ورک استیشن، Workstation، کامپیوتر ورک استیشن، کامپیوتر ورک استیشن چیست، سیستم ورک استیشن، سیستم ورک استیشن چیست

ورک استیشن چیست و این رایانه ها چه مزایا و چه معایبی برای کاربران دارند؟

ورک استیشن و یا Workstation به رایانه های قدرتمندی گفته می‌شود که امکان پردازش‌های سنگین را برای یک و یا چند کاربر به وجود می‌آورند. در این مقاله به این مسئله می‌پردازیم که ورک استیشن چیست، و کامپیوتر ورک استیشن چطور کار می‌کند و چطور سیستم ورک استیشن می‌تواند به کاهش هزینه‌ها منجر شود.

ورک استیشن، Workstation، کامپیوتر ورک استیشن، کامپیوتر ورک استیشن چیست، سیستم ورک استیشن، سیستم ورک استیشن چیست

آنچه که در ادامه این پست خواهید خواند:

 • تعریف ورک استیشن (Workstation) چیست ؟
 • سیستم ورک استیشن چیست؟
 • مزیت استفاده از این رایانه‌ها
 • معایب استفاده از این رایانه‌ها
 • سوالات متداول

تعریف ورک استیشن (Workstation) چیست ؟

یک ورک استیشن یا Workstation که به اختصار به آن (WS) می‌گویند، یک کامپیوتر اختصاصی است برای یک یا گروهی از کاربران است که می‌خواهند در یک کار حرفه‌ای و یا تجاری وارد شوند و فعالیتی را به صورت گروهی انجام دهند کامپیوتر استیشن می‌تواند از یک یا چند نمایشگر رزولوشن و پردازنده‎های با قدرت پردازش بیشتر از کامپیوترهای شخصی (PC) تشکیل شده باشد. یک ورک استیشن توانایی انجام چندین کار به صورت همزمان را دارد. این توانایی بیشتر از توانایی رایانه‌های شخصی است. این توانمندی به خاطر اضافه شدن تعداد RAM بیشتر، و نیز افزایش داریوهای مختلف به دست می‌آید.  در عین حال این دسته از رایانه‌ها می‌توانند از  آداپتورهای با سرعت بالا و یا سایر ابزارهای جانبی با قدرت بالاتر بهره ببرد.

عبارت ورک استیشن ممکن است، برای اشاره کردن به یک ترمینال ماین‌فریم که در یک شبکه محلی (LAN) استفاده می‌شود به کار گرفته شود. این رایانه ممکن است منابع شبکه را با یک و یا چند رایانه بزرگ و یا سرورهایی که در شبکه قرار گرفته‌اند، به اشتراک بگذارد.

ورک استیشن، Workstation، کامپیوتر ورک استیشن، کامپیوتر ورک استیشن چیست، سیستم ورک استیشن، سیستم ورک استیشن چیست

سیستم ورک استیشن چیست؟

ورک استیشن معمولا از طراحی استفاده می‌کند، که برای کار با داده‌های پیچیده و تصویرسازی از آن‌ها بهینه‌‌سازی شده‌اند. برای مثال می‌توان به رندر کردن تصاویر، ویرایش عکس‌ها، نقشه‌کشی به کمک کامپیوتر (CAD)، انیمیشن‌سازی و ارائه نمودارهای ریاضی پیچیده اشاره کرد که می‌توانند حجم پردازشی زیادی را به خود اختصاص دهند.

سیستم ورک استیشن برای اولین بار در بخش‌های صنعتی توسعه پیدا کرد، تا به بازار ابزارها و تجهیزاتی را ارائه دهد که بتواند امکان همکاری بین تیم‌ها و یا انجام کارهای سنگین را مهیا کند. این فعالیت‌ها شامل ساخت تصاویر سه بعدی، بهره‌گیری از چند نمایشگر، و یا انجام محاسبات با سرعت بالاتر و نیز انجام ذخیره‌سازی در مقیاس انبوه می‎شد.

