطلاعات کمک کند. ابزارDevice Manager، از جمله ابزارهایی هستند که می توان از آن استفاده کرد. در اینجا می توانید قسمت Write Caching را فعال کنید.

با استفاده از کش کردن اطلاعات سرعت خوانش و نگارش هارد درایو شما افزایش پیدا می کند. زیرا داده های شما به سرعت بیشتری نسب به هارد درایو ذخیر شده و یا خوانده می شوند. این کار می تواند عملکرد هارد درایو را نیز بهبود ببخشد.

به یاد داشته باشید اگر رایانه شما ناگهان خاموش شود، تمام اطلاعات بر روی کش شما پاک می شود.

برای روشن کردن حالت کش، به روش زیر عمل کنید:

 1. بر روی منوی Start کلیک کنید و سپس گزینه Device Manager کلیک کنید.
 2. بر روی علامت + در کنار Disk Drive کلیک کنید.
 3. بر روی درایوی که شما می خواهید آن ها را تغییر دهید راست کلیک کنید.
 4. بر روی گزینه Properties کلیک کنید.
 5.  سربرگ Policies که در قسمت بالای پنجره جدید است را انتخاب کنید.
 6. تیک Enable write caching on the device را بزنید.

روش چهارم IOBit Advanced SystemCare:

سرعت هارد درایو، افزایش سرعت هارد درایو، سرعت هارد

یکی از مهمترین جنبه هایی که می تواند سبب افزایش سرعت هارد درایو شما شود، انجام عملیات «پاک سازی » یا «Clean» است. در اینجا فایل های که به صورت موقت هستند و یا نسخه های المثنی و تکراری فایل ها که برای بهینه سازی کار رم و پردازنده ایجاد می شوند و حتی رجیسترهای انجام شده آنها، پاک می شوند.

با استفاده از نرم افزار IOBit Advanced SystemCare می توانید به راحتی تمام عملیات های پاکسازی را انجام دهید. این نرم افزار هم در نسخه رایگان و با امکانات بسیار بیشتر در نسخه پولی تهیه شد است. با اینکه این نرم افزار بسیار گران نیست، اما امکان پاک کردن، مانیتور همزمان کار سیستم، بهبود و بهینه سازی کار مرورگرها، و بهینه سازی و سرعت بخشی به بوت سیستم را در اختیارتان قرار می دهد.

روش پنجم : نرم افزار Razer Cortex

سرعت هارد درایو، افزایش سرعت هارد درایو، سرعت هارد

اگر به دنبال راهی اساسی برای افزایش سرعت هارد درایو خود و حتی ویندوز خودتان هستید نرم افزار Check Out واقعا یکی از نرم افزارهای کارآمد در این زمینه است. این ابزار برای گیمرهای حرفه ای طراحی شده است و می تواند هر گوشه از هارد درایو شما را به شکلی عالی بهینه سازی کند. این کار سبب می شود که عملکرد هارد درایو شما افزایش پیدا کند و سرعت باز شدن بازی ها و برنامه های سنگین به حداقل برسد.

این نرم افزار به دو بخش System Booster  و Game Booster تقسیم شده است تغییراتی که برای افزایش سرعت هاردها انجام می دهد می تواند برای سایر کاربران نیز به کار گرفته شود.

این نرم افزار این قدرت را دارد که فایل های اضافه، تاریخچه مرورگرها، و کش های سیستم را به صورت کامل پاک کند. همچنین می تواند فایل های مخصوص بازی را به صورت یک دست و در کنار همدیگر قرار دهد (این عملکرد بر روی هاردهای مکانیکی بهتر از SSD انجام می شود)، ساختار بندی فایل ها برای بازی را بهینه کند و در نهایت فرایندهایی اضافه ای که در پس زمینه هستند را متوقف کند؛ انجام تمامی این کارها سبب افزایش بیشتر سرعت هارد داریو شما خواهد شد.

روش ششم: استفاده از Disk Management ویندوز

سرعت هارد درایو، افزایش سرعت هارد درایو، سرعت هارد

آخرین روشی که در بالا و پیش از این هم به آن اشاره شده است، بهبود کارکرد دیسک شما با استفاده از Disk management است. این ابزار امکان پارتشین بندی مجدد هارد درایو تان را به شما می دهد.

با استفاده از تعداد بیشتر پارتیشن ها،  سرعت جستجوی اطلاعات بیشتر می شود. به عبارت دیگر هنگامی که از چند درایو استفاده می کنید، داده ها به شکل بهتری سازماندهی می شوند. در نتیجه، به خاطر آنکه نیاز به جستجو زیاد برای یافتن و دسترسی به فایل ها نیست، سرعت هارد درایو شما افزایش پیدا میکند و زمان کمتری برای بازیابی و نگارش فایل ها استفاده می شود.

