تفاوت nas و san

تفاوت nas و san ، بررسی مزایا و معایب دو راهکار NAS و SAN

تفاوت nas و san یکی از سوالاتی بوده است که بسیاری از کاربران و مشتریان آی تی باز درباره آن سوالاتی را داشته اند. در این مقاله به بررسی مزایا و معایب هر کدام از این موارد پرداختیم و سعی کردیم راهنمای ساده و جامعی را برای تفاوت nas و san ارائه کنیم.

تفاوت nas و san

هر دو سیستم NAS یا Network Attached Storage و SAN یا Storage Area Network برای حل مشکل ذخیره سازی تعداد زیادی از کاربران در یک زمان به خدمت گرفته شده اند. هر کدام از آنها برای یک گروه خاص از کاربران به صورت تخصصی به کار گرفته اند و در عین حال روشی هم که برای حل مشکل ذخیره سازی به کار برده اند نیز به نوبه خود متفاوت است.

یک سامانه NAS در واقع یک درایو ذخیره سازی است که به صورت «فایل سرور- Server File»  بر روی شبکه اترنت کار می کند و به نسبت نصب و اجرای ارزان تری دارد، اما در مقابل سامانه SAN یک سیستم کامل شبکه ای و ترکیب شده از چندین درایو ذخیره سازی است که بر اساس بلوک های داده کار می کند و اجرا و مدیریت بسیار پیچیده تری دارد.

از نقطه نظر کاربران، بزرگترین تفاوتی که میان سیستم های ذخیره سازی NAS و SAN وجود دارد آن است که حجم کار دیوایس مانند یک فایل سرور است و از پروتکل هایی نظیر NFS و SMB/CIFS استفاده می شود، در حالی که SAN ظاهری مانند دیسک های معمولی بر روی رایانه دارد و هنگام کار دقیقا شبیه به ذخیره سازی فایل های بر روی رایانه شخصی عمل میکند.

تفاوت nas و san

ما در ادامه این مقاله به تفاوت میان san و nas می پردازیم. ما همچنین سعی کرده ایم  راهکارهایی برای ترکیب NAS  و SAN موجود را نیز پوشش دهیم و  برخی از مزایای استفاده از SAN را که همراه با هزینه های زیادی نیست را توضیح دهیم.

تفاوت nas و san بخش اول

تعریف پایه ای – NAS چیست؟

NAS رایانه ای است که به یک شبکه متصل می شود و امکان بهره گیری از سرویس های ذخیره سازی داده مبتنی بر فایل را برای ابزاری های دیگر شبکه فراهم می آورد.

نقطه قوت اصلی بهره گیری از NAS در شبکه آن است که برای استفاده از آن نیازمند استفاده از تجهیزات و یا دانش پیچیده ای نیستم.

فضاهای ذخیره سازی NAS برای کاربر به صورت فضاهای مونت شده (Mounted volume) نمایش داده می شود. در اینجا فایل های برای ذخیره سازی بر روی یک و یا چند درایو هدایت می شوند و اغلب به صورت منطقی آرایش پیدا  می کنند و ممکن است که فضاهای ذخیره سازی اضافی (Redundant Storage Containers) یا راید (RAID) در آن ها به کار گرفته شود.

خود ابزار NAS در واقع یک گره (Node)  شبکه است، و بیشتر شبیه به رایانه ها و سایر ابزارهای TCP/IP کار می کند. در این ابزار از آدرس IP استفاده می شود و می تواند به صورت کارآمدی با دیگر ابزارهای موجود در شبکه در تماس قرار بگیرد.

اگرچه ی NAS معمولا به عنوان یک سرور با اهداف عمومی طراحی نمی شود، اما با این حال بسیاری از عرضه کنندگان سعی کرده اند که کاربردهای نظیر به سرور را بر روی NAS پیاده سازی کنند و یا استفاده از آن را پیشنهاد دهند. تفاوت میان san و nas در اینجا خود را بیشتر نشان میدهد.

