PSU، PSU چیست، تعریف PSU، PSU مخفف چیست، PSU ماینتر، PSU ماینتر چیست، ویژگی های PSU، بهترین برند PSU

PSU چیست و چه ویژگی های فنی دارد و بهترین ساختار PSU چیست؟

PSU یا Power Supply Unit بخشی مهمی در کامپیوترها و ماینرهای است که در آن جریان برق شهری وارد شده و بعد از تضعیف و تغییر ولتاژ و آمپر تقسیم شده و به بخش های دیگر رایانه یا ماینر فرستاده می شود. در این مقاله ما می بینیم که PSU چیست و چه کاربردی دارد و بعد از آن که تعریف PSU را فهمیدیم به دنبال ویژگی های PSU می رویم و آن ها را بررسی می کنیم. از آنجا که PSU ماینر نیز نکته مهمی برای بسیاری از کاربران بوده است، این نکته را بررسی می کنیم که PSU ماینر چیست و چه ویژگی های دارد.

PSU، PSU چیست، تعریف PSU، PSU مخفف چیست، PSU ماینتر، PSU ماینتر چیست، ویژگی های PSU، بهترین برند PSU

تعریف PSU

اما PSU چیست؟ در تعریف PSU این طور می توان گفت که به دستگاهی گفته می شود که انرژی الکتریکی مورد نیاز قطعات و سخت افزارهای سیستم های کامپیوتر را تامین می کند. به طور کلی PSU، دستگاهی برای تامین انرژی الکتریکی یک یا چند مصرف کننده می باشد.  با این تعریف اکنون می فهیم که PSU مخفف چیست؟ در واقع سرنام PSU مخفف Power Supply Unit است که اشاره به همین کارکرد این واحد انرژی دارد.

این دستگاه جریان متناوب (AC) ورودی را به جریان مستقیم (DC) خروجی برای استفاده از سایر قطعات رایانه تبدیل می کند. در واقع وظیفه منبع تغذیه، دریافت انرژی الکتریکی و تبدیل آن به جریان، ولتاژ و بسامد مناسب جهت تغذیه بار مصرفی می باشد.این دستگاه با نام های Power Supply (منبع تغذیه)،Power (پاور)، Power Converter (مبدل برق)، Power Pack و PS نیز شناخته می شود.

لازم به ذکر است که یک منبع تغذیه تنظیم شده می تواند جریان خروجی را تا حد معینی تقریبا ثابت نگه دارد.

PSU، PSU چیست، تعریف PSU، PSU مخفف چیست، PSU ماینتر، PSU ماینتر چیست، ویژگی های PSU، بهترین برند PSU

ویژگی های PSU

ویژگی های PSU عبارتند از:

 •  میزان پایداری ولتاژ در شرایط متفاوت بار
 •  مقدار جریان و ولتاژی که می تواند برای بار مصرف کننده خود تامین نماید.
 • مدت زمانی که می تواند انرژی را بدون شارژ تامین کند.

معمولا منبع تغذیه نسبت به قطعات دیگر سخت افزاری عمر کمتری دارد و علت آن هم نوسانات برق و هم کارکرد زیاد آن می باشد که موجب داغ شدن شدید منبع تغذیه و نهایتا خرابی اجزای آن می گردد و یا گاهی اوقات باعث خاموش شدن و restart ناگهانی سیستم کامپیوتر یا سرور می شود. از این رو بر روی منابع تغذیه خنک کننده هایی نیز تعبیه شده است تا گرمای ایجاد شده از قطعات الکتریکی داخل منبع تغذیه را به بیرون انتقال دهد و دمای دستگاه را کاهش دهد.

مهمترین واحد در نظر گرفته شده برای یک منبع تغذیه، حداکثر میزان توان واقعی آن برحسب وات است. توان واقعی یعنی مقدار توانی که یک منبع تغذیه می تواند به صورت عادی تولید نماید و حداکثر توان واقعی یعنی آن منبع تغذیه می تواند حداکثر توان گرفته شده از آن را تولید کند.

