API ، معنی API، تعریف API، انواع API، API نرم افزار، برنامه نویسی API چیست

API چیست و چه انواع و کاربردی دارد؟ و چطور به بهبود نرم افزارها کمک می کنند

API یا اینترفیس برنامه نویسی یک نرم افزار، در واقع گروهی از کدها است که این امکان را به برنامه نویسان می دهد که بتوانند برنامه ها و وب سایت ها را به همدیگر مرتبط کنند. در این مقاله ما به بررسی معنی API، ارائه تعریف API، انواع API و در نهایت API نرم افزار ها می پردازیم و همچنین در آخر می بینیم که برنامه نویسی API چیست و چطور می توانیم از آن برای ارتقای نرم افزارهای خودمان از آن ها استفاده کنیم.

API ، معنی API، تعریف API، انواع API، API نرم افزار، برنامه نویسی API چیست

معنی  API، رابط برنامه نویسی کاربردی می باشد که مخفف کلمات Application Programming Interface است که تاکید ما در این جا روی کلمه رابط متمرکز شده است و به آن توجه خاصی دارد. به طور خلاصه تعریف API همانند UI است که امکان برقراری ارتباط کاربر با نرم افزارها را می دهد، با این فرق که در اینجا نرم افزارها برای برقراری ارتباط از آن استفاده می کنند. در واقع این طور می توان گفت که API، مرز مشترک بین دو نرم افزار یا اپلیکیشن می باشد. در واقع API، دارای یکسری از دستورالعمل های مشخص می باشد که منابع برنامه نویسی می توانند توسط آن باهم ارتباط برقرار نمایند. از حیث اهمیت این موضوع در این مقاله قصد داریم به موضوع کلی API  چیست و چه انواع و کاربردی دارد؟ بپردازیم.

API ، معنی API، تعریف API، انواع API، API نرم افزار، برنامه نویسی API چیست

API چیست؟

برای پاسخ به این سوال که واقعا API چیست؟ قصد داریم با یک مثال توضیح دهیم. فرض کنید کاربران سایت و یا اپلیکیشن خود را از طریق حساب کاربری آنها در گوگل وارد سایت و یا اپلیکیشن خود کند. برای اینکار ابتدا وی باید API  های گوگل و راهنماها و آموزش های مربوطه را مطالعه نماید که این راهنماها توسط خود شرکت ارائه دهنده یعنی همان شرکت گوگل ارائه می شود. در این راهنما کاملا توضیح داده شده است که روش استفاده از آنها به چه صورت می باشد. سپس فرد با استفاده از یک زبان برنامه نویسی، برای آن  API درخواست هایی را ارسال می کند و آن رابط نیز با توجه به درخواست های وی، پاسخ هایی را ارسال می کند که در نهایت باعث می شود بتوان از آن رابط خاص استفاده کرد. بنابراین برای استفاده از API شرکتها و سرویسهای مختلف، به دانش برنامه نویسی نیازمند است و هدف از ایجاد API ها این است که نرم افزارها بتوانند با هم صحبت کنند. برای اینکه نرم افزارها بتوانند با هم صحبت کنند برنامه نویس از طریق برنامه نویسی و نرم افزار  API باید این ارتباط را میان آنها ایجاد کند.

API ، معنی API، تعریف API، انواع API، API نرم افزار، برنامه نویسی API چیست

API  یا برنامه نویسی API چیست؟

در این قسمت قصد داریم به سوال برنامه نویسی API چیست؟ پاسخ دهیم. برنامه نویسی API یعنی برنامه نویس یک برنامه و یا یک وب سایت را طراحی می کند و بعد از آن برخی از کدهای برنامه نویسی را آماده می نماید که برنامه نویسان بتوانند با کمک آنها از سرویس های برنامه و یا وب سایت وی استفاده کنند. به عنوان مثال شرکت اینستاگرام یک سری API طراحی می کند که سایر برنامه نویس ها می توانند با کمک آن ربات ها و یا سایر برنامه های نمایش تصویر را در نرم افزارها و سایت های خودشان داشته باشند.

کاربرد ای پی آی

در هنگام استفاده از  API، امکان دسترسی مستقیم به اطلاعات حساس و مهم برای سایر سیستم ها وجود ندارد و فقط دستورها و رابط های تعریف شده در اختیار افراد قرار خواهند گرفت. بنابراین یکی از مزایای استفاده از آنها، امنیت آنهاست. همچنین API، ارتباط بین سیستم های مختلف را آسان می نماید با تعریف پروتکل های استاندارد و تعریف شده امکان ارسال و دریافت دستورات و اطلاعات را در مدت زمان کوتاه برای ما فراهم می کنند.