NAS یک شیوه بسیار ساده را برای آنکه چند کاربر بتواند به درایوهای ذخیره سازی محلی دسترسی پیدا کنند را پیشنهاد می دهند، این موضوع زمانی که این کاربران بر روی یک پروژه واحد کار می کنند و یا آنکه فایل هایی را به اشتراک می گذارند، بسیار سودمند است.

NAS امکان دسترسی به کنترل ها را به شکل خوبی فراهم می کند و امنیت قابل قبولی را برای پشتیبانی از همکاری ها  را فراهم می آورد و می تواند به راحتی اقدام به مدیریت داده های تبادل شده کرد. در این جا امکانات پایه ای خوبی برای امنیت داده ها وجود دارد که برای مثال می توان به شیوه های افزونگی (Redundant Data Structure) که اغلب با استفاده از RAID همراه است، و یا سرویس های پشتیبان گیری خودکار از داده های محلی بر روی فضای ابری اشاره کرد.

البته تفاوت nas و san صرفا به این موارد نیست زیرا که در سامانه SAN نیز برخی از این ساختارها و راهکارها به صورت جزئی و یا کلی وجود دارند.

مزایای استفاده کردن از NAS

شیوه ذخیره سازی NAS در واقع قدم بعدی برای توسعه شبکه های خانگی و یا کسب و کارهای کوچکی است که از سیستم (DAS  (Direct Attached Storage استفاده کرده اند و اکنون به دنبال راهکارهای جامع تر و بزرگتر هستند.

با استفاده از ساختار NAS این امکان به وجود می آید که بتوان فایل ها را بین چند کاربر به اشتراک گذاشت، از طریق اینترنت و از راه دور به آنها دسترسی 24/7 داشت،  به راحتی حالت افزونگی را در آن فعال کرد، در صورت نیاز درایوهای ذخیره سازی را در آن به روز رسانی کرد و یا آنکه به سرویس های مختلف دیگری نظیر پشتیبانی گیری خودکار دسترسی داشت.

تفاوت nas و san

خلاصه ای از منافع NAS

 • هزینه پیاده سازی به نسبت کمتر
 • امکان دسترسی به صورت 24 ساعت شبانه روز  و هفت روز هفته.
 • امکان توسعه پذیری بسیار مناسب؛
 • امکان استفاده از ساختارهای افزونگی؛
 • پشتیبانی گیری خودکار از اطلاعات کاربران به سمت فضاهای ابری؛
 • انعطاف پذیری

 

تفاوت nas و sanNAS با هشت درایو و باس برای قرارگیری دیسک درایوهای 3.5  اینچی

محدودیتهای NAS

ضعف اساسی که سیستم های NAS با آن مواجه هستند، محدودیت در افزایش مقیاس و عملکرد است. اگر تعداد کاربران یک شبکه بیشتر شود و نیاز به دسترسی به اطلاعات بر روی شبکه بیشتر شود، نیاز به استفاده از فضاهای بزرگتر و سریعتر برای جوابگویی به خواسته های افراد به وجود می آید و در نتیجه باید به فکر تغییر شیوه کار باشیم. و شکاف تفاوت میان san و nas از اینجا به بعد بیشتر می شود.

اساس کاری که در اینجا وجود دارد توان کاری شبکه های اترنت و نیز توان خود سیستم NAS است. به صورت تئوری، شبکه های اترنت اطلاعات را در قالب بسته های اطلاعاتی از یک مکان به مکان دیگر انتقال می دهند،  آن ها منابع داده ها را در تعدادی از بخش های اطلاعاتی کوچکتر تقسیم می کنند و سپس این بسته های اطلاعاتی را به مقصد های مشخص ارسال می کنند.