در نهایت، با به وجود آمدن رایانه‌های شخصی که قابلیت خوبی را برای انجام کارهای گروهی به بازار ارائه دهند، استفاده از این رایانه‌ها کاهش پیدا کرد و توجه بیشتری به سمت رایانه‌های شخصی قوی‌تر و استفاده از فناوری‌های مجازی‌سازی معطوف شد. اضافه بر این، هزینه‌هایی که بین یک ورک استیشن با کیفیت خوب و یک رایانه شخصی با آخرین فناوری‌ها، بسیار کم شده است. این دسته از رایانه‌ها با قدرت کم، از پردازنده‌های کم قدرت اینتل و یا AMD استفاده می‌کنند، در حالی که رایانه‌های شخصی ممکن است از پردازنده‌های فوق‌العاده قوی این شرکت‌ها بهره ببرند، در نتیجه این رایانه‌ها قدرت پردازشی بالاتری را به شما ارائه می‌کنند.

در برخی از مواقع به رایانه‌های شخصی که از قدرت سخت‌افزاری بسیار بالایی بهره‌مند هستند، به عنوان یک  ورک استیشن یاد می‌شود اما ممکن است که این رایانه‌ها توانایی ارتباط بین کاربران را نداشته باشند.

تجهیزاتی که برای ایجاد یک ورک استیشن نیاز داریم عبارتند:

 • یک RAM با قابلیت تصحیح خطا (EEC) که می‌توانند از بروز خطا در پردازش‌های سنگین جلوگیری کند.
 • سوکت‌های اضافی برای اضافه کردن اسلات‌های رم بیشتر که امکان پردازش بهتر را مهیا می‌کند.
 • استفاده از چند سوکت پردازنده که بسته به نوع مادربرد می‌تواند تا چهار پردازنده را پشتیبانی کند.
 • داشتن چند خروجی گرافیکی برای نمایش تصویر در چند نمایشگر و یا نمایشگرهای خاص؛
 • یک سیستم عامل قابل اعتماد با ساختارهایی که بتواند نیازمندی‌های کاربران را رفع کند.
 • کارت‌های گرافیکی با سرعت و عملکرد بالا برای دریافت تصویرهای با کیفیت‌تر

اکنون انواع این رایانه‌ها از شرکت‌های نظیر HPE، سامسونگ، IBM، اپل و مایکروسافت در بازار وجود دارند. تمامی این ورک استیشن ها گرچه در ساختاربندی‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری خودشان متفاوت هستند، اما در هدف، همگی برای ارائه قدرت پردازش‌های بالا به گروهی از کاربران طراحی شده‌اند.

ورک استیشن، Workstation، کامپیوتر ورک استیشن، کامپیوتر ورک استیشن چیست، سیستم ورک استیشن، سیستم ورک استیشن چیست

مزیت استفاده از این رایانه‌ها

سیستم این رایانه‌ها این قابلیت را دارد که به راحتی به عنوان یک منبع سخت‌افزاری قوی بین چند کاربر به اشتراک گذاشته شود. اگر در پروژه‌ای استفاده از یک نرم‌افزار و یا بانک اطلاعاتی مد نظر باشد، ورک استیشن ها می‌توانند به راحتی این نیاز را مرتفع کنند.

یکی از مهمترین مزایای ورک استیشن ها امکان استفاده چندین کاربر از یک نرم‌افزار است. در نرم‌افزارهای صنعتی و یا تخصصی که قیمت‌های بسیار بالایی دارند، کاربران می‌توانند به یک نسخه اشتراکی دسترسی داشته باشند، در نتیجه هزینه استفاده از پروانه نرم‎افزار کاهش پیدا می‌کند.

مزیت بعدی استفاده از این رایانه‌ها، داشتن نظارت کامل و جامع بر روی فعالیت کاربران است. با این کار هزینه استفاده از سیستم‌های فایروال، آنتی ویروس‌ها و سایر تجهیزات امنیتی کاهش پیدا می‌کند و می‌تواند به راحتی بر روی کاربران نظارت داشت.