یکی دیگر از مزایای استفاده از API، استفاده از آن در شرکت ها می باشد که این کار برای آنها مزایایی دارد. ممکن است این سوال ذهنتان را درگیر کند که شرکت ها چه مزایایی از ارائه API خود می برند؟ در پاسخ این سوال می توان گفت که شرکت ها از ارائه این رابط کاربردی برنامه نویسی می توانند به دو صورت بهره مند شوند که عبارتند از :

  • از سرویس شرکت ها استفاده می شود: ارائه API توسط شرکتی باعث افزایش سرویس می شود و همچنین به تعداد کاربران آنها نیز افزوده می شود که این مورد برای بسیاری از شرکتها یک امتیاز بزرگ محسوب می شود. به عنوان مثال اگر فردی روی سایت‌ خود امکان ورود با سایت های گوگل یا فیسبوک را داشته باشد، موجب می شود که به صورت ناخودآگاه کاربران اقدام به استفاده از حساب های کاربری خود در این دو سایت شوند و این برای این سایت ها یک سود بزرگ به شمار می آید.
  • API ها همواره رایگان نیستند: بسیاری از سرویس هایی که آنها ارائه می دهند فقط تا یک حدی رایگان هستند. مثلا ارائه سرویس فقط برای 100 تا درخواست رایگان است و برای ارائه سرویس برای بیش از این مقدار درخواست باید ماهانه هزینه ای را پرداخت کرد. البته لازم به ذکر است که API هایی هم وجود دارند همیشه و در هر حالتی رایگان نیستند و معمولا سایت ها و سرویس های بزرگ API خود را به صورت کاملا رایگان ارائه نمی دهند و از یک جایی به بعد برای درخواست های خود هزینه ‌هایی را دریافت می کنند.

API ، معنی API، تعریف API، انواع API، API نرم افزار، برنامه نویسی API چیست

انواع API

انواع API بر حسب سطوح دسترسی کاربران نیز به شرح زیر می باشد :

  • API های عمومی : دسترسی به این نوع از رابط های کاربردی برنامه نویسی برای همگی افراد آزاد می باشد. معمولا برای استفاده از آنها یک کلید نیاز است که آن را برای هر فرد درخواست کننده قرار می دهند.
  • API های خصوصی : این نوع از رابط های کاربردی برنامه نویسی برای پرسنل داخل سازمان و افزایش بهره‌ وری و همچنین ارتباط بهتر سیستم های کامپیوتری در اختیار توسعه‌ دهندگان قرار داده می شوند.
  • API های محافظت شده : این نوع از رابط های کاربردی برنامه نویسی در اختیار اشخاص مشخصی و از قبل تعیین شده‌ ای قرار می‌گیرند که معمولا شرکای تجاری هستند.

از میان ای پی آی های بالا، دو نوع آخری رایج تر می باشند به طوری که دو شرکت بزرگ جهان از قبیل فیسبوک و توییتر از این دو نوع استفاده می کنند که بیشتر مردم آنها را می شناسند. API های عمومی در اختیار توسعه دهندگان است. در وب سایت گیت هاب (GitHub) لیستی از رابط های کاربردی برنامه نویسی عمومی مختلف در دسته بندی های مختلف را می توان مشاهده کرد که بسیار قابل استفاده هستند.

API ، معنی API، تعریف API، انواع API، API نرم افزار، برنامه نویسی API چیست

سوالات متداول

  • چرا باید از ای پی آی ها استفاده کنیم؟

ای پی آی ، ارتباط بین سیستم های نرم افزاری مختلف را آسان می نماید و با تعریف پروتکل های استاندارد و تعریف شده امکان ارسال و دریافت دستورات و اطلاعات را در مدت زمان کوتاه برای ما فراهم می کنند.

  • شرکت های فیسبوک و توییتر از کدام نوع ای پی آی ها برای دسترسی کاربران خود استفاده می کنند؟

شرکت های بزرگ فیسبوک و توییتر از دو نوع ای پی آی های خصوصی و محافظت شده استفاده می کنند که بیشتر مردم آنها را می شناسند.

  • اگر فردی نیاز به یک ای پی آی خاصی داشت چگونه می تواند ای پی آی مورد نظر خود را پیدا کند؟

در سایت گیت هاب لیستی از ای پی آی های عمومی وجود دارد و می تواند از آنها استفاده کند که برخی از آنها رایگان می باشد. ممکن است که فرد نیاز به یک ای پی آی خاص داشته باشد.

  • چرا شرکت های بزرگ به دنبال ارائه ای پی آی های مخصوص به خود هستند؟

زیرا ارائه آنها برای خود شرکت سود دارد. به این صورت اگر شرکتی ای پی آی خود ارائه دهد باعث می شود به سرویس آن اضافه شود و همچنین تعداد کاربران نیز افزایش یابد. همچنین ای پی آی های همواره رایگان نیستند و شرکت های بزرگ پس از یک تعدادی از درخواست ها می توانند از ارائه ای پی آی خود کسب درآمد کنند و ماهانه مبلغی را از درخواست کنندگان دریافت نمایند.

  • چگونه می توان از ای پی آی های یک شرکت بزرگ استفاده کرد؟

فرد برای استفاده از ای پی آی های یک شرکت ابتدا باید راهنماها و آموزش های مربوطه ‌را مطالعه نماید و سپس توسط یک زبان برنامه نویسی، به آن درخواست هایی را ارسال کند که آن ای پی آی خاص با توجه به درخواست های وی، پاسخ هایی را ارسال می کند که در نهایت می توان از آن ای پی آی خاص استفاده کرد.

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
لطفا صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی

question