هر کدام از این بسته ها می توانند با تاخیر ارسال شود و یا آنکه به صورت خارج از نوبت به سمت مقصد ارسال گردند، با این حال زمانی کاربر می تواند داده ها را دریافت کند که تمام بسته های اطلاعاتی ارسال شده باشند و بار دیگر همگی آنها در کنار همدیگر متصل شده باشند. این موارد یکی از نقاط اساسی تفاوت nas و san است.

تاخیرهای زمانی (مانند کاهش سرعت ارسال و یا زمان بازیابی مسیر)، ممکن است در فایل های کوچک چندان نکته قابل مشاهده ای نباشد، اما زمانی که  این کار در محیط های بزرگ تر و با تعداد کاربران بیشتر و فایل های با حجم بالاتر (نظیر ویدئوها و یا بانک های اطلاعاتی) اتفاق بیفتد، در آن زمان این تاخیر تبدیل به یک مشکل جدی می شود، و با افزایش تعداد درخواست ها حجم تاخیرها از چند میلی ثانیه به چندین دقیقه افزایش پیدا می کند و در نهایت همه چیز به هم می ریزد و امکان پشتیبانی از همه کاربران وجود نخواهد داشت.

در اینجا بود که  طراحان به فکر ارائه یک شیوه بهتر برای توزیع داده ها بر روی شبکه افتادند.

تفاوت nas و san بخش دوم

تعریف پایه ای- SAN چیست؟

در بخش قبلی درباره تفاوت nas و san، با ساختار NAS آشنا شدیم، در اینجا به سرعت شیوه دوم و کارآمدی تر یعنی SAN می رویم.

راهکار SAN امکان دسترسی تعداد زیادی از کاربران به حجم زیادی از داده ها را مهیا می کند، در اینجا برای آنکه بتوان به داده ها دسترسی پیدا کردن، آن ها را در سطح بلوک (Block) داده ذخیره سازی می کنند، که این کار سبب می شود چندین کاربر بتوانند به صورت همزان به یک فایل و در یک لحظه دسترسی پیدا کنند و در عین حال عملکرد و سرعت انتقال داده نیز در حد عالی باقی بماند. این اساسی ترین تفاوت nas و san است که بیشتر متخصصان بر روی آن تاکید دارند.

تفاوت nas و san

ساختار SAN امکان دسترسی به فضاها و درایوهای ذخیره سازی را میسر می کنند و کاربران می توانند به آرایه های دیسک، کتابخانه ها و فضای های ذخیره سازی به راحتی دسترسی پیدا کنند، تجربه دسترسی نیز مشابه اتصال یک هارد اکسترنال به رایانه شخصی است.

با استفاده از شبکه های مبتنی بر فضاهای ذخیره سازی  خارجی امکان استفاده از سیستم های انتقال سریع اطلاعات مانند کانال های فیبر نوری به وجود می آید و  همچنین چون در این جا از پروتکل های TCP/IP نیز استفاده نمی شود، در نتیجه مشکلات آن نیز برای کاربران دردسر آفرین نیست و به همین خاطر سرعت انتقال اطلاعات در این شبکه ها بسیار بالاست و می توان به راحتی فایل های سنگین رسانه و یا داده های حساس را تبادل کرد. این مشکل یکی از اساسی ترین موارد تفاوت میان san و nas است.

تفاوت nas و san

با بهره گیری از SAN می توان درایوهای ذخیره سازی زرد را با استفاده از کانال فیبر نوری به سرورهای بنفش و نارنجی متصل کرد.

 

مزایای استفاده کردن از SAN

تا کنون با تفاوت nas و san آشنایی خوبی به دست آوردید، اکنون به بررسی مزایای استفاده کردن از SAN می پردازیم.

به خاطر آنکه استفاده از SAN پرهزینه تر از استفاده کردن  از NAS است، از آنها بیشتر در شرکت های بزرگ و یا مراکزی استفاده می کنند که در آن متخصصان آی تی حضور داشته باشند.