لازم به ذکر است که میزان توان مصرفی هر یک از قطعات بر روی راهنمای همان قطعه نوشته می شود. لذا بهترین منبع تغذیه ای آن است که میزان توان واقعی آن کمی بیشتر از میزان توان مصرفی تمام قطعات کامپیوتر باشد تا هیچ فشاری بر روی منبع تغذیه وجود نداشته باشد.

PSU، PSU چیست، تعریف PSU، PSU مخفف چیست، PSU ماینتر، PSU ماینتر چیست، ویژگی های PSU، بهترین برند PSU

انواع PSU

قبل از معرفی انواع PSU بهتر است با انواع منابع تغذیه آشنا شویم. به طور کلی انواع منابع تغذیه به شرح زیر می باشد:

 •  منبع تغذیه جریان مستقیم: وظیفه این نوع منبع، یکسوسازی و تبدیل AC به DC است.
 • منبع تغذیه سوئیچینگ یا SMPS : کاهش ولتاژ AC برای رسیدن جریان متناوب و (AC) و یا تبدیل به جریان مستقیم (DC)
 • منبع تغذیه جریان بالا: تامین جریان های 20 آمپر به بالا
 •  منبع تغذیه ولتاژ بالا: تامین ولتاژهای بالا
 •  منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) : این منبع تغذیه زمانی که برق برود، انرژی بار را تامین می نماید و کاربرد آن برق اضطراری آسانسورها و بیمارستان ها و غیره است.

PSU به صورت جعبه ای بزرگ و مستقل در case سیستم کامپیوتر قرار دارد. منابع تغذیه کامپیوترهای شخصی از نوع سوئچینگ هستند که معمولا ولتاژهای 5 ، 5- ، 12 ، 12- و 3.3 را تولید می کنند. واحد منبع تغذیه یا همان PSU دارای یک خنک کننده نیز است که علاوه بر خنک نمودن خود منبع تغذیه موجب جریان هوا در داخل case کامپیوتر می شود. در حال حاضر منابع تغذیه کامپیوترها در دو نوع تولید شده اند که عبارتند از:

 •  AT
 •  ATX

در حال حاضر در رایانه های شخصی از منبع تغذیه نوع ATX استفاده می شود که این نوع از منبع های تغذیه توانایی خاموش شدن به وسیله برد اصلی را دارا هستند و تقریبا مهمترین قطعه سخت افزاری محسوب می شوند که ایجاد اختلال در سیستم کارکرد آن باعث نوسان برق خروجی شده و سوختن تمامی وسایلی که به صورت مستقیم از منبع تغذیه، تامین جریان می نمایند و یا موجب نیم سوز شدن خواهد شد.

بنابراین برای انتخاب یک منبع تغذیه مناسب هم باید به مارک و تایید شرکت های تولید کننده سخت افزار توجه کرد که باید طبق جدول مقادیر مصرف قطعات مختلف و جمع کردن مقدار مصرف کلیه قطعات منبعی با ولتاژ مناسب واقعی تهیه کرد.

PSU، PSU چیست، تعریف PSU، PSU مخفف چیست، PSU ماینتر، PSU ماینتر چیست، ویژگی های PSU، بهترین برند PSU

PSU ماینر چیست؟

حال سوال این است که PSU ماینر چیست؟ برای پاسخ به این سوال می توان گفت که PSU ماینر همان واحد منبع تغذیه (Power Supply Unit) می باشد که وظیفه آن حفظ جریان برق در زمان قطع برق است. در ماینر هایی که در استخراج ارزهای دیجیتال استفاده می شوند، نیاز داریم که سیستم ماینر به صورت دائم روشن باشد.