معایب استفاده از این رایانه‌ها

یکی از مهمترین معایب ورک استیشن ها هزینه‌های سخت‌افزاری آن‌ها است. در یک ورک استیشن باید از سخت‌افزارهای قوی استفاده شود که این به معنای افزایش هزینه‌های راه اندازی آنها است.

در عین حال این رایانه‌ها امکانات زیادی را برای اشتراک منابع در اختیار کاربران قرار نمی‌دهند و در نهایت در یک سطح متوسط از ارائه کاربری و اشتراک‌گذاری باقی می‌مانند. حتی با افزایش تعداد کاربران سرعت آن‌ها کاهش پیدا می‌کند.

به خاطر توسعه‌هایی که در زمینه دیتاسنترها، سرورها و مجازی سازی اتفاق افتاده است، اکنون هزینه‌های این فناوری‌ها بسیار کاهش یافته است و به همین خاطر به عنوان رقیب جدی برای ورک استیشن‌ها محسوب می‌شوند.

ورک استیشن یا Workstation که به اختصار WS نامیده می‌شود، در واقع یک رایانه با قدرت بالاست که امکان مشارکت چند کاربر برای انجام یک کار حرفه‌ای و یا تجاری را میسر می‌سازد. این رایانه‌ا ممکن است به عنوان ماین‌فریم در یک شبکه محلی (LAN) قرار بگیرند.  این رایانه‌ها از سخت افزارهای قوی برای انجام فعالیت های خودش بهره می‌برد.

برای داشتن یک سیستم ورک استیشن خوب نیازمند استفاده از سخت افزارهای قوی هستیم. در حال حاضر پردازنده‌های قوی برای سرورها و این رایانه‌ها طراحی شده است که از قدرت بالای پردازشی بهره‌مند هستند. همچنین در زمینه مادربردها، رم ها و کارت‌های گرافیکی نیز توسعه‌های خوبی صورت گرفته است. با این حال قیمت یک ورک استیشن خوب تفاوت زیادی با استفاده از یک رایانه خوب و قوی ندارد. تنها تفاوت در اینجا امکان اشتراک رایانه شخصی بین چند کاربر است.

این رایانه‌ها با ارائه سخت‌افزارهای قابل اشتراک می‌توانند سبب تسریع فعالیت‌های اشتراکی شود. همچنین به خاطر اشتراک در استفاده از نرم‌افزارها، هزینه پروانه بهره‌برداری نرم‌افزارهای تخصصی را کاهش می‌دهند. در عین حال، امنیت بیشتری را به کاربران و مدیران رایانه ارائه می‌کنند.

این رایانه‌ها در کنار مزایای خود معایبی هم دارند. ابتدا هزینه‌های بالا برای داشتن یک ورک استیشن است. دوم محدودیت در تخصیص منابع است که ممکن است تعداد کاربران را محدود کند و در نهایت کاهش هزینه‌ها در فناوری‌های جایگزین است که می‌تواند سبب شود استفاده از ورک استیشن چندان معقول به نظر نرسد.

ورک استیشن، Workstation، کامپیوتر ورک استیشن، کامپیوتر ورک استیشن چیست، سیستم ورک استیشن، سیستم ورک استیشن چیست

در این متن با اهمیت این رایانه‌ها آشنا شدیم و معایب آن را بررسی کردیم. در قسمت‌های آینده با فناوری های وابسته به سرورها و بقیه رایانه‌ها بیشتر آشنا خواهیم شد. و به شما راهکارهای بهتری را برای اشتراک منابع سخت‌افزاری و افزایش قدرت‌های سخت‌افزاری ارائه خواهیم داد.

همانطور که در بالا گفتیم. ورک استیشن و یا سرور نیازمند بهره‌مندی از تجهیزات سخت‌افزاری متعددی است. در فروشگاه آی تی باز شما می‌توانید مجموعه نسبتا کاملی از انواع سخت‌افزارهای روز دنیا برای دیتاسنترها را بیابید. در کنار هر محصول توضیح کامل و جدول مشخصاتی ارائه شده است که می‌تواند به شما امکان انتخاب بهترین‌ها را بدهد. همچنین در قسمت وبلاگ آی تی باز نیز می‌توانید با فناوری‌های وابسته و یا آخرین اخبار دنیای فناوری آشنا شوید.