از این سیستم برای کارهای سنگین بر روی داده ها، نظیر ویرایش فیلم های ویدئویی، و  یا نرم افزارهایی که باید تاخیر داده در آن ها به صورت حداقلی باشد استفاده می کنند. ویرایش فیلم های ویدئویی مستلزم آن است که بتواند از پهنای باند بالا و در عین حال اولویت بندی شده  در کل شبکه استفاده کرد، که این مزیت تنها در ساختار SAN در دسترس است.

نقطه قوت اساسی در SAN آن است که تمام ارتباط و تبادل داده ها بر روی یک شبکه اترنت اتفاق می افتد و فایلها و سایر سرور ها با سرعت بسیار بالا و اغلب کابل های نوری به همدیگر در تماس هستند، این کار سبب می شود که عملکرد سایر دستگاه ها بسیار نزدیک به هم باشد و حتی در تبادل فایل های بزرگ هم مشکلی پیش نیاید. به همین خاطر است که امروزه از  ساختار SAN در محیط هایی نظیر شرکت های فیلم و انیمیشن یا بازی سازی استفاده می شود.

خلاصه ای از مزایای SAN

 • آن ها می توانند با سرعت بسیار بالایی به داده ها دسترسی پیدا کنند.
 • شبکه ها به صورت تخصصی  و مبتنی بر فشار وجود بر روی شبکه های LAN توسعه پیدا کرده است.
 • آن ها به راحتی و وسعت بسیار زیادی قابل توسعه هستند؛
 • آن ها در سطح OS (سطح بلوک) می توانند به فایل ها دسترسی پیدا کنند؛
 • کیفیت سرویس در آن ها بسیار بالاست و می توان در مراکز که با فایل های سنگین کار می کنند (مانند مراکز ویرایش و ساخت فیلم و انیمیشن) به کار بگیرند؛

محدودیت های استفاده از SAN

اصلی ترین چالشی که در SAN وجود دارد آن است که برای استفاده از آن نیازمند بهره گیری از نیروی متخصص و صرف هزینه های زیادی می باشیم.  همچنین باید الزامات لازم برای تبادل سریع داده ها را نیز در شبکه پیاده سازی کنیم، برای مثال باید برای ارتباطات با استفاده از کابل های نوری استفاده کرد.  با همه این موارد می توان گفت که این تنها شبکه ای است که می توان با کمک آن به تعداد زیادی از کاربران سرویس ذخیره سازی را ارائه کرد، و هزاران کاربر را در یک زمان سرویس دهی کرد.

جدول زیر را برای مقایسه تفاوت nas و san ارائه شده است.