از این رو استفاده از یک PSU یا همان پاور قدرتمند الزامی است. از نظر ساختار PSU ماینر با PSU یا پاورهای رایانه های شخصی تفاوت چندانی ندارد و تنها تفاوت آنها توان حفظ جریان برق برای مدت زمان طولانی می باشد. این منابع تغذیه برق بیشتری را برای پردازنده ها می فرستند، به همین خاطر گاهی اوقات به آنها پاور پردازنده نیز می گویند. اما در حقیقت کار آنها دریافت برق شهری، تغییر ولتاژ و جریان از AC به DC و در نهایت توزیع این جریان در بخش های مختلف رایانه و یا ماینر می باشد. برای استخراج کنندگان ارز دیجیتالی داشتن یک پاور خوب به معنای حفظ جریان استخراج ارز و کارکرد خوب ماینرها است.

بهترین برند PSU

تمام اجزای سیستم رایانه ای در حال استفاده از توان منبع تغذیه می باشند و اگر PSU به اندازه کافی خوب نباشد ممکن است عملکرد سیستم دچار مشکل شود. لذا با انتخاب یک منبع تغذیه مناسب می توان از بسیاری مشکلات احتمالی جلوگیری کرد. بنابراین در ادامه می خواهیم برخی از برندهای تولید کننده PSU را معرفی کنیم تا بتوانید بهترین برند PSU را انتخاب کنید که عبارتند از:

 •  BitFenix
 • Seasonic
 • DEEPCOOL
 •  HATRON

PSU، PSU چیست، تعریف PSU، PSU مخفف چیست، PSU ماینتر، PSU ماینتر چیست، ویژگی های PSU، بهترین برند PSU

سوالات متداول

 • معنی PSU چیست؟

مخفف PSU عبارت Power Supply Unit به معنی واحد منبع تغذیه می باشد. این دستگاه وظیفه تبدیل برق شهری به برق با ولتاژ و آمپر پایین تر برای مصرف در رایانه ها و ماینرها به کار گرفته می شود.

 • PSU مخفف چیست؟

PSU مخفف عبارت Power Supply Unit است که به معنای واحد تامین توان کامپیوترها و ماینترها شناخته می شود.

 • وظیفه PSU چیست؟

PSU، دریافت انرژی الکتریکی و تبدیل آن به جریان، ولتاژ و بسامد مناسب جهت تغذیه بار مصرفی می باشد.

 • برخی از اسم های PSU را نام ببرید؟

دستگاه PSU با نام های Power Supply (منبع تغذیه)،Power (پاور)، Power Converter (مبدل برق)، Power Pack و PS نیز شناخته شده است.

 • در رایانه های شخصی از چه نوع منبع تغذیه ای استفاده می کنند؟

در رایانه های شخصی از منبع تغذیه سوئیچینگ استفاده می کنند که معمولا ولتاژهای 5 ، 5- ، 12 ، 12- و 3.3 را تولید می کنند. واحد منبع تغذیه یا همان PSU دارای یک خنک کننده نیز است که علاوه بر خنک نمودن خود منبع تغذیه موجب جریان هوا در داخل case کامپیوتر می شود.

 • چرا طول عمر منابع تغذیه نسبت به سایر قطعات الکترونیکی کمتر است؟

معمولا منبع تغذیه نسبت به قطعات دیگر سخت افزاری عمر کمتری دارد و علت آن هم نوسانات برق و هم کارکرد زیاد آن می باشد که موجب داغ شدن شدید منبع تغذیه و نهایتا خرابی اجزای آن می گردد و یا گاهی اوقات باعث خاموش شدن و restart ناگهانی سیستم کامپیوتر یا سرور می شود. از این رو بر روی منابع تغذیه خنک کننده هایی نیز قرار می دهند تا گرمای ایجاد شده از قطعات الکتریکی درون منبع تغذیه را به بیرون انتقال دهد و دمای دستگاه را کاهش دهد.

No votes yet.
لطفا صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی

question