برای استفاده کردن از امکانات پارتیشن بندی Disk Management اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. بر روی منوی Start راست کلیک کنید.
 2. گزینه Disk Management را انتخاب کنید تا پنجره آن برای شما باز شود.
 3. بر روی درایو مورد نظرتان راست کلیک کنید و پس از آن گزینه Shrink Volume را انتخاب کنید.
 4.  بر روی فضای آزاد راست کلیک کنید و گزینه New Simple Volume را انتخاب کنید.
 5. مقداری فضایی که می خواهید به این بخش اختصاص دهید را انتخاب کنید.
 6.  عنوان (حرف) مورد نظر را برای این بخش انتخاب کنید.
 7. سیستم فایل برای پارتیشن جدید را انتخاب کنید.
 8. بر روی دکمه Finish کلیک کنید.

مقدار ایجاد شده جدید بر روی هارد رایانه شما به شکل یک درایور جدید قابل مشاهده است.

روش هفتم : استفاده از نرم افزار Ashampoo Winoptimizer

آخرین ابزاری که برای افزایش سرعت هارد به شما معرفی می کنیم استفاده از نرم افزار Ashampoo WinOptimizer است. این ابزار واقع «یک آچار فرانسه» برای سیستم شماست. این یک گفته بی اغراق است.

در اینجا بهبود می توانند روش های مختلفی مانند ایجاد برنامه زمانی برای نگهداری از سیستم، بهینه سازی وظایف، اسکن برای فایل های خراب، تعمیر رجیستری های ناقص، پاک کردن کوکی ها و غیره را انجام دهید. در اینجا امکان انجام کار با ساده ترین شیوه (one click)  و روش های کامل شفاف و در دید کاربر (user controlled) وجود دارد.

اضافه بر این موارد برای اضافه کردن سرعت هارد درایو مدول های مختلفی برای این نرم افزار طراحی شده است که میتوانید با انتخاب آن ها سرعت و مدیریت بهتری برای سیستم خودتان ایجاد کنید، این مدول های اضافه شامل مواردی برای افزایش هماهنگی و سرعت بخشیدن در راه اندازی سیستم، مدیریت بهتر ویندوز، حریم خصوصی و موارد بیشتر می شود.

در آخر ما به این مطلب اشاره می کنیم که بهترین روش برای افزایش سرعت ویندوز استفاده کردن از هاردهای SSD است. درباره هاردهای SSD مطالب زیادی را در همین سایت خواهید خواند.

سوالات متداول

علت کم شدن سرعت هارد درایو چیست؟

جمع شدن فایل های اضافه، فایل های موقت، کش های مرورگر، تکه تکه شدن فایل ها، وجود بدسکتورها، وجود ویروس ها، کش نشدن اطلاعات، استفاده از سیستم های قدیمی همگی می تواند سبب کاهش سرعت هارد درایو شود.

بهترین شیوه های افزایش سرعت هارد درایو چیست؟

افزایش سرعت هارد داریو به عوامل مختلفی بستگی دارد، حذف فایل های موقف مرورگرها و ویندوز،  یکدست کردن فایل ها، اسکن کردن فایل های و رفع مشکل بدسکتورها، بهره گیری از قابلیت کش اطلاعات، بروز رسانی سخت افزاری مواردی است که می توانید با آن سرعت هارد درایو خودمان را افزایش دهیم. ما این موارد را در این مقاله آی تی باز به صورت کامل توضیح داده ایم.

 

چند نرم افزار مهم برای افزایش سرعت هارد درایو چیست؟

نرم افزارها Disk SpeedUp، IOBit Advanced SystemCare, Ashampoo WinOptimizer و Razer Cortex از جمله مهمترین نرم افزارهای مهم برای افزایش سرعت هارد درایو است. هر کدام از نرم افزارها قابلیت های مضاعف تر از توانمندی های ویژه ویندوز در اختیار ما قرار می دهند. درباره این موارد در این مقاله آی تی باز بخوانید.

Rating: 3.0/5. From 3 votes.
لطفا صبر کنید...

2 دیدگاه

 1. سلام توی task manager win10 درصد کارکرد هارد از 50 درصد هیچ وقت بیشتر نمیشه و نهایتا روی 50 قفل میکنه از نرم افزار defrag هم مرتبا استفاده کرده ام با این وجود به نظرتون ممکنه تنظیمات جایی به هم خورده باشه که مثلا سرعت چرخش هارد به نصف کاهش پیدا کرده؟ یه چیز دیگه اینکه توی سایت بنچمارک هارد رو ضعیف تر از انتظار نشون داد!
  • درباره استفاده از منابع دو موضوع را بررسی کنید، ابتدا اینکه هارد شما دچار مشکل بد سکتور نشده باشد و دوم اینکه تطابق کامل میان I/O هارد و مادربرد شما وجود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی

question