NAS SAN
معمولا در منازل و یا شرکت های کوچک به خدمت گرفته می شود. معمولا در شرکت های بزرگ و کارهای حرفه ای به خدمت گرفته می شود.
ارزان هستند گران هستند
مدیریت راحتی دارند نیازمند دانش تخصصی بالا برای مدیریت هستند.
در صورتی که به صورت درایو نصب شده به شبکه (NAS) باشند، دسترسی آن ها به فایل است. در صورتی که به صورت هارد درایو های محلی (LHD) باشند، دسترسی به داده به صورت فایل است.
سرعت آن بستگی به پروتکل TCP/IP دارد، و معمولا بین 100 مگابیت تا یک گیگابیت بر ثانیه است. به صورت معمول آهسته تر از شیوه های دیگر عمل می کنند و بروز تاخیر در آن ها چیز عجیبی نیست.این یک یاز مهمترین موارد تفاوت میان san و nas است. سرعت در آن ها بسیار زیاد است و می توانند به راحتی فیبرهای نوری را پشتیبانی کنند، سرعت در آن بین 2 تا 128 گیگابیت بر ثانیه است. برخی از شبکه های SAN از پورت های iSCSI به عنوان یک راهکار ارزان تر استفاده می کنند اما سرعت در این شبکه ها کمتر از حالت استفاده از فیبر نوری است. این یک یاز مهمترین موارد تفاوت میان san و nas است.
پروتکل های ورودی و خروجی: NFS، SMB/CIFS و HTTP پروتکل های ورودی و خروجی:SCSI، iSCSI، FCoE
طرف Lower end امکان مقیاس پذیری زیادی ندارد، اما در طرف High end امکان مقیاس دهی تا حجم petabytes  را با استفاده از کلاستر ها و یا گره های خارج از مقیاس (scale out) را دارد. ساختار شبکه به گونه ای است که هر دو طرف با توجه به عملکرد و یا ظرفیت  مورد تقاضا قابل مقیاس دهی هستند.
امکان استفاده از ویژگی های و امکان مجازی سازی (Virtualization) وجود ندارد. به راحتی امکان کار با مجازی سازی (Virtualization) وجود دارد.
نیازمند هیچ تغییر ساختاری در معماری خود نیست. نیازمند تغییرات ساختاری در معماری خود می باشد.
سیستم هایی که برای سطح های ساده و پایین (Entry Level) استفاده می شوند، اغلب دارای یک نقطه اساسی مشکل زا مثل «پشتیبانی منبع تغذیه» هستند و می توانند به خاطر آن از کار بیفتند. امکان برخورد با خطاها با استفاده از شیوه های افزونگی وجود دارد.
ممکن است به خاطر به وجود آمدن گلوگاه های کاری در شبکه دچار مشکل شوند. گلوگاه های ترافیکی در شبکه مشکل زا نیستند و به طور همزمان امکان دسترسی به کش ها و یا نرم افزارهای مفید دیگر وجود دارد که انجام کارهای سنگین مانند ویرایش های ویدئویی را میسر می کند.
امکان انجام پشتیبان گیری و یا اسنپ شات به صورت اقتصادی و برنامه ریزی شده ممکن است. باید از بلوک های بک آپ و میرورها (Mirrors) برای ذخیره سازی بیشتر استفاده کرد.

تفاوت nas و san و همگرایی NAS و SAN

مزایایی که در ساختار SAN وجود داشت سبب شد که بسیار از ارائه کنندگان تجهیزات شبکه  به این فکر بیفتند که ساختارهای مشابه با SAN را با قیمت پایین تر  و همچنین با توان بهره گیری از شبکه کابل نوری را به بازار عرضه کنند.  این کار منجر به آن شده است که اکنون شاهد همگرایی های بیشتری بین NAS  و SAN باشیم و قابلیت های ذخیره سازی ارزان قیمت تری را در بازار ببینیم.

یک مثال در اینجا استفاده از فیبرهای نوری بر روی شبکه های اترنت(FCoE یا Fibre Channel over Ethernet) است که می توانند انتقال داده ها در سطح بلوک را بر روی شبکه های محلی LAN تا سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه و یا حتی بیشتر را پشتیبانی کنند.

برای شرکت های کوچکتر، می توان از پورت هایی نظیر iSCSI استفاده کرد، که با کمک آن می توان بسته های اطلاعاتی را بر روی شبکه LAN انتقال داد. هر دو روش می تواند راهکارهای خوبی را به ما ارائه دهند، با این حال روش فیبر نوری روش سریعتری است ولی هزینه های بیشتری را برای ما ایجاد می کند. با این حال تفاوت nas و san همچنان باقیمانده است.

کدامیک برای ما بهتر است NAS یا SAN؟

استفاده از هر کدام از ساختارهای NAS یا SAN بستگی به تعداد کاربران شما، حجم ذخیره سازی و نوع ساختار فایل هایتان دارد. در بسیاری از موارد بسیاری از شرکت های NAS را به خاطر کوچکی و ساختار راحت آن ترجیح می دهند، اما با بزرگتر شدن سازمان و افزایش تعداد کاربران استفاده کردن از NAS راهکار غیر قابل اجتناب است.

امروزه بسیاری از شرکت های ارائه کننده این دسته از تجهیزات امکانات خوبی را برای ما فراهم آورده اند که بتوانید از سیستم های ترکیبی با قیمت کمتر استفاده کنیم. ولی هنوز این پیشرفت ها در مرحله های آغازین هستند و باید شاهده توسعه های بیشتر در آینده باشیم.