سوالات متداول

ورک استیشن چیست؟

ورک استیشن یا Workstation که به اختصار به آن «WS» نیز گفته می‌شود، یک رایانه اختصاصی است که برای یک و یا گروهی از کاربران طراحی شده است که با کمک آن می‌توانند یک فعالیت حرفه‌ای و یا تجاری را انجام دهند. این رایانه‌ها از قدرت پردازشی بالایی بهره‌مند هستند.

چه تفاوتی بین رایانه‌های شخصی و ورک استیشن ها هست؟

ورک استیشن ها رایانه‌های قوی هستند که امکان به اشتراک‌گذاری منابع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری خود بین چند کاربر هستند. همچنین می‌توانند از دیگر منابع سخت‌افزاری در شبکه استفاده کنند. با این حال رایانه‌های شخصی یا PC ها نیز ممکن است از قدرت سخت‌افزاری خوبی بهره‌مند باشند اما امکانات محدودتری را در زمینه به اشتراک‌گذاری منابع خود داشته باشند. در زمینه قیمت نیز بسته به تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری استفاده شده در این دو، ممکن است قیمت‌ها متفاوت باشند.

از ورک استیشن در چه فعالیت‌های استفاده می‌شود؟

ورک استیشن ها معمولا به این صورت طراحی شده‌اند که بتوانند با داده‌های پیچیده و سنگین کار کنند. از این رایانه‌ها در رندر کردن تصاویر، ویرایش عکس ها، نقشه کشی به کمک کامپیوتر، انیمیشن سازی و ارائه نمودارهای ریاضی پیچیده استفاده می شود. این فعالیت ها حجم پردازشی زیادی را به خود اختصاص می دهند. همچنین زمانی که نیازمند دریافت خروجی های خاص مانند استفاده از چند مانیتور باشیم نیز می توانیم از ورک استیشن ها استفاده کنیم.

چه سخت افزارهایی برای داشتن یک ورک استیشن مورد نیاز است؟

داشتن رم های با قابلیت تصحیح خطا (EEC)، سوکت های اضافه برای نصب رم های بیشتر، سوکت های بیشتر برای نصب پردازنده که می تواند به چهار پردازنده برسد، مادربرد با کیفیت، کارت گرافیکی با خروجی گرافیکی کارآمد و چندگانه، کارت شبکه مناسب و در نهایت سیستم عامل قوی که ساختاربندی های نرم افزاری را داشته باشد برای این دسته از رایانه‌ها مورد نیاز است.

مزایا و معایب ورک استیشن چیست؟

مهمترین مزیت های ورک استیشن، اشتراک در منابع سخت افزاری و نرم افزاری، امکان بهره مندی اشتراکی از نرم افزارهای تخصصی و بانک های اطلاعاتی و کاهش هزینه های امنیتی است. و از مهمترین معایب آن نیز هزینه راه اندازی نسبتا گران، کاهش سطح و سرعت منابع در حال استفاده در زمان اضافه شدن کاربران و نیز هزینه های غیر منطقی در برابر فناوری های جایگزین مانند مجازی سازی و سرور های است.

Rating: 3.7/5. From 3 votes.
لطفا صبر کنید...

4 دیدگاه

 1. من hp z1 خریدم خیلی چیز خوبیه و همه ی کارامو راه انداخت و من حتی با اتوکد و فتوشاپ امتحان کردم و سرعتش خیلی عالی بود ولی الان هر دو پاورش سوخته و باید 4 تومن خرج کنم تا درستش کنم
  • متاسفانه، سیستم های سخت افزاری در این مدت گران شده اند و راهکاری برای کاهش هزینه ها جز انصاف فروشندگان و تعمیرکاران وجود ندارد. بهتر است که لپ تاپ خودتان را به چند نفر دیگر نشان دهید تا به یک قیمت مناسب دست پیدا کنید. امیدوارم موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی

question