تفاوت nas و san

سوالات متداول تفاوت nas و san

اساسی ترین تفاوت nas و san در چیست؟

اساسی ترین تفاوت nas و san در واقع به شیوه ارتباطی و نوع قرار گیری این دو ساختار در شبکه بر می گردد. شبکه های NAS از قابلیت های کمتری برای پشتیبانی اطلاعات ذخیره سازی در شبکه بهره مند هستند. در حالی که ساختار SAN این قابلیت را دارد که حجم انبوهی از اطلاعات را با سرعت بسیار در اختیار ما قرار دهد.

ساختار ذخیره سازی NAS چیست؟

NAS یا Network Attached Storage یک شیوه ساده برای ذخیره سازی اطلاعات بر روی فضای ذخیره سازی خارجی در شبکه است. در این شیوه سرور NAS با استفاده از IP آدرس به شبکه اترنت ما متصل می شود و می تواند به عنوان یک فایل سرور (Server File) کار کند. این ساختار مدیریت ساده ای دارد و از پروتکل TCP/IP برای تبادل اطلاعات استفاده می کند. مشکل اساسی آن ها ظرفیت پایین در حجم ذخیره سازی و تبادل اطلاعات است.

ساختار ذخیره سازی SAN به چه صورت کار می کند؟

SAN یا Storage Area Network در واقع پیشرفته ترین حالت ذخیره سازی اطلاعات است. در این شیوه فایل ها در بلوک های منطقی قرار می گیرند و تحت آرایه های از هارد درایوها ذخیره سازی می شوند. در این سیستم از RAID و سیستم های افزونگی برای ذخیره ایمن اطلاعات استفاده می شود. همچنین برای ارتباط سریع بخش های مختلف اطلاعاتی از فیبر نوری و یا پورت های اسکازی در آن ها بهره می گیرند. به خاطر آنکه از بلوک های منطقی برای ذخیره سازی اطلاعات در آن استفاده می شود، کاربران احساس تجربه متفاوتی در ذخیره سازی ندارد و تجربه کاربری در اینجا مشابه نصب یک هارد درایو اکسترنال به رایانه است. این موارد سبب تفاوت میان san و nas شده اند.

در اضافه به خاطر آنکه در اینجا از کابل نوری استفاده شده است سرعت تبادل اطلاعات بسیار زیاد است و برای تبادل اطلاعات میان چندین کاربران و یا کار کردن بر روی فایل های بزرگ بسیار مناسب است. این سیستم امکان دسترسی چندین کاربر در یک لحظه و به یک فایل را میسر می کند و اکثر دیتاسنترهای بزرگ از آن استفاده می کنند.

بزرگترین مزیت این سیستم ها آن است که سرعت و حجم زیادی را در اختیار کاربران برای ذخیره سازی قرار می دهند و عیب اصلی آن ها نیازمندی به هزینه های بالا و افراد متخصص برای راه اندازی و مدیریت است.

کدام بهتر است san یا nas؟

در واقع بهترین گزینه برای شما بستگی به سه مورد دارد که شامل: حجم فایل ذخیره سازی، سرعت ذخیره سازی و بازیابی و تعداد کاربران است. اگر حجم ذخیره سازی با فایل های کوچک و در حجم کم صورت می گیرد و سرعت ذخیره سازی پایین مشکلی را ایجاد نمی کند و کاربران زیاد نیازمند مراجعه به بخش های ذخیره سازی نیستند، در آن صورت استفاده از NAS مناسب است. اما در شرکت های بزرگ با فایل های رسانه ای بزرگ و حجیم و همچنین نیازمندی به تبادل سریع اطلاعات و تعداد کاربران زیاد استفاده از SAN یک راهکار غیرقابل انکار است.

No votes yet.
لطفا صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی

question